PDA

View Full Version : Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė Futboll


Faqet : [1] 2 3

Rex
14-12-2012, 14:23
FIFA ia lejon miqėsoret Kosovės

Siē ėshtė pritur, Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s sot nė Tokio tė Japonisė e ka fuqizuar vendimin qė e ka marr mė 21 maj, qė Kosova tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare.

“Konform vendimit tė marrė mė 21 maj 2012 pėr ti lejuar asociacionet anėtare tė FIFA-s tė luajnė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare me ekipet nga Federata e Futbollit tė Kosovės, qė nuk ėshtė anėtar i FIFA-s, ekzekutivi sot ėshtė pajtuar tė implementojė kėtė vendim pėr tė rinjtė, amatorėt, femrat dhe klubet”, thuhet nė njoftimin e publikuar nė uebfaqen zyrtare tė FIFA-s.

Mirėpo vendimi nė fjalė nuk vlen edhe pėr pėrfaqėsuesen A.

Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė gazetėn Express dhe Express Online

Elushe
14-12-2012, 14:25
S'me vjen mire qe po e ndajne kombetaren :(

Rex
14-12-2012, 14:32
S'me vjen mire qe po e ndajne kombetaren :(

Nuk ndahet kombetarja. Jane lejuar te marrin pjese vetem junioret dhe klubet. Senioret nuk u lejuan, qe do te thote se Lorik Cana me shqiptaret tjere te Kosoves do te vazhdojne te jene pjese e kombetares Kuq e Zi. Edhe nese me vone pranohen edhe senioret, ata kosovar qe luajne per kombetaren e Shqiperise do te vazhdojne te luajne aty.

Ky lajm eshte me rendesi per forcimin e subjektivitetit te Kosoves ne skenen nderkombetare.

Elushe
14-12-2012, 14:47
Nuk ndahet kombetarja. Jane lejuar te marrin pjese vetem junioret dhe klubet. Senioret nuk u lejuan, qe do te thote se Lorik Cana me shqiptaret tjere te Kosoves do te vazhdojne te jene pjese e kombetares Kuq e Zi. Edhe nese me vone pranohen edhe senioret, ata kosovar qe luajne per kombetaren e Shqiperise do te vazhdojne te luajne aty.

Ky lajm eshte me rendesi per forcimin e subjektivitetit te Kosoves ne skenen nderkombetare.

Te falenderoj qe me shpjegove. Sinqerisht, faleminderit!

Rex
14-12-2012, 14:49
Me nder qofsh!

Sistem44
16-12-2012, 13:31
Mbas protestave te serbeve Fifa e anulloi vendimin!
Sipas hulumtimit tem!

Rex
16-12-2012, 13:36
Po, heren e pare e pezulloi, heren e dyte e shtyu vendimin, ndersa heren e trete e rivendosi qe Kosova te merr pjese ne lojera miqesore. Pra, te gjitha kategorite, perveq senioreve te perfaqesueses.

Apo u anulua serish sot?

Sistem44
16-12-2012, 13:41
Po, heren e pare e pezulloi, heren e dyte e shtyu vendimin, ndersa heren e trete e rivendosi qe Kosova te merr pjese ne lojera miqesore. Pra, te gjitha kategorite, perveq senioreve te perfaqesueses.

Apo u anulua serish sot?
Neser data 17-te ndryshohet prap.
Nuk e di.

Rex
16-12-2012, 13:48
Nuk kam ide se cka do te ndodhe me daten 17. Shpresoj se nuk ndryshon gje per te keq.

Sistem44
16-12-2012, 13:49
Perjashtohet perfaqesuesja Kombetare e Kosoves, (burrave)nga cdo pjesmarrje,sipas Fifas.Por i lejohen takime internacionale vellazerore.

Rex
16-12-2012, 13:54
Cilat qenkan takimet internacionale vellazerore? :rolleyes:

Sistem44
16-12-2012, 14:00
Cilat qenkan takimet internacionale vellazerore? :rolleyes:
http://www.kicker.de/news/fussball/intligen/startseite/579186/artikel_fifa-erlaubt-kosovo-internationale-freundschaftsspiele.html
PS: do kqyr Genoa,mbase fitojne!

Rex
16-12-2012, 14:06
Jane miqesore pra, jo vellazerore.

E ke fut bast?

Sistem44
16-12-2012, 14:09
Mik apo vlla???
Natyrisht e kam vene me 2.40 quota.
Kismet

Rex
16-12-2012, 14:18
Normalisht qe mik. Vella e kemi vetem njoni-tjetrin, jo cilindo qe e luajme nje ndeshje futbolli me ta.

Kuote e mire, por nuk i luaj keto bastet. Duket se nuk ka hajer prej tyre.

Sistem44
16-12-2012, 14:31
Cdo njeri e di vete cfar per hajer eshte.
Kismet

Beaute
16-12-2012, 14:43
FiFa overdoze i thon ksaj.

Rex
16-12-2012, 14:47
Kesaj i thone 'me ta kallxu e mos me ta jap'. lol

Do te ishte interesante sikur ta pranonin edhe ekipin A te perfaqesueses, jo vetem klubet dhe te tjeret.

Beaute
16-12-2012, 14:49
Kesaj i thone 'me ta kallxu e mos me ta jap'. lol


Pupupu e boni forumin gjith EROS ky :@ .lol

DHE Messit po i bonin hile e lexove?

Rex
16-12-2012, 14:51
Pupupu e boni forumin gjith EROS ky :@ .lol

DHE Messit po i bonin hile e lexove?

Nuk kishte lidhje me eros. E kisha fjalen per vendimin e FIFA-s. lol

Messit t'ia marrin te keqen. E gjeten nje magjup diku ne Zimbabve dhe deshen t'ia humbin meritat Messit.

Beaute
16-12-2012, 14:54
po po e dijsha:p

E pra e po ju bo qejfi peshkaqenit seee!!!!!!

Jam bo thashathemaxhie qekur jam rikthy nforum :S

Rex
16-12-2012, 14:57
Ti thashethemexhie?!!! S'ka shance :p

Edhe une jam bere pallavraxhi i madh keto dite.

2 milion postime ne dite. lol

Rex
22-12-2012, 21:40
Neser data 17-te ndryshohet prap.
Nuk e di.

Te doli fjala.

Te paskan perjashtu serish?!!!

-------

FIFA shokon FFK-nė, s’ka miqėsore pa leje tė Serbisė

Ishim mburr e gėzuar shumė, kinse i hapėm dyert ndėrkombėtare pėr futboll. Por, si duket qenkemi mashtruar, dhe atė shumė keq. “Avokati” i futbollit tė Kosovės, Stepp Blatter, ka zhgėnjyer dhe nuk ka dalė aq dashamir i Kosovės, siē kishte paralajmėruar kryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri. Bile kjo doli tė jetė ngjarje historike, por nė fakt ishte antihistorike pėr futbollin e Kosovės.

Nė adresė tė FFK-s ka arritur njė letėr nga FIFA, e cila i ka shtangur tė gjithė opinion e futbollit kosovar, pėrmes tė cilės shtėpia botėrore e futbollit e ka njoftuar atė kosovare me modalitetet e zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore, pas vendimit pozitiv tė 14 dhjetorit. Nė letrėn qė ėshtė dėrguar nė zyrėn e FFK-sė, thuhet se FIFA ka kėrkuar nga futbolli kosovar, qė nė kohėn kur organizon ndonjė ndeshje miqėsore pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės pėr grumposhat e reja por edhe pėr femrat, fillimisht ta kontaktojė Beogradin.

Tė rikujtojmė se Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s mė 14 dhjetor nė Tokio tė Japonisė, nė mbledhjen e saj kishte marrė vendim qė Kosovės pėr grupmosha tė reja t’iu lejohet tė luajnė ndeshje miqėsore. Menjėherė pas kėsaj te ne nisi tė flitet me tė madhe, se tashmė gjithēka u sqarua dhe se Kosova, tashmė i ka hapur dyert e ndėrkombėtarizimin, por ja qė lajmi qė erdhi nga FIFA ėshtė zhgėnjyes dhe tepėr i rrezikshėm pėr tė ardhmen e futbollit kosovar.

Pėr FFK-nė, kjo gjė i ka befasuar pasi qė, sipas tyre, vendimet kanė ndryshuar, nga ato qė kanė dalė menjėherė pas mbledhjes nė Tokio, tė cilat ishin postuar nė sajtin zyrtar tė FIFA-s. “Nė shkresėn qė ka dėrguar FIFA, thuhet se Kosovės i lejohet zhvillimi i ndeshjeve me grupmoshat e reja (qė nėnkupton prej U-15 deri nė U-23), pėrfaqėsuesen e femrave dhe klubet e futbollit, por vetėm jashtė Kosovės dhe pa simbole shtetėrore (Himn e Flamur), e kjo pėr FFK-nė ėshtė plotėsisht e papranueshme.

Heqja e atributeve shtetėrore tė Kosovės, nė asnjė mėnyrė dhe rrethanė nuk janė tė pranueshme pėr KE tė FFK-sė. Aq mė tepėr ėshtė i papranueshėm edhe vendimi i FIFA-s pėr moslejimin e zhvillimit tė ndeshjeve brenda Kosovės pa konsultim paraprak me Federatėn e Futbollit tė Serbisė”, njofton zėdhėnėsi i FFK-sė, Fazli Berisha, duke shtuar se menjėherė pas kėsaj letre, kryetari i FFK-sė, Fadil Vokrri ka kontaktuar me presidentin e FIFA-s Stepp Blatter, nga i cili ka kėrkuar sqarime pėr kėtė gjė. “Vokrri ka kontaktuar me presidentin e FIFA-s Blatter dhe i ka shfaqur atij protestėn dhe pakėnaqėsitė pėr kėto modalitete.

Blatter ka premtuar atė, se kėto vendime nuk janė fiktive dhe ato do tė pėsojnė ndryshime nė njė tė kohė sa mė tė shkurtėr. KE i FFK-sė ngutshėm do tė kėshillohet me instancat mė tė larta relevante tė shtetit tė Kosovės dhe miqtė e kėshilltarėt e jashtėm tė FFK-sė, nė mėnyrė qė tė ndėrmarrė hapat e mėtutjeshėm e tė nevojshėm si dhe pėr t’i dhėnė njė pėrgjigje adekuate FIFA-s, nė lidhje me kėto vendime”, thuhet nė njoftimin e FFK-sė.

zeri.info

Rex
21-11-2013, 23:11
KROACIA DO TĖ LUAJĖ ME KOSOVĖN

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,24,126996

Mano
22-11-2013, 01:59
Rex...lajm shume I mire. Prufsh sa me shume lajme te tilla.

Ragnar
29-11-2013, 00:26
Serbia pranon, Kosova tė luajė miqėsore

http://www.telegrafi.com/fo/sport/serbia-pranon-kosova-t-euml-luaj-euml-miq-euml-sore_hd.jpg

Federata e Futbollit tė Serbisė (FSS) raportohet se nuk ka asgjė kundėr qė Kosova tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, por kėtė ekipi jonė pėrfaqėsues duhet ta bėjė me njė kusht – tė luajė pa simbole shtetėrore.

y ėshtė vendimi qė e ka marrė presidenti i FSS, Tomislav Karadzic, i cili do ta prezantojė vendimin e federatės qė ai drejton nė Kongresin e FIFA-s qė mbahet javėn e ardhshme nė Brazil.

Sipas Politika, vendimi i FSS vjen si rezultat i konsultimeve me qeverinė e Serbisė, qė si duket i ka bėrė presion federatės qė tė lejojė Kosovėn tė luajė miqėsore pas arritjes sė marrėveshjeve nė Bruksel.

Muaj mė parė nė Zurich tė Zvicrės u takuan kreu i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), Fadil Vokrri, dhe ai i FSS, Tomislav Karadzic, ku nė prani tė kreut tė FIFA-s, Sepp Blatter, ėshtė diskutuar rreth asaj se Kosova duhet tė marrė pjesė nė ndeshjet kualifikuese e tė zhvillojė ndeshjet miqėsore me simbolet shtetėrore, njė kėrkesė qė u hodh poshtė pasi qė sipas statuteve tė FIFA-sė Kosova duhet tė jetė anėtare e OKB-sė.

Deri tani Kosova ka pasur tė drejtė tė luajė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare vetėm pėr pėrfaqėsuesen e juniorėve, teksa tani e tutje edhe kombėtarja seniore do tė ketė mundėsinė qė tė luajė ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare.

Kėshtu, hapen tė gjitha dyert qė nė shkurt tė zhvillohet miqėsorja e parė, ajo e paralajmėruar me Kroacinė, ndėrsa kjo do tė nxisė investime edhe nė infrastrukturėn shumė tė dobėt tė stadiumeve tona, e po ashtu edhe do tė nxisė pėrmirėsimin e kualitetit tė futbollit kosovar, e punėn qė duhet tė bėhet drejt antarėsimit tė plotė nė UEFA dhe FIFA. /Telegrafi/

peshkaqeni33
29-11-2013, 17:36
Pse nuk krijojne nje kampionat te perbashket Shqiperi-Kosove keta te federates?!
Nje kampionat me 18 apo 20 skuadra nuk do ishte keq. Keshtu dalnga dal i hapet rruga dhe e baskimit te Kosoves me Shqiperin.

AAO
29-11-2013, 17:50
Serbia pranon, Kosova tė luajė miqėsore

http://www.telegrafi.com/fo/sport/serbia-pranon-kosova-t-euml-luaj-euml-miq-euml-sore_hd.jpg

Federata e Futbollit tė Serbisė (FSS) raportohet se nuk ka asgjė kundėr qė Kosova tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, por kėtė ekipi jonė pėrfaqėsues duhet ta bėjė me njė kusht – tė luajė pa simbole shtetėrore.

y ėshtė vendimi qė e ka marrė presidenti i FSS, Tomislav Karadzic, i cili do ta prezantojė vendimin e federatės qė ai drejton nė Kongresin e FIFA-s qė mbahet javėn e ardhshme nė Brazil.

Sipas Politika, vendimi i FSS vjen si rezultat i konsultimeve me qeverinė e Serbisė, qė si duket i ka bėrė presion federatės qė tė lejojė Kosovėn tė luajė miqėsore pas arritjes sė marrėveshjeve nė Bruksel.

Muaj mė parė nė Zurich tė Zvicrės u takuan kreu i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), Fadil Vokrri, dhe ai i FSS, Tomislav Karadzic, ku nė prani tė kreut tė FIFA-s, Sepp Blatter, ėshtė diskutuar rreth asaj se Kosova duhet tė marrė pjesė nė ndeshjet kualifikuese e tė zhvillojė ndeshjet miqėsore me simbolet shtetėrore, njė kėrkesė qė u hodh poshtė pasi qė sipas statuteve tė FIFA-sė Kosova duhet tė jetė anėtare e OKB-sė.

Deri tani Kosova ka pasur tė drejtė tė luajė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare vetėm pėr pėrfaqėsuesen e juniorėve, teksa tani e tutje edhe kombėtarja seniore do tė ketė mundėsinė qė tė luajė ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare.

Kėshtu, hapen tė gjitha dyert qė nė shkurt tė zhvillohet miqėsorja e parė, ajo e paralajmėruar me Kroacinė, ndėrsa kjo do tė nxisė investime edhe nė infrastrukturėn shumė tė dobėt tė stadiumeve tona, e po ashtu edhe do tė nxisė pėrmirėsimin e kualitetit tė futbollit kosovar, e punėn qė duhet tė bėhet drejt antarėsimit tė plotė nė UEFA dhe FIFA. /Telegrafi/

Po kush eshte Serbia te vendose kushte nese kosova duhet te luaje me simbole apo pa simbole shteterore?

Kaq influence paskan kto cetniket kriminel te serbise ne Fifa sa per kaq vite te bllokojne ndeshjet nderkombetare te kosoves. Megjithse ktu me shume gisht me duket te kete vete Platinia ,i cili edhe me pare ka pas perplasje me Blaterin per ceshtjen e kosoves pasi ishte kundra ndeshjeve nderkombetare pa u njohur nga OKB. Si duket i ka shume perzemer serbet qe kur lobun fort ne ballkan qe platinia te fitoje zgjedhjet e presidentit te uefas.

Megjithate une jam i mendimit qe kombetarja duhet te jete njė e vetme. Sportistet shqiptar te kosoves me ate himn te sajum dhe me ato simbole kopje bosnje hercegovines nuk do ndihen kurre krenar per fanellen qe perfaqsojne. Vetem kuq e zi eshte rruga dhe himni jone i perbashket kombetar mund ta justifikoje amanetin e atyre qe kane dhene jeten per shqiperine e madhe. Por ky bashkim nuk do te vije kurre per aq kohe sa kemi mafiozin Duka ne krye te federates.

Ragnar
29-11-2013, 19:39
Endri, ke plotesisht te drejt.

SERBIA KUNDĖR KOSOVĖS

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Karadzici_997291.jpg

Federata e Futbollit tė Serbisė (FSS) ka mohuar njoftimet e mediave se ka vendosur t’i lejojė Kosovės tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare me Pėrfaqėsuesen A.

Gazeta serbe Politika dje kishte raportuar se kreu i FSS-sė, Tomislav Karadzic ėshtė i gatshėm tė lejojė Kosovėn tė luajė ndeshje miqėsore, por pa simbole shtetėrore.

“Kėto informata nuk janė tė sakta. Sė pari, asnjė anėtar i Federatės nuk do tė marrė pjesė nė takimin nė fjalė tė FIFA’sė e as qė do tė pėrkrahė njė ēėshtje tė tillė tė iniciuar nga e vetėshpallura Federatė e Futbollit tė Kosovės”, thuhet nė njoftimin e FSS-sė.

FSS e ka pranuar se gjendet para njė presioni tė madh pėr ta pranuar njė gjė tė tillė, derisa thonė se kanė qenė transparente me opinionin publik pėr ēdo takim qė kanė pasur.

“Kosova e ka tė pamundur pranimin nė asociacionet ndėrkombėtare pasi njė gjė e tillė nuk ėshtė e mundur edhe pa pėlqimin e shteteve tė tjera anėtare. Besojmė se krerėt e FIFA’sė do ta heqin rastin e Kosovės si temė nė takimin e radhės, dhe do tė merren me tė vetėm kur tė jenė plotėsuar tė gjitha kushtet”, thuhet nė vazhdim tė njoftimit.

Drejtuesit e FFK-sė dhe FSS-sė ėshtė dashur tė takohen sot nė Zurich, por nė momentet e fundit ky takim ka dėshtuar.

Ndėrsa, muajin e kaluar nė Zurich ishin takuar Fadil Vokrri dhe Tomislav Karadzic, me ftesė tė kreut tė FIFA-s, Sepp Blatter. Ata kishin diskutuar pėr ēėshtjen e futbollit kosovar, i cili vazhdon tė mbetet i izoluar.

Megjithėkėtė Komiteti Ekzekutiv i FIFA-sė me 5-6 dhjetor do tė mbaj mbledhje e radhės, derisa pritet ta marr edhe njė vendim pėr Kosovėn.

Ragnar
29-11-2013, 19:41
FFK E PRET FIFA-NĖ

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Capture_856116.PNG

Drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) po e presin vendimin e FIFA-sė pėr zhvillimin e ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare me pėrfaqėsuesen A. Sipas tyre, FIFA vendosė pėr kėto ēėshtje e jo Federata e Futbollit e Serbisė.

Edhe pse mediat serbe raportuan se Federata e Futbollit e Serbisė (FSS) ka pranuar qė pėrfaqėsueses A tė Kosovės t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare, drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) kanė hezituar tė flasin rreth kėsaj ēėshtje.

Udhėheqėsit e futbollit kosovar po thonė se pėr kėtė punė po e presin vendimin e shtėpisė botėrore tė futbollit (FIFA), pasi kjo e fundit ėshtė vendimmarrėse nė raste tė tilla, e jo FSS.

“Ne nuk mundemi tė supozojmė asgjė, pasi ata nuk janė palė vendimmarrėse. Vendimmarrės ėshtė FIFA, dhe ne do tė presim vendimin e tyre nė lidhje me kėrkesėn tonė”, ka thėnė sekretari i FFK-sė, Eroll Salihu pėr Expres.

Sipas mediave serbe kreu i FSS, Tomislav Karadzic ka kėrkuar nga kreu i FIFA-sė, Sepp Blatter qė Kosova nė ndeshjet miqėsore tė paraqitet pa simbolet shtetėrore.

Por, drejtuesit e FFK-sė thonė se pėr ēdo vendim qė marrin nga FIFA do t’i konsultojnė edhe udhėheqėsit e Republikės sė Kosovės.

“Pėr ēdo vendim qė merret ne do tė konsultohemi me shtetin. Ne kėtė e kemi bėrė edhe nė tė kaluarėn. Kryesorja ėshtė qė tė na lejohet tė luajmė me pėrfaqėsuesen A”, ka theksuar Salihu.

Komiteti Ekzekutiv i FIFA-sė me 5-6 dhjetor do tė mbaj mbledhje e radhės, derisa pritet ta marr edhe njė vendim pėr Kosovėn.

Muajin e kaluar nė Zurich u takuan kreu i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), Fadil Vokrri, dhe ai i FSS, Tomislav Karadzic, me ftesė tė kreut tė FIFA-s, Sepp Blatter. Ata kanė diskutuar pėr ēėshtjen e futbollit kosovar, i cili vazhdon tė mbetet i izoluar.

Deri mė tani Kosova ka pasur tė drejtė tė luaj ndeshje miqėsore ndėrkombėtare vetėm me grupmoshat tė reja dhe me ekipin e femrave. Ndėrsa, pėrfaqėsueses A i ėshtė mohuar e drejta qė tė luaj miqėsore.

Rex
29-12-2013, 16:54
Rrugėtimi i pandalshėm i Kosovės nė FIFA

http://lajmi.net/assets/2013/12/29.-Maravic-660x400.jpg

Dusan Maravic, pėrfaqėsues serb nė FIFA dhe UEFA, thotė se mė 10 janar Kosova do ta marrė dritėn e gjelbėr pėr lojė miqėsore nė futboll. Sipas tij, rrugėtimi i Kosovės drejt anėtarėsimit tė plotė nė kėto dy federata do tė jetė i pandalshėm.

Shtėpia e Futbollit Botėror mė 10 janar do ta japė zyrtarisht lejen pėrfaqėsueses sė Kosovės qė tė zhvillojė takime miqėsore, mirėpo nė bazė tė simboleve tė FIFA’s. Mysafiri i parė nė Prishtinė do tė jetė pėrfaqėsuesja e Kroacisė.

Tė gjitha vendimet lidhur me kėtė ēėshtje do tė publikohen pas takimit tė 10 janarit nė Zurich, ku do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė dy federatave dhe nė tė cilėn do tė diskutohet edhe pėr dhėnien e dritės sė gjelbėr pėr pjesėn veriore (turke) tė Qipros.

“Dėshirojmė apo jo tė pranojmė, ne jemi duke shkuar nė atė drejtim”, thotė pėr Blic Dusan Maravic, anėtari i komisionit nė FIFA dhe UEFA.

“Unė kam qenė i pranishėm nė Dusseldorf nė vitin 2007, kur Michel Platini u promovua si kryetar i UEFA’s. Nė atė vit, pėrfaqėsuesi i Gjibraltarit kishte aplikuar pėr UEFA, ndėrsa kryetari i federatės sė futbollit tė Spanjės dhe anėtar disavjeēar nė Komitetin Ekzekutiv nė UEFA, Angel Maria Villar, kishte lėnė takimin i indinjuar. Ndėrsa, sot Gjibraltari ka filluar tė luajė ndeshje miqėsore”.

Maravic tha se nuk ekziston ndonjė procedurė e veēantė lidhur me ndeshjet e Kosovės.

“Kur tė merr lejen, Kosova do tė luajė me flamurin e FIFA’s dhe pa simbolet e saj. Kėshtu ec kjo punė, pak nga pak, pėrmes rrugės politike. Do tė arrijė momenti kur Kosova do tė pranohet nė Kombet e Bashkuara dhe atėherė do tė luajė pa asnjė pengesė”.

Ai thotė edhe futbolli serb ka qenė nė situatė tė njėjtė, por nė rrethana tjera.

“Kur kemi qenė nėn sanksione, sė pari kishin filluar qė tė luajnė kategoritė e tė rinjve, pastaj i ishin lejuar ekipeve qė tė luajnė ndeshje evropiane, por jashtė vendit. Ka ecur hap pas hapi dhe nė fund kemi mundur qė tė luajmė nė ndeshje normale”.

Ky zyrtar i futbollit tė Serbisė thotė se nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme qė FIFA tė pranojė njė shtet i cili ka shpallur pavarėsinė e UEFA njė shtet anėtar tė OKB’sė.

“FIFA si njė organizatė ombrellė, ėshtė mbrojtėsi kryesor i futbollit nė Botė. Statuti i UEFA’s nuk lejon qė njė shtet i cili nuk ėshtė i pranuar nė OKB, tė jetė anėtarė i rregullt i kėsaj federate. Siē po shihet, ne medoemos jemi duke shkuar drejtė asaj rruge. Serbia po shkon drejtė Europės, pa marr parasysh se ēfarė thonė politikanėt tanė se Serbia nuk do ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur, ata do tė mund tė luajnė futboll”.

lajmi.net (http://lajmi.net/kosova-ne-fifa-me-apo-pa-deshiren-e-serbise/)

SystemA
29-12-2013, 17:05
Do hyme dhe ne....me vone.
Duke parashikuar se ku ishim dje!

Rex
10-01-2014, 02:16
KARADZIC: PO MIQĖSOREVE, POR JO MĖ SHUMĖ

Numri njė i Federatės sė Futbollit tė Serbisė, Tomislav Karadziē ėshtė pro qė Kosova tė luajnė miqėsore, por pa simbole shtetėrore. Ndėrkohė, kreu i futbollit serb ka paralajmėruar se do tė kundėrshtoj kėrkesat tjera tė kosovarė dhe zhvillimin e ndeshjeve miqėsore ndėrmjet Kosovės dhe vendeve tė ish Jugosllavisė.

Me ftesė tė presidentit tė FIFA-sė, Sepp Blatterit, tė premten nė Zurich do tė takohen edhe njė herė drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) dhe atė tė Serbisė (FFS).

Tema e kėtij takimi pritet tė jetė rreth mundėsisė qė Kosova tė zhvilloj ndeshje miqėsore ndėrkombėtare me pėrfaqėsuesen A.

Por, kreu i FSS-sė, Tomislav Karadziē edhe njė herė ka pėrsėritur qėndrimin e palės kosovare karshi kėrkesave tė kosovarėve.

Ai paralajmėron se do tė mundohet ta parandaloj nėse kosovarėt kėrkojnė mė shumė sesa ndeshje miqėsore.

“Ata i kėrkojnė tė gjitha, tė luajė ndeshje miqėsore dhe zyrtare, por ne nuk pajtohemi me kėtė. Njė vendim i tillė do t’i sillte shumė punė Gjykatės nė Lausanne. Andaj, kėrkesat e tyre nuk mund tė pranohen dhe nuk besoj se tė premten do tė ndryshojė diēka nė kėtė aspekt”, ka thėnė Karadzic pėr B92.

“Qėndrimi ynė do tė jetė rezultat i bisedimeve qė kemi nxjerr pas konsultimeve me disa ministri tė caktuara. Gjatė atyre diskutimeve jemi marr vesh se ēka mund tė pranojmė, dhe nė takim do tė dalim me ato kėrkesa”, ka theksuar Karadzic, i cili shpreson tė gjitha kėrkesat e tyredo tė pranohen nga FIFA.

Numri njė i futbollist serbė, ka treguar edhe disa nga kushtet qė do tė kėrkoj nga FIFA pėr t’i lejuar Kosovės zhvillimin e miqėsoreve.

