PDA

View Full Version : Historike! Kosova anėtarėsohet nė UEFA


BLEDI_SH
03-05-2016, 12:19
Historike! Kosova anėtarėsohet nė UEFA

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2016/05/kosova.jpg

3 Maj 2016. Kosova ka njė tjetėr datė historike. Federata Kosovare e Futbollit ėshtė zyrtarisht anėtarja e 55-tė e UEFA-s. Vendimi u morr nė Kongresin e Zakonshėm tė Konfederatės Europiane, tė zhvilluar nė kryeqytetin e Hungarisė, Budapest.

Festa pėr pranimin e pėrfaqėsueses sė Kosovės kishte nisur ditė pėrpara zhvillimeve tė punimeve tė Kongresit, qė u drejtua nga Theodore Theodoridis, i cili ėshtė pėrkohėsisht nė krye tė UEFA-s, pėr aq kohė sa mungon njė president apo sekretar i pėrgjithshėm nė kėto detyra.

Kosova njihet si shtet nga 38 vende anėtare tė Konfederatės Europiane qė votuan dhe kjo ishte arsyeja pėrse pranimi i saj u shndėrrua thjesht nė formalitet pavarėsisht lobimeve kundėr.

Me pranimin nė UEFA merr fund kalvari i pėrfaqėsueses sė Kosovės, qė prej 6 Majit 2008 hodhi hapin e parė drejt ndėrkombėtarizimit, me kėrkesėn qė nė atė kohė nuk u miratua nga FIFA.

Por, me anėtarėsimin pranė UEFA-s edhe pranimi nė FIFA ėshtė ēėshtje ditėsh dhe pritet tė realizohet nė Kongresin e institucionit qė drejton futbollin botėror mė 12 dhe 13 Maj nė Mexico City. Kjo ėshtė arsyeja pėrse menjėherė pas aprovimit tė marrė nga pjesa mė e madhe e federatave Europiane, tashmė pėr Kosovėn do tė nisin procedurat pėr t’u pėrfshirė nė programin e kualifikueseve tė Botėrorit 2018 qė do tė zhvillohet nė Rusi./SS
gazetatema.net

Noe
03-05-2016, 12:24
Urime Kosova ime e dashur.

Fshatari
03-05-2016, 12:25
Urime shqipetare !

Gi de Masha
03-05-2016, 12:30
ah sa lajm i gėzuar!

URIME KOSOVĖ

e panjohura
03-05-2016, 12:30
Kosova sot shėnoi golin mė tė bukur nė historinė e saj tė futbollit, anėtarėsimin nė UEFA...

Atifete Jahjaga

Smokkie
03-05-2016, 13:03
Urime shqipetareve te Kosoves.

Zana
03-05-2016, 13:09
Urime dhe shpresoj qe fati i Ironise, mos ti perplasi ndonjehere skuadrat , kundrejt/perballe njera tjetres .. Kosove-Shqiperi.

Katastrofe.

Fshatari
03-05-2016, 13:14
Urime dhe shpresoj qe fati i Ironise, mos ti perplasi ndonjehere skuadrat , kundrejt/perballe njera tjetres .. Kosove-Shqiperi.

Katastrofe.

Fitorja e ēdonjeres nga keto 2 skuadra do te jete fitore e dyjave, gjithemone.

Zana
03-05-2016, 13:16
Fitorja e ēdonjeres nga keto 2 skuadra do te jete fitore e dyjave, gjithemone.

Kjo nuk ka kuptim, perderisa do te luajne kundrejt njera-tjetres ( dhe del vetem nje fitues) .. me te njentin flamur/gjuhe/histori-popull.

Nuk besoj qe do te kete tifoza , qe te marrin pjese ne nje loje te tille.

drague
03-05-2016, 13:18
Urime Kosove...

Ashtu sikurse edhe pritej ...Kosova eshte pranuar si Anetarja me e re dhe e 55 e UEFA ,,ne debatin dhe votimin e nxehte e kontraversial qe rregjistroi sot ne Budapest Kongresi i rradhes i organizmit suprem te futbollit europian...
Gjithcka u duk se mori per keq kur me pare votuesit nuk e aprovuan nenin e vecante te propozuar nga komiteti drejtues i UEFA ,,qe rrezonte kushtin e pranimit e njohjes me pare nga OKB te Kosoves .Dhe per kete shume negativisht ndikuan vec Serbise ,,edhe Rusia e disa nga ish republikat e saj si Gjeorgjia, Moldavia, Azerbajxhani e Bjellorusia.. Te njejtin qendrim mbajten, pra duke votuar kundra edhe Spanja, Sllovakia, Rumania, Greqia etj ,,shtete keto qe edhe pse kane paralajmeruar njohjen e Kosoves dhe ende nuk e kane bere kete, ..gjithmone e kurdohere ne cdo organizem nderkombetar kane votuar kunder saj...
Pas rrezimit te ndryshimit te ''Nenit OKB '' .. ku nuk u arriten 2/3 e votave e ku 33 nga 54 delegacionet votuan Pro ,,ne nje kohe qe duheshin 36 vota ,,,u kalua ne votimin per anetaresim te Kosoves ne UEFA,,,Ketu fati i buzeqeshi nje ceshtjeje mese te drejte e llogjike..Nga te 54 votat ,,,28 shkuan pro pranimit ..dmth. me shume se 50.1 perqind sic e kerkonte rregullorja e votimit...Dhe 28 vende i thane PO pranimit te Kosoves duke e njohur keshtu zyrtarisht si Anetaren e re e te mireseardhur te saj ne familjen e madhe futbollistike europiane...Natyrisht qe ky eshte nje lajm teper i gezueshem per mbare kombin shqiptar e per Kosoven ne vecanti,,,pasi tashme asaj i hapet rruga per pranime te tjera ne Organizma po kaq te rendesishem nderkombetare ,,politike, shoqeror, sociale,ushtarake, sportive , institucionale etj etj edhe perpos lobimeve te fuqishme kundra te Serbise, Rusise e co.
Pas 10 ditesh ne Meksike ,,ku do te mbahet Kongresi i rradhes i FIFA ,,pritet qe Kosova pa as me te voglin diskutim te pranohet edhe ne gjirin e saj ...
Se shpejti pra do te kemi Kosoven pjesmarrese ne kualifikueset e eliminatoreve europiane e boterore si dhe pjesmarrjen e ekipeve te saj ne Champions League dhe ne Europa League..nje ender kjo qe me se fundi u be realitet..duke perligjur keshtu deshiren e pasionin e madh te mbare popullit te kesaj treve puro shqiptare per sportin..
Dhe tani me pak me shume kujdes e shume me teper korrektese e seriozitet ,,Kosova duhet te kerkoje me ngulm e me te drejten legjitime qe i takon nderkombetarisht edhe pranimin e saj ne OKB, ne UNESCO, e me rradhe edhe ne BE e NATO... ..Kosova tashme eshte nje realitet i pamohueshem e qe nuk mund te kete kurre me kthim mbrapa..do apo nuk do Serbia, Rusia, Spanja, Greqia , Rumania , Sllovakia ....
Urime Kosove dhe mireseerdhe ne familjen e bukur te futbollit europian e mirese te vish edhe ne ate te futbollit boteror...

A.R.D

e panjohura
03-05-2016, 13:18
Kjo nuk ka kuptim, perderisa do te luajne kundrejt njera-tjetres ( dhe del vetem nje fitues) .. me te njentin flamur/gjuhe/histori-popull.

Nuk besoj qe do te kete tifoza , qe te marrin pjese ne nje loje te tille.

Mos harro qe ne ,,leter'' jemi dy shtete,ani qe zemrat na rrafin SHQIP....

Zana
03-05-2016, 13:20
Mos harro qe ne ,,leter'' jemi dy shtete,ani qe zemrat na rrafin SHQIP....

Dy shtete ( se na kane detyruar) , ama gjithmone .. gjoja kemi luftuar per nje parim - jo dy parime.. gjoja qe te arrijme ate bashkimin e madh. Por sic duket sot jemi me te ndare e te me te qarte se kurre, k'te po e pranojme edhe vete ... shume shpejt, do te jemi shume te larget njeri me tjetrin me letra e pa letra .

