PDA

View Full Version : Nora e artė


Fshatari
17-01-2015, 18:25
Gjakova e fiton medaljen e artė

http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2015/01/633x347/nora-gjakova.jpg

Nora Gjakova ėshtė stolisur me medaljen e artėnė nė “African Open Tunis 2015”. Kurse, Akil Gjakova ėshtė eliminuar nė luftėn e parė.

Nora Gjakova i ka sjell Kosovės njė medalje tė Artė nga turneun “African Open Tunis 2015”.Gjakova i fitoi katėr luftėra, pėr t’u shpall mė e mira nė kategorin deri nė 52 kilogram.

Nė xhiron e parė, Gjakova nuk kishte kundėrshtare. Por, nė rrethin e dytė ajo u takua me zviceranen Emilie Amaron, tė cilėn e mundi, pėr tė shkuar nė rrethin tjetėr, ku e priste gjermania, Viola Waechter.

Nė gjysmėfinale, Gjakova ėshtė pėrballur me spanjollen, Jaione Equisoain, tė cilėn e gjunjėzoi, pėr ta prek finalen.

Shpresa e Kosovės pėr Olimpiadėn “Rio 2016” nė finale u ballafaqua me francezen Helene Receveaux. Edhe ndaj saj, kosovarja ishte mė e mirė dhe arriti qė tė triumfojė, duke rrėmbyer medaljen e artė nė turneun “African Open Tunis 2015”

Kurse, Akil Gjakova ka garuar nė kategorinė 73 kg, por nuk ka mundur ta kalojė as rrethin e parė. Qysh nė luftėn e parė, Akili ėshtė eliminuar nga xhudisti i Tunizisė, Hamza Barhoumi.
___________________________________
http://www.gazetaexpress.com/sport/gjakova-e-fiton-medaljen-e-arte-74214/