“Sa i pėrket ndeshjeve zyrtare Kosova nuk mund tė luaj pa qenė pjesė e OKB-sė. Kurse, rreth ndeshjeve miqėsore i kemi disa marrėveshje tė caktuara. Mund tė luhet pa simbole, pa flamur, emblemė dhe himn. Afėr Kosovės duhet tė jetė fusnota, si dhe klubet tona cilat janė nė veri tė Kosovės dhe enklava tjera serbe tė vazhdojnė tė luajnė nė kuadėr tė sistemeve tė Federatės sonė. Ne do t’i kėrkojmė kėto, nuk e dimė a do tė pranohen, por nė kėtė mėnyrė do t’i mundėsojmė njerėzve tė luajnė futboll”, ka deklaruar Karadzic

Nė rast se Kosova merr dritėn e gjelbėr pėr zhvillimin e ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare, Kroacia ka shfaqur gatishmėrinė ta zhvilloj ndeshjen e parė me Kosovėn.

Pėr ta shmangur kėtė pėrballje, Karadzic ka njė kėrkesė interesante. “Ne nuk do tė lejojmė qė Pėrfaqėsuesja e Kosovės tė luaj me ekipe Kombėtare tė ish Jugosllavisė nė Prishtinė”, ka deklaruar Karadzic.

Pas kėtij takimi, me 13 janar Komiteti pėr Ēėshtje Urgjente tė FIFA-sė pritet tė vendos rreth kėrkesės sė Kosovės pėr lajmimin e zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare/Express.

Rex
13-01-2014, 16:29
Zyrtare: FIFA ia lejon miqėsoret Kosovės

Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s ka konfirmuar se klubet dhe pėrfaqėsuesja e Kosovės mund tė zhvillojė ndeshje pa marrė leje nga Serbia.
Sipas nenit 83 tė statutit tė FIFA-s, Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s ka tė drejtė tė autorizojė anėtarėt e FIFA-s qė tė luajnė ndeshje kundėr shteteve jo-anėtare, nė kėtė rast Federatės sė Futbollit tė Kosovės.

Pas shumė takimeve qė janė zhvilluar nė vitin 2012, Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s, sot me datėn 13 janar 2013, ka konfirmuar njė sėrė modalitetesh pėr ndeshjet miqėsore qė i pėrfshijnė klubet dhe kombėtaren e Kosovės.

Ky propozim iu dėrgua Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s gjatė takimit tė kryetarit tė Federatės sė Futbollit tė Serbisė, Tomislav Karadzic, dhe kryetarit tė FFK-sė, Fadil Vokrrit, i cili u mbajt nė zyret qendrore tė FIFA-s me 10 janar 2014, e qė u udhėhoq nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, transmeton Telegrafi.

Modalitetet pėrcjellėse tė ndeshjeve miqėsore qė i pėrfshijnė klubet dhe kombėtaren e Kosovės janė pranuar dhe hyjnė nė forcė menjėherė:
- Anėtaret e FIFA-s janė tė lejuara qė tė luajnė ndeshje miqėsore me klubet dhe kombėtaren e Kosovės.
- Klubet dhe kombėtarja e Kosovės nuk kanė tė drejtė tė shfaqin simbolet kombėtare (flamujt, emblemėn, etj) e as ta lėshojnė himnin kombėtar. Sidoqoftė, ato kanė tė drejtė tė veshin apo tė shfaqin paisjet me mbishkrimin ‘Kosovo’, si dhe simbolin e njė ylli tė madhėsisė sė shkronjės ‘o’ nė kuadėr te emrit ‘Kosovo’.
- Klubet dhe kombėtarja e Kosovės nuk mund tė luajnė ndeshje kundėr klubeve apo kombėtareve tė shteteve tė ish-Jugosllavisė deri nė njoftimin e ardhshėm.
- Ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare qė pėrfshijnė klubet dhe kombėtaren e Kosovės mund tė luhen nė territorin e Kosovės, por me kusht qė FIFA tė njoftohet 21 ditė para secilės ndeshje. Mė pastaj, FIFA vetėm do ta informojė Federatėn e Futbollit tė Serbisė.
- Ēdo shkelje e kėsaj marrėveshjeje do t’i referohet FIFA-s dhe marrėveshja do tė pėrfundojė menjėherė.

“Vendimi i marrė nga Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s pėrfaqėson njė shtytje tė madhe pėr zhvillimin e futbollit nė Kosovė dhe kjo gjė pėrsėri dėshmon fuqinė e jashtėzakonshme tė sportit pėr t’i bashkuar njerėzit”, ka thėnė presidenti i FIFA-s, Blatter. /Telegrafi/

burimi (http://www.telegrafi.com/sport/zyrtare-fifa-ia-lejon-miqesoret-kosoves-92-0-2726.html)

AAO
13-01-2014, 17:37
Dmth miqsorja me Kroacine sfumohet si shtet ish-jugosllav.
Me mire pa simbole kombetare ,sepse flamuri dhe himni nuk eshte i joni ,kshu qe nje mundesi e mire te perdorim ngjyrat kuq e zi si fanella me mbishkrimin KOSOVA.

Rex
13-01-2014, 17:50
Dmth miqsorja me Kroacine sfumohet si shtet ish-jugosllav.

Lexova diku se insistimi kryesor i serbeve, gjate negociatave, ka qene qe te anulojne ndeshjen Kroaci - Kosove. Kjo kryesisht per shkak te inatit te madh qe e kane me kroatet.
Kroatet jane popull i tille qe ju gerricin nervat mengjes-darke serbeve. lol

Me mire pa simbole kombetare ,sepse flamuri dhe himni nuk eshte i joni ,kshu qe nje mundesi e mire te perdorim ngjyrat kuq e zi si fanella me mbishkrimin KOSOVA.

Dhe kjo per nje periudhe kalimtare. Ne te ardhmen - sa me te afert shpresoj - 'nje komb, nje kombetare'.

AAO
13-01-2014, 18:18
Lexova diku se insistimi kryesor i serbeve, gjate negociatave, ka qene qe te anulojne ndeshjen Kroaci - Kosove. Kjo kryesisht per shkak te inatit te madh qe e kane me kroatet.
Kroatet jane popull i tille qe ju gerricin nervat mengjes-darke serbeve. lolDhe kjo per nje periudhe kalimtare. Ne te ardhmen - sa me te afert shpresoj - 'nje komb, nje kombetare'.

Po patjeter. Nuk e imagjinoj dot ne nje grup Shqiperi vs Kosove duke luajtur kunder njeri tjetrit dhe uroj mos ndodhe kurre. Zgjidhja eshte vetem nje komb nje kombetare. Nje ndeshje ne Prishtinė ,nje ne Tiranė.

kanina
13-01-2014, 18:51
per mua kosova sduhet te kete kombetare..kosova seshte komb. kosovaret jane shqiptare dhe e kane kombetaren shqiptare ku tashme me shume se gjysma perbehet me shqiptare nga kosova. nuk e di cfare kombetare tjeter po kerkojne kosovaret akoma!!

Rex
13-01-2014, 19:35
per mua kosova sduhet te kete kombetare..kosova seshte komb. kosovaret jane shqiptare dhe e kane kombetaren shqiptare ku tashme me shume se gjysma perbehet me shqiptare nga kosova. nuk e di cfare kombetare tjeter po kerkojne kosovaret akoma!!

Po te pyeteshin shqiptaret e Kosoves besoj se edhe ti e di cila do te ishte pergjigja. S'ka nevoje per ndonje hulumtim te thelle.
Pasi qe Kosova ka obligime nderkombetare, per shkak te ndihmes se ketyre te fundit, eshte e detyruar qe te degjoj pordhet e tyre dhe te zhvilloj proceset hap pas hapi. Pra, konsolidimi i shtetit, ruajtja e teresise territoriale, mospasja te drejte per bashkim me nje shtet tjeter etj. Ne kuder te ketyre kushtezimeve vijne edhe imponimet si flamuri, himni, simbolet, kodet e vecanta, perfaqesueset ne sport etj.

Me pefundimin e ketyre proceseve, qe mendoj se do te finalizohet me sigurimin e uleses ne OKB...Kosova dhe Shqiperia do te gjenden ne nje pozite me te pershtatshme per bashkim.

Deri atehere eshte mire t'a quajme perfaqesuesja e Kosoves dhe jo kombetarja e Kosoves.

Rex
13-01-2014, 20:43
Kosova mė 5 mars miqėsore me SHBA-nė, Holandėn ose Suedinė?

Pas njoftimit tė FIFAs pėr lejimin e ndeshjeve miqėsore, me kufizime, pėr Kombėtaren e Kosovės, tashmė kanė filluar tė pėrmenden kombėtaret e mundshme me tė cilėt Kosova do tė zhvillojė ndeshjen e parė.

Sipas disa paralajmėrimeve, reprezentacioni i Kosovės nė futboll miqėsoren e parė do ta luaj me 5 mars, ndėrsa si kundėrshtarė tė mundshėm pėrmenden SHBA, Holanda, Suedia ose Bullgaria, dhe jo Kroacia, transmeton gazeta "Lajm" e Shkupit.

Ndryshe, nė bazė tė marrėveshjes, pėrfaqėsuesja e Kosovės apo klubet kosovare nuk mund tė pėrdorin simbolet shtetėrore apo tė kėndojnė himnin, pastaj pėrfaqėsuesja dhe klubet e Kosovės nuk do tė mund tė luajė ndeshje miqėsore me pėrfaqėsueset e vendeve tė Ish-Jugosllavisė, deri nė njė njoftim tė dytė. Miqėsoret e Kosovės dhe klubeve kosovare mund tė luhen nė territorin e Kosovės vetėm pasi tė lejohen nga FIFA, e cila duhet tė njoftohet tė paktėn 21 ditė para ēdo takimi.

Madje, FIFA pėr ēdo miqėsore duhet tė njoftojė Federatėn Serbe tė Futbollit/Gazetatribuna.

Xhebraili
14-01-2014, 15:43
E tash na kallzojme qka o futbolli sna duhen 101 vjet edhe mos me mujt me shku kurre ne kampionat botnor as europian vetem ju garantoj se me lojtar te superliges se Kosoves na shkojme ne kampionat botnor.

Doren ne zemer edhe pse qfaredo kombetare te formojme ne kurre ska me pas rendesin e asaj kombetarje qe na ka perfaqesue gjithe keto vite edhe pse jo pak here na ka thye zemrat.


Dy kombetare shqiptaresh ne bote paramendo te dyja ne boteror do behej nami na sjellni brazilianet se do marrim Jonuzaj tani.

Rex
21-01-2014, 22:21
“Shqipėri-Kosovė?! Ja pse ėshtė njė debat… absurd!”

Presidenti i FC Prishtina, Rezmi Ejupi, kundėr “tė gjithėve”. Pranimi nga FIFA qė Kosova mund tė luajė ndeshje miqėsore pėr tė ėshtė thjesht “njė dhuratė e vogėl”, ndėrkohė qė ai ėshtė i bindur se si Shqipėria dhe Kosova janė ende nė kohė pėr tė qasur njė politikė tjetėr nė lidhje me tė ardhmen e pėrbashkėt.

Mbi tė gjitha pėr njė vendim qė ai e konsideron madhor, jo vetėm sportiv dhe politik. “Ne duhet tė kemi vetėm njė Kombėtare, vetėm njė!”.

- Disa ditė mė parė FIFA lejoi qė Kosova tė luajė ndeshje miqėsore me disa kushte shumė tė rėndėsishme. Si e komentoni kėtė vendim?

- Nuk besoj se kemi fituar ndonjė gjė tė madhe. Tė luash miqėsore nė pėrgjithėsi nuk ka ndonjė vlerė. Pėrpos kėsaj, tė luash pa simbole nuk mė duket njė vendim i drejtė.

Megjithatė, kėto janė vendime jo vetėm sportive dhe unė personalisht e kuptoj se ēfarė ndodh. Unė nuk isha dhe nuk jam i shqetėsuar pėr pranimin e Kosovės nė ambientet ndėrkombėtare. Herėt a vonė do tė vijė njė gjė e tillė. Unė jam i shqetėsuar tjetėrkund…

- Nuk dukeni entuziast. Njė pėrfaqėsim qoftė dhe miqėsor a ėshtė gjithnjė i rėndėsishėm?

- Varet nga kėndvėshtrimi. Ne mund tė luajmė njė ndeshje miqėsore. Mund ta bėjmė me kėdo nėse kemi para. Por mė pas ēfarė do tė ndodhė? Askush nuk mė jep njė pėrgjigje nė lidhje me kėtė gjė.

Sot futbolli ėshtė biznes. Asnjė skuadėr nuk luan njė ndeshje miqėsore nėse nuk paguhet. Kėshtu ndodh me tė gjitha pėrfaqėsueset. Por sėrish nuk e shoh si njė problem. Pėr mua ėshtė skandaloze fryma qė po pėrcillet gjatė gjithė kėtyre ditėve, sidomos nė raportin e Shqipėrisė dhe Kosovės dhe bashkėpunimit.

- Kosova ka gjasa qė tė furnizohet me njė tufė lojtarėsh shumė cilėsorė nė momentin qė do tė ndėrtojė njė pėrfaqėsuese tė saj?

- Logjika tė dėrgon nė faktin qė nė momentin e pranimit, tė gjithė lojtarėt kosovarė qė luajnė nė pėrfaqėsueset e tjera, pėrfshi dhe atė shqiptare, do tė kenė mundėsi zgjedhjeje tė luajnė pėr Kosovėn.

Qartėsisht ata mund tė duan tė luajnė pėr atdheun e tyre. Kėshtu bėnė edhe lojtarėt e ish-Jugosllavisė nė momentin e shpėrbėrjes.

Po bėhet njė presion i madh, sidomos nė Kosovė, qė lojtarė si Xhaka apo ndonjė tjetėr tė vijnė mė vonė pėr Kosovėn.

I njėjti presion u bė nga opinioni edhe nė Shqipėri. Duhet tė jemi mė tė ftohtė. Ata nuk janė tradhtarė dhe nuk do tė jenė.

Moralisht do tė preferoja qė kėta lojtarė tė liheshin tė lirė nė zgjedhje. Familjet e tyre dhe sidomos shtetet ku kanė jetuar dhe kanė punuar iu kanė dhėnė disa shanse tė mira pėr t’u zhvilluar. A ėshtė e moralshme qė tė ngrihemi njė ditė dhe tė pretendojmė se janė tanėt! Jo, nuk besoj. Shqipėria dhe Kosova duhet tė ndryshojnė strategjinė.

- Ju jeni pėr dy Kombėtare?

- Kombėtarja ėshtė vetėm njė, ėshtė Kombėtarja e tė gjithė shqiptarėve, jo vetėm e Shqipėrisė dhe e Kosovės, por kudo ku janė shqiptarėt. Nėse duam qė Shqipėria si koncept tė jetė konkurruese nė arenėn ndėrkombėtare duhet tė kemi njė Kombėtare.

- Pra, Kosova duhet tė refuzojė pėrfaqėsimin?

- Kosova mund tė ketė njė Pėrfaqėsuese? Ka aq shumė shqiptarė nė Europė sa mund tė bėjmė edhe 3 kombėtare. Nuk ėshtė qėllimi mė vete tė mbushim njė ekip. Unė i shoh gjėrat nė parim.

Kosova ėshtė Shqipėri dhe kėshtu ka pėr tė qenė gjithnjė, pavarėsisht barrierave formale. Nė kėtė kuadėr ne duhet tė kemi njė Kombėtare tė fortė.

Por dhe Kosova tė ketė njė skuadėr tė sajėn. Duhet pranuar qė qendra e futbollit shqiptar kudo nė botė ėshtė Tirana. Nga atje duhet tė nisė projekti. Ne mund tė ndajmė bashkė tregjet, klubet dhe interesat. Diaspora duhet tė jetė e pranishme edhe nė FSHF.

Duhet tė nxisim tė dy qeveritė tė investohet mė shumė dhe tė prodhojmė vetė lojtarė tė mirė dhe tė aftė. Liga Shqiptare dhe Kosovare janė tė dobėta. Ju e shikoni tanimė. Shumė lojtarė kosovarė po luajnė lirshėm nė Shqipėri, megjithėse ekipet shqiptare janė tė licencuara nė Europė.

Nėse zhvillohemi “secila pėr kokė tė saj” do tė kemi 2 ekipe kombėtare tė dobėta.

- FSHF duket se gjithsesi ėshtė munduar ta realizojė kėtė gjė?

- Patjetėr qė diēka ka bėrė. Ėshtė investuar shumė pėr shqiptarėt kudo qė janė. Por nė futboll gjėrat duan kohė. Shqipėria mė parė kishte detyrė tė rriste imazhin e saj.

Shqipėria nė futboll nuk ka qenė kurrė e njohur. Shqipėria nė arenėn ndėrkombėtare filloi tė njihej pasi mundi Greqinė me rezultatin 2-1 nė 2004-ėn. Ajo ishte pika e kthesės. Jo se mundėm Greqinė, por sepse mundėm njė kampione Europe.

Kanė kaluar 10 vite dhe hapat janė tė ngadaltė. Patjetėr qė do tė jenė tė ngadaltė. Prandaj duhen bashkuar forcat sepse nėse dhe Shqipėria e Kosova hedhin hapa pėr interes tė vet, do tė ketė mė shumė shpenzime dhe mė pak rezultate.

- Federata e Kosovės po insiston qė tė krijojė njė skuadėr pėrfaqėsuese tė niveleve tė larta?

- Nė kėtė stad nuk e bėn dot kurrė. Dėgjoj nga tė gjitha. Thonė qė do tė vijė Shaqiri nė miqėsore. Po si mund tė vijė njė lojtar i Bajernit qė pėrfaqėson Zvicrėn nė miqėsore me Kosovėn?!

Marrim njė detaj banal. Nėse ai dėmtohet atė ditė, kush e paguan?! Po kėsisoj do tė ndodhė besoj edhe nė tė ardhmen. Federata e Kosovės duhet tė kėrkojė pareshtur bashkėpunim me Shqipėrinė, duhet tė kėrkojė partneritet, duhet ta ndihmojė ēėshtjen kombėtare.

- Federata e Kosovės ka propozuar qė mund tė luhet njė miqėsore me Serbinė?

- Serbia ende nuk i ka treguar Kosovės varret e atyre qė janė vrarė nė luftė. Nuk besoj se dikush e ka pasur kėtė propozim seriozisht.

Vokrri ėshtė njė ish-lojtar i madh i Partizanit tė Beogradit dhe nė Serbi e respektojnė dhe e duan shumė si ish-futbollist, por kjo nuk ėshtė arsye qė ne tė zbresim nė fushė kundėr tyre. Besoj se ėshtė humbje tė diskutosh njė gjė tė tillė.

- Pse jeni kaq i bindur qė bashkimi i tregut do tė ofrojė njė kombėtare mė tė fortė?

- Nuk e thashė kėtė. Thashė qė prodhimi vendas do tė jetė mė i mirė nėse kemi njė ligė tė pėrbashkėt. Ata qė luajnė e janė rritur jashtė do tė jenė tė njėjtėt.

Mė tė mirėt do tė vazhdojnė tė zgjedhin pėrfaqėsuese tė tjera. Ata qė mbeten do t’i ofrohen Shqipėrisė dhe Kosovės. Synimi im ėshtė qė ne tė kemi produkt kombėtar tė mirė, tė fillojmė tė shesim lojtarė, tė konceptohemi si njė, tė prodhojmė e tė zhvillojmė.

- A mund tė bėhet kjo pa ndėrhyrjen e qeverive?

- Do patjetėr vullnetin e tyre. Shqipėria sot, kudo qoftė, nuk ka ende njė stadium pėr tė luajtur. Ne flasim pėr yjet e futbollit botėror dhe pėr shkuarjen nė njė Europian/Zeri

USA NR1
23-01-2014, 01:54
S'me vjen mire qe po e ndajne kombetaren :(

Me te vertete edhe mua:-)

Xhebraili
23-01-2014, 11:52
Askush spo e ndan kombetaren edhe 10 vjet se paku sdo te kete gjasa qe te luajme ndeshje zyrtare keto miqesore do behen dy tre cope ne vit edhe sbesoj se as do ju interesoj kujt puna e tyre,,,

Shqiptaret e vertet jane ata qe lujne per kombetaren kuq e zi qe tashme dihet eshte kombetarja offficial/

Xhebraili
23-01-2014, 12:13
http://s24.postimg.org/ss2gfejyt/Albert_kastrati.png

Xhebraili
23-01-2014, 12:15
Grupi i tifozėve tė kombėtares shqiptare, Tifozat Kuq e Zi kanė deklaruar haptazi se ata nuk e pėrkrahin iden qė edhe Kosova tė pranohet nė FIFA dhe UEFA.
Dje nė emisionin ”Rubikon” tė Adriatik Klemendit, pėrfaqėsuesi i grupit TKZ nė Kosovė, Flakron Abazi deklaroi se kjo do krijonte konflikte nė mes dy shtetesh.

Ai mendon se lojtarėt kosovarė qė tani luajnė pėr kombėtaren shqiptare(Lorik Cana, Etrit Berisha, Samir Ujkani, Valdet Rama, Migjen Bashta e shumė tė tjerė) mund tė riktheheshin tė luanin pėr Kosovėn, me ē’rast kjo do sillte dobėsi pėr kombėtaren e Shqipėrisė.

Abazi konfirmoi se Kosova nuk do ta ketė as pėrkrahjen e TKZ-sė. /Zyrtare/Telegrafi/

Rex
26-01-2014, 12:27
Kroatėt: 11-shja ideale, Kosova hit i vėrtetė!

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/sport/2014_01/kosova_20140126085119.jpg&pozita=foto_lajm_in

Leja e FIFA-s pėr miqėsoret ndėrkombėtare tė Kosovės ka bėrė bujė edhe nė Kroaci. Madje, mediat kroate parashikojnė se pėrfaqėsuesja jonė do tė jetė shumė e fortė dhe e respektuar nė Evropė. Siē shkruan ‘Gol.hr’, Kosova do tė ketė njė skuadėr shumė tė respektuar tė futbollit. “11-shja ideale e Kosovės: Ky ekip mund tė jetė njė hit i vėrtetė”, shkruhet nė titull, pėr tė vijuar kėshtu: “Shteti mė i ri evropian, Kosova, do tė ketė njė pėrfaqėsuese shumė tė respektuar futbollistike.

Ata morėn lejen e FIFA-s mė 13 janar pėr t’i zhvilluar ndeshjet miqėsore, por ato nuk do tė mund t’i bėjnė me vendet nga ish-Jugosllavia, pėr t’iu shmangur konotacioneve politike. Ky vendim ėshtė marrė me iniciativėn e palės serbe, e cila kėshtu shembi idenė e kryetarit tė Federatės sė Futbollit tė Kroacisė, Davor Shuker, pėr njė miqėsore historike ndėrmjet Kroacisė dhe Kosovės nė Prishtinė”.

Gjithashtu, pėrfaqėsuese tė fortė tė Kosovės gjatė ditėve tė kaluara kishin parashikuar edhe media tjera nga vende tė ndryshme evropiane. ‘Gol.hr’ publikon formacionin mė tė mirė tė mundshėm tė Kosovės me skemėn 4-2-3-1, ku pėrfshihen futbollistė tė Kombėtares sė Shqipėrisė, Zvicrės e Finlandės...(mė gjerėsisht nė shtojcėn sportive tė gazetės Tribuna - Arena).

Rex
12-03-2014, 20:19
FIFA ia mbyll gojėn Serbisė: Kosova OK

http://mediavision-ks.com/federata/wp-content/uploads/2014/03/fifafaks.jpg

Pas ankesės sė Federatės serbe, ėshtė deklaruar Federata botėrore e futbollit, e cila pohon se Kosova ka respektuar nė tėrėsi modalitetet. Pas ndeshjes sė 5 marsit nė Mitrovicė, ndėrmjet Kosovės dhe Haitit, Federata serbe e futbollit (FSS) i kishte dėrguar njė letėr proteste FIFA-sė duke potencuar se Federata e futbollit e Kosovės nuk ka respektuar modalitetet e caktuara mė 10 janar pėr zhvillimin e ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare.

I saktėsuar ka qenė reagimi i djeshėm i FIFA-sė nėpėrmjet zėvendės-sekretarit tė saj tė pėrgjithshėm, Michael Kattner i cili ka potencuar se Kosova ka respektuar tė gjitha modalitetet e parashikuara me marrėveshjen e 10 janarit tė kėtij viti. “Jemi tė befasuar me ankesat qė kemi marr nė letėr qė po iu referohemi... Nė letrėn e juaj thuhet se nuk ėshtė respektuar pika e dytė e marrėveshjes sė 10 janarit. Nė pikėn e dytė thuhet se FFK-ja nuk mund tė vendos simbolet kombėtare (flamuri, emblema etj) ose himnin kombėtar. Sidoqoftė, ata janė tė lejuar tė bartin emrin Kosova nė fanella dhe yllin”, thuhet nė letrėn e FIFA-sė dėrguar Federatės serbe, njė kopje e sė cilės i ėshtė pėrcjellur edhe FFK-sė, e cila ia ka shpėrndarė medieve, transmeton sporti1.

“Pas shikimit tė detajizuar tė letrės tuaj dhe bazuar nė raportin e delegatit tė FIFA-sė qė ka vėzhguar kėtė lojė, mund tė iu konfirmojmė se delegati i FIFA-sė siguron qė pika e dytė e marrėveshjes sė 10 janarit ėshtė vėzhguar. FIFA sqaron se emblema e FFK-sė e vendosur nė fanella, nuk dėshmon simbol kombėtar tė Kosovės. As FFK-ja as FIFA nė asnjė mėnyrė nuk kanė shkelur marrėveshjen e 10 janarit”, thuhet nė letrėn e FIFA-sė/gazetatribuna.com

Xhebraili
12-03-2014, 22:15
Rex kombetarja B jan keta qe po i permend fifa
Kombetarja A e Kosoves jane keta kuq e zi 14 lojtar Kosovar nga 22

Rex
14-03-2014, 11:31
Rex kombetarja B jan keta qe po i permend fifa
Kombetarja A e Kosoves jane keta kuq e zi 14 lojtar Kosovar nga 22

Jo Xhebro, nuk eshte kombetare fare. Eshte perfaqesuese e Kosoves e cila i duhet Kosoves per forcimin e subjektivitetit te saj nderkombetar.

Xhebraili
14-03-2014, 13:24
Jo Xhebro, nuk eshte kombetare fare. Eshte perfaqesuese e Kosoves e cila i duhet Kosoves per forcimin e subjektivitetit te saj nderkombetar.

Te ishte per subjektivitet nderkombetar e kishte marre edhe ndonje nga superliga me tregu se perkunder kushteve luhet futboll edhe ne Kosove ka kampionat etj,po trika te qeverise jane keto e ai trajneri klloshar me duket nuk ish kon kurre jashta vendeve skandinave se nuk o zbulu futbolli ne suedi e norvegji se mbledhi krejt rezervistat e liges se pare e te dyte e te trete te ketyre vendeve e i pruni e nuk gjeti vend per Zhdrellen ,Osdautajn Berishen etj...

Po mire eka thaqi e ka gjet strategjine qysh me i tubu edhe njehere votat....

Rex
15-03-2014, 09:28
Te ishte per subjektivitet nderkombetar e kishte marre edhe ndonje nga superliga me tregu se perkunder kushteve luhet futboll edhe ne Kosove ka kampionat etj,po trika te qeverise jane keto e ai trajneri klloshar me duket nuk ish kon kurre jashta vendeve skandinave se nuk o zbulu futbolli ne suedi e norvegji se mbledhi krejt rezervistat e liges se pare e te dyte e te trete te ketyre vendeve e i pruni e nuk gjeti vend per Zhdrellen ,Osdautajn Berishen etj...

Po mire eka thaqi e ka gjet strategjine qysh me i tubu edhe njehere votat....

Xhebro, te paska mbet hatri qe s'te paska thirr edhe ty ne 11-she. lol

Hajt se foli une me Albert Bunjakin por fillimisht duhesh me e lon cigaren, drogen, rakine edhe forumin ahahahha

Seriozisht, trajneri apo perberja e ekipit pak ka rendesi per fillim. Jane deklaru edhe vet se ne ndeshjet e tjera ka me pas ma shume lojtar nga superliga. Ama disa lojtare te superliges qe i njoh une, kam frike se nuk kane kondicion me mbijetu 90 minuta ne fushe.