Zemra rreh sipas interesit.

BATO
03-05-2016, 13:20
Lajm i keq per mendimin tim, se kjo krijon dy kombetare dhe kėshtu i shkeput/perēan edhe mė tej shqiptaret.

Shorti do t'i vendose se s'ben te luajne kunder njera tjetres, madje mendoj se do ti vendosė shpesh.

Shqiptaret duhet te kenė vetėm 1 kombėtare.

drague
03-05-2016, 13:23
ta bejne shpejt kombetaren pa u korruptu FSHKF-JA

e panjohura
03-05-2016, 13:27
Zemra rreh sipas interesit.

Nuk mund t'a dirigjosh zemren kurr,i vetmi organ qe punon pa asnje interes eshte Zemra......

Lutem te kemi sukses s'i Shqiperia ashtu edhe Kosova,edhe une do doja te luanim nen hijen e nje flamuri por ja qe kjo mundesi na u dha dhe duhet ta ,,perqfojme''edhe qe jo me aq gezim.....

Gi de Masha
03-05-2016, 13:28
ah sa lajm i gėzuar!

URIME KOSOVĖ

Tash nė shtėpi po ia shtoj edhe kėtė punim, pėr tė shprehur gėzimin tim pėr kėtė ngjarje shumė tė rėndėsishme pėr ne.

http://i.makeagif.com/media/5-03-2016/7VnL3Y.gif

Zana
03-05-2016, 13:31
Qysh nuk mundesh ? K'to gjera jane te qarta.


Nese luan Kosove - Shqiperi .. c'fare interesi kam une te bej tifo per Kosoven ? e ti per Shqiperine ?

Ps.. Je shume confused, ose me qarte.. te eshte bere qejfi, sepse nuk ka rendesi pjesa e tjeter.
Per me shume lexo BATO-n me lart.

Fshatari
03-05-2016, 13:33
Tash nė shtėpi po ia shtoj edhe kėtė punim, pėr tė shprehur gėzimin tim pėr kėtė ngjarje shumė tė rėndėsishme pėr ne.

http://i.makeagif.com/media/5-03-2016/7VnL3Y.gif

S'ka me shkue gjat e duhet me ia shtue edhe nje t're : FIFA !

Hap i madh politik per Republiken e Kosoves.

Gi de Masha
03-05-2016, 13:34
Urime Kosovė anėtarėsimi nė UEFA.
Uroj qė me futbollin tonė tė dėshmojmė se kot na kanė penguar kaq vite; edhe ne dimė tė bėjmė futboll tė mirė.

http://i.makeagif.com/media/5-03-2016/7VnL3Y.gif

P.S. Pėr moderatorėt/mbikėqyrėsit e forumit: Kjo temė nuk ka tė bėjė asgjė me atė temėn tjetėr. Atje ėshtė lajm - kėtu: urim gėzimi.

P.S. 2: Pėr anėtarėt: kėtu jo diskutime - vetėm urime. Te tema tjetėr mund tė diskutohet.

Respekt pėr tė gjithė

Sopoti
03-05-2016, 13:37
Urime Kosovė anėtarėsimi nė UEFA.
Uroj qė me futbollin tonė tė dėshmojmė se kot na keni penguar kaq vite; edhe ne dimė tė bėjmė futboll tė mirė.

http://i.makeagif.com/media/5-03-2016/7VnL3Y.gif

P.S. Pėr moderatorėt/mbikėqyrėsit e forumit. Kjo temė nuk ka tė bėjė asgjė me atė temėn tjetėr. Atje ėshtė lajm - kėtu: urim gėzimi.
Kujt i drejtohesh?

Ata per te lozur kane lozur,por kan lozur ne kombetaren shqiptare.

e panjohura
03-05-2016, 13:43
Qysh nuk mundesh ? K'to gjera jane te qarta.


Nese luan Kosove - Shqiperi .. c'fare interesi kam une te bej tifo per Kosoven ? e ti per Shqiperine ?

Ps.. Je shume confused, ose me qarte.. te eshte bere qejfi, sepse nuk ka rendesi pjesa e tjeter.
Per me shume lexo BATO-n me lart.
Lexoj une kend dua vet po nuk te kap truri me teper ty.....
E ceka edhe me lart qe pasi nuk ishte ne doren tone te bashkohemi,duhet te gezohemi me kete edhe ju edhe ne.Gezimi do ishte i dyfisht sikur te ishim NJE,por pasi nuk jemi ( akoma),mire eshte qe u pranuam.........

Zana
03-05-2016, 13:45
Mua ma kap truri shume mire ... dhe realisht po e shpreh hapur.. qe ky lajm eshte katastrofe... nuk ka gje per tu gezuar k'tu.

Po hajt per hatrin e juaj, po jua urojme & pranojme ndarjen. Ta keni me shendet. loool

Nuk ke ngelur te dirigjosh, zemren time.. ti .

BATO
03-05-2016, 13:48
Pasja e nje kombetareje te perbashket ne futboll ishte nje nga gjerat e vetme pozitive, qe i mbante te lidhur edhe moralisht.

Kosova luante futboll edhe me flamurin jugosllav dhe serb.

Flamuri verdhė e blu i kosovareve, serbėve, boshnjakeve, turqve, romėve dhe goraneve, ėshtė njėsoj si flamuri jugosllav.

Por mund tė bėhet kjo..shqiptarėt e Kosovės mund tė luajnė me kombėtaren shqiptare, kurse ata qė ndihen kosovarė dhe gėzojnė, mund tė rrinė verdhė e blu me serbėt, turqit e romėt..

Ragnar
03-05-2016, 13:55
Bato thellesisht askush nuk eshte i knaqur me ndamesi sidomos shteterore, e pastaj me ekipe kombetare, por te gjithe e dime qe per momentin cdo gje tek ne si Kosove imponohet, pra flamuri,hymni,multietniku e shume gjera tjera, e gjitha kjo sepse nuk jemi cliruar vete ne, por na kane cliruar te tjeret dhe tani ata luajn me ne si te dojn. Kshtu eshte kur nuk je i afte te beshe diqka vet, ta bene dikush tjeter, e siq thote populli sikur dora jote askush nuk te rruan.

e panjohura
03-05-2016, 13:58
Pasja e nje kombetareje te perbashket ne futboll ishte nje nga gjerat e vetme pozitive, qe i mbante te lidhur edhe moralisht.

Kosova luante futboll edhe me flamurin jugosllav dhe serb.

Flamuri verdhė e blu i kosovareve, serbėve, boshnjakeve, turqve, romėve dhe goraneve, ėshtė nējėsoj si flamuri jugosllav.

Por mund tė bėhet kjo..shqiptarėt e Kosovės mund tė luajnė me kombėtaren shqiptare, kurse ata qė ndihen kosovarė dhe gėzojnė, mund tė rrinė verdhė e blu me serbėt, turqit e romėt..

BATO me at flamur na pranuan s'i shtet,me at flamur na pranoj edhe shteti am Shqiperia....Nuk kishim zgjidhje tjeter nese nuk do ishim te pranuar nga shteti am ndoshta do ndryshonte dicka ( por nuk e besoj pasi bashkesia nderkombetare e ceku mire qe jo bashkim me shtete tjera).... M'u per kete edhe u pranuam si shtet multietnik....Flamuri kombetar eshte ai qe e keni edhe Ju por shteterorin nuk e zgjodhem ne....( Kjo nuk eshte nje teme per kete por ja qe e politizuat pa asnje arsye)

thirsty
03-05-2016, 13:59
Urime

......

Gon!
03-05-2016, 14:33
Nje mundesi e mire per ekipet e Kosoves. Do e shohim Hajvalijen, apo Llapin tu lu futboll me ekipe t'mdhaja neper europe :D

_MALSORI_
03-05-2016, 14:51
me vjen mire qe kosova pranohet ne uefa dhe me vone edhe ne fifa por edhe me vjen shume keq per faktin tashme te demostruar tash sa vjet , fakti i largimin gjithnje e me shume nder dy pjeset e kombit tone..nese deri dje shpresoja se ne do te ishim dy drejteza qe po shkonin drejt bashkimit sot mendoj se shume me teper i ngjajme dy drejtezave paralele qe nuk kane asnje lidhje njera me tjetren..

