PDA

View Full Version : Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...


Just myself
13-03-2010, 13:33
Recetat popullore pėr tė kuruar kollėn, gripin dhe tė ftohur
“Tė kemi shėndetin” themi shpeshherė kur pėrballemi me probleme tė vogla a tė mėdha nė jetėn e pėrditshme. Se shėndeti fizik e mendor janė ato ēka e bėjnė tė plotė trupin e njeriut e vetė jetėn. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme.
Por dhe nė ato raste kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes. Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni. Specialistėt e shėndetėsisė japin njė sėrė kėshillash e kurash popullore tė thjeshta pėr tė larguar kollėn qė shfaqet sidomos kur jemi me grip apo tė ftohur. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė fytin me lėngje tė nxehta, qė krijojnė probleme, qė acarojnė funksionimin e metabolizmit apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. kėshillat mjekėsore pėr ēajrat, bimėt, frutat e perimet qė largojnė kollėn. Nė shumė raste kėshillat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė.
Kėshtu ju mund tė lexoni brenda pesė faqeve rekomandime tė mjekėve pėr sėmundjet qė shfaqen nė stinėn e dimrit, simptomat dhe ēajrat qė i kurojnė ato. Kėshillat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė parandaluar kollėn dhe pėr ta larguar atė nė rastet e gripit, apo tė ftohurit.
Si tė pėrgatisni ēajrat me fruta pėr tė kuruar sėmundjet e shfaqura nė stinėn e dimrit, gripin, tė ftohurit, kollėn e shumė tė tjera. Pjesėt e bimės qė duhet zier dhe sasia qė duhet pėrdorur.Kėshillat mė tė fundit qė japin mjekėt pėr kėdo qė dėshiron njė shėndet tė mirė gjatė stinės sė ftohtė tė dimrit. Si tė parandaloni dhe largoni kollėn e vazhduehsme qė ju bezdis fytin.
Si tė konsumoni ushqimet e duhura nė mėnyrė qė tė jeni sa mė tė shėndetshėm. Ēfarė kėshillojnė mjekėt popullore pėr efekte kuruese tė frutave. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė shėruar kollėn.
Gjithēka nė numrin e sotėm nė njė suplement prej pesė faqesh. Do tė gjeni disa receta tė thjeshta tė mjekėsisė popullore pėr pėrgatitjen e ēajrave me fruta kuruese dhe kėshillat mė tė fundit.

Just myself
13-03-2010, 13:33
Ēajrat qė duhet tė pini pėr tė mos patur kollė

Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė tetė javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike. Ēaji me gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate tė mira pėr tė larguar kollėn. Gėshtenja, njė nga drurėt mė tė njohur nė Shqipėri, nuk mund tė vlerėsohet vetėm pėr frutin e mrekullueshėm e tė pasur me vitamina, por pema shquhet edhe pėr ndihmesėn, qė ajo jep nė mjekėsinė popullore. Gjethet e gėshtenjės luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės janė tė pasura me substanca vepruese saponinė, eskulinė, fraksinė, flavoneve, taninė, tė cilat ndikojnė dukshėm nė qarkullimin e shpejtė tė gjakut.

Just myself
13-03-2010, 13:33
Pėrdorimi ēajit

Pirja e tre gotave tė ēajit, tė pėrftuar nga farat ose lulet e gėshtenjės, ndihmojnė nė funksionimin sa mė tė mirė tė veshkave. Nė kėtė mėnyrė shmangen dhe sėmundjet e tjera, qė mund tė shfaqen nga ērregullimet, qė ndodhin nė to. Nė sajė tė vetive tė shumta, qė kanė gjethet e thara e tė grimcuara, pėrdoret si rrudhėse, shėrbejnė nė rritjen e lėngut nė stomak, duke bėrė tė mundur dhe shtimin e oreksit. Rezultate pozitive ēaji jep edhe nė kurimin e sėmundjeve reumatizmale. Janė pikėrisht sėmundjet, qė zhvillohen nė mėnyrė tė theksuar dhe qė kalojnė nė fazėn kronike e tė zgjatur. Pėrdoret nė lehtėsimin e dhimbjeve tė kyēeve dhe gjunjėve, kur vijnė si pasojė e kėtyre sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės nė pėrbėrje tė tyre kanė veti irrituese pėr indet dhe shkaktojnė skuqjen e tyre.
Ēaji rekomandohet edhe te tė gjithė ata qė vuajnė nga majasėlli. Kjo sėmundje nė tė shumtėn e rasteve shfaqet te moshat e rritura, veēanėrisht te tė moshuarit, me zgjerim dhe pezmatim tė pjesės sė poshtme tė zorrės sė trashė. Menjėherė pas shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje kėshillohet pija e ēajit, pasi majasėlli mund tė shkaktojė ndėrlikime tė tjera.
Ēaji i pėrftuar nga gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate shumė tė mira edhe nė pezmatimet e rrugėve tė frymėmarrjes. Sėmundjet e grykės janė tė njė natyre tė menjėhershme e tė zgjatura dhe karakterizohen nga acarimi i mbulesės sė mukozės