Ndeshjet e ardhshme do te jene me Turqine dhe Irlanden...jo me Mushtishtin e Besianen. Duhet shume kondicion dhe dicipline.

Megjithate mua ne kete faze me shume me intereson fakti qe Kosova ka fillu me zhvillu ndeshje miqesore nderkombetare. Trajneret shkojne e vijne.

SystemA
15-03-2014, 17:31
Te ishte per subjektivitet nderkombetar e kishte marre edhe ndonje nga superliga me tregu se perkunder kushteve luhet futboll edhe ne Kosove ka kampionat etj,po trika te qeverise jane keto e ai trajneri klloshar me duket nuk ish kon kurre jashta vendeve skandinave se nuk o zbulu futbolli ne suedi e norvegji se mbledhi krejt rezervistat e liges se pare e te dyte e te trete te ketyre vendeve e i pruni e nuk gjeti vend per Zhdrellen ,Osdautajn Berishen etj...

Po mire eka thaqi e ka gjet strategjine qysh me i tubu edhe njehere votat....

Sqarohini vete....
http://www.gazetatema.net/web/2014/03/04/mediat-kosovare-kunder-lorik-canes-po-shet-patriotizem-kunder-kosoves/
Nuk besoj se e kam .............kinse

Xhebraili
15-03-2014, 17:37
System A

Gazeta express edhe gazetatema jane llumi i gazetarise shqiptare keshtu qfaredo qe shkruajne e bejne per klikime edhe me shume se 90% e lajmeve jane rrena ose shpiffje me hamendje...

Shumica e tifozerive te organizuara nga Kosova e kan bojkotu ndeshjen ,aq ne pozite kan mbete sa eshte dashte qeveria te jap ca para per te organizuar nje grup te ri tifozesh sepse asnjera ska pranu te shkoj si te
organizuar ne ate ndeshje....

SystemA
15-03-2014, 17:44
System A

Gazeta express edhe gazetatema jane llumi i gazetarise shqiptare keshtu qfaredo qe shkruajne e bejne per klikime edhe me shume se 90% e lajmeve jane rrena ose shpiffje me hamendje...

Shumica e tifozerive te organizuara nga Kosova e kan bojkotu ndeshjen ,aq ne pozite kan mbete sa eshte dashte qeveria te jap ca para per te organizuar nje grup te ri tifozesh sepse asnjera ska pranu te shkoj si te
organizuar ne ate ndeshje....

Ndersa une kam lexuar ne nje gazete jo shqiptare qe Shaqiri,Xhaka dhe te tjere luajne per Kosoven n.q-se ndryshohen kushtet.
Aty ne Zvicer e gjen artikullin........po deshirove.
Pergjegjesi nuk mar.

Xhebraili
15-03-2014, 17:50
Ndersa une kam lexuar ne nje gazete jo shqiptare qe Shaqiri,Xhaka dhe te tjere luajne per Kosoven n.q-se ndryshohen kushtet.
Aty ne Zvicer e gjen artikullin........po deshirove.
Pergjegjesi nuk mar.

System une i them patriotizem fallco ata jan shqiptar qe ju duket interesant te mohojne origjinen perjashto xhaken qe ska pas faj se e ka nje babe me mut ne Kosove ska po fajet i ka edhe FEDERATA eSHQIPERISE se tani me dit se te gjitha ndeshjet humbin se kisha marre vllaun e tij....


Keta flasin ne media demek patriotizem e ke pare patriotizmin e njerezve ne 1999 ku 1000 ushtar luftonin 99.99% epopullsise ikte large e me large...

Jam i sigurt se llafe i kan edhe nese behet ajo ata do zgjethin Kosoven vetem nese bien nga forma edhe si merr me Zvicra sikur kemi rastin e Migjen Bashes....

Te kallin me patriotizem me pese flamura ne atlete e vet e din se kan refuzu se une e them shqiptareve te Kosoves me jav qit me referendum ma shume e doni zviceren a Kosoven kan me votu zviceren se mendojne zvicera ju fal pare atje.

SystemA
15-03-2014, 20:50
System une i them patriotizem fallco ata jan shqiptar qe ju duket interesant te mohojne origjinen perjashto xhaken qe ska pas faj se e ka nje babe me mut ne Kosove ska po fajet i ka edhe FEDERATA eSHQIPERISE se tani me dit se te gjitha ndeshjet humbin se kisha marre vllaun e tij....


Keta flasin ne media demek patriotizem e ke pare patriotizmin e njerezve ne 1999 ku 1000 ushtar luftonin 99.99% epopullsise ikte large e me large...

Jam i sigurt se llafe i kan edhe nese behet ajo ata do zgjethin Kosoven vetem nese bien nga forma edhe si merr me Zvicra sikur kemi rastin e Migjen Bashes....

Te kallin me patriotizem me pese flamura ne atlete e vet e din se kan refuzu se une e them shqiptareve te Kosoves me jav qit me referendum ma shume e doni zviceren a Kosoven kan me votu zviceren se mendojne zvicera ju fal pare atje.

M.q-se ti je tip <moderni> qe nje fshatar nga Shqiperia(jam kurioz kush mund te jete ky) jeton ne Zvicer,lexo Blick apo kqyrje gazete.
Zdravo

Xhebraili
15-03-2014, 20:53
M.q-se ti je tip <moderni> qe nje fshatar nga Shqiperia(jam kurioz kush mund te jete ky) jeton ne Zvicer,lexo Blick apo kqyrje gazete.
Zdravo

Shkruaj pak me qarte System se nuk e kuptova qka po dmth:
lej ato Zdravo ,kako je etj

Rex
01-04-2014, 10:53
Portugalia e CR7 kundėrshtari i katėrt i Kosovės!

http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/portugalia-e-cr7-kund-euml-rshtari-i-kat-euml-rt-i-kosov-euml-s_hd.jpg

Pas pėrfundimit tė Kampionatit Botėror 2014 dhe pas fillimit tė sezonit tė ri nėpėr liga dhe njėherėsh fillimit tė ndeshjeve pėrgatitore pėr kualifikimet pėr Euro 2016, Kosova do tė pėrfshihet nė orarin e FIFA-s pėr ndeshjet miqėsore, ndėrsa kundėrshtari i radhės do tė jetė Portugalia e Cristiano Ronaldos.
Pėrballja e parė historike e Kosovės ishte ajo ndaj Haitit qė u mbyll pa gola. Mė 21 maj, pėrfaqėsuesja jonė do tė luajė kundėr Turqisė nė Mitrovicė, ndėrsa katėr ditė mė pas (25 maj) do tė ballafaqohet me Senegalin nė Gjenevė.

Ndėrkaq, tashmė ėshtė konfirmuar se nė fillim tė shtatorit (data akoma e pacaktuar nga FIFA), Kosova do ta zhvillojė ndeshjen e katėrt dhe kėsaj radhe ndaj njė kundėrshtari me nam, qė padyshim se do ta mbushė plot stadiumin “Adem Jashari”. Superylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, do tė na vizitojė me bashkėlojtarėt e tij te kombėtarja (si Nani, Pepe, Coentrao etj.) pėr miqėsoren e radhės qė nuk ka dyshim se do ta fitojmė.

Qeveria e Kosovės ka parapėlqyer qė tė luajė kundėr Argjentinės apo Brazilit, mirėpo meqė kėto dy shtete nuk e kanė njohur Kosovėn, opsioni mė i mirė ishte Portugalia, e cila e ka njohur pavarėsinė e Kosovės qė nė tetor tė vitit 2008. Kujtojmė statusin e kryeministrit nė Facebook: “Zgjidhni, tiki-taka me Brazilin apo topa tė gjatė me Anglinė”.

Natyrshėm shėnjestra e radhės do tė jetė Lionel Messi dhe Argjentina e tij, mirėpo fillimisht do tė angazhohen disa njohės ligjorė pėr tė gjetur hapėsira nė ligjet e OKB-sė dhe rregullat e FIFA-s pėr tė luajtur kundėr njė kombėtareje qė nuk e ka njohur pavarėsinė. (Njė shembull i ngjashėm ėshtė ai me shtetet qė i njohin dokumentet e Kosovės, por jo edhe pavarėsinė e saj).

Pas marrjes sė kėtij lajmi, kanė filluar menjėherė bisedimet pėr aranzhimin e njė takimi me Adnan Januzajn, pėr ta bindur supertalentin e Manchester Unitedit qė ta pėrfaqėsojė Kosovėn sė paku nė kėtė ndeshje. 19-vjeēari ka tė drejtė tė luajė nė njė ndeshje jozyrtare pėr shtetin tonė dhe sėrish tė ketė tė drejtėn tė zgjedhė cilėndo pėrfaqėsuese qė preferon. Prandaj, sipas asaj qė shkruhet nė mediat angleze, mbi 90 pėr qind ėshtė e sigurt se Albert Bunjaki do ta ketė nė skuadėr superJanuzajn pėr kėtė pėrballje tė rėndėsisė sė madhe, veēmas pėr tifozėt e futbollit.

Me shpresė qė do ta ndezim atmosferėn nė stadium duke kaluar momente tė paharrueshme dhe ēaste historike duke shijuar futbollin e pėrfaqėsueses sė Kosovės pėrballė kombėtares sė njėrit nga futbollistėt mė tė mirė nė vitet e fundit... jua urojmė 1 Prillin. /Telegrafi/

Rex
01-04-2014, 11:06
Kujdes: Tani mu kujtua se eshte 1 prilli dhe lajmi larte mund te ndodhe qe nuk eshte i vertete.

Ne kete date eshte mire te veprojme me parimin 'kur t'i numroj, te besoj'. lol

Llapi
19-10-2015, 21:08
Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė Futboll

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/perfaqesuesjaekosoves10tetor.jpg

Edvin83
19-10-2015, 21:10
Ka vetėm njė kombėtare. Nuk mund tė ketė dy a tre a katėr.

Llapi
19-10-2015, 21:12
http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/kosova1-guinea10etor.jpg

Pėrfaqėsuesja e Kosovės ka shėnuar fitore nė miqėsoren ndėrkombėtare kundėr Guinesė Ekuatoriale, me rezultat 2:0. Ndeshja u zhvillua, tė shtunėn, nė Stadiumin e Qytetit nė Prishtinė, nėpėr mot me shi.

Futbollistėt e pėrfaqėsues tonė patėn njė paraqitje tė shkėlqyeshme, sidomos nė pjesėn e parė, por numri i tifozėve nuk ishte nė nivelin e dėshiruar. Kjo ėshtė fitorja e dytė e Kosovės nė ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare, qė kur e mori lejen nga FIFA. Mė herėt Kosova e kishte mposhtur Omanin.

Kosova e nisi lojėn me Ujkanin, Paēaradėn, Ilir Berishėn, Sadikun, Pėrdedajn, Halimin, Zejnullahun, Bunjakun, Brahimin, Bernard Berishėn, Fejzullahun, ndėrsa nė pjesėn e dytė pati zėvendėsime tė shumta pėr t’u dhėnė mundėsinė e aktivizimit edhe lojtarėve tė tjerė.

Tė pėrzgjedhurit e Albert Bunjakit e nisėn furishėm pėrballjen me skuadrėn afrikane. Vetėm pas dy minutave lojė vjen gėzimi i parė pėr Kosovėn. Ėshtė Mėrgim Brahimi, i cili zhbllokoi rezultatin dhe solli Kosovėn nė epėrsi prej 1-0.

Futbollistėt e pėrfaqėsues sonė, edhe pas golit tė shėnuar nuk u ndalėn duke e atakuar mė shpesh portėn e mysafirėve, madje duke kėrcėnuar disa herė seriozisht portėn e Guienas. Nė minutėn e 38-tė, mysafirėt mbetėn me njė lojtar mė pak, pasi me karton tė kuq u ndėshkua Belle qė si lojtar i fundit e ndali nė mėnyrė tė palejueshme Fejzullahun, i cili po shkonte i vetėm drejt portės.

Rast tė mirė pėr dyfishuar epėrsinė e Kosovės kishin Bernard Berisha dhe Ilir Berisha, megjithatė, skuadrat shkuan nė pushim me avantazhin e pėrfaqėsues sonė prej 1-0.

Ndėrkohė, edhe nė pjesėn e dytė tė lojės, skuadra jonė ishte mė mirė. Pas vetėm dy minutave lojė tė pjesės sė dytė, nė skenė del pėrsėri Mėrgim Brahimi, i cili shėnon golin e dytė nė kėtė ndeshje, duke dyfishuar epėrsinė e Kosovės nė 2-0.

Bazuar nė lojėn e shfaqur, skuadra jonė ka mundur tė fitojė edhe mė bindshėm, sepse krijoj disa raste mjaft tė mira, por mė nuk kishte gola, edhe pse Fejzullahu e Halimi ishin afėr golit nė finish tė ndeshjes.

Pėrfundimisht Kosova mundi Guinean Ekuatoriale, me rezultat 2-0, duke bėrė njė ndeshje mjaft tė mirė dhe duke kėnaqur tifozėt e pranishėm nė tribunat e stadiumit.

Kjo lojė ishte njė test mjaft i mirė pėr pėrzgjedhėsin Bunajki, i cili testojė disa nga futbollistėt e ftuar pėr herė tė parė nė pėrfaqėsuesen tonė siē ishin Mėrgim Brahmi e Bernard Berisha, tė cilėt pa dyshim se mė lojėn e treguar e arsyetuan ftesėn e pėrzgjedhėsit, pasi ishin ndėr mė tė mirėt nė terren.

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/tribunavipvokrriministri.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/guinea10tetor.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/tifozet10tetor.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/kosova-guinea10etor.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/10/kosova-guinea1.jpg

Llapi
19-10-2015, 21:13
Ka vetėm njė kombėtare. Nuk mund tė ketė dy a tre a katėr.

kush asht kah te pyet ty se sa duhen te jet
mos u ban ma pap se papa

Llapi
19-10-2015, 21:15
http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2015/10/633x347/vokrri_1445241660-7164176.jpg

Vokrri pėr miqėsoren Kosovė-Shqipėri: Marrėveshja ėshtė arritur, por mund tė ketė njė problem


Vokrri pėr miqėsoren Kosovė-Shqipėri: Marrėveshja ėshtė arritur, por mund tė ketė njė problem Autori: Leonard Hajdaraj GazetaExpress E hėnė, 19 Tetor 2015 09:49


Fadil Vokri ka thėnė se marrėveshja me Armand Duken pėr tė zhvilluar njė miqėsore festive ėshtė arritur, por ai thotė se mund tė ketė njė problem pėr kėtė.

Kryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri ka thėnė se ka biseduar me kryetarin e Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka, me tė cilin ėshtė dakorduar qė tė zhvillojnė njė ndeshje miqėsore festive nė Prishtine muajin e ardhshėm.

Por, Vokrri e pranoi se kjo ndeshje mund tė mos zhvillohet nėse kushtet atmosferike nuk do tė jenė tė mira.

“Ne kemi biseduar me presidentin Duka dhe jemi marrė vesh nė princip qė ndeshja tė zhvillohet muajin e ardhshėm nė Prishtinė, or ka mbetur qė tė shihen edhe kushtet atmosferike”, tha Vokrri pėr Gazetėn Express.

Ai tha se ėshtė menduar qė kjo ndeshje tė jetė festive, pas kualifikimit tė Shqipėrisė nė Kampionatin Evropian dhe nė rast se nuk zhvillohet nė Prishtinė, atėherė nuk do tė bartet nė Shqipėri.

Kujtojmė se edhe presidenti i FSHF’sė, Duka mbrėmė e kishte konfirmuar se nė nėntor do tė luajnė njė miqėsore festive me Kosovėn nė Prishtinė. /Express

Llapi
19-10-2015, 21:36
http://www.albasky.net/wp-content/uploads/2014/02/thaci.jpg
Ne stadiumin olimpik ''Adem JAshari''
http://politiko.net/wp-content/uploads/2015/10/Kosova.jpg

http://www.ekonomiaonline.com/uploads/images/auto_albert_bunjaku_1401045508.jpg

Pėrzgjedhėsi i Pėrfaqėsueses , Albert Bunjaku

http://www.sporti1.com/fo/4/20140302161540366600.jpg

http://images.botasot.info/uploads/largea_201408090745342806201407566954.jpg

http://www.gazetajnk.com/repository/images/path/futboll-5-perfaqesuesja-e-kosoves_516926.gif

http://www.reporteri.net/repository/images/4/2014/04/main/1011088_489026951209766_217804704_n.jpg

http://sq.kurir.mk/images/2014/04/kosova-senegal-500.jpg

Kosovė – Senegal, nė Gjenevėhttp://prizrenpress.com/wp-content/uploads/2014/03/Kosove-tifozet-dardan.jpg


http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/kryeministri-viziton-sot-stadiumin-lsquo-adem-jashari-rsquo_hd.jpg

Llapi
07-02-2016, 10:55
http://gazetaolle.com/wp-content/uploads/2016/01/Kosova-1-290x170.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2016/01/kosovau21-ekipi3.jpg


Pėrfaqėsusja e Kosovės U-21

SystemA
07-02-2016, 11:01
Nuk ka Kosova ....o pallosh !

Llapi
07-02-2016, 11:02
http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2016/01/kosovau21-shqiperia1.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2016/01/kosova-shqiperiau21-3.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2016/01/kosovau21-shqiperia3.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2016/01/kosovau21-shqiperireferat.jpg


Kosova U21 barazoi me Shqipėrinė
Postuar nga 28 Jan 2016


kosova-shqiperiau21Sot mė 28 janar nė orėn 15.00 Pėrfaqėsuesja e Kosovės U-21 zhvilloi ndeshjen e 4-t nė kuadėr tė “Antalya Cup 2016”, kundėr Pėrfaqėsueses sė Shqipėrisė. Nė njė ndeshje pothuajse tė baraspeshuar edhe sa i pėrket rasteve dhe golave, skuadrat nė fund u ndanė vllazėrisht, me rezultat 1:1. Futbollistėt e rinj tė Kosovės, arritėn pas shumė sulmeve qė nė minutėn e 37-tė tė kalojnė nė epėrsi me golin e Enis Alajt dhe me kėtė rezultat pėrfundoi edhe pjesa e parė e takimit. Nė pjesėn e dytė futbollistėt e Pėrfaqėsueses sė Shqipėrisė U-21 ishin mė tė vėmendshėm nė askionet e tyre dhe nė miniutėn e 61-tė pėrmes Engjėll Hotit arritėn tė barazojnė rezultatin nė 1:1. Deri nė fund tė ndeshjes tė dyja ekipet patėn rasti shėnim, ndėrsa futbollistėt e Kosovės nė minutat e fundit goditėn edhe shtyllėn. Nė radhėt e Pėrfaqėsueses sė Kosovės, vėrehej lodhja dhe nė disa raste mungonte edhe pėrqėndrimi.Kosova-Shqipėria 1:1 (1:0)

Gjyqtarė: Bukut, Alur dhe Demirol.

Kartonė tė verdhė: Lulaj dhe Hoti tė Shqipėrisė.

Shėnues: Alaj (37’) pėr Kosovėn dhe Hoti (61’) pėr Shqipėrinė.

Kosova: Beka Zabergja, Pacolli (Hasani), Boshnjaku(Sejdiu), Ismajli, Dino, Namani, Kelmendi(Gashi), Lushtaku (A. Muja), Nebihi dhe Alaj (Hoti)

Shqipėria: Hasanbelli, Fili Toli, Gurishta, Hysi (Zenuni), Hakaj (Karriqi) Uzuni, Alimi, Jonuzi, Tabaku dhe Lulaj.

Llapi
07-02-2016, 11:04
Nuk ka Kosova ....o pallosh !

qa je kah flet o balosh
se nuk te kuptova

Llapi
07-02-2016, 11:10
http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/11/kosova.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/11/shqiperia.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/11/tifozet.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/11/cana-ujkani-gjyqtaret.jpg

http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2015/11/kosova-shqiperia3.jpg
Festė, emocion dhe spektakėl futbolli


Ndeshja miqėsore ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė, e cila u zhvillua sot nė stadiumin e stėrmbushur nė Prishtinė, ka pėrfunduar pa fitues, me rezultat tė barabartė, 2:2. Megjithatė, loja e tė dyja skuadrave, sidomos ajo e Kosovės bėri qė tė gjithė tifozėt e pranishėm tė ndahen tė kėnaqur jo vetėm me golat, por edhe me kreativitetin dhe spektalin e treguar. Loja qė shfaqėn djelmoshat e pėrzgjedhėsit Albert Bunjaki kundėr njė skuadre shumė tė fortė si Shqipėria, e cila vitin e ardhshėm do tė jetė pjesėmarrėse nė Euro 2016, dėshmoi edhe njė herė se tashmė themelet e Pėrfaqėsueses sė Kosovės janė vendosur dhe e ardhmja do tė jetė e ndritur. Nė tribuna emocionet ishin tė mėdha, ku nė vazhdimėsi u duartrokitėn edhe futbollistėt e kombėtares shqiptare. Ndeshjes i parapriu njė kordon i krijuar nga futbollistėt e Kosovės pėr t’ua mundėsuar futbollistėve kuqezi tė bėnin paradėn e nderit pėr kualifikimin historik nė Evropian dhe mė pas fotoja e pėrbashkėt, qė pa dyshim do tė mbetet si njėra nga dhuratat mė tė mira nė karrierėn e futbollistėve tė dyja skuadrave. Po ashtu para ndeshjes Debatik Curri dhe Armend Dallku i dhanė lamtumirėn kombėtares shqiptare, derisa mė pas nga njė fjalim para tė pranishmėve e mbajtėn kapiteni i Kosovės, Samir Ujkani dhe ai i Shqipėrisė, Lorik Cana.
Ndeshja nisi me aksionin e parė tė rrezikshėm tė kuqezinjve, kur Memushaj gjuajti pran portės. Pikėrisht nė kėtė aksion u lėndua Ilir Berisha, i cili nuk ishte me fat dhe u detyrua qė ta braktisė fushėn dhe tė shkojė pėr ekzaminime mė tė thella, duke mos pasur mundėsi ta shijonte deri nė fund spekaklin e kėsaj ndeshjeje. Njė tjetėr mundėsi Shqipėria e pati nėpėrmjet Elseid Hysajt nė minutėn e 18-tė, por gjuajtja e tij nuk ishte e rrezikshme pėr Ujkanin. Rasti mė i mirė vjen nė minutėn e 22-tė pėr Kosovėn, me Celinėn qė kombinon me Halimin pėr tė dalė para Berishės me portierin qė bėn njė devijim fantastik. Tjetėr rast i pastėr pėr Pėrfaqėsuesen e Kosovės ndodhi nė tė 39-tėn me Mėrgim Brahimin qė spostohet nė qendėr dhe lėshon njė goditje tė fortė, por qė ndalet nga traversa. Pjesėn e dytė Kosova e nisi mė mirė ku nė minutėn e 49-tė Celina dha njė asist pėr Halimin qė nuk arriti tė devijojė topin drejt rrjetės. Ndėrkohė, nė minutėn e 55-tė Rej Manaj, po sa u inkuadrua nė lojė arriti tė shėnojė pėr ta ēuar Shqipėrinė nė epėrsi. Mirėpo, vetėm tre minuta mė vonė Kosova e barazoi rezultatin nga penalltia nėpėrmjet Besart Celinės, pasi paraprakisht Xhaka luajti me dorė brenda zonės, 1:1. Kosova vazhdoi me lojė tė mirė dhe arriti tė kalojė nė epėrsi nė minutėn e 71-tė, kur pak pasi hyri nė lojė shėnoi Elbasan Rashani, qė pasi e kaloi Rrahmanin e gjeti hapėsirėn e duhur pėr nė portėn e Etrit Berishės. Mirėpo, Shqipėria reagoi shpejt dhe vetėm pas dy minutash Amir Rrahmani u gjet mirė nė tollovinė e krijuar nė zonė dhe e ēoi topin nė rrjetė pėr tė vulosur shifrat pėrfundimtare, 2:2.Kosova: Ujkani (Bekaj), Perdedaj (Markaj), Berisha (Pnishi), Sadiku, Paqarada, Alushi (Pepa), Zejnullahu (Kryeziu), Halimi, Brahimi (Rashani – Sylejmani), Berisha (Hasani), Celina.

Shqipėria: Berisha (Shehi), Hysaj, Rrahmani (Lila), Cana (Ajeti), Gjimshiti (Veseli), Aliji, Basha (Lenjani), Memushaj (Roshi), Xhaka (Lilaj), Cikalleshi (Manaj), Sadiku (Shala).

Semiku
02-03-2018, 11:01
Bernard Challandes - selektor i ri i perfaqesuses se Kosoves ne futboll

https://massispost.com/wp-content/uploads/2014/02/Bernard-Challandes.jpg

Bernard Challandes (66),nga Zvicrra.Ish trajner i Young Boys,Xamax,Zurich,Sion dhe selektor i Armenise.
Ne Kosove do te marr 30.000 euro ne muaj !!! Mbetet te shihet nese Challandes do te kete suksese me perfaqesuesin e Kosoves dhe se a do te arsyetojė pagen e tij shume te larte te dhene nga FFK.
Deri ne fund ne kombinime ishte edhe ndihmesi i De Biazit,Paolo Tramezzani por ai nuk mori pelqimin e FFKse.

Rex
02-03-2018, 11:17
Nuk paskam degju kurre per te.

E preferoja Besnik Hasin.

Ragnar
02-03-2018, 11:19
30 mij euro ne muaj ? WTF, per nje perfaqesuse te Kosoves eshte shume e lart, duke pas parasysh nje ekip ne ndertim e siper, t'mi japin mu vetem 15 mij, une kurgjo kurgjo nje fitore ne grup ja kisha siguru e lere me teper :)

Apo Rexi kishte me bere edhe me teper ndoshta, duke pas parasysh se eshte tifoz i Barces :)

Rex
02-03-2018, 11:24
Une ja kisha siguru qerekfinalen ne boteror.

Ne sony playstation ama.

Semiku
02-03-2018, 11:48
30 mij euro ne muaj ? WTF, per nje perfaqesuse te Kosoves eshte shume e lart, duke pas parasysh nje ekip ne ndertim e siper, t'mi japin mu vetem 15 mij, une kurgjo kurgjo nje fitore ne grup ja kisha siguru e lere me teper :)

Apo Rexi kishte me bere edhe me teper ndoshta, duke pas parasysh se eshte tifoz i Barces :)
Keshtu thuhet,sic thone gazetaret nga burime shume mire te informuara..hehe
Budallallek eshte ti japish 360.000 uro ne vit per nje trajner qe tre vite qenka pa pune dhe qenka marre si menaxher i disa futbollisteve...1.000 uro ne dite...eee FFK pasanikja kaja nanen.
Si do qe te jete,nuk besoj se aq e paguajne...max.20.000 euro/muaj.
Bunjaku punonte per 7.000 euro ne muaj si kali...
https://scontent.fskp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/28378272_794760330715532_3460234221207868415_n.jpg ?oh=84b4adf34cd70e243aae9139c499f715&oe=5B4862DA

Une do te punoja per 1.000 euro ne muaj,ti edhe Rexin ju kish zgjedh ndihmestrajner nga 500 euro ne muaj...Garant e kishim nxjerr 1 fitore...hehe

Ragnar
02-03-2018, 12:00
Keshtu thuhet,sic thone gazetaret nga burime shume mire te informuara..hehe
Budallallek eshte ti japish 360.000 uro ne vit per nje trajner qe tre vite qenka pa pune dhe qenka marre si menaxher i disa futbollisteve...1.000 uro ne dite...eee FFK pasanikja kaja nanen.
Si do qe te jete,nuk besoj se aq e paguajne...max.20.000 euro/muaj.
Bunjaku punonte per 7.000 euro ne muaj si kali...
https://scontent.fskp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/28378272_794760330715532_3460234221207868415_n.jpg ?oh=84b4adf34cd70e243aae9139c499f715&oe=5B4862DA

Une do te punoja per 1.000 euro ne muaj,ti edhe Rexin ju kish zgjedh ndihmestrajner nga 500 euro ne muaj...Garant e kishim nxjerr 1 fitore...hehe

Nuk ish kan ide e keqe, Rexit ja kishmi mush mendjen edhe diqka kishmi nxerr prej lojtareve :)

Semiku
02-03-2018, 12:16
Nuk ish kan ide e keqe, Rexit ja kishmi mush mendjen edhe diqka kishmi nxerr prej lojtareve :)
Rexin e kishim angazhu per me i truku ndeshjet,kishim marre pare prej mafies (si Skenderbeu i Korces).
Kush do me luajt per Kosoven,urdhno paguaj provizion...pare sa te duash,kush po ja fut FFKes sa na paguan.