Akrepi
03-05-2016, 15:45
Urime Kosovės. :)

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/13119125_10153649147141243_3610516155413759864_n.j pg?oh=a494864ee1ea6cfdc53cf7bfc25dceb2&oe=57E426BE

e panjohura
03-05-2016, 15:49
Urime Kosovės. :)

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/13119125_10153649147141243_3610516155413759864_n.j pg?oh=a494864ee1ea6cfdc53cf7bfc25dceb2&oe=57E426BE
Ky eshte URIM...Flm.Akrepi ....

Fshatari
03-05-2016, 15:54
me vjen mire qe kosova pranohet ne uefa dhe me vone edhe ne fifa por edhe me vjen shume keq per faktin tashme te demostruar tash sa vjet , fakti i largimin gjithnje e me shume nder dy pjeset e kombit tone..nese deri dje shpresoja se ne do te ishim dy drejteza qe po shkonin drejt bashkimit sot mendoj se shume me teper i ngjajme dy drejtezave paralele qe nuk kane asnje lidhje njera me tjetren..

Asgje nuk duhet te prish kurre raportet tona vellazerore.

drague
03-05-2016, 16:06
Alasdair Bell, zyrtari ligjor i UEFA-sė, ėshtė njeriu, i cili me fjalimin e tij arsyetoi se pse do tė duhet tė votohet Kosova pėr pranim nė UEFA, pėrkundėr Statutit qė nuk pranon vendet qė nuk janė anėtare tė OKB-sė.

“Kombet e Bashkuara nuk kanė kompetencė pėr t’i njohur shtetet, por shtetet i njohin shtetet. Nėse nuk je anėtar i OKB nuk do tė thotė se nuk je shtet”.

“Katėr kriteret e tė qenit shtet janė pėrcaktimi i territorit, popullata, qeveria dhe aftėsia pėr tė arritur marrėveshje me tė tjerėt. Prandaj anėtarėt e Kongresit do tė vendosin vet nėse Kosova e meriton tė pranohet nė UEFA apo jo”, ka thėnė britaniku Bell nė fjalimin e tij para votimit pėr Kosovėn.

Noe
03-05-2016, 16:13
Asgje nuk duhet te prish kurre raportet tona vellazerore.

Po mik, nuk prishen raportet pse ndahen ne dy skuadra. Njesoj do gezohemi per te dyja.

Ēaushi
03-05-2016, 17:18
........
``shqipe````shqipe``

Urime te gjithe atyre shqiptareve qe e shohin si nje te arritur te madhe per gjithe sportdashesit shqiptar ku do ku ndodhen. Pa dyshim qe eshte nje arrijte e madhe nje mundesi qe shume talent te gjejne veten brenda UEFA-s. Ketij evenimenti vetem injorantet dhe armiqt e kombit shqiptar nuk i gezohen. Sot, sikur mos te ishte vota e shtetit Shqiptar ne Budapest, Kosova nuk do te ishte anetare e UEFA-s. Federaten e Futbollit te Kosoves e udheheqin shqiptaret. Mjafton ti shifni reagimet e Serbise per kete ngjarje historike per Kosoven.

``shqipe``URIME KOSOVĖ! ``shqipe``

Samiu
03-05-2016, 18:42
Nuk u nda Kosova tani me pranimin e saj ne UEFA nga Shteti Amė, Memė apo Atė...apo apo...sikur se pretendohet ne disa shkrume ketu. Por, pikerishte meqe ishte shume me heret e ndare u pranua edhe ne kete institucion sportiv. Pra u gezua apo jo dikush, e konsideron apo jo katastrofe kete ngjarje nuk eshte me rendesi. Rendesia e ketij anetaresimi eshte pjesmarrja ne keto ngjarje sportive evropiane.
Pastaj, me sa di une ne EUFA nuk luajne kombetaret por ekipet futbollistike te nje shteti sipas rangut te tyre te sukasesit ne garat shtetrore.
Per mua eshte nje hap pozitiv ne hapat levizese nderkombetare dhe si i tille Fakti me gezon.
Eshte pra per t'u gezuar dhe per t'uruar, jo per t'u deshpruar....

e panjohura
03-05-2016, 18:56
Nuk u nda Kosova tani me pranimin e saj ne UEFA nga Shteti Amė, Memė apo Atė...apo apo...sikur se pretendohet ne disa shkrume ketu. Por, pikerishte meqe ishte shume me heret e ndare u pranua edhe ne kete institucion sportiv. Pra u gezua apo jo dikush, e konsideron apo jo katastrofe kete ngjarje nuk eshte me rendesi. Rendesia e ketij anetaresimi eshte pjesmarrja ne keto ngjarje sportive evropiane.
Pastaj, me sa di une ne EUFA nuk luajne kombetaret por ekipet futbollistike te nje shteti sipas rangut te tyre te sukasesit ne garat shtetrore.
Per mua eshte nje hap pozitiv ne hapat levizese nderkombetare dhe si i tille Fakti me gezon.
Eshte pra per t'u gezuar dhe per t'uruar, jo per t'u deshpruar....

Rrofsh Sami...
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/13103475_630696457080358_3742160646150188664_n.jpg ?oh=768b3f03358a7f90726bfa0ba110e4fc&oe=57B769F7

Samiu
03-05-2016, 19:05
Rrofsh Sami...
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/13103475_630696457080358_3742160646150188664_n.jpg ?oh=768b3f03358a7f90726bfa0ba110e4fc&oe=57B769F7

Po pra, tanime jemi te ndare, dhe si te tille duhet te veprohet me perkushtimin me te madh per pamvaresimin shtetror ne te gjitha fushat e jetes. Madje edhe nga pamvaresimi i "protektoratit nderkombetar" si nje shtet ne vehte dhe sovran. Kur te vij koha per Bashkim Kombetar bisedojme pastaj edhe per kete. Kurre nuk eshte vone per Bashkim Kombetar.

P.S. me pelqeka shume kjo fotoja...edhe ajo e Akrepit me lart ...``16``

The.Mask
03-05-2016, 19:15
Urime per ndarjen e kombit !

_MALSORI_
03-05-2016, 19:58
Asgje nuk duhet te prish kurre raportet tona vellazerore.

ndoshta e vetmja gje qe i mbante deri tani te ngrohta keto maredhenie vellazerore ishte futbolli ku ishin te integruar vertete djem te zot pa dallim ku kishin lindur..po ju them me sinqeritet se tash e mbrapa edhe kjo lulekuqe kombetare qe ishte deri sot do vijoje te vyshket dhe qe besa rivalitet me te madh do te kene njera tjetren se sa shkijet ..

po ju tregoj nje rast qe eshte bere cmos te mbulohet por qe ne te vertete tregoi se ne e kemi te veshtire te jemi bashke..nuk e di a e dini por para ca kohesh eshte zhvilluar nje ndeshje basketbolli '' vellazerore '' midis kombetares se shqiperise dhe kombetares se kosoves..pa kaluar as gjysma e pjeses se pare ka shperther nje rrahje masive midis lojtareve dhe stafeve drejtuese sa qe ka shkuar te nderprerja e ndeshjes dhe qe nga ajo dite kombetaret e basketbollit nuk kan kurrfare maredheniesh..ne ekipin kombetar te shqiperise benin pjese edhe shume basketbolliste nga kosova te cilet e braktisen ate dhe kombetarja e shqiperise u katandis si klub fshati dhe as ne garat rajonale nuk merr me pjese.. druaj se e e njejta gje do te ndodhe me kombetaret e futbollit , nje shenje te cilen e dhane edhe ne ndeshjen e fundit ndermjet tyre..

sa per enderren e nje kampionati te perbashket apo ku di cka po enderroni te jeni te sigurte se vete shqiptaret do e gjejne ndonje klecke tjeter qe te mos realizohet kjo enderr..shqiptareve kur ju konvenon nxjerrin para te huajt e kur nuk ju konvenon nuk i pyesin hiq..