Just myself
13-03-2010, 13:34
Bronket

Sėmundja pėrhapet gradualisht dhe mund tė kapė trakenė e bronkeve. Mund tė shoqėrohet me ngritje tė temperaturės dhe me kollė. Shpesh kolla mund tė shoqėrohet dhe me gėlbazė. Ēaji ka dhėnė rezultate pozitive nė lehtėsimin e kollės. Pėr largimin e kollės kėshillohet tė pihet ēdo ditė lėngu i gėshtenjės, i ėmbėlsuar me mjaltė. Kur kolla ėshtė e shoqėruar me sekrecione, gėshtenja ėshtė njė bimė me veprim antiseptik qė ndihmon nė largimin e saj. Ajo bėn tė mundur lėngėzimin e saj dhe i sėmuri ndihet i lehtėsuar. Kjo kurė shėrben edhe pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga astma.
Nė rastet e krizave dhe kur tė sėmurit i merret fryma, kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit tė gjetheve tė gėshtenjės. Njė rol tė rėndėsishėm japin gjethet edhe nė disa prej sėmundjeve tė zemrės, nė veēanti tė ērregullimit tė ritmit dhe pėr pasojė edhe tė pulsit.
Ēaji ndihmon edhe nė rastet kur sėmundja shoqėrohet me fryrje tė kėmbėve dhe barkut, pėr pasojė tė dobėsimit tė muskulit tė saj. Gjatė shfaqjes sė kėtyre shenjave kėshillohet pirja e ēajit deri nė shėrim tė tė sėmurit. Rezultate tė mira janė arritur nga pėrdorimi i ēajit edhe nė ērregullime tė enėve tė gjakut, qė furnizojnė trurin. Edhe nė kėtė rast nevojitet pirja e ēajit tė kėsaj bime...

Just myself
13-03-2010, 13:34
Pėrgatitja e ēajit

Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten njė deri tre lugė me bimėn e grimcuar, tė cilat hidhen nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.
Mė pas ēaji kullohet dhe pihet i ėmbėlsuar sipas dėshirės. Ai kėshillohet tė pihet 1 deri 2 gota nė ditė. Kėshillohet tė pėrdoret nga i sėmuri brenda 48 orėve nga ēasti i pėrgatitjes, pėrndryshe, duke qenė mjedis i pėrshtatshėm pėr mikrobe, prishet.
Duhet tė ruhet nė enė qelqi dhe jo metalike, sepse mund tė bashkėveprojė me metalin, duke liruar lėndė tė dėmshme dhe dėmton shėndetin. Ēaji duhet tė ruhet nė vende tė errėta dhe tė freskėta. Pjesėt qė pėrdoren pėr kurimin e sėmundjeve janė gjethet e thara tė gėshtenjės.
Qė tė kenė rezultate pozitive gjatė pėrdorimit kėshillohet qė tharja tė bėhet nė ambiente me hije dhe tė ngrohtė. Tharja mund tė bėhet nėn ēatitė e banesave dhe nė vende me hije pėr tė pasur njė veprim tė ngadaltė. Koha nė tė cilėn arrihet ėshtė tre deri nė gjashtė ditė. Mė pas gjethet e pėrftuara rekomandohet tė ruhen nė vende tė ngrohta e pa lagėshtirė, tė mbrojtura nga drita dhe pluhuri. Duhet pasur kujdes qė gjethet tė ruhen nė njė kuti. Nėse veprohet sipas kėtyre rregullave, bima mund ta ruajė aftėsinė e tyre kuruese deri nė 18 muaj nga dita e mbledhjes sė tyre.

Just myself
13-03-2010, 13:34
Lėngjet e frutave pėr parandalimin e kollės

Lėngjet e frutave dhe ēajrat e shumėllojshėm me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė, tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pinė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė. Sipas tyre kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.

Just myself
13-03-2010, 13:34
Lulja e Blirit

Njė tjetėr bimė qė pėrdoret kundėr kollės ėshtė edhe lulja e blirit. Mjekėt kėshillojnė tė pihet tre deri nė katėr gota me ēaj bliri nė ditė nga njerėzit qė kanė kollė. Efektet do tė jenė tė menjėhershme.

Ēaji i lulėkuqes

Njė bimė mjaft frytdhėnėse nė luftėn kundėr kollės sė shkaktuar nga mushkėritė dhe pezmatimi i bronkeve ėshtė edhe lulėkuqja. Nga kjo bimė pėrdoren vetėm petalet e saj. Ēaji i lulėkuqes pihet i ėmbėlsuar me mjaltė, sepse ai jo vetėm i jep ėmbėlsi ēajit, por ndihmon edhe nė pėrmirėsimin e fytit. Petalet e bimės, pasi janė tharė, hidhen nė gjysmė gote me ujė. Lihen pėr 30 minuta dhe nga lėngu i pėrftuar pihet 1 e treta e masės. Kėto ēajra shėrbejnė edhe nė rastet, kur kolla shoqėrohet me gėlbazė, pasi e bėjnė mė tė lehtė nxjerrjen jashtė tė saj pėrmes kollitjes.