Seriozisht tash,...Reali e ka humb rrugen n'oborr,u lendu Neymari dhe tash kemi pak me shume gjasa ta kalojme Parisin.Ende eshte 50:50.
Vamos Real,...

Rex
02-03-2018, 12:20
Nuk ish kan ide e keqe, Rexit ja kishmi mush mendjen edhe diqka kishmi nxerr prej lojtareve :)

Ehe kishmi kishmi. :D

Nuk shkruhet kishmi por kishum, si hapesi i temes. Lol

Semiku
02-03-2018, 12:22
Ehe kishmi kishmi. :D

Nuk shkruhet kishmi por kishum, si hapesi i temes. Lol
Profesor,edhe une e pasna shkruar "Rexin e kishim angazhu...".
Kishim,kishmi :D,seriozisht si shkruhet,eshte fjale shqipe ?

Rex
02-03-2018, 12:23
Profesor,edhe une e pasna shkruar "Rexin e kishim angazhu...".
Kishim,kishmi :D,seriozisht si shkruhet,eshte fjale shqipe ?

Kishim eshte ok.

Heren tjeter nuk ju pranoj pa prindin as ty as ate tjetrin. Lol

Llapi
05-10-2018, 17:34
http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2018/10/listakosovaaaa.png

ZYRTARE: Challandes publikon listėn e futbollistėve


Pėrzgjedhėsi i Kosovės, Bernard Challandes, e ka bėrė publike sot listėn e futbollistėve tė cilėt do t’i ketė nė dispozicion pėr ndeshjet kundėr Maltės, mė 11 tetor, nė stadiumin “Fadil Vokrri” dhe mė 14 tetor kundėr Ishujve Faroe si mysafirė nė kuadėr tė Ligės sė Kombeve. Grumbullimi i futbollistėve bėhet tė hėnėn mė 8 tetor, derisa stėrvitja e parė zhvillohet nė stadiumin “Fadil Vokrri” nė orėn 18:00.

murik
05-10-2018, 18:21
http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2018/10/listakosovaaaa.png

ZYRTARE: Challandes publikon listėn e futbollistėve


Pėrzgjedhėsi i Kosovės, Bernard Challandes, e ka bėrė publike sot listėn e futbollistėve tė cilėt do t’i ketė nė dispozicion pėr ndeshjet kundėr Maltės, mė 11 tetor, nė stadiumin “Fadil Vokrri” dhe mė 14 tetor kundėr Ishujve Faroe si mysafirė nė kuadėr tė Ligės sė Kombeve. Grumbullimi i futbollistėve bėhet tė hėnėn mė 8 tetor, derisa stėrvitja e parė zhvillohet nė stadiumin “Fadil Vokrri” nė orėn 18:00.
Ekip me 6 mbrojtes dhe 14 sulmues? Wow

Llapi
05-10-2018, 21:39
Ekip me 6 mbrojtes dhe 14 sulmues? Wow

14 mesfushor e sulmues se bashku jan

murik
05-10-2018, 21:53
14 mesfushor e sulmues se bashku jan

E di mer Llokum e di por eshte hera e pare qe shoh kete format te pandare midis mesfushes e sulmit. gazetare amatore

drague
12-10-2018, 08:01
Faleminderit Djem te Kosoves....

Per ty Armando, per ty Panucci e per ju djemte e Kombetares Kuq e Zi....

Bravo dhe faleminderit nga zemra juve djemve te mrekullueshem te Perfaqesueses se Kosoves ne futboll... per gjithcka spektakolare qe i dhuruat vendit e popullit tuaj ne kete mbremje te bukur futbolli te 11 Tetorit 2018..teksa mundet me loje, gola e rrezultat plot merite Kombetaren e Maltes 3-1 ..ne stadiumin fantastik qe mban emrin e legjendes kosovare te futbollit Fadil Vokrri...

Si i te njejtit gjak me ju dhe si bashkekombasi juaj dua t'ju them se me bete krenar vertet apo me sakte i bete te ndihen krenare te gjithe shqiptaret kudo qe jane ne mbare globin.. me ate c'ka treguat ne fushen e lojes..

Edhe po te kishit humbur ju sigurojj se serisht do t'ju thosha Bravo...sepse mbi te gjitha luajtet futboll te mrekullueshem.....dhe natyrisht kur djersin e ben me te miren tende ..do korresh ate qe do mbjellesh...fitoren...

Kam pare spektakel futbolli ne'' F.Vokrri''... prej djelmoshave super te talentuar te futbollit kosovar ..e kam pare nje trajner tejet te mencur, te thjeshte e pune-shume si zvicerani Bernard Challande...qe i kane entuziazmuar si rralle here te pranishmit ne nje stadium te tejmbushur duke kerkuar fitoren dhe duke brohoritur non stop per krenarine e tyre kombetare...

Eshte po kjo Kosove ore zoterinj qe luani per kombetaren e Shqiperise qe pak muaj me pare ju detyroi te dilni kokeulur nga perballja me te tek ju mundi me turp 3-0...

Eshte po kjo Kosove o Armando e ti Panucci...djemve te se ciles ju i mbyllet dyert.. , i shate, i ofenduat e i quajtet deri edhe tradhetare...ani pse ata zgjodhen te luajne po per Kombin e gjakun e tyre ..por me pjesen tjeter e te ndare [ jo per fajin tone ]... te Shqiperise sone Etnike ...

Eshte po ky trajner ...Chalande te cilin duke e mundur gati dy vjet me pare tek qe ne krye te Armenise e patet detyruar te jepte doreheqjen ...ani pse po ky Challande tashme ne krye te Kosoves ju a dha pak muaj me pare pergjigjen e reston e tij tek ju turperoi asisoj...3-0...

Djem te Kosoves...keni qene vertet te mrekullueshem e ju kam ndjekur sa me vemendje po aq edhe me emocion,..edhe pse nuk luanit per te fituar Kupen e Europes por edhe pse perballe nuk kishit Gjermanine a Spanjen por thjesht Malten...

Keni luajtur nje futboll per tu duartrokitur dhe qe te ben te besosh se shume shpejt me Kosoven nuk do ta kete te lehte askush...kushdo qofte ai...

Loje, raste, shtylla te goditura, gola te shkelqyer e plot mendim, aksione model..dominim mbi kundershtarin gjate gjithe takimit...dhe ne fund ....tre piket e rastit, fitorja e merituar e arritur me mund e djerse e mbi te gjitha me plot merite...[ishalla nuk ju marre me sysh]...kjo qe pra Kosova qe me entuziazmoi por edhe me pelqeu shume e me beri te mendoj jo pak per kete situate aspak te kendeshme qe po kalon Kombetarja tjeter shqiptare ajo Kuq e Zi...tek eshte ne duar aspak te sigurta e kurresesi profesionale ..te pakten ne kendveshtrimin tim..

...E teksa merret me Konferenca Shtypi e aspak me futboll...natyrisht qe keto humbje e rrezultate skandaloze do ta shoqerojne dhe asgje tjeter...

Eshte po kjo Kosove qe e ka te 6 a te 7 rrezultart resht pozitiv e qe tashme eshte ne krye te grupit te saj te UEFA Nations League...

A e pate ...ju te mijte ...se cfare atmosfere kombetare e patriotike ishte ne st. ''F.Vokrri''... ?

A e pate se sa dukshem binte ne sy dora e trajnerit...idete, konceptet e vizioni i tij per nje futboll te bukur, te mencur, te thjeshte , taktik.. e mbi te gjitha.. rrezultativ..?

Loje me mendim ..sulmuese por edhe mbrojtese...djelmosha te rinj por me seder dhe ego profesionale e te gatshem per te sakrifikuar e per te dhene me te miren e mundeshme per vendin e popullin e tyre...dhe ja arriten te merrnin pikerisht ate per te cilen djersiten aq shume...

Ae pate se c'do te thote ta ndjesh pergjegjesine e fanelles kombetare qe te kane besuar e qe mban veshur...?

E pra askush prej atyre djemve te Perfaqesueses se Kosoves...nuk merret me llogje pazari, as me me the e te thashe, as me konferenca shtypi pa fund e pa sens,,as duke share, ofenduar, sulmuar e fajesuar njeri -tjetrin...thjesht per te mbuluar e kamufluar pa aftesine tende.....sic bejme ne Kuq e Zinjte qe akoma vazhdojme te jemi ne ''Dardanale'' ..me ate pjesmarrje te Euro 2016 ...ndaj dhe jemi sot ketu ku jemi aq sa na vjen Jordania e fundit te botes ne futboll brenda ne shtepine tone e ne nuk arrijme as ti shenojme 1 gol te vetem e lere me pastaj ta mundim...

E pra dallimet bejini vete..ne me llafe, pordhe e tangerlliqe e ata me pune, djerse, seriozitet, pasion e perkushtim.... dhe ja ku jemi sot...ne per faqe te zeze e ata me nje te neserme qe kane gjithe te drejten e zotit ,.. ta quajne teper shpresdhenese..

A e pate o djemte Kuq e Zi...ti Armando e ti Panucci se cfare i beri Izraeli asaj Skocie qe u tall me ne e na mundi me bythe...?

E pra a e dini se cfare ''ferri'' ju pret te Djelen ne Beer Sheva..nese ne fushe do te jeni serisht po ata te ndeshjeve te fundit -Panucciane..te ketyre tre- kater muajve te fundit..ku na i keni ulur koken si asnjehere tjeter me ato rrezultate krejtesisht te pa pranueshme e mbi te gjitha me ate lloj loje qe vetem futboll nuk mund te quhet...?

Edhe njehere tjeter ...Faleminderit djem te Kosoves...leksioni i juaj e i trajnerit tuaj eshte shembulli me i bukur, me i qarte, e me i sakte i punes, pasionit, seriozitetit, perkushtimit e pergjegjesise ndaj Fanelles se nje Kombetareje...kush ka veshe , sy, zemer, shpirt, seder e mendje le ta kuptoje e te mesoje a ''kopjoje'' sadopak..prej jush ...por me pare le te flake tej pordhet e tangerlliqet, UNI-n personal , llafollogjite e bezdisshme e pa fund..e le te ulet me kembe ne toke e te mendoje e punoje me mendjen ne koke..OK..

A.R.DOSTI

Rex
12-10-2018, 09:49
Ledio, a dihet kush eshte ky A. R. Dosti apo si quhet?

Keto analizat e futbollit i ka brutalisht te sakta.

drague
12-10-2018, 09:59
Ledio, a dihet kush eshte ky A. R. Dosti apo si quhet?

Keto analizat e futbollit i ka brutalisht te sakta.

beje mik ne FB

3d1
12-10-2018, 09:59
Ledio, a dihet kush eshte ky A. R. Dosti apo si quhet?

Keto analizat e futbollit i ka brutalisht te sakta.
Gazetar sportiv....adriatik dosti ne mos gaboj.

Rex
12-10-2018, 10:08
beje mik ne FB

Nuk perdori facebook por vazhdo sjelli ti ketu se i lexoj te gjitha.

Thnx 3d1

drague
12-10-2018, 10:11
Nuk perdori facebook por vazhdo sjelli ti ketu se i lexoj te gjitha.

Thnx 3d1

nuk ka problem dhe une nuk perdor instagram

Rex
12-10-2018, 21:27
Portieri i Manchester Cityt, Arijanet Muriqi i thotė ‘Po’ Kosovės

https://telegrafi-com.cdn.ampproject.org/i/s/telegrafi.com/wp-content/uploads/2018/08/muriqi-ffk-1200x630.png

Portieri me prejardhje shqiptare i Manchester Cityt, Arijanet Muriqi ka pranuar tė veshė fanellėn e Pėrfaqėsueses sė Kosovės.

Pėrpjekjet e pareshtura tė ish-presidentit Fadil Vokrri e ku ishte i pranishėm edhe presidenti i tanishėm Agim Ademi bashkė me menaxherin Bajram Shala, pėr tė sjellė futbollistė tė ri e tė talentuar nė Kombėtaren A, u kurorėzuan me sukses.

Pas disa muajve tė bisedave tė frytshme, sot (e diel) portieri i Manchester Cityt, Arjanet Muriqi i ka thėnė ‘po’ Perfaqesueses se Kosoves.

Duhet cekur se Arjaneti ėshtė portier 19-vjeēar me lartėsi 1.98 cm dhe luan pėr U-23 tė Manchester Cityt dhe ka kontratė deri mė 2021/telegrafi.com

murik
12-10-2018, 22:48
Kosova eshte ne rrugen e duhur. Kam besim se do rritet si ekip. Edhe Shqiperia duhet te mare shembull nga Kosova dhe grinta e tyre ne fushe. Bravo edhe trajnerit.

Llapi
14-10-2018, 23:15
Kombėtarja e Kosovės


http://www.ffk-kosova.com/federata/wp-content/uploads/2018/10/1-4.jpg

http://www.gazetasheshi.com/wp-content/uploads/2018/10/grupi.jpg

SystemA
14-10-2018, 23:19
propaganda serbe i ka do merita.
Perse???

100 VJET lene pasoja...ju DARAT e Amstfeld.

Tungi.

Llapi
19-10-2018, 20:04
https://i0.wp.com/podujevapress.com/wp-content/uploads/2018/10/tifozet.jpg?fit=520%2C370&ssl=1FFK i ‘godet’ nacionalistėt shqiptarė, sqaron se si duhet tė quhet Kosova – Pėrfaqėsuese apo Kombėtare
19/10/2018


Njėra ndėr gjėrat mė tė paqarta sa i pėrket ekipit tė futbollit tė Kosovės, mbetet edhe se si duhet tė quhet ajo.

Disa e thėrrasin pėrfaqėsuese e tashmė dikush ka filluar ta konsideroj kombėtare.

Pėr ta sqaruar kėtė situatė, Periskopi ka kontaktuar me zėdhėndėsin e FFK-sė, Fazli Berisha, i cili ka dhėnė njė pėrgjigje definitive se si duhet ta thėrrasim tash e tutje Kosovėn.

Komentatorėt e futbollit janė bėrė konfuz nė lidhje me cilėsimin e kombėtares, me disa qė e quajnė kombėtare dhe tė tjerė qė e quajnė pėrfaqėsuese. Si i referohet kombėtares FFK-ja?

Berisha tha se tė dyja fjalėt janė shqip, por nė dokumentat e FIFA-sė Kosova quhet ‘National Team’, pra Kombėtare.

”Shikoni edhe njėra dhe tjetra janė shqip, por nėse themi nė gjuhėn angleze “National Team” i bie se ekipi kombėtar dhe ne tash e sa kohė e quajmė Ekipi kombėtar. Ndėrsa nėse themi Pėrfaqėsuese e ka domethėnien “Reprezentacioni” dhe nė dokumentet e UEFA-s e FIFA-s e kemi “National Team”, – sqaroi ai.

ricky_ch
19-10-2018, 20:14
Mė duket se po bėhet shumė shurmė pėr asgjė:
disa shtete tjera kanė mbi gjysmėn e lojtarėve
tė huaj, dhe akoma quhen kombėtare.
Nesėr mund tė kemi edhe mė tepėr shtete shqipėtare
me emra tė ndryshėm, akoma do tė ngatėrrohemi?
Tė gjitha janė kombėtare shqipėtare me emra tė ndryshėm,
ky ėshtė realiteti.
A mė duket se ka thėnė njė plak se duhet tė shkojmė
me kohėn?!

Llapi
16-11-2018, 13:11
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2018/11/633x347/kosova_1542365498-7414342.png

Ky grup i lojtarėve tė Kosovės, mund ta shkruajė historinė nė Ligėn e Kombeve


GazetaExpress E premte, 16 Nentor 2018 11:59


Kosova pritet qė t'i japė fund aventurės nė grupe nė Ligėn e Kombeve kėtė muaj, derisa ka pėr tė luajtur edhe dy ndeshje, kundėr Maltės dhe ndaj Azerbajxhanit.

E ky grup i lojtarėve qė ka nė pėrbėrje talentė kosovarė qė luajnė nė pothuajse tė gjitha ligat kryesore nė Europė mund tė bėj historinė duke fituar vendin e parė dhe duke ja siguruar Kosovės njė vend tė sigurt pėr nė gjysmėfinale tė Ligės sė Kombeve, pse jo duke fituar edhe finalen dhe kualifikuar nė Euro 2020.

Faqja nė Twitter “Kosovan Football” ka bėrė njė infografikė me hartė tė shtrirjes sė lojtarėve tė Kosovės nė mbarė kontinentin e Europės, ku ka shtruar pyetjen se a do ta shkruajnė ata historinė?

Po kush janė grupi i lojtarėve te Kombėtares sė Kosovės tė cilėt synojnė qė ta fitojnė Grupin 3 tė Ligės sė Kombeve.

Nė portė kemi Samir Ujkanin, i cili luan nė Ēaykur Rizespor dhe qė ėshtė edhe kapiteni i Kosovės dhe lojtari me mė pėrvojė nė Kombėtaren e Kosovės. Pas tij ėshtė Arjanet Muriēi, pėrforcimi i fundit qė vjen nga portieri rezervė i kampionit tė Anglisė, Manchester City. Tek portierėt i ftuar ėshtė edhe talenti i IPKO Superligės sė Kosovės, Visar Bekaj, numri 1 i Prishtinės.

Mbrojtja, tepėr stabile prihet nga shtylla e mbrojtjes sė Dinamo Zagrebit, Amir Rrahmani dhe gardiani i pa kompromis Fidan Aliti i KF Skėnderbeut. Kėtu nuk bėn tė harrojmė edhe gjigantin e FC Zurich, 21 vjeēarin Mirlind Kryeziu, i cili u ftua nga Challandes pėr kėtė ndeshje. Nė krahun e djathtė kemi tė palodhshmin Mergim Vojvoda, i cili ka treguar ndeshje tė mira me Muscornin nė Belgjikė, por alternativė e tij ėshtė Leart Paēarada qė luan pėr Sandhausen nė Bundesliga 2 tė Gjermanisė. Alo i majtė ėshtė padyshim, njėri prej lojtarėve mė tė mirė tė Kosovės dhe tė Raifaisen SuperLigės sė Zvicrės, Benjamin Kololli, i cili mund tė luaj edhe si mesfushorė i majtė. Kujtojmė se Paēarada ėshtė zėvendėsues edhe i Kolollit nė rast tė njė lėndimi tė tij. Mbrojtės tjetėr i Kosovės ėshtė Arbenit Xhemajli, nga Xamax, i cili pos pozitės nė qendėr tė mbrojtjes luan edhe si mesfushorė defensivė.

Edhe nė mesfushė Kosova ka lojtarė cilėsorė qė dinė tė bėjnė pasime tė thella nė fazėn e tretė tė sulmit, ta dirigjojnė lojėn, por tė rrezikshėm edhe me goditje nga larg. Padyshim, mė i miri nė mesfushėn e Kosovės ėshtė mesfushori i Lazios, Valon Berisha. Lojtari i mungoi Kosovės nė ndeshjet e para, por tani ėshtė kthyer nga lėndimi dhe kontributi i tij u pa qė nė ndeshjen e parė kundėr Maltės nė shtėpi ku ai asistoi nė golin e parė.

Nė mesfushėn defensive Kosova ka N’Golo Kanten e saj. Ėshtė ky Hekuran Kryeziu, mesfushorė defensive i FC Zurich , mungesa e tė cilit u pa nė ndeshjen kundėr Ishujve Faroe, ku Kosova barazoi 1-1. Zėvendėsim i Kryeziut ėshtė Idriz Voca, po ashtu njė lojtarė me perspektivė i Kosovės me vetėm 21 vjeē, qė luan pėr FC Lucern.

Nė mesfushėn ofensive Kosova po ashtu ka dy lojtarė te talentuar. Bėhet fjalė pėr Besar Halimin, lojtarin e Bronby IF dhe Herolind Shalėn nga IK Start.

Lojtarėt e krahut konsiderohen arma mė e madhe e Kosovės dhe tė tillė Kosova ka mjaft.

Fillojmė me anėsorėt e krahut tė djathtė. Kėtė krah deri me tani e ka okupuar Milot Rashica, i cili shėnoi edhe njė gol tė bukur pėr Kosovėn nė Ishujt Faroe dhe luan pėr skuadrėn e Bundesligės, Werder Bremen.

Atij gjithmonė i cenohet vendi i startuesit nga supertalenti i Kosovės dhe Genkut 19 vjeēari Edon Zhegrova, i cili pati njė superparaqitje kundėr Maltės nė Prishtinė, por i mungoi vetėm goli.

Kur jemi tė anėsorėt e krahut tė majtė, edhe aty ėshtė njė konkurrencė e madhe por pėr momentin Arbėr Zeneli ėshtė ai mė i miri. Lojtari i SC Heerenven, ka shėnuar golin e parė te Kosovės nė stadiumin “Fadil Vokrri” dhe ėshtė njėri prej lojtarėve qė ka shėnuar mė sė shumti pėr Kombėtaren e Kosovės.

E kur mungon Zeneli aty janė Donis Avdiaj qė luan po ashtu nė Holandė pėr Williem II, si dhe supertalenti i Kosovės nė Lokomotivėn e Zagrebit, Lirim Kastrati.

Kurse si sulmues qendrorė Kosova ka tre 9’sha tė mirė. Bėhet fjalė pėr Vedat Muriqin qė luan nė Turqi me Ēaykur Rizespor. Njė tjetėr emėr i njohur nė sulmin e Kosovės ėshtė edhe Atdhe Nuhiu, 29 vjeēari qė luan nė Championshipin anglez dhe ka shėnuar pėr Kosovėn nė ndeshjet e fundit.

Krejt nė fund, nė sulm Dardanėt tani mund tė llogarisin edhe nė sulmuesin e porsaardhur tė Kosovės nga FC Luzern, Shkėlqim Demhasaj, i cili mund tė bėj debutimin pėr Kosovėn nė kėto dy ndeshje tė Kosovės, tė fundit pėr kėtė sezon nė Ligėn e Kombeve nė fazėn e grupeve kundėr Maltės dhe Azerbajxhanit. /GazetaExpress/

https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-2_1542365401-6804657.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-4_1542365401-9647097.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-5_1542365401-8528079.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-7_1542365462-2772932.jpg
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-12_1542365462-8389785.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-14_1542365462-7618142.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-11_1542365462-2010397.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-10_1542365462-4719286.png
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/kosova-13_1542365463-272886.png

SystemA
17-11-2018, 19:03
Benu eshte tifoz ne bundesliga me Werder.Dhe ekipi nuk ben harakiri per shit-blerje lojtaresh.Pra 7.5 Milion e ka blere Rashica.Lojtar KLAS the Rocket men.Ndersa....sa te kemi ne armando duken nuk do bejme KURRE hajer.

Pergezime dardaneve.

Llapi
17-11-2018, 19:09
http://www.rtklive.com/sq/gallery/news_original/310211-ZyajiS3Yom.png


Kosova e shkel Maltėn, realizon fitoren mė bindėse nė historinė e saj

Kombėtarja e Kosovės ka shėnuar fitore tejet tė rėndėsishme nė duel me Maltėn nė La Valetta, me rezultat 5:0, nė kuadėr tė grupit 3 tė Ligės D nė Ligėn e Kombeve.

Kjo fitore ia ka mundėsuar “Dardanėve” qė ta mbajnė pozitėn e parė nė grup, me dy pikė mė shumė se sa Azerbajxhani dhe tani i mjafton njė pikė nė ndeshjen e fundit pikėrisht kundėr azerėve nė stadiumin “Fadil Vokrri” pėr tė siguruar kalimin nė “play-off” tė Ligės D, si dhe promovimin nė Ligėn C pėr edicionin e ardhshėm. Njėherėsh kjo ka qenė fitorja me rezultatin mė bindės e “Dardanėve” nė historinė e deritashme nė garat ndėrkombėtare, duke i bėrė krenar tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.
Kosova e nisi rrufeshėm ndeshjen, duke krijuar raste tė shumta. Nė minutėn e parė Vojvoda pati mundėsi tė mirė, por nuk harkimi i tij nuk arriti tek bashkėlojtarėt. Nė minutėn e 3-tė, Rashica harkon nė zonė, ku gjuan shkėlqyeshėm Muriqi me kokė, por topi shkon pranė shtyllės. Nė minutėn e 6-tė Zeneli depėrton nga e majta dhe e shėrben Herolind Shalėn, ky gjuan furishėm nga distanca, por pran portės. Gėzimi i parė pėr “Dardanėt” erdhi nė minutėn e 15-tė. Rashica ndėrhyn nė njė top tė kthyer nga mbrojta e vendasve dhe topi shkon te Vedat Muriqi, i cili pėrballė portierit nuk gabon, shėnon pėr 1:0 pėr Kosovėn. Nė minutėn e 22-tė njė kombinim i dyfishtė i Valon Berishės dhe Arbėr Zenelit, ku ky i fundit del pėrballė portierit, por topi devijohet nga portieri. Mė pas Valon Berisha kishte dy mundėsi tė mira nė minutat 35’ e 40’, por gjuajtjet e tij nga brendėsia e zonės nuk e gjetėn cakun. Nė periudhėn e parė tė pjesės sė dytė ishin maltezėt qė morėn iniciativėn, por nė minutėn e 70-tė qetėsinė nė kampin e “Dardanėve” e mundėsoi Benjamin Kololli me njė gol me parabolė, pas njė ngatėrrese tė mbrojtėsve vendas, 2:0. Ndėrkohė, nė 12 minutat e fundit tė ndeshjes Kosova mbizotėroi plotėsisht. Donis Avdijaj me tė hyrė nė lojė shėnoi pas asistimit tė Muriqit, nė minutėn e 78-tė pėr 3:0, kurse ende pa kaluar dy minuta Avdijaj shėnoi edhe golin e dytė kėsaj radhe pas asistimit tė Rashicės, pėr 4:0. Ndėrkohė, rezultatin pėrfundimtar 5:0 e vulosi Milot Rashica, nė minutėn e 86-tė, me njė gjuajtje nga distanca.

Llapi
17-11-2018, 19:40
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2018/11/633x347/bini-1511443742-3407259-1511445450-1752590_1542482988-2015728.jpg

Pas Spanjės, bie edhe Albin Kurti


GazetaExpress E shtune, 17 Nentor 2018 20:28Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, i ka ndjekur hapat e Spanjės duke u dorėzuar dhe duke e pranuar Kosovėn si unike dhe sportistėt e saj si pėrfaqėsues tė ngjyrave kaltėr, bardhe dhe verdh.

Pas triumfit tė Kosovės 5-0 ndaj Maltės, Kurti – i njohur pėr deklaratat e tij tė zėshme kundėr simboleve tė Kosovės dhe nė favor tė bashkimit kombėtar me Shqipėrinė, nuk ka mundur t’i bėjė ballė paraqitjes mbresėlėnėse tė Kosovės dhe e ka njohur atė pėrmes statusi nė llogarinė e vet zyrtare nė Facebook, raporton Gazeta Express.

“Spektakėl sot nė Maltė. Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė futboll ėshtė dėshmi e potencialit qė kanė tė rinjtė nė Kosovė kur hapen mundėsitė. Kėta tė rinj i sfidojnė shanset kundėr tyre”, shkroi Kurti nė Facebook.