Samiu
03-05-2016, 20:04
Urime per ndarjen e kombit !

Hahaha. ....dhe ti erdhe te na tregosh se evropa sportive ta ndau ty kombin. Po ti je ai vet i cili jo vetem e ke nda por edhe e urren pjesen tjeter te kombit per shkak besimit mer? ..
Ik pjerdh diku tjeter se ketu tek Kosovaret (me bere nga inati te ta them Kosovaret sepse nuk eshte Term i imi i perdorimit normal...) nuk ke byth te duhur....

Prishtinasi
03-05-2016, 20:05
Shume lajm i mire.
Rrnofshin te gjithe ata qe kane kontribue per arritjen e antaresimit
te Kosoves ne UEFA.

_MALSORI_
03-05-2016, 20:07
Urime per ndarjen e kombit !

realisht ne kemi qene te ndare..dikur gjellen e ndarjes na e gatuan te huajt e ndersa tani kete gjelle me tan lezet po e gatuajme vete..shihi me sa papergjegjshmeri ja ngjesin flamurit kombetar nje lecke te imponuar nga te huajt..nuk ka ofendim me te madh qe i behet flamurit tone..e shume prej shqiptareve te kosoves ( tash po thuhet '' kombi kosovar '') me me qejf mbajne ne dore flamurin pa identitet se sa ate flamur qe ata pretendojne se kane derdhe gjakun per te..

nejse..gjithkush ka te drejte te nduhet si deshiron vete..

Samiu
03-05-2016, 20:14
ndoshta e vetmja gje qe i mbante deri tani te ngrohta keto maredhenie vellazerore ishte futbolli ku ishin te integruar vertete djem te zot pa dallim ku kishin lindur..po ju them me sinqeritet se tash e mbrapa edhe kjo lulekuqe kombetare qe ishte deri sot do vijoje te vyshket dhe qe besa rivalitet me te madh do te kene njera tjetren se sa shkijet ..

po ju tregoj nje rast qe eshte bere cmos te mbulohet por qe ne te vertete tregoi se ne e kemi te veshtire te jemi bashke..nuk e di a e dini por para ca kohesh eshte zhvilluar nje ndeshje basketbolli '' vellazerore '' midis kombetares se shqiperise dhe kombetares se kosoves..pa kaluar as gjysma e pjeses se pare ka shperther nje rrahje masive midis lojtareve dhe stafeve drejtuese sa qe ka shkuar te nderprerja e ndeshjes dhe qe nga ajo dite kombetaret e basketbollit nuk kan kurrfare maredheniesh..ne ekipin kombetar te shqiperise benin pjese edhe shume basketbolliste nga kosova te cilet e braktisen ate dhe kombetarja e shqiperise u katandis si klub fshati dhe as ne garat rajonale nuk merr me pjese.. druaj se e e njejta gje do te ndodhe me kombetaret e futbollit , nje shenje te cilen e dhane edhe ne ndeshjen e fundit ndermjet tyre..

sa per enderren e nje kampionati te perbashket apo ku di cka po enderroni te jeni te sigurte se vete shqiptaret do e gjejne ndonje klecke tjeter qe te mos realizohet kjo enderr..shqiptareve kur ju konvenon nxjerrin para te huajt e kur nuk ju konvenon nuk i pyesin hiq..

UEFA nuk ka gje te beje me kombetaret se pari dhe se dy ti, jemi vet qe ne nuk e dojme bashkimin o zotri. ..
Nuk te ndau ty evropa por je ndare vete..duke fillu nga politika, besimi/feja, regjioni ,krahina....fshatra e qytet, mehalle me mehalle. ..vella me vlla. ...etj etj....
Pse qani me lot krokodili?

Dhe se fundi eshte ngjarje sportive. ...o burre...jo politike apo kombetare. ...keto ndarje politike e kombetare i kemi bo shume me heret.....se paku qe nga koha e Skenderbeut. ...kujton ti se ke qene i bashkuar ndonjehere apo afer Bashkimit? ???

_MALSORI_
03-05-2016, 20:26
jemi vet qe ne nuk e dojme bashkimin o zotri..Nuk te ndau ty evropa por je ndare vete..

nuk e paske lexu shkrimin tim..te njejten gje thash edhe une ..gjithsesi uefa po ndihmon ne kete ndarje..

e panjohura
03-05-2016, 20:38
realisht ne kemi qene te ndare..dikur gjellen e ndarjes na e gatuan te huajt e ndersa tani kete gjelle me tan lezet po e gatuajme vete..shihi me sa papergjegjshmeri ja ngjesin flamurit kombetar nje lecke te imponuar nga te huajt..nuk ka ofendim me te madh qe i behet flamurit tone..e shume prej shqiptareve te kosoves ( tash po thuhet '' kombi kosovar '') me me qejf mbajne ne dore flamurin pa identitet se sa ate flamur qe ata pretendojne se kane derdhe gjakun per te..

nejse..gjithkush ka te drejte te nduhet si deshiron vete..
Duhet te besh dallimin mes Kombetares dhe shteterores....As ti e askush nuk mund te ma mohon flamurin Kombetar,shteterorin nuk e zgjodhem ne por me at flamur na njohen shtetet tjera dhe shteti am...( E thash edhe me lart)...Komb Kosovar nuk ka,shtetas Kosovar po ( vetem trushperlaret mund te na quajn ,,komb Kosovar'')....

The.Mask
03-05-2016, 20:47
Hahaha. ....dhe ti erdhe te na tregosh se evropa sportive ta ndau ty kombin. Po ti je ai vet i cili jo vetem e ke nda por edhe e urren pjesen tjeter te kombit per shkak besimit mer? ..
Ik pjerdh diku tjeter se ketu tek Kosovaret (me bere nga inati te ta them Kosovaret sepse nuk eshte Term i imi i perdorimit normal...) nuk ke byth te duhur....

Futbolli ishte e vetmja gje qe na bashkonte deri sot por perfundimisht flamurin kuq e zi e hodhet ne kosh te mbeturinave, edhe nje here urime.
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?

"kosovaret" c'eshte ky term? Kosovaret mund te jen edhe ashkalinjte, edhe turqit edhe servet. Po ta them edhe nje here nuk jeni shqiptar deri sa i pranoni ngjyrat dhe flamurin e Kosoves.

Samiu
03-05-2016, 20:52
nuk e paske lexu shkrimin tim..te njejten gje thash edhe une ..gjithsesi uefa po ndihmon ne kete ndarje..

Une vetem qe nuk po e kuptoj kete shkrimin apo mendimin tende, si tani ashtu dhe me pare, se UEFA po i ndihmoka ndarjes. Ne ose jemi te ndare ose nuk jemi...kuptohet ne aspektin administrativ. Kte besoj qe edhe ti mendon. ...Nuk mendoj qe ka ndarje me pak apo me shume, me te vogel apo me te madhe. ..etj etj.
Une nuk besoj se UEFA ka ndonje interes politik apo kombetar ne kete rast. Ajo vetem nje interes ka; ate komercial.
Per qeshtje politike e kombetare kemi dyert tjera evropiane e botrore. Po e patem bythen ne....

legjenda
03-05-2016, 21:03
desha ni faleminderin per shqiperia qe ka dhen kuntribut ne futboll boterore per anetaresim e kosoves

Ganimet
03-05-2016, 21:04
As kujt nuk i them faliminderit ,sepse morem vetem ate qe na ka takuar prej kohesh.
URIME SPORTISTVE DHE Tifozve KOSOVAR.
Nji analist ktu afer me thot:sportistet i duan me vete tifozet ,qe tju japin zemer ne stadionin e Camp Nou Barcelona :d
Rroft Shqiperia!
-urra--urra--urra-

Prishtinasi
03-05-2016, 21:07
Futbolli ishte e vetmja gje qe na bashkonte deri sot por perfundimisht flamurin kuq e zi e hodhet ne kosh te mbeturinave, edhe nje here urime.
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?