Hello Kitty
20-03-2014, 19:44
Si e ka emrin latin lulja e blirit? E kerkoj ne Google dhe nuk e gjej dot.

Kulpra
20-03-2014, 19:56
Tilia cordata Mill

http://www.agroatlas.ru/content/related/Tilia_cordata/Tilia_cordata.jpg

TerraN
23-03-2014, 12:21
*

Si nuk e pati ate miresi ndokush e te na i shpjegoje vetite kuruese te kulpres (nese ka)...

...sepse, sic qenka aq e popullarizuar (vihen emra, ngriten permendore, emertohen sheshe...) duhet edhe te ket ndonje sekret ne gjithe kete pune `bam`

*

Fehmikaciu
14-07-2014, 13:30
U ktheva nga deti dhe u ftoha keq nga klima ne autobus,pi qajra e pi qajra por nuk dhan rezultat,c'ka bera?...morra hudhra dhe i futa ne kos ,menjeher i pash rezultatet pozitive.Pra kjo eshte terapia me e mira dhe me e shpejta se si largohet ftohja dhe komplekset qe i ban ajo ne trupin e njeriut.

Ragnar
14-07-2014, 14:33
Prof, hudhra i thua qepes a po ?

Fehmikaciu
14-07-2014, 15:26
Prof, hudhra i thua qepes a po ?
Jo Lumi,hudhra eshte hudher kurse qepa eshte qep,...qashtu mndoj une!!..:P

Ragnar
14-07-2014, 15:29
Jo Lumi,hudhra eshte hudher kurse qepa eshte qep,...qashtu mndoj une!!..:P

Ke te drejte, hudra eshte diqka tjeter :)

Fehmikaciu
14-07-2014, 15:31
Kam lexuar lum se hudhra eshte ilaqi i te gjitha smundjeve,bile bile edhe vampiret largohen kur te shofin ate(Pak mahi)...

Ragnar
14-07-2014, 15:40
Prof edhe une keshtu kam degjuar, mu ba iftari prof :)

Loreal
14-07-2014, 16:04
Tilia cordata Mill

http://www.agroatlas.ru/content/related/Tilia_cordata/Tilia_cordata.jpg

Dmth keto jane fletat qe duhet ti presim, ti ziejm, perziejm etj etj :P

Nuk me duken hiq te verteta keto recetat popullore.

Elushe
14-07-2014, 16:07
Kam lexuar lum se hudhra eshte ilaqi i te gjitha smundjeve,bile bile edhe vampiret largohen kur te shofin ate(Pak mahi)...

E vertete professor, hudhra dore me nje eshte! Askush nuk te afrohet ndaj s'ke se si te semuresh :D

Hello Kitty
14-07-2014, 20:00
E vertete professor, hudhra dore me nje eshte! Askush nuk te afrohet ndaj s'ke se si te semuresh :D

-qesh-

Fehmikaciu
14-07-2014, 20:29
-qesh-
Nuk eshte ashtu qka po mendon ti,z.Elushi ka menduar diqka tjetr,diqka shum pozitive ..-mendon-

Rex
14-07-2014, 20:35
Prof, hudhra i thua qepes a po ?

se mu kujtua kjo.

Dihet qe qepes i themi kepė ne Kosove.

Tani,

Shkon nje shqiptar i Kosoves ne Shqiperi per here te pare dhe futet ne treg qe te blej disa gjera, nder te tjera edhe hudra.

Nje i shqiperise qe ishte ne radhe para tij e pyet shitesin per cmimin e kg te kepėve. Me fal sa kushton kilogrami i qepėve? Dhe shitesi i pergjigjet.

I vjen radha ketij tonit, qe shkon me ble hudra.

Me fal, sa kushton kilogrami i qudrave?! :D


p.s. Nejse, keshtu me germa s'di si doli. Perndryshe kam qesh me lot kur e kam degju per here te pare.

kriko
14-07-2014, 21:07
se mu kujtua kjo.

Dihet qe qepes i themi kepė ne Kosove.

Tani,

Shkon nje shqiptar i Kosoves ne Shqiperi per here te pare dhe futet ne treg qe te blej disa gjera, nder te tjera edhe hudra.

Nje i shqiperise qe ishte ne radhe para tij e pyet shitesin per cmimin e kg te kepėve. Me fal sa kushton kilogrami i qepėve? Dhe shitesi i pergjigjet.

I vjen radha ketij tonit, qe shkon me ble hudra.

Me fal, sa kushton kilogrami i qudrave?! :D


p.s. Nejse, keshtu me germa s'di si doli. Perndryshe kam qesh me lot kur e kam degju per here te pare.

Kjo si puna e Llapit:P vetem ai shton nje e mashum ose ma pak.

nejse ca thue ti ne maqedoni ata ja fillojn me cepe ose cudrha:P