Pirati
17-11-2018, 21:05
bravo, bravo :D qe e gabove edhe nenforumen, komplet ne Offside.

Llapi
17-11-2018, 21:10
https://www.epokaere.com/wp-content/uploads/2018/11/veseli-6.jpg

Veseli falėnderon futbollistėt pėr suksesin nė Maltė
17 nėntor 21:26

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka uruar futbollistėt e Kosovės pėr fitoren e thellė qė shėnuan sonte nė Maltė, ndėrsa i ka falėnderuar pėr emocionet qė po i dhurojnė publikut kosovarė.

“Faleminderit pėr gėzimet dhe emocionet qė na dhuroni! Gjithmonė me ju! ka shkruar lideri i PDK-sė nė profilin e vet nė “Facebook”, pas fitores sė pėrfaqėsueses kosovare tė futbollit.

Llapi
17-11-2018, 21:17
http://www.rtklive.com/sq/gallery/news_original/310216-rGUaC10djD.png


Thaēi: Ditė e madhe pėr sportin kosovar

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė shprehur krenar me sukseset qė kanė arritur sot sportistėt kosovarė.

Nė fakt, Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė futboll sonte ka shėnuar fitore bindėse si mysafire kundėr Maltės, 5:0, derisa xhudistėt Akil Gjakova e Distria Krasniqi u stolisėn me medalje tė argjendtė, pėrkatėsisht tė bronztė.

“Ditė e madhe pėr sportin kosovar. Pėrfaqėsuesja jonė nė futboll na dhuroj spektakėl me pesė gola tė shėnuara. Kurse, xhudistėt tanė, edhe sot kanė vazhduar tė na sjellin medalje nga garat ndėrkombėtare. Krenar me sportistėt tanė”, ka shkruar Tha”, ka shkruar Thaēi nė Facebook.

Llapi
17-11-2018, 21:43
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/1933963-10208811633434642-6585655817359167858-n-534x358_1542489674-896179.jpg

Deputeti i PSD’sė i reagon Kurtit pėr urimin e fitores sė Kosovės

GazetaExpress E shtune, 17 Nentor 2018 22:16


Deputeti i PSD-sė, Frashėr Krasniqi ka reaguar ndaj postimit tė fundit tė kryetarit tė VV-sė, Albin Kurtit, i cili sonte pėr herė tė parė ka uruar fitoren e Kosovės nė futboll, e cila fitoi 5 me 0 ndaj Maltės.

Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, ka shkruar se Kosova ka treguar spektakėl dhe se tė rinjtė kanė potencial pėr futboll.

“Spektakėl sot nė Maltė. Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė futboll ėshtė dėshmi e potencialit qė kanė tė rinjtė nė Kosovė kur hapen mundėsitė. Kėta tė rinj i sfidojnė shanset kundėr tyre. Urime!”, ka shkruar Kurti.

Por, pėr kėtė mbėshtetje tė Pėrfaqėsueses sė Kosovės nga ana e Kurtit, ka reaguar deputeti Frashėr Krasniqi duke i rikujtuar Kurtit se dikut thoshte se kemi njė kombėtare.

‘Ėshtė krejt nė rregull t’i ndėrrosh qėndrimet nė politikė. Por tėrėsisht hipokrite nėse i ndėrron ato dhe nuk e pranon se ke ndryshuar. Pra e gėnjen popullin qė unė jam i njėjti. Albin Kurti sot e mbėshteti ekipėn e Kosovės (dhe shumė mirė qė e ka bėrė kėtė), por dikur thoshte se ne kemi vetėm njė kombėtare kurse kjo e Kosovės pėrbėn tendencė pėr dobėsimin dhe ndarjen e kombit’, ka shkruar Krasniqi nė postimin e tij nė Facebook.

Ai tutje i ka rikujtuar Krutit se ‘dikur thoshte pėr Isa Mustafėn qė ėshtė argat i Serbisė dhe i PDK-sė, kurse mbrėmė tha qė ai e paska nisur ēkapjen e shtetit (atėherė, qenka interesante se pse e votoi VV-ja pėr rrėzimin e qeverisė sė kaluar qė paska “nisur ēkapjen e shtetit”?!).

Nė postimin e tij Krasniqi ka shkruar se Kurti e di se me cilat simbole luajti ekipa e Kosovės , tė cilėn sonte e uroi, por nuk kishte lėnė gjė pa thėnė kundėr tyre qė u ngritėn nė kėmbė kur u lėshua himni nė pėrvjetor tė Pavarėsisė.

‘Mos tė flasim pastaj pėr ndryshimin e qėndrimeve tė tij nė raport me negociatat me Serbinė; qėndrimet ndaj Erdoganit; etj’, ka pėrfunduar Krasniqi.

Llapi
17-11-2018, 22:21
qyrne ket qyerrin qysh i rren simpatizuesit e vethttps://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2018/11/633x347/bini-1511443742-3407259-1511445450-1752590_1542482988-2015728.jpg

Pas Spanjės, bie edhe Albin Kurti


GazetaExpress E shtune, 17 Nentor 2018 20:28Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, i ka ndjekur hapat e Spanjės duke u dorėzuar dhe duke e pranuar Kosovėn si unike dhe sportistėt e saj si pėrfaqėsues tė ngjyrave kaltėr, bardhe dhe verdh.

Pas triumfit tė Kosovės 5-0 ndaj Maltės, Kurti – i njohur pėr deklaratat e tij tė zėshme kundėr simboleve tė Kosovės dhe nė favor tė bashkimit kombėtar me Shqipėrinė, nuk ka mundur t’i bėjė ballė paraqitjes mbresėlėnėse tė Kosovės dhe e ka njohur atė pėrmes statusi nė llogarinė e vet zyrtare nė Facebook, raporton Gazeta Express.

“Spektakėl sot nė Maltė. Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė futboll ėshtė dėshmi e potencialit qė kanė tė rinjtė nė Kosovė kur hapen mundėsitė. Kėta tė rinj i sfidojnė shanset kundėr tyre”, shkroi Kurti nė Facebook.
https://external.fprn3-1.fna.fbcdn.net/safe_image.php?d=AQCMabKQKivBF7Np&w=540&h=282&url=https%3A%2F%2Finsajderi.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F10%2FScreenshot_17-6-800x450-730x440.jpg&cfs=1&upscale=1&fallback=news_d_placeholder_publisher&_nc_hash=AQB611cApi3VUcrO

Albin Kurti vazhdon tė injorojė himnin e Kosovės

shifne se si bashkpartiaku i albinit deputeti adem mikullofci u ngrit ne kemb ndersa
ky argati i ruso-serbve rrin ulun si ne WC

Pirati
17-11-2018, 22:27
ishadha pas sotit gjitha humbje i shkojne :D mos te dal me ndonje qenef si keta per urime.

SystemA
17-11-2018, 22:28
bravo, bravo :D qe e gabove edhe nenforumen, komplet ne Offside.

UNE nuk pashe ASNJI me flamur SHQIPTAR kur u napen gollat...3,cetiri ne pet.tifoza KATNARE.

AAO
17-11-2018, 22:39
Bravo Kosova.

Ato thirrjet ne fund o sa mire me qenė shqiptar me pelqyen. Ngjyrat edhe mund te nderrohen, por e rendesisshme eshte mos harrohen rrenjet.

SystemA
17-11-2018, 22:43
Nuk mund te jete ndryshe ne troje...po hajde mo.

Llapi
17-11-2018, 23:21
ishadha pas sotit gjitha humbje i shkojne :D mos te dal me ndonje qenef si keta per urime.

hahahaha te lumet na qe po fitoim e po festoim
ti lutju popave sa duesh po ata nuk luejn po luejn djemt ma te mire te shqipes e ushtaret e Hashimit dhe te Kadris

Llapi
17-11-2018, 23:47
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46463220_2167613966582644_9140775482130694144_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=f38065c8bc9fcb62da539512e0237136&oe=5C7741A2Kosova, njė nga dy Pėrfaqėsueset evropiane pa asnjė humbje gjatė vitit 2018

para 35 minutave Futboll Vendor, Pėrfaqėsuesja

Vetėm dy Pėrfaqėsuese nga Evropa janė tė pa mposhtura nė vitin 2018 nė minimumin e pesė ndeshjeve tė luajtura.

Janė Kosova dhe Rumania, tė cilat nuk kanė ende humbje tė regjistruara nė kėtė vit.

Pėrfaqėsuesja kosovare ka vetėm edhe njė ndeshje nė kėtė vit pėr ta mbyllur me sukses dhe ndoshta pa asnjė humbje.

Kosova mbrėmė deklasoi Maltėn 5:0.

Mė 20 nėntor, Kosova e pret nė “Fadil Vokrri” Azerbajxhanin.

Llapi
18-11-2018, 00:14
tabela

https://us.soccerway.com/international/europe/uefa-nations-league/20182019/league-d/r45721/

https://us.soccerway.com/international/europe/uefa-nations-league/20182019/league-d/group-3/g12055/

SystemA
18-11-2018, 08:23
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46463220_2167613966582644_9140775482130694144_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=f38065c8bc9fcb62da539512e0237136&oe=5C7741A2Kosova, njė nga dy Pėrfaqėsueset evropiane pa asnjė humbje gjatė vitit 2018

para 35 minutave Futboll Vendor, Pėrfaqėsuesja

Vetėm dy Pėrfaqėsuese nga Evropa janė tė pa mposhtura nė vitin 2018 nė minimumin e pesė ndeshjeve tė luajtura.

Janė Kosova dhe Rumania, tė cilat nuk kanė ende humbje tė regjistruara nė kėtė vit.

Pėrfaqėsuesja kosovare ka vetėm edhe njė ndeshje nė kėtė vit pėr ta mbyllur me sukses dhe ndoshta pa asnjė humbje.

Kosova mbrėmė deklasoi Maltėn 5:0.

Mė 20 nėntor, Kosova e pret nė “Fadil Vokrri” Azerbajxhanin.

Ke harru ne TRAPushin per urimet.FSHATAR GOVNA.

Llapi
18-11-2018, 11:04
Ke harru ne TRAPushin per urimet.FSHATAR GOVNA.

te beft mire govna ty qe spo e lshon nga goja kurr

Pirati
18-11-2018, 12:27
hahahaha te lumet na qe po fitoim e po festoim
ti lutju popave sa duesh po ata nuk luejn po luejn djemt ma te mire te shqipes e ushtaret e Hashimit dhe te Kadris

dhakum vetem hushimuta edhe qashtu lula fytyrepacova gjirizash mos sjelle ketej, sporti eshte sport dhe mos se u shkon fati per qoke.

Angel69
18-11-2018, 12:55
Urime Kosova! Ishalla me nje fitore tani te marten kunder Azerbaxhan!
Blindohet vendi pare, dhe konfirmohet nje kombetare ne nivel te larte. Pse jo Kosova ne 10 vitet e ardhshme te jete ne nivelin e Zvicres se sotme.

SystemA
18-11-2018, 12:57
te beft mire govna ty qe spo e lshon nga goja kurr

GAFORRE...je dobet CIJELAC.

SystemA
18-11-2018, 12:58
dhakum vetem hushimuta edhe qashtu lula fytyrepacova gjirizash mos sjelle ketej, sporti eshte sport dhe mos se u shkon fati per qoke.

Sri dot ky INJORANTI me ata MAGYPETe TIJ.

Llapi
18-11-2018, 22:10
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46492743_2398047396876169_3628327804031991808_n.jp g?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=8b6daefeb46eadd6bbb57a71a57d2e5d&oe=5CADE10D

Llapi
18-11-2018, 22:20
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46485478_1470346459765699_1483242203777073152_n.jp g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=59fb8058f32139dabaafa39bad20aa11&oe=5C76E870

Llapi
20-11-2018, 01:35
https://insporti.com/wp-content/uploads/2018/11/tabe-1.jpg


Zyrtare: Nėse Kosova fiton nesėr luan me kėtė kombėtare, barazimi na dėrgon nė kėtė shtet
November 19, 2018

Pėrfaqėsuesja e Kosovės po kalon nė njė moment tejet pozitiv pasi qė ndodhet nė vendin e parė nė Grupin 3 tė Ligės sė Kombeve dhe me njė fitore eventuale ose barazim nė ndeshjen e nesėrme nė Prishtinė ndaj Azerbajxhanit, kualifikohet nė gjysmėfinale tė Divizionit D ku mė pas mund ta kėrkojė kualifikimin pėr nė Kampionatin Evropian, raporton Insporti.com.

Nėse fiton nėser Kosova, do tė luajė ndaj Maqedonisė nė Shkup, nė mars tė vitit 2020.

Nėse ndeshja mbyllet baras, Kosova do tė luajė ndaj Gjeorgjisė nė Tbilisi.

Pėrfaqėsuesja e Maqedonisė e ka demoluar Gjibraltarin nė ndeshjen e sotme me shifrat 4:0 kurse Gjerogjia e mposhti 2:1 Kazakistanin.

murik
20-11-2018, 04:46
https://insporti.com/wp-content/uploads/2018/11/tabe-1.jpg


Zyrtare: Nėse Kosova fiton nesėr luan me kėtė kombėtare, barazimi na dėrgon nė kėtė shtet
November 19, 2018

Pėrfaqėsuesja e Kosovės po kalon nė njė moment tejet pozitiv pasi qė ndodhet nė vendin e parė nė Grupin 3 tė Ligės sė Kombeve dhe me njė fitore eventuale ose barazim nė ndeshjen e nesėrme nė Prishtinė ndaj Azerbajxhanit, kualifikohet nė gjysmėfinale tė Divizionit D ku mė pas mund ta kėrkojė kualifikimin pėr nė Kampionatin Evropian, raporton Insporti.com.

Nėse fiton nėser Kosova, do tė luajė ndaj Maqedonisė nė Shkup, nė mars tė vitit 2020.

Nėse ndeshja mbyllet baras, Kosova do tė luajė ndaj Gjeorgjisė nė Tbilisi.

Pėrfaqėsuesja e Maqedonisė e ka demoluar Gjibraltarin nė ndeshjen e sotme me shifrat 4:0 kurse Gjerogjia e mposhti 2:1 Kazakistanin.

Me duket se luajne ne mars 2019 jo 2020 per play off

murik
20-11-2018, 04:57
Nuk jam i sigurte sepse ne Mars 2019 fillojne eleminatoret e rregullta deri ne nentor, per Euro 2020. Dy vendet e para kualifikohen direkt. 4 vendet e playoff do dalin nga liga e kombeve. Pak e ngatarruar

Llapi
20-11-2018, 15:28
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46462310_1156174257864003_3814468250666795008_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=9372c80bf98d63489c6f9636a5f0e790&oe=5CAB482E

Luajmė pėr flamurin e bukur tė Kosovės. Ta nderojmė atė dhe gjithė vendin tonė!

FORCA KOSOVA

cool_shqype
20-11-2018, 15:36
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46462310_1156174257864003_3814468250666795008_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=9372c80bf98d63489c6f9636a5f0e790&oe=5CAB482E

Luajmė pėr flamurin e bukur tė Kosovės. Ta nderojmė atė dhe gjithė vendin tonė!

FORCA KOSOVA


Me shuuuum respekt po du me t'than: Te dhjefsha flamurin
(kerkoj ndjese per gjuhen vulgare por s'mujta)

Angel69
20-11-2018, 15:45
Me gjithe respektin dhe une, e dua Kosoven, i dua Kosovaret, dua me gjithe zemer te eci sa me lart Kosova ne futboll, po sa i perket flamurtarit eshte me i shemtut i mundshem.

Me fitore sot ishalla Dardanet

Llapi
20-11-2018, 16:43
Me gjithe respektin dhe une, e dua Kosoven, i dua Kosovaret, dua me gjithe zemer te eci sa me lart Kosova ne futboll, po sa i perket flamurtarit eshte me i shemtut i mundshem.

Me fitore sot ishalla Dardanet

me vjen keq prej teje shum,thot nji fjal popullore mos e vet se te tregon vet

Pirati
20-11-2018, 17:23
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46462310_1156174257864003_3814468250666795008_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=9372c80bf98d63489c6f9636a5f0e790&oe=5CAB482E

Luajmė pėr flamurin e bukur tė Kosovės. Ta nderojmė atė dhe gjithė vendin tonė!

FORCA KOSOVA


Ta llifsha flamurin, t‘ llifsha ne ty e hushimin edhe ishalla hupni sonte :D

Llapi
20-11-2018, 18:35
Ta llifsha flamurin, t‘ llifsha ne ty e hushimin edhe ishalla hupni sonte :D

E dhjefsh gojen tane e te dy prineve tu e mesuesit tan te par qe te kan edukue keshtu, sa i perket rezultatit du jau kupum barkun ju serbve rusve e Azerbajxhanasve

Llapi
20-11-2018, 21:42
Ta llifsha flamurin, t‘ llifsha ne ty e hushimin edhe ishalla hupni sonte :D

ti le qe ishe kengetar i mire me sha shqiptaret po ishe edhe prognozues i mire ne futboll bravo qe ja qellove e u lute me humb KOSOVA se nime kena hup 4-0 hahahaha

Urime Shqiptar ku do qofshi Kosova Kaloi ne gjysumfinale edhe dy ndeshje edhe po kualifikohemi per kampionatin europjan
URIMEEEEEEEE

shoku_tanku
20-11-2018, 21:56
Urime cunave,na kane nderuar.

Llapi
20-11-2018, 22:18
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46493611_1634487249984621_892078648843042816_n.jpg ?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=240a7c27dacdf9ed3b3d728bad9f0448&oe=5CAE3306

https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46643983_748482178846423_9075536921769279488_n.jpg ?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=d7096336ed0c8dcf6b7c78e82c65f762&oe=5C76D052

Llapi
20-11-2018, 22:41
https://ballkani.info/wp-content/uploads/2018/11/challand.jpg

Challandes deklarohet pas kualifikimit nė Ligėn C

Pėrzgjedhėsi i Kosovės nė futboll, Bernard Challandes, ka thėnė se kualifikimi nė “Play-Off” tė Ligės sė Kombeve ėshtė sukses i jashtėzakonshėm.

Sipas tij, kjo ėshtė ėndėrr e bėrė realitet, por qė Kosova duhet tė mos ndalet dhe tė vazhdojė me rezultate pozitive nė dy ndeshjet gjysmėfinale dhe finale tė “Play-Offit” pėr t’i kualifikuar nė Evropianin 2020.

“Ishte e mrekullueshme qė realizuam menjėherė. Ishte mė e rėndėsishmja qė skuadra ishte e gatshme pėr luftė qė nga fillimi. Ėshtė e mrekullueshme sepse mund tė fitojmė. Tė fitojmė dy ndeshje pėr Kampionatin Evropian. Ėshtė e mahnitshme. Tani kemi kualifikimet tjera, por nė kokė gjysmėfinalja dhe pas saj ndoshta finalja. Ėshtė mirė pėr motivin e lojtarėve”, ka thėnė Challandes pas fitores 4 me 0 nė ndeshjen vendimtare ndaj Azerbajxhanit nė Ligėn D.

Llapi
20-11-2018, 23:05
https://www.epokaere.com/wp-content/uploads/2018/11/vali.jpg

Veseli me urim tė veēantė pėr fitoren e Kosovės nė futboll
20 nėntor 23:22

Kryetari i Kuvendit, njėherėsh lider i PDK-sė, Kadri Veseli, ka bėrė njė urim tė veēantė pėr fitoren e thellė qė shėnuan sonte futbollistėt e Kosovės ndaj Azerbejhjanit.

“Tė parėt nė tabelė dhe nė zemrat tona. Bijtė e tu, Kosovė ”, ka shkruar Veseli nė faqen e tij nė “Facebook”.

Pirati
20-11-2018, 23:11
dhakum e din ti :D prej ty, hushimin, kadrine edhe flamurin :D e keni nje Ll te modhe shtypi mbi koke qklluuup, qklluuuup.

Llapi
20-11-2018, 23:17
dhakum e din ti :D prej ty, hushimin, kadrine edhe flamurin :D e keni nje Ll te modhe shtypi mbi koke qklluuup, qklluuuup.

ne shqiptaret po festoim sonte hajt edhe ty po ta uroi masi po shkruen gjysum shqip urimeeee

Pirati
20-11-2018, 23:23
ne shqiptaret po festoim sonte hajt edhe ty po ta uroi masi po shkruen gjysum shqip urimeeee

zhiveli, zhiveli be Kosmetski shiptari :D gezonu pak bile, se edhe te na u Srbija feste :D ju kemi munde ne Interpol kampjonat 200/ nulla -qesh-

Llapi
20-11-2018, 23:40
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46486231_1995696357176570_7198664972518293504_n.jp g?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=f28acc787be7ae869ca9e73102005721&oe=5CAE3AF7Kosova ėshtė skuadra e vetme qė ka shėnuar mė sė shumti gola nė Ligen e Kombeve plot 15.

Duke pėrfshirė tė gjitha Ligat A,B,C,D

Llapi
20-11-2018, 23:48
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2018/11/1-7.jpg

FFK-ja shtroi darkė pėr drejtuesit e FF tė Azerbajxhanit

19 nėntor, 2018 – Para ndeshjes pėrmbyllėse nė grupin 3 tė Ligės D tė Ligės sė Kombeve, Kosova-Azerbajxhani, drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės, nėnkryetarėt Bakir Burri e Agim Dibrani, anėtari i KE Mirsad Ēollaku dhe sekretari i pėrgjithshėm Eroll Salihu shtruan darkė pėr drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Azerbajxhanit.

Duke ju dėshiruar mirėseardhje e qėndrim tė kėndshėm nė Kosovė, nėnkryetari Bakir Burri i njohu mysafirėt pėr zhvillimin dhe tė arriturat e futbollit tė Kosovės si dhe pėr strategjinė zhvillimore pėr tė ardhmen, duke konsoliduar ligat nė tė gjitha rangjet dhe nė tė dyja konkurrencat e nė veēanti foli pėr angazhimin nė pėrmirėsimin e infrastrukturės. Tė dyja federata u pajtuan qė tė rrisnin bashkėpunimin nė tė gjitha fushat me interes tė dyanshėm dhe nė vazhdim tė kėmbejnė edhe pėrvojat dhe resurset humane. Nė fund u kėmbyen edhe dhurata.

Llapi
20-11-2018, 23:56
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2018/11/Kosova-2-2-1.jpg

Kosova bėn histori, kalon nė “play-off” pėr Euro 2020 dhe promovohet nė Ligėn C

20 nėntor, 2018 – Kombėtarja e Kosovės e ka shkruar njė faqe tė artė nė historinė e futbollit tė vendit tonė. Djelmoshat tanė kanė dhuruar spektakėl nė fushė nė ndeshjen vendimtare tė Grupit 3 nė Ligėn D tė Ligės sė Kombeve, duke e mposhtur Azerbajxhanin, me rezultat bindės, 4:0, nė stadiumin e stėrmbushur “Fadil Vokrri” nė Prishtinė. Krahas spektaklit nė fushė, spektakėl kishte edhe nė tribuna, ku tifozėt “Dardanėt” edhe njė herė tjetėr krijuan atmosferė spektakulare qė nga fillimi i ndeshjes dhe duke mos e harruar minutėn e 9-tė, kur me duartrokitje frenetike e pėrshėndetėn legjendėn e futbollit tonė, presidentin tashmė tė ndjerė, Fadil Vokrri, sukses i cili i dedikohet pikėrisht atij, qė dha aq shumė qė futbolli ynė tė jetė kėtu ku ėshtė sot. Kėsisoj, Kosova e mbylli vitin 2018 pa asnjė humbje, duke dėshmuar rritje tė jashtėzakonshme tė formės sė saj. Kosova e nisi shkėlqyeshėm ndeshjen dhe qysh pas dy minutash kaloi nė epėrsi me golin e Arbėr Zenelit, i cili pasi mori njė top tė mirė nga Kololli, e dėrgoi topin nė rrjetė pėr 1:0, duke krijuar festė nė tribuna. Pas kėtij goli djelmoshat tanė e kontrolluan plotėsisht lojėn, duke mos i lejuar azerėt ta rrezikojnė pėr asnjė moment portėn e Arijanet Muricit, i cili debutoi nė kėtė ndeshje, deri nė minutėn e 40-tė, kur portieri i ri dėshmoi cilėsitė e tij me njė pritje tė jashtėzakonshme. Nė pjesėn e dytė Kosova jo vetėm qė mbizotėroi me lojė, por dhuroi edhe spektakėl me gola. Ishte sėrish Zeneli ai qė u pėrkujdes pėr gėzimin e radhės pėr “Dardanėt”, kur doli i vetėm para portierit azer Agayev dhe ishte i pagabueshėm pėr 2:0. Gėzimi i radhės erdhi nė minutėn e 61-tė, kur Amir Rrahmani shėnoi me kokė pas njė harkimi tė Kollollit pėr 3:0. Mirėpo, kjo nuk ishte e tėra, ngase Arbėr Zeneli doli sėrish nė skenė nė minutėn e 76-tė, kur shėnoi edhe njė herė pėr tė realizuar het-trikun e tij nė kėtė ndeshje historike, pėr rezultatin pėrfundimtar 4:0. Me pėrfundimin e ndeshjes futbollistėt festuan duke i pėrshėndetur tifozėt pėrreth tėrė stadiumit, derisa nė platon e Pallatit tė Sporteve u ndezėn fishekzjarret e shumta pėr kėtė sukses historik. Me kėtė fitore, Kosova e mbylli Grupin 3 tė Ligės D nė pozitėn e parė dhe nė edicionin e ardhshėm tė Ligės sė Kombeve do tė garojė nė njė rang mė lart nė Ligėn C, derisa nė “play-off” tė Ligės D do tė kėrkojė biletėn pėr kualifikim nė Kampionatin Evropian 2020. Nė gjysmėfinale Kosova nė mars tė vitit 2020 do tė luajė kundėr Maqedonisė.

http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2018/11/Kosova-2-3.jpg

SystemA
21-11-2018, 00:20
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2018/11/Kosova-2-2-1.jpg

Kosova bėn histori, kalon nė “play-off” pėr Euro 2020 dhe promovohet nė Ligėn C

20 nėntor, 2018 – Kombėtarja e Kosovės e ka shkruar njė faqe tė artė nė historinė e futbollit tė vendit tonė. Djelmoshat tanė kanė dhuruar spektakėl nė fushė nė ndeshjen vendimtare tė Grupit 3 nė Ligėn D tė Ligės sė Kombeve, duke e mposhtur Azerbajxhanin, me rezultat bindės, 4:0, nė stadiumin e stėrmbushur “Fadil Vokrri” nė Prishtinė. Krahas spektaklit nė fushė, spektakėl kishte edhe nė tribuna, ku tifozėt “Dardanėt” edhe njė herė tjetėr krijuan atmosferė spektakulare qė nga fillimi i ndeshjes dhe duke mos e harruar minutėn e 9-tė, kur me duartrokitje frenetike e pėrshėndetėn legjendėn e futbollit tonė, presidentin tashmė tė ndjerė, Fadil Vokrri, sukses i cili i dedikohet pikėrisht atij, qė dha aq shumė qė futbolli ynė tė jetė kėtu ku ėshtė sot. Kėsisoj, Kosova e mbylli vitin 2018 pa asnjė humbje, duke dėshmuar rritje tė jashtėzakonshme tė formės sė saj. Kosova e nisi shkėlqyeshėm ndeshjen dhe qysh pas dy minutash kaloi nė epėrsi me golin e Arbėr Zenelit, i cili pasi mori njė top tė mirė nga Kololli, e dėrgoi topin nė rrjetė pėr 1:0, duke krijuar festė nė tribuna. Pas kėtij goli djelmoshat tanė e kontrolluan plotėsisht lojėn, duke mos i lejuar azerėt ta rrezikojnė pėr asnjė moment portėn e Arijanet Muricit, i cili debutoi nė kėtė ndeshje, deri nė minutėn e 40-tė, kur portieri i ri dėshmoi cilėsitė e tij me njė pritje tė jashtėzakonshme. Nė pjesėn e dytė Kosova jo vetėm qė mbizotėroi me lojė, por dhuroi edhe spektakėl me gola. Ishte sėrish Zeneli ai qė u pėrkujdes pėr gėzimin e radhės pėr “Dardanėt”, kur doli i vetėm para portierit azer Agayev dhe ishte i pagabueshėm pėr 2:0. Gėzimi i radhės erdhi nė minutėn e 61-tė, kur Amir Rrahmani shėnoi me kokė pas njė harkimi tė Kollollit pėr 3:0. Mirėpo, kjo nuk ishte e tėra, ngase Arbėr Zeneli doli sėrish nė skenė nė minutėn e 76-tė, kur shėnoi edhe njė herė pėr tė realizuar het-trikun e tij nė kėtė ndeshje historike, pėr rezultatin pėrfundimtar 4:0. Me pėrfundimin e ndeshjes futbollistėt festuan duke i pėrshėndetur tifozėt pėrreth tėrė stadiumit, derisa nė platon e Pallatit tė Sporteve u ndezėn fishekzjarret e shumta pėr kėtė sukses historik. Me kėtė fitore, Kosova e mbylli Grupin 3 tė Ligės D nė pozitėn e parė dhe nė edicionin e ardhshėm tė Ligės sė Kombeve do tė garojė nė njė rang mė lart nė Ligėn C, derisa nė “play-off” tė Ligės D do tė kėrkojė biletėn pėr kualifikim nė Kampionatin Evropian 2020. Nė gjysmėfinale Kosova nė mars tė vitit 2020 do tė luajė kundėr Maqedonisė.

http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2018/11/Kosova-2-3.jpg

Sa jane me pdk-ne nga ta futballerat :P

Llapi
21-11-2018, 01:37
Sa jane me pdk-ne nga ta futballerat :P

qfar pyetje pa lidhje ban ne vend te urimit per fitore njani shan tjetri provokon ti pyet shum pa lidhje.Ekipin e Kombetares se Kosoves e perbejn djemt ma te mire shqiptar te gjithave partive dhe feve ska dallim

Llapi
21-11-2018, 01:51
Ta llifsha flamurin, t‘ llifsha ne ty e hushimin edhe ishalla hupni sonte :D

https://www.epokaere.com/wp-content/uploads/2018/05/Hashim-Thaci.jpg

Presidenti Thaēi: Faleminderit qė po na bėni krenarė
21 nėntor 00:04

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi e ka pėrshėndetur fitoren historike tė Kosovės nė futboll ndaj Azerbajxhanit, me rezultat 4-0.