"kosovaret" c'eshte ky term? Kosovaret mund te jen edhe ashkalinjte, edhe turqit edhe servet. Po ta them edhe nje here nuk jeni shqiptar deri sa i pranoni ngjyrat dhe flamurin e Kosoves.

Kujtohu pak se e gjan vet,cka eshte termi "kosovaret"!
"Kosovare", shqiptaret e Kosoves i kane quejt ma se pari ne Shqipni.
Po une besoj qe fillimisht ne Shqipni s`e kane pas me sherr kur na kane quejt ashtu.Thjesht, i kane ra shkurt,per me i dallue shqiptaret e
Kosoves nga ata te Shqipnise.
Ama ta kesh para sysh, kush tjeter s`na ka quejt,"kosovare".
As ne ish Jugosllavi.Perjashto shkiet e Serbise e te Maqedonise,qe na quejten e na quejn me nencmim, "shiptari", tjeret ne Jugosllavi na kane quejt "Albanci",term neutral per shqiptaret.
Edhe tjetra; perpara, asnji shqiptar i Kosoves kurre nuk eshte deklarue "kosovar",kurre!!Gjithmone jemi deklarue ashtu si jemi,shqiptare.

Samiu
03-05-2016, 21:21
Futbolli ishte e vetmja gje qe na bashkonte deri sot por perfundimisht flamurin kuq e zi e hodhet ne kosh te mbeturinave, edhe nje here urime.
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?

"kosovaret" c'eshte ky term? Kosovaret mund te jen edhe ashkalinjte, edhe turqit edhe servet. Po ta them edhe nje here nuk jeni shqiptar deri sa i pranoni ngjyrat dhe flamurin e Kosoves.

Dhe futbolli ne aspektin kombetar nuk do te na ndaje kurre. Flamurin kuq e zi nuk e ka hedh askush ne kosh te plehrave, je ti ai qe ia mvesh kete genjeshter shqiptareve nese mendon per ata te Kosoves.
Te kam lexu ne tema historike qe detyrimisht lidheshin edhe me fe. ...ndoshta mund te jet ndonje keqkuptim (ngaterrim me ndonje anetare tjeter. ..) nuk e perjashtoj kete mundesi. ..dhe nese eshte kshtu kerkoj ndjese.
"Kosovar" thash dhe une qe nuk eshte term i imi personal, por duke aluduar ne nje pergjithesim te ndarjes tone nga vetvetja....kete term e kam mesuar ketu nga ata te shqiperise, por nga jo te gjithe.

CERMENIKASI
03-05-2016, 21:35
Pėr hirė tė sė vėrtetės duhet pranue qė me ketė lajm dikush mund ti shofin nji anė negative dhe dikush tjetėr ti shofin nji anė pozitive.
Mund tė thuhet qė padyshim tė dy kėndvėshtrimet bazohen nė reflektime ku synohet e mira pėr kombin shqiptar!

Se a jemi nja nė dy pjesė tė ndame padrejtėsisht (mos harrojmė dhe viset tjera Iliridė ....) pėr mue nuk ka dyshim aspak!

Pėr vete ndie dhimbje shpirtnore qė jemi tė ndamė padrejtėsisht .
Ketė e kam vėrtetue tu ndihmue (me mundėsitė e mija tė kufizueme) nji shqiptar nė Kosovė tė cilit edhe sot nuk e di se si e ka mbiemnin dhe i cili as nuk mė njef dhe as nuk e njof!!!

BATO
03-05-2016, 21:35
Bato thellesisht askush nuk eshte i knaqur me ndamesi sidomos shteterore, e pastaj me ekipe kombetare, por te gjithe e dime qe per momentin cdo gje tek ne si Kosove imponohet, pra flamuri,hymni,multietniku e shume gjera tjera, e gjitha kjo sepse nuk jemi cliruar vete ne, por na kane cliruar te tjeret dhe tani ata luajn me ne si te dojn. Kshtu eshte kur nuk je i afte te beshe diqka vet, ta bene dikush tjeter, e siq thote populli sikur dora jote askush nuk te rruan.
Unė kėtu pashė gėzim.. dhe nuk munguan as brohoritjet, per ndarjen e kombetares se futbollit. Se nuk vendos dot Kosova per veten e saj, kjo eshte per te vajtuar, jo per te gezuar. Kosova nuk eshte ēliruar, por nga njeri pushtim kaloi ne tjetrin. Po ta kishin ēliruar vertet, do ta bashkonin me Shqiperine dhe nuk do ti bėnin kėto qė po i bėjnė. Kosova iu hoq serbisė nga po ata qė ia dhanė, pėr tė pasur njė koloni nė ballkan dhe pėr tė vendosur aty njė nga bazat mė tė mėdha ushtarake nė botė.

Samiu
03-05-2016, 21:46
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?Aah se tash mu kujtua. ..je ti ai qe e ke thene, ne nje teme tjeter, se " ska c'na duhet feja Islame, ajo ne fakt eshte kanceri i shqiptarizmit"?

Dhe kuptimi i kesaj thenie, le sa te duash mundesi qe te nenkuptohet qellimi i saj...

Ragnar
03-05-2016, 21:58
Unė kėtu pashė gėzim.. dhe nuk munguan as brohoritjet, per ndarjen e kombetares se futbollit. Se nuk vendos dot Kosova per veten e saj, kjo eshte per te vajtuar, jo per te gezuar. Kosova nuk eshte ēliruar, por nga njeri pushtim kaloi ne tjetrin. Po ta kishin ēliruar vertet, do ta bashkonin me Shqiperine dhe nuk do ti bėnin kėto qė po i bėjnė. Kosova iu hoq serbisė nga po ata qė ia dhanė, pėr tė pasur njė koloni nė ballkan dhe pėr tė vendosur aty njė nga bazat mė tė mėdha ushtarake nė botė.

Bato mos harro edhe nje gje kur Shqiperia fitoj liberalizim te vizave kurse ne ne Kosove mbetem te izoluar ne arushat e bardha askush nga Shqiperia nuk hezitoj me thene po i pajisim me pasaporta shqiptare te Kosoves, tjetra me para kan marr disa se si kane marre ate nuk e di por kjo gje a nuk eshte ndarje sipas jush edhe ata pikerishte nga Shqiperia !!!
Po i jep nje zezakit te Nigerise vetem pse lune futboll per nje ekip te Shqiperis, ndersa ja mohon nje te Kosoves qe i thote vetes shqiptare?

IronMan
03-05-2016, 21:59
Urime Kosoves!
Praktikisht mbaroi kombetarja jone tani qe Kosova mund te kete skuadren e vet!

Samiu
03-05-2016, 22:03
Pėr hirė tė sė vėrtetės duhet pranue qė me ketė lajm dikush mund ti shofin nji anė negative dhe dikush tjetėr ti shofin nji anė pozitive.
Mund tė thuhet qė padyshim tė dy kėndvėshtrimet bazohen nė reflektime ku synohet e mira pėr kombin shqiptar!

Se a jemi nja nė dy pjesė tė ndame padrejtėsisht (mos harrojmė dhe viset tjera Iliridė ....) pėr mue nuk ka dyshim aspak!

Pėr vete ndie dhimbje shpirtnore qė jemi tė ndamė padrejtėsisht .
Ketė e kam vėrtetue tu ndihmue (me mundėsitė e mija tė kufizueme) nji shqiptar nė Kosovė tė cilit edhe sot nuk e di se si e ka mbiemin dhe i cili as nuk mė njef dhe as nuk e njof!!!

CERMENIKASI, ke nje konsiderate te lart nga une per sinqeritetin e madh qe tregon ne te gjitha postimet qe bene. Se paku ne ato qe une a rri ti lexoj.
Or vlla, e dijme te gjithe(ndoshta me ndonje perjashtim) si qendrojne punet me ne kombtarisht. Edhe ne na qan zemra per nje bashkim, por ja qe se pari duke u nis nga vetja jone, e pastaj nga te huajt, veshtire se do ta arrijme. ..per fat te keq. Mirpo kjo qeshtje nuk ka te bej me sportin. Sports eshte sport cdo fitoreje, nuk ka popull ne bote, qe nuk i gezohet. Edhe kjo ngjarje sportive per ne shqiptaret e Kosoves eshte nje fitore. Fitore pra kunder kundershtive te pa numer te armiqėve tane. Dhe besoj qe duhet t'i gezohemi pra.
Te gjithe e uruam Majlinden para disa diteve edhe pse ajo praqitej me flamur shtetror te Kosoves.

