PDA

View Full Version : Box : Donjeta ne finale te kampionatit boteror


Fshatari
22-05-2015, 12:46
Donjeta Sadiku mposht rusen, kalon nė finale tė kampionatit botėror

Donjeta Sadiku ėshtė kualifikuar nė finale tė Kampionatin Botėror tė juniorėve.

Boksierja e pėrfaqėsues sė Kosovės, Donjeta Sadiku do tė luaj nė finale tė Kampionatit botėror tė juniorėve, kundėr amerikanes Guadalupe Gutierrez.

Donjeta nė gjysmėfinale mposhti boksierin ruse, Dynnik Elaterina duke siguruar kėshtu tė paktėn medaljen e argjendtė.

Lajmi ėshtė konfirmuar nga zėdhėnėsi i Federatės sė Boksit ėt Kososovės, Latif Demolli.

Donjeta Sadiku mposhti boksierin ruse, Elatrina Dynnik dhe siguroi medaljen e argjendtė. Nesėr shpresojmė se do ta mposhtė nė finale edhe boksierin amerikane, Guadalupe Gutierrez dhe dhashtė Zoti qė Donjeta tė ngritėt nė piedestalin mė tė lartė me flamurin dhe himnin e Kosovės”, shkruan Demolli nė Facebook.
_________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/sport/donjeta-sadiku-mposht-rusen-kalon-ne-finale-te-kampionatit-boteror-video-102681/
________________________________________________

Mire asht me u tregue ferr(korrekt) me krejt boten : s'ka kuptim me jau thye turinjte vetem ruseve...!

SystemA
22-05-2015, 16:58
Donjeta Sadiku mposht rusen, kalon nė finale tė kampionatit botėror

Donjeta Sadiku ėshtė kualifikuar nė finale tė Kampionatin Botėror tė juniorėve.

Boksierja e pėrfaqėsues sė Kosovės, Donjeta Sadiku do tė luaj nė finale tė Kampionatit botėror tė juniorėve, kundėr amerikanes Guadalupe Gutierrez.

Donjeta nė gjysmėfinale mposhti boksierin ruse, Dynnik Elaterina duke siguruar kėshtu tė paktėn medaljen e argjendtė.

Lajmi ėshtė konfirmuar nga zėdhėnėsi i Federatės sė Boksit ėt Kososovės, Latif Demolli.

Donjeta Sadiku mposhti boksierin ruse, Elatrina Dynnik dhe siguroi medaljen e argjendtė. Nesėr shpresojmė se do ta mposhtė nė finale edhe boksierin amerikane, Guadalupe Gutierrez dhe dhashtė Zoti qė Donjeta tė ngritėt nė piedestalin mė tė lartė me flamurin dhe himnin e Kosovės”, shkruan Demolli nė Facebook.
_________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/sport/donjeta-sadiku-mposht-rusen-kalon-ne-finale-te-kampionatit-boteror-video-102681/
________________________________________________

Mire asht me u tregue ferr(korrekt) me krejt boten : s'ka kuptim me jau thye turinjte vetem ruseve...!

Nuk e mujme ne qliruesin.....
Fiton Guadalupas

Prishtinasi
24-05-2015, 09:35
Donjeta e zuni vendin e dyte ne bote,eshte sukses i madh.
Rrnofte kjo vajza dhe na gezofte me suksese tjera.

Ne boks kemi tradite.
Ne ish Jugosllavi , KB”Prishtina “ e fitoi 5 here titullin e kampionit shtetnor.
Merita te medha per keto suksese ka trajneri i ndjere,Lah Nimani.
M.Bogujevci ishte i dyti ne bote (1978) dhe i pari ne Lojnat Mediterane (1984).Pastaj, u shpall boksieri ma i mire ne turneun nderkombetar „Ngadhnjyesi i Beogradit“,kur ne finale e mposhti rivalin e tij,Mirko Puzovicin.
Nazif Gashi pat ba befasi te madhe kur ne finale te turnirit nderkombetar “Gongu i Arit“, ne Shkup, e mposhti kroatin Marijan Beneshin dhe u shpall boksieri ma i mire,tue fitue gongun ne fjale.
Xhevdet Peci praktikisht nuk ka pase kundershtare te denje ne krejt shtetin.
S.Buzolli dy here i dyti ne Europe e ni here i treti ne bote.
Aziz Salihu, qe ma pare boksonte per “Kabllovin” e Svetozareves, ishte disa here kampion i shtetit dhe fitues i medaljes se bronzet ne olimpiade.

TerraN
24-05-2015, 10:49
*

Prishtinas,

me duket e ke ngaterruar Xh. Pecin me Azis Salihun.

Jo pse Peci ka qene i dobet, por ka qene Salihu ai, te cilit gjat gjithe kampionatit i dilnin ne duel me se shumti dy kundershare, edhe ate, sa per sy faqe... Natyrisht qe Xh. Peci ka qene i forte dhe i ka mposhtur te gjithe, ama ne cdo duel ka pasur kundershtare per te zhvilluar duel, kurse me Salihun nuk ka pasur as duele, sic thash, dy kundershtare gjat gjithe kampionatit.

Per ata qe nuk e dine: Xhevdet Peci ka qene i peshes se rende, kurse Salihu i peshes super te rende...

*

Prishtinasi
24-05-2015, 11:05
*

Prishtinas,

me duket e ke ngaterruar Xh. Pecin me Azis Salihun.

Jo pse Peci ka qene i dobet, por ka qene Salihu ai, te cilit gjat gjithe kampionatit i dilnin ne duel me se shumti dy kundershare, edhe ate, sa per sy faqe... Natyrisht qe Xh. Peci ka qene i forte dhe i ka mposhtur te gjithe, ama ne cdo duel ka pasur kundershtare per te zhvilluar duel, kurse me Salihun nuk ka pasur as duele, sic thash, dy kundershtare gjat gjithe kampionatit.
Per ata qe nuk e dine: Xhevdet Peci ka qene i peshes se rende, kurse Salihu i peshes super te rende...