“Jeni tė mrekullueshėm. Faleminderit qė po na bėni krenarė!”, ka shkruar Thaēi nė “Facebook”.

Llapi
21-11-2018, 01:54
https://www.epokaere.com/wp-content/uploads/2018/11/vokrri.jpg

Kreu i FFK-sė: Fitoren historike i’a dedikojmė legjendės, Fadil Vokrri
20 nėntor 23:38

Kreu i FFK-sė, Agim Ademi, ka thėnė se ėshtė i lumtur me pėrkushtimin e lojtarėve qė ta ngjisin Kosovėn edhe mė lartė.

“Kam qenė i bindur nė fitore, pasi kėta djem janė tė bekuar nga legjenda, Fadil Vokrri”, ka thėnė kryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės.

‘Dua t’i falėnderoj lojtarėt qė e mbajtėn premtimin rreth fitores historike, ishte njė kampanjė shumė e mirė, pasi kemi krijuar njė grup tė mirė dhe dua t’i falėnderoj tė gjithė pėr kėto rezultate. “Besoj shumė nė kėtė grup, nė punėn e . trajnerit dhe jam shumė i lumtur me punėn e tyre qė e ndjenjė obligim pėr sukseset e vendit”, ka shtuar mė tej Ademi.

murik
21-11-2018, 03:30
Kosova po tregon rritje te vazhdueshme dhe po ben futboll te bukur. E meritoi vendin e pare ne grup. Le te shpresojme qe te dine te manaxhojne euforine.
E them kete per disa arsye. E para eshte fakti qe eshte nje ekip i ri dhe megjithese ka lojtare shume te mire,ata jane te rinj dhe u mungon eksperienca nderkombetare ne nivele te larta. E dyta, ekipet me te cilat u ndesh Kosova nuk jane ne nivelin e tyre me te mire dhe nuk jane tregues i vertete i forces se Kosoves. Ndeshjet e rradhes rritet steka dhe duhet te mposhti Maqedonie dhe fituesen e Bjellorusi-Gjeorgji nese arrin ne finale. Te treja keto ekipe kane eksperience shume vjecare ne nivele te larta dhe duhet pas shume kujdes.
E treta, se shpejti hidhet shorti per eleminatoret e 2020 dhe Kosova per shkak te vazos ku eshte i bie qe teorikisht te gjitha ekipet e tjera ne grup do te jene te nje niveli me te larte. Eshte vetem fillimi. Nje fillim mbreselenes,inkurajues,fantastik per nje ekip qe ka vetem 2 vjet qe eshte pranuar si pjestar i FIFA e UEFA. Por eshte vetem fillimi dhe duhet me qendru me kembet ne toke. Ata qe bejne propagande percarese ketu nuk kane vend.
Nuk ka shqiptar sot qe te mos gezohet nga arritjet e Kosoves ne futboll.
Ata qe e percaktojne veten me teorite e Halil Mutoshit nuk jane gje tjeter pos disa provinciale te frustruar qe kane shurre ne vend te gjakut dhe mut ne vend te truve. Kosova e ka pas identitetin e vet shqiptar dhe flamurin e saj qe para 500 vjetesh e nuk ka nevoje per sajesa te "kombit te ri" kosovar.Ai qe nuk e kupton nuk eshte kosovar por kosokar.

Llapi
21-11-2018, 13:32
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46521344_1778872805575897_8068052901114675200_n.jp g?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=d16f60a43b56d6e8bf18b2cc6ba95be4&oe=5C7544F3
https://external.fprn3-1.fna.fbcdn.net/safe_image.php?d=AQC-5K8OJsysjPYI&w=540&h=282&url=http%3A%2F%2Fwww.gazetasheshi.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F11%2F15366733599285.jpg&cfs=1&upscale=1&fallback=news_d_placeholder_publisher&_nc_hash=AQAA6EPz8Q5E6S1X

Llapi
21-11-2018, 13:34
Gazeta mė e madhe e Spanjės shkruan pėr “mrekullinė” e Kosovės
November 21, 2018

Gazeta mė e madhe e pėrditshme sportive spanjolle Marca, ka shkruar njė artikull tė veēantė pėr “mrekullinė qė e ka bėrė Kosova nė Ligėn e Kombeve.

“Kosova bėn mrekullinė dhe do tė luftojė pėr njė vend nė Euro 2020” ėshtė titulli i sė pėrditshmes nga Madridi, qė pėrshkruan ndeshjen nė Fadil Vokrri.

“Nė 22 takime ndėrkombėtare, qė kur ėshtė pranuar nė FIFA, Kosova kishte7 fitore para Ligės sė Kombeve dhe kishte bėrė gara vetėm nė kualifikimet pėr Rusia 2018”, shkruan Marca, duke shtuar se “nė Ligėn e Kombeve Kosova ka katėr fitore dhe dy barazime nga gjashtė ndeshje dhe tash ėshtė nė seri prej 10 ndeshjeve pa humbje”.

Fitorja e Kosovės ndaj Azerbajxhanit dhe konfirmimi i kombėtares sonė si fituese e grupit 3 nė Divizionin D nė Ligėn e Kombeve tė UEFA-s ka shkaktuar edhe reagime tė medieve tjera ndėrkombėtare dhe njėkohėsisht vlerėsohet si suksesi mė i madh i futbollit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare.

Venom
21-11-2018, 13:46
Urime perfaqesueses se Kosoves per vendin e pare.

Vetem mos harroni, Adem Jashari, Isa Boletini e shume patriote te tjere luftuan e derdhen gjak me kete flamur e per kete flamur. Jo per ate me yje e me fushe blu qe ja u kan vu keta argatet e armikut.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/8eda64dac31f7cdd9c89bf0272ae58a3.jpg

Llapi
21-11-2018, 14:06
Urime perfaqesueses se Kosoves per vendin e pare.

Vetem mos harroni, Adem Jashari, Isa Boletini e shume patriote te tjere luftuan e derdhen gjak me kete flamur e per kete flamur. Jo per ate me yje e me fushe blu qe ja u kan vu keta argatet e armikut.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/8eda64dac31f7cdd9c89bf0272ae58a3.jpg

askush me deshir se kish pranue ket flamur por ka qen i imponuem nga bashkesia nderkombetare ndersa na te gjith duhet ta respektoim se eshte simbol i shtetit te Kosoves

Llapi
21-11-2018, 14:54
http://www.gazetasheshi.com/wp-content/uploads/2018/11/46492859_352395328652564_5278526751088050176_n.jpg

Llapi
21-11-2018, 14:57
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46486194_1157399927741436_2529951585220427776_n.jp g?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=3192984cac9900d0c868abc28d225154&oe=5C7080B2

Arbėr Zeneli kompleton “hetrikun”, Kosova e pamėshirshme pėr azerėt

Llapi
21-11-2018, 14:59
http://www.gazetasheshi.com/wp-content/uploads/2018/11/dard.jpg


Hashim Thaēi bėhet ‘Dardanė’
November 20, 2018

Kryetari i Dardanėve, Lulėzim Berisha, ka folur para ndeshjes sė Kosovės me Azerbajxhanin nė njė prononcim pėr SuperSport Koasova, raporton Insporti.com.

Berisha ka zbuluar se Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė bėrė anėtar i Dardanėve.

“Atmosfera para ndeshjes ėshtė shumė e mirė. Ju e dini se kemi bėrė organizime shumė tė mira. Edhe presidentin e kemi bėrė Dardan’, ka thėnė Lulėzim Berisha.

Tė dyja skuadrat kėrkojnė fitoren nė stadiumin ‘Fadil Vokrri’, mirėpo tanėt kanė njė pėrparėsi tė madhe si nė tabelė, ashtu edhe nė fushė.

Nė rast tė fitores, Kosova do tė kaloj nė fazėn e paly-offit tė Ligės sė Kombeve, por edhe qė do tė kalonte nga Liga D, nė atė C.

Llapi
21-11-2018, 15:45
http://lajmi.net/wp-content/uploads/2016/10/kadri-vaa.jpg


Qeveria pėrkrahė propozimin e Kadri Veselit qė t’i ndahen 500 mijė euro Kombėtares sė Kosovės


Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka propozuar qė Qeveria e Kosovės tė ndajė 500 mijė euro pėr Pėrfaqėsuesen e Kosovės nė futboll, pėr sukseset e arritura deri mė tani nė Ligėn e Kombeve.

Kėto suksese kanė bėrė bujė nė mediat botėrore dhe nė komunitetin sportiv ndėrkombėtar, thuhet nė njoftimin e qeverisė, raporton Gazeta Olle.

Propozim-vendimin e ka prezantuar nė Qeveri, Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit dhe ai ėshtė aprovuar nga kolegėt e tij nė kabinetin qeveritar.

Veseli edhe me herėt kishte premtuar premi pėr kombetaren, madje milionėshe nėse ajo arrinė tė kualifikohet nė Evropian.

Llapi
21-11-2018, 18:19
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46498371_1444680352333286_6145781682961121280_n.pn g?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=bca7a8edb5ec7dde6d3682b816e0ecf4&oe=5CAFACFD

Dje rreth ores 15, gjyshi i Arber Zenelit ka nderrur jete, por kete nuk e ka ditur ylli i Kosoves deri ne perfundim te ndeshjes.

Babai i Zenelit kishte vendosur qe mos ti tregoj djalit te tij nje gje te tille ne menyr qe Arberi te luaj i qete ne ndeshje ku edhe shenoj tre gola.

Ajo cfare vlen te permendet eshte se topin e fundit te ndeshjes e kishte marrur Arber Zeneli ku ne intervist pas ndeshjes kishte deklaruar se do ja jap babait te tij.

Ne si staf i shprehim ngushellime me te sinqerta famljes Zeneli per humbjen e me te dashurit te tyre.

Dredhza
21-11-2018, 18:29
https://www.youtube.com/watch?v=gd2ENfcQP9E

cool_shqype
21-11-2018, 18:49
Urime Shqiptareve (DHE JO KOSOVOVARURVE) te Dardanis per fitoren e bashkohemi me to ne cdo gezim e marsi ne cdo ane......kemi qen e mbatemi nje komb e nje popull.

Ndiej percmim per cdo te vulosur Kosovo, qe m'ngallnjehet e fluturon me prasa nder vedi, qe pershndet e betohet para nje shtupe zhele shurrane qe ja ka hedh jurropi bushter.

Fshatari
21-11-2018, 22:08
“Forbes” e quan Kosovėn suksesin mė tė madh tė Ligės sė Kombeve


Mediumi prestigjioz amerikan “Forbes” e ka cilėsuar Kosovėn si suksesin mė tė madh tė Ligės sė Kombeve.
Nė njė raportim tė fundit, “Forbes” ka vlerėsuar se teksa pėr shtetet e mėdha, Liga e Kombeve ishte lehtėsim nga miqėsoret e zakonshme dhe ndeshjet ekzibicionale, pėr ekipe tė tjera u konsiderua shans qė tė luajnė ndeshje me rivalėt e tė njėjtit nivel dhe rrugė mė e lehtė pėr kualifikim pėr nė Kampionatin Evropian mė 2020.
“Dhe pėr njė skuadėr tė vogėl, ky mund tė jetė momenti mė i madh nė historinė e futbollit pėr ta. Sigurisht, historia e Kosovės nė futbollin evropian daton vetėm nga vitit 2016, por fitorja e sė martės 4 me 0 ndaj Azerbajxhanit ėshtė ora mė e mirė e tyre. Shteti, qė u shpall i pavarur nga Serbia mė 2008, luftoi gjatė dhe shumė pėr t’u pranuar nė UEFA dhe nisi jetėn pa asnjė lojtarė, pa stadium e pak mė shumė se shpresė. Tani, ata kanė shans tė mirė pėr t’u kualifikuar nė Euro 2020”, shkruan “Forbes” nė artikullin pėr Kosovėn, transmeton Koha.net.
Pėr shkak tė rangimit tė ulėt, Kosova u pozicionua nė Ligėn e fundit tė Ligės sė Kombeve. Aty ishin katėr grupe ku fituesi i secilit grup kalon njė ligė mė lartė dhe shkon nė “Play-Off” pėr tė tentuar kualifikimin nė Euro 2020. Kosova arriti kėtė dhe do tė takohet me Maqedoninė nė gjysmėfinale tė kėtij “Play-Offi” e nėse fiton nė finale pėrballet me fituesin e duelit Gjeorgji-Bjellorusi.
“Sistemi mund tė jetė i ndėrlikuar, por tė gjithė nė Prishtinė e dinin mirė si funksionon. Ata hynė nė ndeshjen e mbrėmshme duke e ditur se njė fitore u garanton progresin dhe stadiumi ishte i mbushur plot. Zhurma kur topi pėrfundonte nė rrjetė tregon se sa shumė kuptim kishte pėr banorėt, njėjtė sikur emocionet e lojtarėve”, shkruan mė tej “Forbes”.
“Forbes” shkruan po ashtu se njė sukses i Kosovės mund tė nxjerrė edhe mė talente tė Evropės qė mund tė luajnė pėr kėtė shtet. “Njė nga problemet e Kosovės ishte bindja e lojtarėve mė tė mirė kosovarė qė tė luajnė pėr Kosovėn, sidomos atyre qė vijnė nga diaspora”, shkruan “Forbes”, duke dhėnė shembullin e vėllezėrve Xhaka, ku Taulanti u paraqit pėr Shqipėrinė e Graniti pėr Zvicrėn nė pėrballjen nė Kampionatin Evropian 2016. Aty pėrmendet edhe Xherdan Shaqiri i Liverpoolit e anėtari i Real Sociedadit, Adnan Januzaj. Tė gjithė kėta pėrmenden si disa nga qindra lojtarė kosovarė tė shpėrndarė nė ligat evropiane.
“Pėr njė komb qė pati migrim tė madh nė fundin e viteve tė ’90-a pėr shkak tė luftės, njė brez i ri, i pėrbėrė nga emigrantėt qė lėvizėn si fėmijė, apo u lindėn pak pasi prindėrit e tyre u larguan, mund tė jetė shtytje e madhe e talenteve”, vlerėson ky medium.
“Forbes” po ashtu shkruan se shumica e lojtarėve tė Kosovės janė rritur jashtė vendit duke pėrmendur kėtu heroin e mbrėmjes tė sė martės, Arbėr Zenelin, qė realizoi hat-trick, dhe yllin e Werder Bremenit, Milot Rashica.
Nė fund, “Forbes” ka shpjeguar rrugėtimin e vėshtirė tė kombėtares sė Kosovės duke e nisur me vetėm 12 lojtarė tė kualifikuar pėr ndeshjen si mysafire ndaj Finlandės mė 2016. Ky medium ka shkruar po ashtu se Kosova u detyrua tė luajė nė Shqipėri pasi s’kishte stadium tė pranuar ndėrkombėtarisht, ndėrsa nuk ka lėnė anash as faktin qė ndeshja Ukrainė-Kosovė u zhvillua nė Poloni pėr shkak se Ukraina nuk e njeh shtetin e Kosovės. “Pėr tė arritur nga aty nė prag tė kualifikimit ėshtė e arritur mahnitėse”, shkruan “Forbes” duke shtuar nė fund se Kosova ishte e fundit si e ranguar nė kuadėr tė grupit tė vet, por doli e pamposhtur e me goldiferencė tė jashtėzakonshme 15:2 nė gjashtė ndeshje.
_________________________________________________
https://www.koha.net/sport/130229/forbes-e-quan-kosoven-suksesin-me-te-madh-te-liges-se-kombeve/

Llapi
21-11-2018, 22:56
Urime Shqiptareve (DHE JO KOSOVOVARURVE) te Dardanis per fitoren e bashkohemi me to ne cdo gezim e marsi ne cdo ane......kemi qen e mbatemi nje komb e nje popull.

Ndiej percmim per cdo te vulosur Kosovo, qe m'ngallnjehet e fluturon me prasa nder vedi, qe pershndet e betohet para nje shtupe zhele shurrane qe ja ka hedh jurropi bushter.

ti qe nuk i uron Kosoves qe fituan e festuan te gjith ku e ke hallin a mos ke pas deshir qe jugosllavia te na perfaqsoi neve a perse kjo gjelozi more dashamir a ma mire dy ekipe Shqiperi-Kosove me na perfaqesue apo Shqiperi-Serbi a cilen po ke deshir e ne te jemi ende krahin e serbo-jugosllavis

Llapi
21-11-2018, 23:34
https://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2018/11/633x347/ademi_1542837538-4290840.jpg

Ademi: Kosovėn nė UEFA dhe FIFA po e quajnė “Brazil i Ballkanit”


GazetaExpress E mėrkurė, 21 Nentor 2018 23:54Ademi thotė se pėr Kosovėn mund tė luajnė edhe futbollistė nga Shqipėria.

Kryetari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Agim Ademi tha se nuk pėrjashtohet mundėsia qė Kombėtares sė Kosovės t’i bashkohen futbollistėt e Shqipėrisė apo Maqedonisė.

“Ne kemi marrėdhėnie tė shkėlqyera me Federatėn e Shqiptare dhe ne kemi shku nė aspektin qė marrėdhėniet tona mos tė prishen rreth kėsaj ēėshtje. Fillimisht dėshira e futbollistit dhe pastaj shumė lehtė mund tė ndodh qė ndonjė futbollist i Shqipėrisė apo Maqedonisė do tė luajė nė Kosovė nesėr.”, pohoi Ademi nė RTV 21.

Megjithatė sipas tij duke e parė talentin e futbollistėve nga Kosova nuk do tė jetė nevoja.

“Duke e pa se si po zhvillohen gjėrat tek ne faktikisht jemi..jo rastėsisht tash kanė fillu edhe nė UEFA dhe FIFA me quajtė se Kosova po krijohet si njė Brazil i Ballkanit.”, tha Agim Ademi.

Kosova mbrėmė fitoi bindshėm me rezultat pėrfundimtar 4:0, kėshtu duke u kualifikuar nė fazėn e play-off-it tė Ligės sė Kombeve.

murik
22-11-2018, 01:57
Normal qe lojtaret shqiptare te c'do treve kane te drejte te luajne per Shqiperine ose Kosoven. Mitrush Kuteli thoshte se "jam kosovar sepse jam shqiptar e jam shqiptar sepse jam kosovar". Vellezer te ndare nga fati i historise por qe dale ngadale po i gjejne rruget e ribashkimit shpirtror ne rralle te pare.

cool_shqype
22-11-2018, 16:11
ti qe nuk i uron Kosoves qe fituan e festuan te gjith ku e ke hallin a mos ke pas deshir qe jugosllavia te na perfaqsoi neve a perse kjo gjelozi more dashamir a ma mire dy ekipe Shqiperi-Kosove me na perfaqesue apo Shqiperi-Serbi a cilen po ke deshir e ne te jemi ende krahin e serbo-jugosllavis

Llap hiqe trurin nga inkubatori dhe mendoji ato cka qet nga ai...po pate.

Ti e ke deklaru vehten me deshire te forte si qytetar dhe shtetas i Kosovo, e qofsh e rrofsh me tekat e tuja, por te pellasesh idiotizma e te na shesesh pordhe idioti prej nje partiaku te semure, se medemek ja, kami nje shtet te ri me alamet emri, ngjyrash e flamur..... e se skuadra jone zgerdhin ket e ate ekip....per mu eshte e semure dhe mjaft e gabuar....
Ti dhe ata me te cilet keni kriju keto lloj fantazishe nuk keni asnje dallim me ata ish Shqiptare qe sot valevisin flamurin grek e flasin nje gjuhe tjeter...as edhe nje....e pres, qe edhe neser, me kete lloj mentaliteti qe shpalos kudo, bile ti kundervihesh edhe vete Shqiperise sepse aty te con mushka jote e droguar me llac sakatesh jurropsa....
Ti po mbeshtet e perhap, mbron e reklamon ndarjen e Shqiptareve dhe per kete te vika keq kur ta them jo me cmire por me dhimbje.

Zhelozi? ku e sheh kete zhelozi more i mjere???
Hapju historise e lexo se m'duket nuk i hap hic librat e flet percart....ta ka marr mendjen trika e partis.

Un urova cdo Shqiptar e po ta perseris ate zhelen blu me ylla qe ti e nderon, un e percmoj.

Llapi
22-11-2018, 18:03
Llap hiqe trurin nga inkubatori dhe mendoji ato cka qet nga ai...po pate.

Ti e ke deklaru vehten me deshire te forte si qytetar dhe shtetas i Kosovo, e qofsh e rrofsh me tekat e tuja, por te pellasesh idiotizma e te na shesesh pordhe idioti prej nje partiaku te semure, se medemek ja, kami nje shtet te ri me alamet emri, ngjyrash e flamur..... e se skuadra jone zgerdhin ket e ate ekip....per mu eshte e semure dhe mjaft e gabuar....
Ti dhe ata me te cilet keni kriju keto lloj fantazishe nuk keni asnje dallim me ata ish Shqiptare qe sot valevisin flamurin grek e flasin nje gjuhe tjeter...as edhe nje....e pres, qe edhe neser, me kete lloj mentaliteti qe shpalos kudo, bile ti kundervihesh edhe vete Shqiperise sepse aty te con mushka jote e droguar me llac sakatesh jurropsa....
Ti po mbeshtet e perhap, mbron e reklamon ndarjen e Shqiptareve dhe per kete te vika keq kur ta them jo me cmire por me dhimbje.

Zhelozi? ku e sheh kete zhelozi more i mjere???
Hapju historise e lexo se m'duket nuk i hap hic librat e flet percart....ta ka marr mendjen trika e partis.

Un urova cdo Shqiptar e po ta perseris ate zhelen blu me ylla qe ti e nderon, un e percmoj.

ruje shneten more se po plas nga gjelozia nuk je i vetmi ti jo qe i urren shqiptaret e kosoves por zoti na fali shqiptar ne vendin e quajtur kosove e ti filozofo e pshtill sa te duesh hahaha bash pun e madhe qfar thue ti

Llapi
22-11-2018, 18:06
Un urova cdo Shqiptar e po ta perseris ate zhelen blu me ylla qe ti e nderon, un e percmoj.

i perqmon simbolet e shtetit te dyt shqipta ti pra mos shit prralla se nuk ke gjelozi ndaj nesh

shoku_tanku
22-11-2018, 18:12
Normal qe lojtaret shqiptare te c'do treve kane te drejte te luajne per Shqiperine ose Kosoven. Mitrush Kuteli thoshte se "jam kosovar sepse jam shqiptar e jam shqiptar sepse jam kosovar". Vellezer te ndare nga fati i historise por qe dale ngadale po i gjejne rruget e ribashkimit shpirtror ne rralle te pare.

Ca roli ka mbuluar Mitrushi ne fushen e lojes?

Fshatari
22-11-2018, 18:14
Ca roli ka mbuluar Mitrushi ne fushen e lojes?


Mesfushorit !

shoku_tanku
22-11-2018, 18:17
Pse nuk ka dale ndonje lojtar i talentuar nga shqiperia te ofrohet per te luajtur per kombetaren e kosoves?Pse nuk i ben ftese traineri i kosoves lojtareve qe luajne ne kampionatin shiptar?

shoku_tanku
22-11-2018, 18:22
Mesfushorit !

Fantasist...

cool_shqype
23-11-2018, 15:00
i perqmon simbolet e shtetit te dyt shqipta ti pra mos shit prralla se nuk ke gjelozi ndaj nesh

Perqmoj larashet e kalter me ylla qe duan te behen komb i ri.....Ku e dallon ti shtetin e dyte medemek Shqiptar....nga yllat o ill ???

cool_shqype
23-11-2018, 15:03
ruje shneten more se po plas nga gjelozia nuk je i vetmi ti jo qe i urren shqiptaret e kosoves por zoti na fali shqiptar ne vendin e quajtur kosove e ti filozofo e pshtill sa te duesh hahaha bash pun e madhe qfar thue ti

Kur te them qe je analfabetuc e partiak me thes en koke ...nuk te besohet.

Vendin e quan Kosovo, emertim sllav dhe ti je produkt 100% dogane jurropi.....ku eshte shqiptaria jote???

Gjelosi per qqq'fare???....per ngjyrat blu apo per kordelet e verdha?
O Llap thiri kaplloqes se t'ka merdhif....te ishe Ti shqiptar nuk na flisje keshtu por te pelqejne benevreket blu e tjan lezetu.

Llapi
23-11-2018, 15:48
Kur te them qe je analfabetuc e partiak me thes en koke ...nuk te besohet.

Vendin e quan Kosovo, emertim sllav dhe ti je produkt 100% dogane jurropi.....ku eshte shqiptaria jote???

Gjelosi per qqq'fare???....per ngjyrat blu apo per kordelet e verdha?
O Llap thiri kaplloqes se t'ka merdhif....te ishe Ti shqiptar nuk na flisje keshtu por te pelqejne benevreket blu e tjan lezetu.

ke fillue edhe me rrejt ma gjej ku e kan than une KOSOVO edhe ketu eshte tema per sport
e kujdes se je ba me plas nga gjelozia rueje shneten

drague
23-11-2018, 15:54
ke fillue edhe me rrejt ma gjej ku e kan than une KOSOVO edhe ketu eshte tema per sport
e kujdes se je ba me plas nga gjelozia rueje shneten

ta paska pshtjell disi muhabetin ai llap:P

murik
23-11-2018, 18:15
Ca roli ka mbuluar Mitrushi ne fushen e lojes?