P.S. Te qofte ty hallall buka e uji mer djal, per ndihmen, mirenjohjen dhe mirekuptimin tende Personal per ne shqiptaret e Kosoves.
Ke respekin tim, i nderuar.

_MALSORI_
03-05-2016, 22:07
Duhet te besh dallimin mes Kombetares dhe shteterores..

une e di moj e panjohur dhe per kete qe di po shqetesohem..nuk eshte vetem futbolli qe cdo dite po na ndan por jane 1001 fusha ku cdo dite ne vete si shqiptar vendosim nje gur ne murin ndares..futbollin e ruanim si gjene me bashkuese por ja qe edhe ky po na ike duarsh..ne fakt ne po paragjykojme pasi nuk e dime te nesermen por shenjat qe jane dhene ne te kaluaren bejne qe prespektiven ta shonim jo me optimizem..shenjat e dhena ne te kaluaren bejne qe une po te them se do te shkaterrohen te dyja ekipet po themi tani shteterore ..po te them tani qe do behet lufte midis federatave kosoves dhe shqiperise kush te marre talente ne gjirin e saj..do te behet lufte kush te dominoje midis shqiptareve dhe druaj shume shume qe do vazhdojme te jemi ekipi i fundit i grupit ku do bejme pjese..vetem nje kombetare mundet te na dhuroje ndonje ndjenje te bukur..beja nje pyetje vetes pse nuk kemi ekipe te tjera kombetare ku te kete edhe lojtare nga trojet e tjera etnike ??..

As ti e askush nuk mund te ma mohon flamurin Kombetar,shteterorin nuk e zgjodhem ne por me at flamur na njohen shtetet tjera dhe shteti am

fatkeqesisht as une e askush tjeter nuk ta ka mohuar flamurin kombetar por jeni vete ju ( jo ne planian personal ) qe ja keni mohuar vetes..askush nuk ju detyron te mbani ne duar , ne balle apo ne shpine ,ne krah apo cardak nje flamur te imponuar ..po e mbani vete..po arrini deri aty sa ta inkorporoni ne flamurin kuq e zi kur duhej qe vete ju ( populli i kosoves ) ta refuzonit fuqishem ..nuk te ka njohur kush prej flamurit por te ka njohur se ju takon tju njohe..e gjithe bota e di qe jeni shqiptare dhe qe si simbol keni flamurin kuq e zi dhe nuk kam degjuar kund qe dikush tju kete thene mos tjua shoh ne dore flamurin kuq e zi..kur nuk ju detyrojne te mbani nje flamur qe ju nuk po e doni atehere pse na e servirni edhe aty ku nuk shkon..

Komb Kosovar nuk ka,shtetas Kosovar po ( vetem trushperlaret mund te na quajn ,,komb Kosovar'')....

une nuk jam trushperlare e panjohur dhe nuk eshte teze e imja por po te them se si shume jane shtuar zerat ne krahinen shqiptare te kosoves (per mua kosova eshte krahine e shqiperise ) qe po kembengulin te krijojne nje komb te ri..e di se pjesa dermuese e shqiptareve te kosoves si puna jote as qe ju shkon ndermend nje gje e tille por mos harro se nje gje te tille e thonin edhe per flamurin..dhe ja ku ke nje flamur (per mua si person nje recke )me te cilin nuk te lidh asgje..paramendo pjesa e krahines time luma qe ndodhet ne pjesen shteterore te kosoves neser te quhen komb kosovar ..nje krahine me dy kombe..absurde por qe po tentohet te arrihet ..sa do te arrihet nuk e di por ja keto guralecet qepo i hedhim rruges sone detyrimisht do bejne punen e tyre..

e panjohura
03-05-2016, 22:20
une nuk jam trushperlare e panjohur dhe nuk eshte teze e imjaNuk ishte per Ju ajo i nderuar...
E kisha vu ne kllapa pasi kemi ne Kosove dy ,,analist'' qe e shpiken at,e sa per Kosovar e kemi ,,dhurate nga Ju'' ( jo nga Ju si individ por nga bashkombesit tan qe ashtu na quan)....Ka tema tjera ku mund t'i diskutojm me nje debat gjakfohtesi,pa fyerje ndaj njeri tjetrit...

Samiu
03-05-2016, 22:59
Unė kėtu pashė gėzim.. dhe nuk munguan as brohoritjet, per ndarjen e kombetares se futbollit. Se nuk vendos dot Kosova per veten e saj, kjo eshte per te vajtuar, jo per te gezuar. Kosova nuk eshte ēliruar, por nga njeri pushtim kaloi ne tjetrin. Po ta kishin ēliruar vertet, do ta bashkonin me Shqiperine dhe nuk do ti bėnin kėto qė po i bėjnė. Kosova iu hoq serbisė nga po ata qė ia dhanė, pėr tė pasur njė koloni nė ballkan dhe pėr tė vendosur aty njė nga bazat mė tė mėdha ushtarake nė botė.

Bato, besoj qe edhe ti e di se une dhe ti ne keto qeshtje politike kemi pothuajse te njejtin mendim. Dhe sigurisht qe e pranoj ate qe thua me lart. Gezimi apo duartrokitja nuk eshte se u nda Kosova nga Shqiperia tani por sepse eshte nje fitore teresisht sportive, pa menduar absolut aspak ne qeshtjen kombetare, sic thash edhe me lart, ne arenen evropiane.
Edhe njehere qe ta kesh te qart se me duket ketu po mgatrrohen disa gjera. Pra ky anetaresim ka te beje me pjesmarrjen e ekipeve futbollistike nga Kosova sikur se edhe nga Shqiperia, pa perfaqesu ndonje kombetare te caktuar.
Bajerni i Mynchenit nuk perfaqeson kombetaren gjermane.
Pra eshte gare futbolli e skuadrave evropiane ne kuader te kupave te ndryshme evropiane.

Eliot
04-05-2016, 00:22
Po m'doket na erdh koha mi rreh qata refera qe ja patem marrė inati prej TV!
#thuglife
Hajde urime

Skerdilaidas
04-05-2016, 00:36
Futbolli ishte e vetmja gje qe na bashkonte deri sot por perfundimisht flamurin kuq e zi e hodhet ne kosh te mbeturinave, edhe nje here urime.
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?

"kosovaret" c'eshte ky term? Kosovaret mund te jen edhe ashkalinjte, edhe turqit edhe servet. Po ta them edhe nje here nuk jeni shqiptar deri sa i pranoni ngjyrat dhe flamurin e Kosoves.

Kur te bashkon vetem futbolli atehere as nuk ja vlen te jesh bashke. Nuk kan faj rinia e Kosoves qe Shqiperia ka qene gjithmone pa breke, dhe te ndeshkohen, pra te izolohen. Kjo eshte arritje qe e ngrit edhe moralin ne vend, jep shpresa te gjenerata e re.

busavata
04-05-2016, 01:48
Futbolli ishte e vetmja gje qe na bashkonte deri sot por perfundimisht flamurin kuq e zi e hodhet ne kosh te mbeturinave, edhe nje here urime.
Po ti kush te tha se e urrej pjesen tjeter per shkak te besimit?

"kosovaret" c'eshte ky term? Kosovaret mund te jen edhe ashkalinjte, edhe turqit edhe servet. Po ta them edhe nje here nuk jeni shqiptar deri sa i pranoni ngjyrat dhe flamurin e Kosoves.

njejt , edhe malazezet , greket etj. pakica kombetare qe jetojn ne shqipri , e kan pasaporten edhe flamurin shqiptar qe i perfaqson .