*
Jo jo,s`i kam ngatrrue.
Xhevdet Peci ka pase kundershtare,por jo te denje.
Ky krejt i ri (19 vjec) me guxim u perball me Mate Parllovin,qe ne ate kohe ishte ma i miri ne Europe e ne bote.Humbi, sigurisht,por Parllovi pas meqit foli me respekt per te.
Xhevdeti ka qene i forte dhe ka pase goditje te forta,praktikisht ka qene pa kundershtare te denje ne at shtet.

Aziz Salihu ka qene teknik ma i mire se Xhevdeti. Por , me gjithe titujt e shumte ,si i pari ne ate shtet,ky nuk ka qene serioz si sportist.
Ky ka pase kapacitet per me mberri ma shume ne arenen nderkombetare.I treti ka qene ne Europe edhe ne Olimpiade,por asnihere i pari.
I ka bo qef veti,me femnim e qaso kerefektesh qe e karakterizojne sportistin joserioz.

TerraN
24-05-2015, 12:09
*

E gjitha ketu ka te beje me fjalen "denjesi", te jesh i denje...

Ne boks eshte i denje nje kundershtar i cili i rreziston te gjitha rundave, eshte pakez me i dobet e deri me i forte se kundershtari. Pavllovi, pra, ka qene i denje e pertej te qenet i denje... Sikur qe ka pasur dhe te tjere...

Prandaj, A. Salihu ka qene ai i cili nuk ka pasur kundershtar te denje, sepse ose nuk kane guxuar t'i dalin perpara (ne ring) ose nuk kane mundur te qendrojne as ne rundin e pare...

Se Azisi nuk ka qene njeri i disciplinuar, nuk ka pase as trup (pamje) prej boksieri, etj. etj. kjo eshte ceshtje tjeter.

Peci, perkunder Salihut, ka qene i disciplinuar, punetor i forte, me pamja tamam te nje boksieri...


*

Prishtinasi
24-05-2015, 12:33
*

E gjitha ketu ka te beje me fjalen "denjesi", te jesh i denje...

Ne boks eshte i denje nje kundershtar i cili i rreziston te gjitha rundave, eshte pakez me i dobet e deri me i forte se kundershtari. Pavllovi, pra, ka qene i denje e pertej te qenet i denje... Sikur qe ka pasur dhe te tjere...

Prandaj, A. Salihu ka qene ai i cili nuk ka pasur kundershtar te denje, sepse ose nuk kane guxuar t'i dalin perpara (ne ring) ose nuk kane mundur te qendrojne as ne rundin e pare...

Se Azisi nuk ka qene njeri i disciplinuar, nuk ka pase as trup (pamje) prej boksieri, etj. etj. kjo eshte ceshtje tjeter.

Peci, perkunder Salihut, ka qene i disciplinuar, punetor i forte, me pamja tamam te nje boksieri...


*

Pse bre burre po e zgate biseden pa nevoje?

Aziz Salihu ka pase raste qe s`ka pase kundershtare,se e kishte edhe peshen shume te rande,pra,me ate peshe s`kishte edhe aq boksiere me kualitete perkatese.Po kjo nuk e ban Azizin frikues,sepse ai nuk ka pase aq goditje te forta,pra s`ka qene nokautues.
E teknik i mire ka qene,ma i mire se Xhevdeti.

Frikues per kundershtaret ka qene Xhevdeti,qe s`kishte kundershtar te barabarte ose perafersisht te barabarte(te denje,pra).

Vallahi nuk muj me t`kuptue,pse i zgate bisedat pa nevoje per gjanat(fjalet) qe vetkuptohen.

Rex
24-05-2015, 12:38
Nuk kane pas kundershtar te denje as njoni as tjetri. Kane qene superior secili ne kategorine e vet.

Prishtinasi
25-05-2015, 19:29
Donjeta e zuni vendin e dyte ne bote,eshte sukses i madh.
Rrnofte kjo vajza dhe na gezofte me suksese tjera.

Ne boks kemi tradite.
Ne ish Jugosllavi , KB”Prishtina “ e fitoi 5 here titullin e kampionit shtetnor.
Merita te medha per keto suksese ka trajneri i ndjere,Lah Nimani.
M.Bogujevci ishte i dyti ne bote (1978) dhe i pari ne Lojnat Mediterane (1984).Pastaj, u shpall boksieri ma i mire ne turneun nderkombetar „Ngadhnjyesi i Beogradit“,kur ne finale e mposhti rivalin e tij,Mirko Puzovicin.
Nazif Gashi pat ba befasi te madhe kur ne finale te turnirit nderkombetar “Gongu i Arit“, ne Shkup, e mposhti kroatin Marijan Beneshin dhe u shpall boksieri ma i mire,tue fitue gongun ne fjale.
Xhevdet Peci praktikisht nuk ka pase kundershtare te denje ne krejt shtetin.
S.Buzolli dy here i dyti ne Europe e ni here i treti ne bote.
Aziz Salihu, qe ma pare boksonte per “Kabllovin” e Svetozareves, ishte disa here kampion i shtetit dhe fitues i medaljes se bronzet ne olimpiade.
E paskam ba nji gabim.
Mehmet Bogujevci e fitoi medaljen e arte ne Lojnat Mediterane me 1979! jo me 1984.

atrevido
27-05-2015, 00:20
Ta kisha pas mamin boksiere do isha bere nxenesi me i mire i shkolles. Mjere djali i kesaj.