Play maker ose organizator,ai qe i lidh te gjithe repartet. Thelbi ka rendesi jo fasada

Llapi
25-11-2018, 17:24
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46779817_1447978428670145_1462803558222004224_n.jp g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=7c41c31d2d8bc00324a37161e92d8a50&oe=5C665D40

Kombetarja e Kosoves eshte ngritur per 33 pozita ne ranklisten e 'eloratigs' tani pozicionohet ne vendin e 84 ne bote!

Shqiperia ndodhet ne vendin e 80

murik
29-11-2018, 23:28
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46779817_1447978428670145_1462803558222004224_n.jp g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=7c41c31d2d8bc00324a37161e92d8a50&oe=5C665D40

Kombetarja e Kosoves eshte ngritur per 33 pozita ne ranklisten e 'eloratigs' tani pozicionohet ne vendin e 84 ne bote!

Shqiperia ndodhet ne vendin e 80

Llokum me arra Kosova eshte ngjitur 6 vende dhe ndodhet tani ne vendin e 131,ndersa Shqiperia nuk ka levizur nga vendi i 60. Ishallah Kosova behet numer 1,por per momentin eshte ne vendin 131. Kjo nuk ka shume rendesi,mirepo mos keqinformo.Informohu vete para se te genjesh te tjeret pa dashje.

Rex
30-11-2018, 00:17
Llokum me arra Kosova eshte ngjitur 6 vende dhe ndodhet tani ne vendin e 131,ndersa Shqiperia nuk ka levizur nga vendi i 60. Ishallah Kosova behet numer 1,por per momentin eshte ne vendin 131. Kjo nuk ka shume rendesi,mirepo mos keqinformo.Informohu vete para se te genjesh te tjeret pa dashje.

Ky diabeti e ka sjelle nga eloratings. Nje web qe perdor sistem ndryshe te vleresimit nga fifa.

Llapi
30-11-2018, 02:38
Llokum me arra Kosova eshte ngjitur 6 vende dhe ndodhet tani ne vendin e 131,ndersa Shqiperia nuk ka levizur nga vendi i 60. Ishallah Kosova behet numer 1,por per momentin eshte ne vendin 131. Kjo nuk ka shume rendesi,mirepo mos keqinformo.Informohu vete para se te genjesh te tjeret pa dashje.

une se kam marue ate tabel po qa paraqet ajo pra une spo e disha
po edhe ne vendin e 131 esht sukses i madh per kombetaren e Kosoves
qe 2-3 vjet jena pranue ndersa kemi lan kombetare rreth 70 sosh mbrapa nesh edhe qe jan shtete te pranuara me mbi 50 vite

murik
30-11-2018, 03:04
une se kam marue ate tabel po qa paraqet ajo pra une spo e disha
po edhe ne vendin e 131 esht sukses i madh per kombetaren e Kosoves
qe 2-3 vjet jena pranue ndersa kemi lan kombetare rreth 70 sosh mbrapa nesh edhe qe jan shtete te pranuara me mbi 50 vite

Kosova ka te ardhme te mire por nuk ka pse krahasohet gjithcka me Shqiperine se duket si karshillek dhe vetem keqkuptime e percarje krijon. Me habisin disa gazetare e analiste te Kosoves qe i mshojne kesaj percarje,nuk me habisin disa kalamaj ne Fcaebook. Ishallah perparon Kosova e Shqiperia e ndoshta nje dite do te jete nje vend normal me nje kombetare dhe jo keshtu si kemi mbet ne 4-5 shtete

Llapi
02-12-2018, 11:52
Grupi A nė eliminatoret pėr EURO 2020:

Anglia
Ēekia
Bullgaria
Mali i Zi
Kosova

https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/47251693_1162894057199936_7183567204695146496_n.pn g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=93c9d42ec07f23890a98dcba8ce48583&oe=5CA28A8C

Kurt
02-12-2018, 12:09
Grupi A nė eliminatoret pėr EURO 2020:

Anglia
Ēekia
Bullgaria
Mali i Zi
Kosova

https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/47251693_1162894057199936_7183567204695146496_n.pn g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=93c9d42ec07f23890a98dcba8ce48583&oe=5CA28A8C

Grupin e leht. Anglezet historikisht nuk bejn gje ne boteror dhe te gjithe tjerat nuk kane futboll te nivelit te lart.

Llapi
02-12-2018, 12:29
Sipas 'Flashscore' ky eshte orari i Kosoves:

Pra ne muajn qershor perballja ndaj Anglise.

https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/47170943_1453443861456935_5052823896105943040_n.pn g?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=57c3b217b0c660389eada025aa5a2d97&oe=5CB01CB5

Rex
02-12-2018, 17:38
Ndeshjet me keta kundershtare do jene nje pervoje e mire per futbollistet e rinje te Kosoves. Te gjithe do te bejne llogari per pike te plota kunder Kosoves por s’do ta kene aq te lehte.

Ne ndeshjen me Angline do te organizojme spektakel ne Prishtine.

Jolene
02-12-2018, 18:36
Pffff see you in Wembley per finalen :p

Rex
02-12-2018, 18:43
Yep, ne anet e kunderta te stadiumit.

Do t’iu shkelim pfffff. Keni ra ne hundlesh :P

Socio
02-12-2018, 18:45
Yep, ne anet e kunderta te stadiumit.

Do t’iu shkelim pfffff. Keni ra ne hundlesh :P

Qysh Rex, a doni mi mujt shpetimtaret. S'ka shance :p

SystemA
02-12-2018, 18:47
Dardania me kete short vendin e dyte e arrin.
Ne albaniaqiris me Duken ne vend te parafundit quhet sukses.

Jolene
02-12-2018, 18:48
Pffffff kqyr a mos vjen Loriku se ate hall kam une, jo kush mund ke :d

Ps: mytni anglezt :p

Rex
02-12-2018, 18:54
Qysh Rex, a doni mi mujt shpetimtaret. S'ka shance :p

E kemi nje shprehje ne Gjakove socio.

Jaran jaran kosi me pare. Lol

Rex
02-12-2018, 18:56
Pffffff kqyr a mos vjen Loriku se ate hall kam une, jo kush mund ke :d

Ps: mytni anglezt :p

:D

Une jam i deleguar i Lorikut per kete ndeshje.

A s’po ta mbushi synin a? -pis-

Socio
02-12-2018, 18:56
@Rex

Gjakovaret edhe shprehjet me pare i kishin :D

Rex
02-12-2018, 18:58
@Rex

Ju gjakovaret krejte shprehjet me pare i kishit :D

Eshte i vetmi vend ne bote ku hebrejt kane thone ec te ikim se ketu s’paska buke per ne. Lol

Jolene
02-12-2018, 19:20
:D

Une jam i deleguar i Lorikut per kete ndeshje.

A s’po ta mbushi synin a? -pis-

Me mire te vije ai vete! I jep zemer skuadres :d
Ti per kopje sje keq -pis-

Rex
02-12-2018, 19:27
Me mire te vije ai vete! I jep zemer skuadres :d
Ti per kopje sje keq -pis-

Qe i bie se une qenkam Lorik Cana prodhim kinez a? -pis-

Do te vras me qetesi pffff. :)

Llapi
02-12-2018, 22:36
Sipas 'Flashscore' ky eshte orari i Kosoves:

Pra ne muajn qershor perballja ndaj Anglise.

https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/47170943_1453443861456935_5052823896105943040_n.pn g?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=57c3b217b0c660389eada025aa5a2d97&oe=5CB01CB521-23 mars 2019 do jete ndeshja e pare e Kosoves ne kualifikime per EURO2020.

Pas tri dite do jete ndeshja e dyte.
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/47482296_1453429324791722_3909838673784340480_n.pn g?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=aeeb7760b378a8554f295010c8347a2b&oe=5C6844A5


Orari i plotė i Kosovės nė kualifikimet pėr EURO 2020:

23 mars 2019: Kosova ėshtė e lirė (luan miqėsore)
25 mars 2019 (20:45) Kosova - Bullgaria
7 qershor 2019 (20:45) Mali i Zi - Kosova
10 qershor 2019 (20:45) Bullgaria - Kosova
7 shtator 2019 (18:00) Kosova - Rep. e Ēekisė
10 shtator 2019 (20:45) Anglia - Kosova
11 tetor 2019: Kosova ėshtė e lirė (luan miqėsore)
14 tetor 2019 (20:45) Kosova - Mali i Zi
14 nėntor 2019 (20:45) Rep. e Ēekisė - Kosova
17 nėntor 2019 (18:00) Kosova - Anglia

shoku_tanku
03-12-2018, 08:46
Kosova kualifikohet nga playoff,problem i zgjidhur.

Llapi
21-03-2019, 20:52
https://www.botasot.info/media/botasot.info/images/2019/March/21/850x636_op1553189169.jpg


https://www.botasot.info/media/botasot.info/images/2019/March/21/auto_unnamed_41553187895.jpg

Spektakolare, madhėshtore, e papėrmbajtshme - Kosova bėn mrekullinė nė 'Fadil Vokrri'


21 mars 2019 Nė ora: 18:52


(E plotėsuar) – Kosova luajti me zemėr, por fitorja i rrėshqiti nga dora nė minutat e fundit nė duel me Danimarkėn e fortė. Kosova barazoi me rezultat 2:2 me danezėt, nė ndeshjen miqėsore e cila u zhvillua nė stadiumin “Fadil Vokrri” nė Prishtinė, nė praninė e mė sė 13 mijė shikuesve.

Futbollistėt Amir Rrahmani dhe Bersant Celina, janė heronj tė Kosovės! Rrahmani shėnoi nė minutėn e 42-tė e Celina nė atė tė 66-tėn, duke i dhėnė barazimin nė testin e parė kombėtares tonė nė vitin 2019, nė prag tė ndeshjes sė parė kualifikuese tė grupit A nė Kampionatin Evropian 2020, kundėr Bullgarisė e cila luhet tė hėnėn e 25 marsit (20.45) nė stadiumin “Fadil Vokrri” nė Prishtinė. Pėrzgjedhėsi i Kombėtares sė Kosovės, zvicerani Bernard Challandes, vazhdon me rezultate tė jashtėzakonshme, kėsaj radhe nxori njė rezultat fantastik, njė barazim tė madh nė miqėsore kundėr Danimarkės, e cila renditet nė vend tė dhjetė nė renditjen e pėrgjithshme tė FIFA-sė. Njė barazim ndaj danezėve qė vėrtet ėshtė sikur fitore.

Njė Danimarkė qė hasi nė vėshtirsi pėr gjatė gjithė lojės, u bllokua sulmuesit e saj nga mbrojtja shumė luftarake e djelmoshave tanė. Njė Danimarkė me pėrvojė tė madhe e cila para 27 viteve (1992) ka qenė kampione e Evropės, por sonte nė stadiumin “Fadil Vokrri” vetėm fati sportiv e shpėtoi nga humbja, mu nė ēastet e fundit dhe krejtėsisht nga njė pakujdesi e mbrojtjes tonė. Ky barazim ėshtė njė paralajmėrim pėr Bullgarinė se do ta ketė tė vėshtirė tė hėnėn e ardhshme nė ndeshjen e parė zyrtare dhe nė sfidėn e parė ndaj Kosovės qė po rritet gjithnjė e mė shumė pėr nga cilėsia dhe rezultatet. Nė minutėn e 20-tė, Vedat Muriqi pėr mrekulli u lirua dhe futet nė 16-sh, por nė ēastet vendimtare nė vend qė tė gjuan, ai gaboi duke e rikthyer topin prapa dhe rasti shkoi nė pakthim. Pas shtatė minutave Leart Paēarada mjaft mirė gjuan nga distanca por goditja e tij bllokohet. Nė minutėn e 29-tė, Vedat Muriqi ka qenė i pafat. Ai nga rreth 15 metra dėrgoi goditje jashtėzakonisht tė fortė, por pėr disa milimetra topi shkoi pėrskaj pingules sė djathtė tė portierit Schmeichel. Gjashtė minuta pa pėrfunduar pjesa e parė (39’), Jorgensen nė pozitė ideale nga afėrsia, por nuk qe i pėrqendruar dhe fat pėr portierin Muric dhe Kosovėn. Besar Halimi me mjeshtri harkoi, kurse Amir Rrahmani nga afėrsia pak me kokė e pak me krah godet topin dhe e lė tė tronditur portierin Schmeichel, 1:0 pėr Kosovėn nė minutėn e 42-tė.

Kosova dha maksimumin nė 45 minuta e parė, zbatuan me pėrpikėri kėshillat e pėrzgjedhėsit. Nė minutėn e 62-tė, Herolind Shala shkaktoi penallti panevojė, duke rrėzuar Braithwaiten, ndėrsa pas njė minute (63’) Christian Eriksen me mjeshtri e kryen penalltinė dhe barazoi rezultatin 1:1.

Ky barazim nuk zgjati shumė, pasi qė nė minutėn e 66-tė, Arbėr Zeneli asistoi deri te Bersant Celina, ky i fundit nė pozitė tė shkėlqyeshme i cili nga afėrsia me goditje mjeshtėrore e tė saktė la nė gjumė portierin Schmeichel, 2:1. Kur tė gjithė priten se Kosovės po i buzėqesh fitorja, kjo iu mohua nga Pierre-Emile Hojbjerg.

Ai doli nė pozitė ballore dhe nga afėrsia shėnon pėr 2:2 pikėrisht nė minutėn e 90+2, duke shpėtuar me fytyrėn danezėt. Nė pėrgjithėsi ka qenė lojė e luftuar, sidomos Kosova tregoi angazhim tė madh dhe me pak sportiv, por sikur t’i realizonin edhe rastet fitorja do tė ishte e tyre.

Barazimi ėshtė shumė mė rėndėsi qė i jep motiv shtesė para ndeshjes zyrtare me Bullgarinė, kurse Danimarka ishte nė njė situatė tė vėshtirė dhe mezi e shmangu humbjen dhe nė minutėn e dytė shtesė.

Kosova-Danimarka 2:2
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.
Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).
Shikues: 13.000.
Shėnues: Rrahmani (42’), Celina (66’) – Eriksen (63’-nga penalltia), Hojbjerg (90+2’).
Kartonat e verdhė: Ch. Larsen, Ankersen.
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi (Kastrati 81’), Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina (Voca 71’), Zeneli (Berisha 70’), Muriqi (Nuhiu 81’).
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen (Kjaer 60’), B. Larsen (Gytkjaer 77’), Delaney, Jorgensen, Braithwaite, Jorgensen (Dolberg 60’), Dalsgaard (Larsen 46’), Lerager (Eriksen 60’), Hojbjerg.

90+2’ Njė pakujdesi e mbrojtjes sė Kosovės, Pierre-Emile Hojbjerg del nė pozitė ballore dhe nga afėrsia shėnon pėr 2:2.

86’ Danimarka po has nė vėshtirėsi, nuk gjen nė asnjė formė korridor qė tė shėnojė golin e barazimit, mbrojtja e Kosovės luan me shumė menēuri, po ashtu edhe mesfusha dhe sulmi prore i rrezikshėm.

83’ Lojė e pėlqyeshme, Kosova po luan me zemėr, ka pėrkrahjen e mė sė 13 mijė shikuesve dhe afėr fitores ndaj njė kombėtare qė para 27 viteve ka qenė kampione e Evropės.

Kosova-Danimarka 2:1
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.

Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).
Shikues: 13.000.
Shėnues: Rrahmani (42’), Celina (66’) – Eriksen (63’-nga penalltia).
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi (Kastrati 81’), Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina (Voca 71’), Zeneli (Berisha 70’), Muriqi (Nuhiu 81’).
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen (Kjaer 60’), B. Larsen (Gytkjaer 77’), Delaney, Jorgensen, Braithėaite, Jorgensen (Dolberg 60’), Dalsgaard (Larsen 46’), Lerager (Eriksen 60’), Hojbjerg.

78’ Kosova ėshtė shumė afėr fitores sė madhe nė miqėsoren kundėr Danimarkės.

74’ Kosova drejt fitores, po luan me vetėmohim tė pashoq.
Kosova-Danimarka 2:1
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.
Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).
Shikues: 13.000.
Shėnues: Rrahmani (42’), Celina (66’) – Eriksen (63’-nga penalltia).
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi, Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina (Voca 71’), Zeneli (Berisha 70’), Muriqi.
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen (Kjaer 60’), Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithėaite, Jorgensen (Dolberg 60’), Dalsgaard (Larsen 46’), Lerager (Eriksen 60’), Hojbjerg.

Zeneli asistoi deri te Bersant Celina nė pozitė tė shkėlqyeshme i cili nga afėrsia me goditje mjeshtėrore e tė saktė la nė gjumė portierin Schmeichel, 2:1.
Kosova-Danimarka 2:1
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.ē
Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).
Shikues: 13.000.
Shėnues: Rrahmani (42’), Celina (66’) – Eriksen (63’-nga penalltia).
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi, Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina, Zeneli, Muriqi.
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen (Kjaer 60’), Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithėaite, Jorgensen (Dolberg 60’), Dalsgaard (Larsen 46’), Lerager (Eriksen 60’), Hojbjerg.

63’ Christian Eriksen me mjeshtri godet nga penalltia dhe barazoi rezultatin 1:1.

62’ Herolind Shala shkaktoi penallti panevojė, duke rrėzuar Braithwaiten.

Kosova-Danimarka 1:1
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.
Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).
Shikues: 13.000.
Shėnues: Rrahmani (42’) – Eriksen (63’-nga penalltia).
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi, Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina, Zeneli, Muriqi.
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen (Kjaer 60’), Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithėaite, Jorgensen (Dolberg 60’), Dalsgaard (Larsen 46’), Lerager (Eriksen 60’), Hojbjerg.

60’ Ka shumė lojė deri nė fund, por Kosova ėshtė nė epėrsi dhe nė anėn tjetėr festė nė stadium nga “Dardanėt”.

57’ Kosova po luan lojėn e saj, Danimarka nė vėshtirėsi dhe nuk po gjen mundėsi pėr tė rrezikuar.

54’ Kosova po dėshmon lojė tė mirė edhe nė pjesėne dytė, luan me shumė siguri dhe pretendon edhe golin e radhės.

52' Kosova-Danimarka 1:0
Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinė.
Shikues: 13.000.
Gjyqtar: A. Palabiyik (Turqia).

Shėnues: Rrahmani (42’).
Kosova: Muric (Ujkani 49’), Paēarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi, Shala, Rashica (Zhegrova 46’), Celina, Zeneli, Muriqi.
Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen, Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithėaite, Jorgensen, Dalsgaard (Larsen 46'), Lerager, Hojbjerg.

48’ Atmosferė madhėshtore, Kosova synon ta ruajė epėrsinė dhe tė shėnojė njė fitore tė madhe nė testin e parė pėr vitin 2019.

Fillon pjesa e dytė.

Kosova dha maksimumin nė 45 minuta e parė, zbatuan me pėrpikėri kėshillat e pėrzgjedhėsit Bernard Challandes dhe qė rezultoi me rezultat tė favorshėm. Atmosfera nė stadium pėr notė dhjetė, kurse Danimarka ėshtė e habitur pėr paraqitjen tė shkėlqyeshmė tė “Dardanėve’.

Pėrfundoi pjesa e parė, Kosova nė epėrsi ndaj Danimarkės, qė renditet nė dhjetė vendet e para nė botė. Kosova pa dyshim se ėshtė njė Brazil i dytė pėr futboll. Djelmoshat luajnė me shumė zgjuarsi, janė tė shpejt dhe sulmojnė me tė gjitha forcat qė kanė.

45' Kosova-Danimarka 1:0.

42’ Besar Halimi me mjeshtri harkoi, kurse Amir Rrahmani nga afėrsia gjysmė me kokė e gjysmė me krah godet dhe e lė tė tronditur portierin Schmeichel. Ndezet atmosfera nė stadiumin “Fadil Vokrri”, festė futbolli.

39’ Jorgensen nė pozitė ideale nga afėrsia, por nuk qe i pėrqendruar dhe fat pėr portierin Muriq dhe Kosovėn.

38’ Nuk ka gola, Danimarka ani se bėn presion por jo edhe tė vije deri te rasti.

32’ Arbėr Zeneli i shpejt, Vedat Muriqi dinak, po fusin gjithnjė nė presion rivalin.

29’ Vedat Muriqi sa i pafat. Ai nga rreth 15 metra dėrgoi goditje jashtėzakonisht tė fortė, por pėr disa miliimetra topi shkoi pėrskaj pingules sė djathtė tė portierit Schmeichel.
ImageFoto galeri

27’ Leart Paēarada mjaft mirė gjuan nga distanca por goditja e tij bllokohet.

23’ Mbrojtja e Kosovės deri me tash ėshtė nė nivel, duke mbuluar ēdo hapėsirė tė sulmuesve danez.

20’ Vedat Muriqi pėr mrekulli u lirua dhe futet nė 16-sh, por nė ēastet vendimtare nė vend qė tė gjuajė, ai gaboi duke e rikthyer topin prapa dhe rasti shkoi nė pakthim.

19’ Danimarka ėshtė mė e mirė, mė sulmuese dhe kėrkon qė tė shėnojė sa mė parė.

15’ Danimarka shton presionin nė drejtim yė portės sė Kosovės, por pa sukses.

13’ Lojė me ritėm por deri me tani nuk ndonjė rast ideal.

10’ Kosova po bėhet gjithnjė e mė e rrezikshme, kėrkon me ngulmė golin.

8’ Nuk ka gola, lojė shumė e mirė, Kosova orvatet qė tė befasojė dhe tė shėnojė pėrmes Arbėr Zenelit.

4’ Danezėt vėnė nė vėshtirėsi mbrojtjen e Kosovės.
ImageFoto galeri

3’ Danimarka duket se e ka ndėrmend tė sulmojė, e cila edhe posedon topin. Korneri i parė pėr Kosovėn.

1’ Fillon ndeshja Kosovė-Danimarkė, sfidė emocionuese.

Intonohen himnet.

Dalin futbollistėt nė fushė, emocione tė mėdha.

Stadiumi ėshtė mbush me shikues dhe nė pritje tė nisjes sė lojės.

Kjo sfidė ėshtė njė test i mirė pėr Kosovėn para asaj zyrtare qė luhet tė hėnėn me 25 mars (20.45) kundėr Bullgarisė, nė kuadėr tė grupit A tė kualifikueseve pėr Kampionatin Evropian.

Gjithēka gati pėr ndeshjen miqėsore e cila fillon nė orėn 19.00 nė stadiumin “Fadil Vokrri” nė Prishtinė.

Kosova kundėr Danimarkkės, cila do tė del triumfuese gjatė kėsaj miqėsore lukse.

Danezėt pretendojnė fitore, kurse Kosova tė tregoj lojė tė fortė dhe tė kėnaq tifozėt “Dardanėt”.

Kanė mbetuar edhe pak minuta deri tek fillimi i ndeshjet Kosovė – Danimarkė.

Para pak ēastesh, kampi verdhė e kaltėr ka zbuluar edhe 11-shen startuese tė kėsaj sfide, e tė cilėn mund ta shikoni mė poshtė.

Formacionet zyrtare tė dyja ekipeve janė kėto:

Kosova: Muric, Paqarada, Aliti, Rrahmani, Vojvoda, Halimi, Shala, Rashica, Celina, Zeneli, Muriqi.

Danimarka: Schmeichel, Ankersen, Christensen, Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithwaite, Jorgensen, Dalsgaard, Lerager, Hojbjerg.

Llapi
21-03-2019, 20:54
Pėrzgjedhėsi i Danimarkės: Nga Kosova morėm gola sa nė krejt vitin e kaluar

Danimarka erdhi pėr t’u stėrvitur nė Kosovė, por ndeshja miqėsore doli tė jetė njė stėrvitje mjaftė e vėshtirė pėr ta.

Pas ndeshjes trajneri i Danimarkės, Age Hareide pohoi se kjo ishte njė ndeshje mjaft e vėshtirė dhe se nuk e kishte pritur njė gjė tė tillė.

“Mendoj qė ishte njė lloj thirrje zgjimi pėr tė tėrė neve, sepse nuk bėn tė dalim nė fushė tė pa pėrgatitur 100% pėr ndeshjen. Mirėpo mirė qė kjo na ndodhi sonte, e jo nė ndonjė ndeshje kualifikuese. E mira e sė mirės ėshtė qė lojtarėt nuk deshėn tė humbim kėtė ndeshje dhe ashtu ndodhi arritėn ta barazonin rezultatin”, u shpreh trajneri i Danimarkės.

I pyetur rreth stėrvitjes, tė cilėn ai e kishte cilėsuar ndeshjen ndaj Kosovės, ai u shpreh se kjo ishte njė ndeshje mjaftė e mirė stėrvitore.

“Dua tė them pėrsėri se ka qenė njė ndeshje e mirė stėrvitore. Kam thėnė edhe dje, qė Kosova ka lojtarė tė mirė, ka luajtur mirė nė tė gjitha pozicionet. Nė Evropė nuk duhet tė lejohet njė gjė e tillė. Kemi pranuar 2 gola sa kemi pranuar tėrė vitin e kaluar. Edhe njėherė dua tė them se Kosova ka luajtur mjaftė mirė sonte”, shtoi ai.

Kujtojmė qė Danimarka do tė luajė kundėr Zvicrės nė ndeshjen e parė kualifikuese.

Llapi
21-03-2019, 20:55
https://www.koha.net/uploads/images/2019/March/21/auto_Eriksen1553200977.jpg?v=2

Eriksen lavdėron Kosovėn

Superylli danez, Christian Eriksen, ka lavdėruar Kosovėn pėr performancėn nė barazimin 2 me 2 nė “Fadil Vokrri”.

Ai ka thėnė se tė enjten Kosova pati performancė shumė tė mirė.

“E dinim se Kosova ka futbollistė tė mirė. Pati performancė shumė tė mirė. Nėse e mbajnė besimin dhe lojėn si sot kanė shanse”, ka thėnė ai.

AAO
21-03-2019, 20:55
Kur shoh kto cunat e Kosoves si lujne futboll sme bohet me shku ne stadium neser me pa andi lilen lol

Llapi
21-03-2019, 20:57
https://www.koha.net/uploads/images/2019/March/21/auto_Vojvoda1553200018.jpg?v=2

Vojvoda: Sonte i treguam botės se mund tė luajmė me kombėtare tė mėdha

Mbrojtėsi i pėrfaqėsueses sė Kosovės, Mėrgim Vojvoda ka thėnė se pėrmes lojės me Danimarkėn Kosova i ka treguar botės qė mund tė luajė edhe me kombėtare tė mėdha.

“Besoj qė sot nuk ka qenė e rėndėsishėm rezultati por me i tregu botės qė edhe mė kombėtare tė mėdha mund tė luajmė mirė. Ėshtė pak dėshpėrim qė u barazua loja nė fund”, tha ai.

Ai ka thėnė se nė lojėn me Bullgarinė do tė fokusohen qė tė marrin 3 pikė.

“Besoj qė me Bullgarinė ja fillon njė qėllim i ri dhe duhet me harru ēka kemi bė nė ligėn e Kampioneve, besimi ėshtė tek ne sepse luajmė nė shtėpi dhe duhet me i marrė 3 pikė. Kemi tregu lojė tė mirė me njė kombėtare tė fortė tash do tė shohim lojėn me Bullgarinė”, tha ai.

Llapi
21-03-2019, 21:01
https://www.gazetaexpress.com/wp-content/uploads/2019/03/bernard-challandes-600x360.png

Challandes, i lumtur dhe i dėshpėruar

Gazeta Express
21 Mars 2019 21:35

Bernard Challandes, trajneri i Kosovės, ėshtė deklaruar pas barazimit 2-2 me Danimarkėn nė stadiumin “Fadil Vokrri”.

“Jam shume i kėnaqur me performancen e skuadrės. Kjo ka qene ndeshje interesante pėr tu parė”, tha ai.

“Kemi parė qė nėse bėjmė njė gabim tė vogėl mund tė kemi shumė probleme”.