.. a , ndoshta shqiprija asht 100 % pa minoritete !!???!!!

busavata
04-05-2016, 01:50
sa per temen : URIME , mezi po e pres Gjilanin ne ligen e kampionve :)

p.s. kuq e bardh i ka ngjyrat :)

The.Mask
04-05-2016, 07:43
njejt , edhe malazezet , greket etj. pakica kombetare qe jetojn ne shqipri , e kan pasaporten edhe flamurin shqiptar qe i perfaqson .

.. a , ndoshta shqiprija asht 100 % pa minoritete !!???!!!

Nuk e ke kuptuar thelbin e ceshtjes, Shqiptari qe ndodhet ne Presheve apo ne FYROM apo ne Greqi apo dikund tjeter nuk ka tjeter zgjidhe pervec se ta pranon pasaportin e shtetit ku jeton ai, por askush smund tja mohon identitetin.

E njejta gje ndodh ketu

Malazezet ne Shqiperi e mbeshtesine Malin e Zi, greket ne Shqiperi e mbeshtesine Greqine, servet ne Kosove e mbeshtesine Servine... Shqiptaret ne Kosove mbeshtesine nje identitet komplet fallco dhe nje flamur i cili ua ka dhan Evropa per shkak se nuk mund te ishte flamuri i Gjergj Kastriotit (edhe pse Pal dhe Gjon Kastrioti luftuan ne betejen e 1389). Nderkohe Arbereshet mbas 600 vjet ;larg trojeve Shqiptare ende i perulen flamurit tone kombetar, Shqiptaret ne Kosove mbas 8 vjet shtet e kan hodh flamurin kuq e zi ne koshen e mbeturinave edhe pse ato qe ua dhan lirine (UCK) lufutan nen ngjyrat Kuq e Zi dhe jo per at lecke qe i perfaqson ashkalinjte, servet dhe turqit.

Gon!
04-05-2016, 07:54
realisht ne kemi qene te ndare..dikur gjellen e ndarjes na e gatuan te huajt e ndersa tani kete gjelle me tan lezet po e gatuajme vete..shihi me sa papergjegjshmeri ja ngjesin flamurit kombetar nje lecke te imponuar nga te huajt..nuk ka ofendim me te madh qe i behet flamurit tone..e shume prej shqiptareve te kosoves ( tash po thuhet '' kombi kosovar '') me me qejf mbajne ne dore flamurin pa identitet se sa ate flamur qe ata pretendojne se kane derdhe gjakun per te..

nejse..gjithkush ka te drejte te nduhet si deshiron vete..

Pretendojne?!

Nuk eshte pretendim ky o Malsor djali, por eshte nje e vertete e madhe. Te vetmit jane shqiptaret e ish jugosllavise qe derdhen gjakun si lumi me dekada per flamurin kuq e zi.

U deshmua edhe ne ndeshjen me Serbine ne mes te Beogradit se kush vertete e ka mbrojtur ate flamur. Ishte leksion per te tere se si duhet te mbrohet flamuri.

E njejta perdhosje (nga ana e serbeve) dhe po i njejti reagim (nga ana e shqiptareve) ka qene edhe gjate kohes se ish Jugosllavise pothuajse ne cdo te dyten shtepi shqiptare.

Pas nja 3 apo 4 dekadash sigurisht qe do te jene shumice ata shqiptare (pasardhesit tone) qe do ta mbrojne ne te njejten menyre kete flamurin kalter e sari, njesoj sic e mbrojtem ne dhe baballaret tane flamurin kuq e zi.

Rrugen po na e shtrojne te tjeret, ndersa ne po vec po e ndjekim ate.

Zana
04-05-2016, 11:00
Ne momentin qe ju duhet te luajne , kundra njeri tjetrit , te ndare jemi .

Gjysma e fushes me flamur blu , e gjysma me te kuq ... 2 gjera Krejt te ndryshme . Ironike ngelet fakti , se qysh k'to dy popuj e pranojne edhe vete dicka te tille dhe gezohen me k'te fakt .

Futbolli sot nuk eshte me thjeshte loje , qe ne momentin qe I kendohet himni kombetar dhe ngrihen flamujte ... Nuk mund te quhet thjeshte loje , e perfaqeson shtetin perkates per shume arsye duke perfshire edhe ate politike .

Ngelemi ne dilema ... Te pyesim , se kush jane ne te vertete Kosovaret , nese nuk Qenkan Shqiptare ? Perndryshe nuk do te pranonin qe te krijojne nje kombetare te dyte , kjo nuk ka kuptim .

Ke do te perfaqesojne, kshu !?

_MALSORI_
04-05-2016, 16:21
pa fyerje ndaj njeri tjetrit...

nuk fyeva..thjeshte vura ne dukje dicka qe qartesisht po i ndodh kombit tim..

_MALSORI_
04-05-2016, 16:29
Te vetmit jane shqiptaret e ish jugosllavise qe derdhen gjakun si lumi me dekada per flamurin kuq e zi..

mendimi jot gon..nje mendim relativ..mendimi im thot ate qe shqiptaret pa dallim vendi ku u linden bene ate qe duhej dhe qe kishin mundesi per flamur e gjuhe shqipe , per shqiperi (jo londineze ) e prag shtepie..gjithsecili ne nje menyre a ne nje tjeter ka bere ate qe ka mundur..dhe ketu nuk ka as te pare e as te fundit..

po te ishte e vertete ajo qe thua sot nuk do ti ngjisnit nje lecke flamurit tone kombetare..po te ishte e vertete ajo qe thua sot nuk do te thoje se pas 3-4 dekadash pasardhesit tuaj do te vdesin per flamurin sari ..cka po ndodh sot po verteton pretendimin e djeshem..thjeshte pretendim..

_MALSORI_
04-05-2016, 16:38
Futbolli sot nuk eshte me thjeshte loje..

ne fakt duhej te ishte loje por sporti ne pergjithesi dhe futbolli ne veqanti po behen gjithnje e me shume politike dhe biznes..ne futboll luhen mijera e miliona e miliarda euro..pikerisht tek keto euro eshte interesi dhe dy bajraktaret e shqiperise dhe kosoves per keto miliona luftojne..ju plasi atyre kombetarja apo zhvillimi i futbollit..sa te ken milionat neper duar as nuk jua ndien per gje tjeter..

marre ne nje ane formale anetaresimi i kosoves ne uefa dhe me vone edhe ne fifa eshte gje e mire..eshte gje e mire nese vete ne punojme sipas interesave kombetare e jo lokaliste..qenja e dy shteteve tona ne uefa perben dy vota , merr dyfish fonde nga uefa dhe fifa ,ke mundesi te paraqesesh me shume skuadra ne arenen nderkombetare gje qe perkthehet ne ndihma financiare..por pikerish puna ndaras ne baza lokaliste do te na demtoje neve..ne fakt ne e kemi treguar veten se jemi gati ta ndajme edhe kete qe kemi vetem e vetem per te perfituar si individe e jo si komb..ne e kemi te veshtire te punojme bashke..

Gi de Masha
04-05-2016, 17:01
Po mė duket ėndėrr ardhja, ta zėmė, e Real Madridit ( e tė ekipeve tjera ) midis Drenice - Drenasi pėr tė luajtur me Ferro - Nikelin!

Skerdilaidas
04-05-2016, 17:06
nuk fyeva..thjeshte vura ne dukje dicka qe qartesisht po i ndodh kombit tim..

Po flet per Goran ti ktue, qe pretendojne? E kuptoj qe Servet dhe minoritetet derdhin lot krokodilli per ket dhe nuk ta shohe ty per te madhe. Ma shume me cuditin do Shqiptar qe kan te njejtat mendime me ta, dhe e perdorin karten e "ndarjes" ketu. Kjo eshte poent shume pozitive ne aspektin politik, loja si loje eshte ceshtje secondare.

Keni jetu ne shpella ju dej tash? Jem te ndare qe 100 vjet lol

The.Mask
04-05-2016, 20:45
Per lojtaret e Lugines se Presheves si puna e Berat Xhimshitit i bije qe te jete me afer Shqiperise sesa Kosoves. Shume qesharake kjo.