“Ka bėrė mjaft mirė faza defensive. Kemi parė se kemi mundėsi nėse mund ta mbajmė topin. Mund tė jem shumė i kėnaqur me prformancen e ekipit”

“Mendoj se nėse ēdo lojtar arrin tė bėjė punė fantastike. Nėse psh lojtarėt e krahut dhe tė qendrės, mesfushorėt bashkėpunojnė pėr ta mbyllur hapėsirėn kjo do tė thotė se mbrojtėsi ėshtė sulmuesi ynė i parė. Mund tė them se ekipi ėshtė gati tė luajė edhe kundėr skuadrave shumė tė forta”. “Lojtarėt mund tė jenė tė zhgėnjyer pėr pėrfundimin e ndeshjes dhe golin e dytė. Ėshtė mė e rėndėsishme performanca. Jam normalisht i dėshpėruar. Duhet tė fokusohemi tek gjerat e mira”, deklaroi ai. /Gazeta Express

Llapi
22-03-2019, 18:58
Group A


Montenegro
Bulgaria
Czech Republic
England
Kosovo
-------------------------------------------
March 22
FT
Bulgaria vs Montenegro
1 - 1

March 22
20:45
England vs Czech Republic
? - ?

March 25
20:45
Kosovo vs Bulgaria
? - ?
March 25
20:45
Montenegro vs England
? - ?

June 7
19:45
Czech Republic vs Bulgaria
? - ?
June 7
19:45
Montenegro vs Kosovo
? - ?

June 10
19:45
Bulgaria vs Kosovo
? - ?
June 10
19:45
Czech Republic vs Montenegro
? - ?

September 7
14:00
Kosovo vs Czech Republic
? - ?
September 7
17:00
England vs Bulgaria
? - ?

September 10
19:45
England vs Kosovo
? - ?
September 10
19:45
Montenegro vs Czech Republic
? - ?

October 11
19:45
Czech Republic vs England
? - ?
October 11
19:45
Montenegro vs Bulgaria
? - ?

October 14
19:45
Bulgaria vs England
? - ?
October 14
19:45
Kosovo vs Montenegro
? - ?
November 14
20:45
Czech Republic vs Kosovo
? - ?
November 14
20:45
England vs Montenegro
? - ?

November 17
18:00
Bulgaria vs Czech Republic
? - ?
November 17
18:00
Kosovo vs England

Llapi
23-03-2019, 20:31
Ne 11 ndeshjet e fundit Kosova ka shenuar gol ne 10 prej tyre.

Hera e fundit kur Kosova ka deshtuar te shenoj gjate ketyre ndeshjeve ka qene ndaj Azerbejxhanit ne Baku, 0-0.

Gi de Masha
25-03-2019, 19:48
Moderatorė pastaj kėtė temė bashkėngjitjani temės sė kombėtares...

Filloi. Rezultati 0:0

Jepni komente!

Semiku
25-03-2019, 22:13
Kosove - Bullgari 1:1
A.Zeneli

https://www.gazetaexpress.com/wp-content/uploads/2019/03/Kosova-2-2-600x360.jpg

Dominim i plote i Kosoves gjate gjithe ndeshjes,ndersa Bullgaria me fat.
Te ishte Rashica me i koncentruar do te ishte fitore e thelle e Kosoves.

Socio
25-03-2019, 22:14
Bullgaria e kishte portierin e mire !

drague
25-03-2019, 22:19
Bullgaria e kishte portierin e mire !

Nje tjeter atmosfere ne Prishtine ...ku Kosova e Challande nuk ka reshtur se e kerkuari fitoren ndaj Bullgarise duke e dominuar kundershtarin por edhe ne pjese te vecanta te lojes duke dhuruar spektakel te vertete futbolli ..

I pafat Rashica kete mbremje ku tre here portieri bullgar Mihajllov i ka mohuar atij gola te sigurte ...

Ndeshje emocionuese por edhe fantastike per Kosoven ku Zeneli me ate gol spektakolar barazoi shifrat ne 1-1 pasi me pare kishin shenuar bullgaret qe ne pjesen e pare me te vetmin rast te tyre ne porten e Muric...e me pas po vete Zeneli, Murriqi, Zhegrova e Halimi ju afruan golit te fitores disa here ..

E nese bullgaret dolen te pa mundur nga ''Fadil Vokrri''....merita i takon portierit te tyre Mihajllov qe i shpetoit te pakten nga pesimi i tre golave te sigurte ku ne nje rast ne ndihme i erdhi edhe shtylla...e ku mesa duket kete mbremje fatti ishte kunder djelmoshave kosovare qe sinqerisht meritonin te dilnin fitues nga ky takim...sepse e meritonin...

A.R.DOSTI

Llapi
25-03-2019, 23:18
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/55669636_2078620392228353_2542296214582329344_n.jp g?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=f759a13840ce02279277680ff20bbb05&oe=5D077EE4

Llapi
26-03-2019, 09:57
https://pbs.twimg.com/media/D2iQdOyX4AMJ9Au?format=jpg&name=smallGazetari holandez ‘thumbon’ Serbinė: Tash e kuptoj se pse keni lobuar kundėr Kosovės


Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė futboll ėshtė duke kaluar nėpėr momente mbresėlėnėse kohėve tė fundit.

“Dardanėt” e mbyllėn vitin 2018 pa humbje, kurse nė dy ndeshjet e para tė vitit 2019, regjistruan dy barazime nė po aq ndeshje tė zhvilluara.

Saktėsisht, nė 12 ndeshjet e fundit, Kosova ka regjistruar tetė fitore dhe katėr barazime, shkruan Zėri.

I mahnitur me ecurinė e Kosovės ėshtė shprehur edhe gazetari i Holandės, Stefan Van Dijk, i cili mė pas e ka thumbuar edhe shtetin e Serbisė.

Pas ndeshjes, ai publikoi ecurinė fantastike tė Kosovės nė 12 ndeshje pa humbje, duke e pėrshkruar kėtė kėshtu:

“Tani e kuptoj se pse Serbia ka lobuar pėr vite kundėr Kosovės nė UEFA”.

King Bardhyl
26-03-2019, 10:36
Mali Zi - Kosovė mė 7 Qershor. Kjo po qė do jetė ndeshje pėr tu parė.

Prishtinasi
26-03-2019, 17:13
Ndeshja Kosova – Bullgaria 1 : 1

Marre ne tanesi, ishte loje qe jep shprese.

M`u ka mbushe mendja , e kemi nji ves,shqipet ne pergjithsi, qe na duhet kohe me arrit perqendrimin e duhun ne loje.Keshtu ishte gati krejt pjesa e pare.
Kan qene tue fjete,s`kan ba koncept as loje,po plot gabime ne pasime,se s` lan bullgaret,qe ne krejt pjesen e pare ishin ma te mire se lojtaret tane.

Ne pjesen e dyte , mbas dy tre minutash loje,nuk kam mujt me besue qe jan te njejtit lojtare,u paraqiten krejt ndryshe :
me angazhim maksimal,vullnet te celikte,me sulme te nji pas njishme,tue cfaq kapacitet solid teknik dhe nivel mjaft te mire taktik, si rrjedhim, krijuen shum raste shenimi …qe per fatin e bullgarve,vec njani u realizue.

Lojtaret tane duhet me pas kujdes, qe nga fillimi deri ne perfundim te lojes me qene te perqendruem e sy qele, mos me perserite fjetjen qe e cfaqen ne pjesen e pare kunder bullgarve,ndryshe : i marrin gollat qe nuk i shohin kah ju erdhen.
Ndeshja e ardhshme ne Bullgari, asht fort e besueshme qe do te jet loje tjeter,jo si pjesa e dyte ne Prishtine.

Kam bindjen qe jemi ne nivel te ngjashem kualitativ me Bullgarine e Malin e Zi,besoj, edhe me Cekine.

Dihet qe ekipi yne nuk ka me qene ne gjdo loje ne nivelin qe e pat ne pjesen e dyte kunder Bullgarise,po se paku mos te jet ne nivelin qe e pat ne pjesen e pare kunder Bullgarve, se ashtu s`marrim pike tjeter.

Mendoj,me angazhim maksimal, i kemi gjasat e njejta me Bullgarine,Malin e Zi dhe Cekine, per vendin e dyte ne grup.

Malit te Zi iu ba e padrejte ne Bullgari,penalltia qe ju dha Bullgarise nuk ishte.

Llapi
05-06-2019, 12:35
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja1.jpg

Kombėtarja zhvilloi stėrvitjen e fundit nė Kosovė, Ujkani e Aliti tė bindur pėr rezultat pozitiv

5 qershor, 2019 – Kombėtarja e Kosovės e ka zhvilluar seancėn e fundit stėrvitore para nisjes pėr nė Podgoricė. Edhe nė stėrvitjen e sotme Dardanėt punuan me intensitet tė madh dhe me pėrkushtim, derisa pėrzgjedhėsi Bernard Challandes punoi edhe nė detaje pėr skemat e tij me tė cilat synon qė tė marrė rezultatin pozitiv tė premten kundėr Malit tė Zi. Atmosfera nė Kombėtare ėshtė jashtėzakonisht e mirė dhe tė gjithė janė optimistė se nė kėto dy udhėtime do tė nxjerrin rezultate pozitive.
Pas stėrvitjes nė konferencėn pėr media u paraqitėn portieri Samir Ujkani dhe mbrojtėsi Fidan Aliti, tė cilėt theksuan se nė Podgoricė udhėtojnė pėr fitore.

“Do tė jenė dy ndeshje shumė tė rėndėsishme pėr ne. Sigurisht ndeshja kundėr Malit tė Zi ėshtė njė ndeshje e madhe dhe e vėshtirė, por ne jemi pėrgatitur mirė dhe kemi punuar shumė. Atmosfera ėshtė e mirė dhe jemi nė rrugė tė mbarė. Por, tash mbetet qė tė premten ta tregojmė veten dhe tė nxjerrim rezultat pozitiv. Tė gjithė po punojmė pėr njėri-tjetrin. Kemi mungesa tė rėndėsishme, por kanė ardhur djemtė tė ri dhe konkurrenca ėshtė rritur shumė, andaj besoj se nuk duhet tė jetė problem pėr ne mungesa e disa futbollistėve”, ka theksuar Ujkani.

Ndėrkaq, Fidan Aliti theksoi se tash pėr tash nuk janė duke menduar pėr duelin e dytė kundėr Bullgarisė, por vetėm pėr atė nė Podgoricė.

“Ne tani jemi tė fokusuar nė ndeshjen me Malin e Zi. Nuk do tė jetė e lehtė. Kemi respekt pėr kundėrshtarin, por ne i dimė kualitetet tona. Stėrvitjet kanė qenė shumė intensive dhe djemtė kanė punuar me pėrkushtim, prandaj besoj se do tė hyjmė nė ndeshje me mentalitet pozitiv. Ndeshja nė Podgoricė pa tifozė? Kam luajtur ndeshje tė tilla me Skenderbeun nė Ligėn e Evropės. Ėshtė ndeshje e veēantė sepse ēdo zė ndihet nė fushė. Megjithatė mund tė jetė pozitiv sepse komunikimi mes lojtarėve ėshtė mė i lehtė sepse s’ka zhurmė tė shikuesve dhe kur e mendojmė se luajmė si mysafirė mund tė jetė pozitive pėr ne. Kam plotėsisht besim te djemtė tanė. Nėse nuk besojmė nė fitore ndaj Malit tė Zi ma mirė mos tė udhėtojmė fare. Unė besoj fuqishėm se do tė kemi gjasa tė mėdha pėr ta fituar ndeshjen”.

Kombėtarja udhėton sot nė orėn 14:00 drejt Podgoricės ku nesėr do ta zhvillojė stėrvitjen e fundit para pėrballjes me Malin e Zi.

http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja2.jpg
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja3.jpg
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja4.jpg
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja5.jpg
http://ffk-kosova.com/wp-content/uploads/2019/06/5qer-kombetarja6.jpg

Rex
07-06-2019, 12:29
Sonte eshte test serioz qe ta kuptojme sa vlejm realisht.

Stadiumi i podgorices pa tifoz nje perparesi e madhe per ne.

Vetem Fatos Beqiraj mos te na shenoj.

Ragnar
07-06-2019, 20:12
Shenon gol Milot Rashica, Kosova udheheq ne Mal te Zi :)

King Bardhyl
07-06-2019, 20:19
https://joqalbania.com/artikull/581570.html
Ē'na mbetet tė themi? Ju shtoftė inati serbėve nė kėsi rastesh.

Ragnar
07-06-2019, 20:26
https://joqalbania.com/artikull/581570.html
Ē'na mbetet tė themi? Ju shtoftė inati serbėve nė kėsi rastesh.

Kto gjallesa e kan perzi edhe politiken ne sport, nuk egziston gjalles me te keqe se shkau.

King Bardhyl
07-06-2019, 20:31
Kto gjallesa e kan perzi edhe politiken ne sport, nuk egziston gjalles me te keqe se shkau.

Mua mė zbavisin kur reagojnė nė kėtė mėnyrė. Qėni qepėn ta hajė, erdhi dita jonė. Le tė bredhin lart e poshtė, le tė ankohen, tė protestojnė, tė thonė provokacija, etj. Pra le tė vrapojnė, tė djersisin pak, ne jemi kaluar.

Kastrioti1443
07-06-2019, 20:41
Mua mė zbavisin kur reagojnė nė kėtė mėnyrė. Qėni qepėn ta hajė, erdhi dita jonė. Le tė bredhin lart e poshtė, le tė ankohen, tė protestojnė, tė thonė provokacija, etj. Pra le tė vrapojnė, tė djersisin pak, ne jemi kaluar.

Nje mut ja kemi kaluar ne Bardhyl.

Servet jane ne perparsi jo vetem ne propaganden e internet qe e kane doktrine por edhe lobimin e historise se tyre.

Jane me ne perparesi edhe nga ekonomia.

Shqiperia keto 4 vite eshte trondit nga ikja dhe jemi ne rrezik ekzistence dhe harroje ti berjen e shqiptareve faktor tr forte ne ballkan.

Emigrimi i serveve eshte me i vogel.

Sa per temen shpresoj qe ne ndeshje e kthimit Kosova ti pres me zjarr dhe hekur jevgjit serve te malit te zi.

Edhe po morret gjob nga Uefa vari lesht.

Ragnar
07-06-2019, 20:43
Tani lexova nje lajm qe treneri paska qene i kercenuar nga shkijet dhe eshte detyru me dhene doreheqje.

Rex
07-06-2019, 20:47
Po vjen era tre pikesh.

Sa bukur duket tabela nese perfundojne ndeshjet e grupit me kete rezultat.

https://imgur.com/RbGhCK3.jpeg

King Bardhyl
07-06-2019, 20:49
Nje mut ja kemi kaluar ne Bardhyl.

Servet jane ne perparsi jo vetem ne propaganden e internet qe e kane doktrine por edhe lobimin e historise se tyre.

Jane me ne perparesi edhe nga ekonomia.

Shqiperia keto 4 vite eshte trondit nga ikja dhe jemi ne rrezik ekzistence dhe harroje ti berjen e shqiptareve faktor tr forte ne ballkan.

Emigrimi i serveve eshte me i vogel.

Sa per temen shpresoj qe ne ndeshje e kthimit Kosova ti pres me zjarr dhe hekur jevgjit serve te malit te zi.

Edhe po morret gjob nga Uefa vari lesht.

Halle ka pasur dhe do ketė gjithmonė, tani le tė shijojmė kėtė qė kemi.

King Bardhyl
07-06-2019, 21:44
E kishin mundesine qe ta mbyllnin ndeshjen kur ishin 1-0. Gjynah, duhet qe ta kishin fituar.

Rex
07-06-2019, 22:13
I leshuam dy pike nga dora.

Serbia i paska henger 5 n’kajmak btw. Si dhe nje kor nga 20 mije ukrainas ‘kurvat ruse’ gjate intonimit te himnit.

AAO
07-06-2019, 22:19
https://joqalbania.com/artikull/581570.html
Ē'na mbetet tė themi? Ju shtoftė inati serbėve nė kėsi rastesh.

Une e shoh ndryshe.
Ne gjithmone i gjykojme si injorant , rracista , fashista e ku di une , por serbet i kane idete e qarta karshi Shqiptarve.
Ky lajmi sot per trajnerin dhe lojtaret serb ne pikepamje te pare duket nje vendim qesharak , nje turp i vertete , por me propaganden e tyre lajmi eshte perhap ne gjithe mediat boterore , dhe arsyja eshte e thjesht dhe e qarte , vendosem te terhiqemi sepse Kosoven nuk e njohim si shtet (pamvarsisht genjeshtres se tyre sikur i kane ushtru presion tifozet serb) , kosovo je serbia , kosovo je serce serbia e bla bla bla , kte pune kane 20 vjet qe e bejne non stop ata me makinerite e tyre te propagandes , dhe po u ecen per bukuri sepse Kosova spo merr dot pothuajse u bo nje vit asnje njohje te re.
Askush nuk flet me per krimet e tmerrshme serbe ne kosove , por flitet me shume per krimet e shqiptarve , per shpine e verdhe , flitet per manastiret qindra vjecare serbe , per shtypjen e komunitetit serb ne kosove ..etj.

Pra ne perceptimin e nje asnjanesi duket sikur Shqiptaret jane agresoret qe u kane marre Kosoven dhe serbet viktimat. Shpif shpif shpif se dicka do ngelet eshte nje shprehje popullore. Nejse se nuk eshte tema te zgjatem me shume.

Sonte Kosova duhet te kishte fitu , pjesen e dyte pati shume raste per ta mbyll ndeshjen por si eci. Gjithsesi e rendesishme eshte qe nuk humbem.

King Bardhyl
07-06-2019, 22:27
Une e shoh ndryshe.
Ne gjithmone i gjykojme si injorant , rracista , fashista e ku di une , por serbet i kane idete e qarta karshi Shqiptarve.
Ky lajmi sot per trajnerin dhe lojtaret serb ne pikepamje te pare duket nje vendim qesharak , nje turp i vertete , por me propaganden e tyre lajmi eshte perhap ne gjithe mediat boterore , dhe arsyja eshte e thjesht dhe e qarte , vendosem te terhiqemi sepse Kosoven nuk e njohim si shtet (pamvarsisht genjeshtres se tyre sikur i kane ushtru presion tifozet serb) , kosovo je serbia , kosovo je serce serbia e bla bla bla , kte pune kane 20 vjet qe e bejne non stop ata me makinerite e tyre te propagandes , dhe po u ecen per bukuri sepse Kosova spo merr dot pothuajse u bo nje vit asnje njohje te re.
Askush nuk flet me per krimet e tmerrshme serbe ne kosove , por flitet me shume per krimet e shqiptarve , per shpine e verdhe , flitet per manastiret qindra vjecare serbe , per shtypjen e komunitetit serb ne kosove ..etj.

Pra ne perceptimin e nje asnjanesi duket sikur Shqiptaret jane agresoret qe u kane marre Kosoven dhe serbet viktimat. Shpif shpif shpif se dicka do ngelet eshte nje shprehje popullore. Nejse se nuk eshte tema te zgjatem me shume.

Sonte Kosova duhet te kishte fitu , pjesen e dyte pati shume raste per ta mbyll ndeshjen por si eci. Gjithsesi e rendesishme eshte qe nuk humbem.

Ka marre fund ai film o miku im. Kjo qe bejne ata eshte mbahu Muco me garjet. Ne e pretendonim Kosoven per arsyet tona por mbi te gjitha eshte nje vend i banuar nga Shqiptare, minoritetet jane te paperfillshme. Ata bejne zhurme dhe thone kemi kisha, manastire, etj. Kujt i plasi trapi. Ne vitet 90-te perpara luftes, fillonte mbaronte RTSH, proteste ne Zyrih, ne Gjermani, ne Nju Jork, etj. Tani jane nderruar rolet, jane ata qe duhet te vrapojne por bredhin kot. Kane kaluar 20 vjete, iku ai muhabet, ka mbaruar njehere e mire. Ashtu per te share jane si ato kurvat, nuk ju mbyllet bushtra. Po mua kjo me pelqen, provokacija.

AAO
07-06-2019, 22:46
Ka marre fund ai film o miku im. Kjo qe bejne ata eshte mbahu Muco me garjet. Ne e pretendonim Kosoven per arsyet tona por mbi te gjitha eshte nje vend i banuar nga Shqiptare, minoritetet jane te paperfillshme. Ata bejne zhurme dhe thone kemi kisha, manastire, etj. Kujt i plasi trapi. Ne vitet 90-te perpara luftes, fillonte mbaronte RTSH, proteste ne Zyrih, ne Gjermani, ne Nju Jork, etj. Tani jane nderruar rolet, jane ata qe duhet te vrapojne por bredhin kot. Kane kaluar 20 vjete, iku ai muhabet, ka mbaruar njehere e mire. Ashtu per te share jane si ato kurvat, nuk ju mbyllet bushtra. Po mua kjo me pelqen, provokacija.

Asgje ska marre fund Bardhyl.
Kosova kur te marre ulesen ne OKB pa e leshu mitrovicen atehere mund ta qujme fitore.

SystemA
08-06-2019, 16:07
I leshuam dy pike nga dora.

Serbia i paska henger 5 n’kajmak btw. Si dhe nje kor nga 20 mije ukrainas ‘kurvat ruse’ gjate intonimit te himnit.

Kur shkruan beni qe Milot Rashica eshte lojtar....KLAS.
Trojoret te cajne ...kuracin.

https://www.youtube.com/watch?v=a8hknhwT5zI

Nga koqova KY.

DEBILER.

Rex
08-06-2019, 16:09
Ti e njeh me mire se te gjithe ne beno se e shef ne bundeslige dhe e percjell futbollin me shume se secili ketu.

``2``

SystemA
08-06-2019, 16:19
Ti e njeh me mire se te gjithe ne beno se e shef ne bundeslige dhe e percjell futbollin me shume se secili ketu.

``2``

Eshte MERITA e TIJ.Werder pa RASHICA do ishte....nen mesataren.

Coe Milotin tek REAL...dhe masanej e kqyrim.

Ragnar
08-06-2019, 16:23
Hahahahhaha Beni trojoret, gojoret hahhahah i qartun je :) hahahahaha

SystemA
08-06-2019, 16:42
Hahahahhaha Beni trojoret, gojoret hahhahah i qartun je :) hahahahaha

Belgjika ka pasur Apet nje lojtar qe di te luaje...FUTBOLL.

https://www.youtube.com/watch?v=N5F1hqWW_5w

Shkine bre...

Rex
10-06-2019, 19:50
Nqs nuk gaboj deri tani jane 13 ndeshje me rradhe pa humbje.

Sapo filloi ndeshja e 14 kunder bullgarise. Shpresoj te vazhdohet kjo seri.

Rex
10-06-2019, 20:00
E futi Rashica.

Bullga.. kush?

COB
10-06-2019, 20:39
Po na mungon pėrvoja dhe diciplina brenda fushės. Kemi talente por cilėsia e vendosmėrisė nė fazėn finale ėshtė zero. Duhet punuar shumė qė ketä lojtarė tė zgjedhin opsionin mė tė duhur nė finalizimin e sulmit.

Mbrojtja sėrish probleme me koncentrim. Nuk jemi kompakt nė mesfushė. Nesėr Anglia dhe Ēekia do na nxjerrin telashe.

Rex
10-06-2019, 20:46
Nje renie e vogel e fokusimit dhe pesuam gol.

Nuk kemi konsistence te plote akoma. Kjo kerkon me shume kohe.

King Bardhyl
10-06-2019, 21:30
Eshte gjynah, per Zotin. Nuk do.

Rex
10-06-2019, 21:31
5 milion shansa. Kur s’e do s’e do!

Rex
10-06-2019, 21:34
Me ne fuuuuund fitore.

E merituan keta djem. Shpirtin e lane ne fushe.

King Bardhyl
10-06-2019, 21:35
E beri, me ne fund.

Rex
10-06-2019, 21:38
Na sillni Brazilin ne Prishtine :D

e panjohura
10-06-2019, 21:41
Urimeeee Kosove...

Semiku
10-06-2019, 21:45
Loje fantastike e Kosoves...bravo.
Fitore me plot merite,ne 10 minutat e fundit bullgaret nuk e dinin ku e kane bythen...

Bravo edhe nje here...ska fitore me te bukura se keto ne 93 min.
Rashica,Muriqi,Rashani

Bjena Angline,ta shpullasim :)

Llapi
10-06-2019, 21:49
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/62362016_384787452138471_1217540782223785984_n.jpg ?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=2882ce48b05a96f8123351264643a99e&oe=5D850A2F

URIME KOSOVE

AAO
10-06-2019, 21:50
Na e knaqi zemren Kosova.

Per cdo kor te bullgarve Kosovo je serbia Shqiptaret i pergjigjeshin me gol :D

Bravo Dardanet!

cool_shqype
10-06-2019, 21:57
Na e knaqi zemren Kosova.

Per cdo kor te bullgarve Kosovo je serbia Shqiptaret i pergjigjeshin me gol :D

Bravo Dardanet!

Gola te mrekullueshem
Zeneli i zgerdhiu me ate gol.....urime e vec perpara Dardanet.

Llapi
10-06-2019, 21:59
https://scontent.fprn3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/62375024_384810182136198_3306912564931198976_n.jpg ?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fprn3-1.fna&oh=392e5f07a616bb250263d13e9902e86e&oe=5D8B22A6

MIDIS BULLGARIE JEMI FITUS ME PLOT MERITE

Ēaushi
10-06-2019, 22:49
........

Nuk pershkruhet me fjale emocionet dhe gezimi i sontshem....
BRAVO DJEMA, JU QOFTE HALLALL TE QENURIT SHQIPTAR, JU BĖT HISTORI SONTE....
GEZUAR DHE URIME, KOSOVE DHE SHQIPTAR KU DO QE NDODHENI.

`thankyou`

Llapi
10-06-2019, 23:02
http://www.rtklive.com/sq/gallery/news_hidden_inside/355883/tabela_.png

22:55 / 10.06.2019
Fitorja e Kosovės, kjo ėshtė situata nė grupin A

Kosova ka pėrmbysur gjithēka dhe ka realizuar fitore historike 3-2 ndaj Bullgarisė nė Sofje, e vlefshme pėr kualifikimet e Euro 2020.

Njėherish kjo ishte fitorja e parė nė histori nė eliminatoret e Evropianit, pas tre barazimeve radhazi.

Tre pikėt e fituara sonte e mbushin edhe me plotė shpresė ‘Dardanėt’ qė tė sigurojnė plasmanin nė Euro 2020 pėrmes kualifikimeve.

Kosova tashmė tubon pesė pikė dhe gjendet nė pozitėn e tretė, kurse Ēekia nė vendit e dytė me njė pikė mė shumė.

Anglia qė ka tė zhvilluar njė ndeshje mė pak se tė gjitha ekipet qė janė nė grupin A, ka 6 pikė dhe mban primatin.

Pas humbjeve tė sontme tė Bullgarisė dhe Malit tė Zi, tė dyja skuadrat teorikisht janė jashtė Evropianit 2020.

Mė poshtė tabela pas rezultateve tė sontme nė grupin A.

Llapi
10-06-2019, 23:18
‘Ēmenden’ mediat serbe: Ja ēfarė shkruajnė pėr fitoren e Kosovės
Autori: Gazeta inFokus 00:10 | 11 June 2019

Derisa Kosova po e befason arenėn ndėrkombėtare me rezultate tė shkėlqyeshme, duke i kaluar 14 ndeshje pa humbje – me 8 fitore e 6 barazime – mediat nė serbi sikur nuk po u besojnė syve.

“Kuriri” serb Kombėtares sė Kosovės nuk i referohet ndryshe. “Futbollistėt nga Prishtina tronditėn bullgarėt nė minutėn e 93-tė”, shkruan “Kurir”.

Kjo gazetė nga Beogradi nė raportin pėrmbledhės tė ndeshjeve kualifikuese pėr “Euro 2020” fitores sė Kosovės i ka kushtuar vėmendje nė titull, por e thekson si “futbollistėt nga Prishtina”.

Serbia ka fituar 4:1 kundėr Lituanisė nė Beograd.

shoku_tanku
10-06-2019, 23:34
bravo kosova...shqiperia ishte ku therret qameti