Zana
04-05-2016, 21:12
ne fakt duhej te ishte loje por sporti ne pergjithesi dhe futbolli ne veqanti po behen gjithnje e me shume politike dhe biznes..ne futboll luhen mijera e miliona e miliarda euro..pikerisht tek keto euro eshte interesi dhe dy bajraktaret e shqiperise dhe kosoves per keto miliona luftojne..ju plasi atyre kombetarja apo zhvillimi i futbollit..sa te ken milionat neper duar as nuk jua ndien per gje tjeter..

marre ne nje ane formale anetaresimi i kosoves ne uefa dhe me vone edhe ne fifa eshte gje e mire..eshte gje e mire nese vete ne punojme sipas interesave kombetare e jo lokaliste..qenja e dy shteteve tona ne uefa perben dy vota , merr dyfish fonde nga uefa dhe fifa ,ke mundesi te paraqesesh me shume skuadra ne arenen nderkombetare gje qe perkthehet ne ndihma financiare..por pikerish puna ndaras ne baza lokaliste do te na demtoje neve..ne fakt ne e kemi treguar veten se jemi gati ta ndajme edhe kete qe kemi vetem e vetem per te perfituar si individe e jo si komb..ne e kemi te veshtire te punojme bashke..

Per mua nuk ka kuptim, ajo pjesa ne te zeze ... 2 kombetare, do te thote secila per vete , gje qe rrezikon edhe identitetin.

Nuk ka dyfish , ne k;te rast edhe sikur te jete e kunderta e asaj qe thuan ti , ne lidhje me fondet dhe ndarjen e tyre.

Ti vesh nje SHTET/KOMB- kundra njeri tjetrit , ne nje loje serioze ... nderkohe qe po te njentet njerez/popull , do te terbohen kundra njeri-tjetrit... eshte turp/qesharake/ironike, eshte per te qeshur edhe - DHIA, me to.

BATO
04-05-2016, 21:24
njejt , edhe malazezet , greket etj. pakica kombetare qe jetojn ne shqipri , e kan pasaporten edhe flamurin shqiptar qe i perfaqson .

.. a , ndoshta shqiprija asht 100 % pa minoritete !!???!!!
Qysh qenka njėjtė?

pakicat nė shqipėri pėrfaqėsohen me flamurin shqiptar, kurse kosovarėt nė kosovė pėrfaqėsohen me flamurin e minoriteteve.

BATO
04-05-2016, 21:36
Po mė duket ėndėrr ardhja, ta zėmė, e Real Madridit ( e tė ekipeve tjera ) midis Drenice - Drenasi pėr tė luajtur me Ferro - Nikelin!
nuk eshte enderr dhe gje e bukur te vije reali nė drenicė dhe ta rrahė ferro-nikelin 10 me zero.. perkundrazi eshte turp.

mundesine per te luajtur me klube ne evrope e kishit edhe nen jugosllavi, por nuk u shquat ndonjehere ne futboll. e nuk do te jete ndryshe edhe tani nen flamurin blu te minoriteteve. Ata qe pelqejne flamurin blu luajne mire vetem kur luajne si mercenare, me kombetaren e zvicres.

enderr eshte qe te gjithe shqiptaret te luajne ne nje kombetare.

Rina
04-05-2016, 21:42
Ore nuk eshte problem se ka Kosova mjaftueshem talente futbolli edhe per Kosove edhe per Shqiperi. Ju furnizojme edhe nuk i marrim ata qe jane tani ne kombetaren shqiptare, Tani, te jemi te sinqerte nuk e kemi plan te ngelim peng te patriptizmit te disave qe nuk e dine as ca eshte P prej patriotizmit, qe po na shfaqen si me te shqetesuarit per kete gje ne kete teme.

Sa per tifozerine qe mund te shfaqin agresivitet gjate ndeshjeve, nuk eshte tragjike se ndodh cdoku ne bote, ku ka perplasje edhe per dy ekipe te ndryshme te nje qyteti te vetem. Deri te bashkimi ky eshte realiteti.

Sopoti
04-05-2016, 22:01
E forte qendron SE shqiptaret e Dardanise e percjellin me entuziazem,e NE ndiejm plogeshti.

U plotesoft vullneti I tyre.
Shpejt ta shoh ne boteror
Te indetifikohen si te duan,shqiptare,turq,egjyptiane,arixhinj.

Endrra per bashkim eshte shuar me ket rrac te peshtire qe pjellin kesoj qeverisjesh.

Zoti vente dore.

Nji gje te jini te sigurte.
KosovO :) do ket futboll ma te mire se fusha NE Qemal Stafa.

Kur ta munde kombetaren e Arbrit do shfryejne dy palet si derrat e do kene materiale gazetat vendase e te huaja duke nis nga KURIR.

Shnet.

Po shkoj te lexoj ndonje varg qe nis me une,une,une, une ,PSE jo me ndonje ndjenj dashuricke.thimpatie.

Rina
04-05-2016, 22:26
Ka pasur perpjekje nga Federata Kosovare e Futbollit qe te kete nje lige te perbashket me Shqiperine per te dyja shtetet ku do te luanin ekipet e te dyja vendeve ne nje lige te vetme dhe kjo do te rezultonte me nje ekip te vetem kombetar. Se di para 3 - 4 vitesh ashtu, e keni te faktuar te Opinioni i Blendi Fevziut, ndersa perfaqesuesit e FSHF talleshin kur e degjonin kete kerkese te federates se Kosoves.

Zana
04-05-2016, 23:11
Te ishit prezantuar te tille ( si sot) para shume viteve, me mendje kaq te hapur, kaq konfidente te sigurte, se kush jeni ... sa sot ndizni valle, se u bete dikur me flamur blu tuajin, e sot me Kombetare tuajen ( e vini e na beni Ironi para syve tane) , do te kishit kursyer me mijera viktima e perdhunime/abuzime.

Ps... Po me kujtohet nje fjale e te vjeterve tane , te ciles sot po i del bishti sheshit. S'di nese ju ka rene ne vesh- edhe juve , nje fjale e tille - mund ta plotesoni ( se vete po e kursej) .

Rina
04-05-2016, 23:46
Ani kur po flasin per flamuj disa qe cdo dite rrine gatitu para flamujve ftancez, anglez, gjerman, kanadez, amerikan, italian,, skandinav etj.. sinqerisht ironike.

Zana
04-05-2016, 23:50
Disa, k'to disa .. i kemi kudo e i kemi pasur gjithmone , e nuk prishin pune - sa prish nje shtet i tere.

Katastrofe.

Skerdilaidas
05-05-2016, 01:55
Te ishit prezantuar te tille ( si sot) para shume viteve, me mendje kaq te hapur, kaq konfidente te sigurte, se kush jeni ... sa sot ndizni valle, se u bete dikur me flamur blu tuajin, e sot me Kombetare tuajen ( e vini e na beni Ironi para syve tane) , do te kishit kursyer me mijera viktima e perdhunime/abuzime.

Ps... Po me kujtohet nje fjale e te vjeterve tane , te ciles sot po i del bishti sheshit. S'di nese ju ka rene ne vesh- edhe juve , nje fjale e tille - mund ta plotesoni ( se vete po e kursej) .

Zana, Shqiperia eshte shtet pa bole, me ner me than, dhe me e keqja, e qeverisur prej minoritareve vllehe, golloberdas/goran e grek. I vetmi shtete ne Ballkan qe punon kundra popullit te vet si mbrenda kufijeve ashtu edhe jashte. Kur jane ne pyetje te drejtat e Shqiptareve ne Ballkan, jane shume korrekt dhe nuk levizin doren per ndonje gje, a kur eshte Servia ne pyetje, thejne edhe embargot nderkombtare. Nuk pritet asgje e mire prej nje shteti "docile" dhe parashut si Shqiperija.

Per flamur te verdh nuk mburret askush por eshte ēeshtja e shtetit ne pyetje qe sfidohet ēdo dite prej fqinjeve, dhe nuk eshte flamuri kombetar.

murik
05-05-2016, 03:04
Zvicra punoi shume duke lobuar kundra Kosoves dhe duke qene nje vend me influence arriti te krijoje shume veshtiresi per pranimin e Kosoves. Nga ana tjeter Serbia dhe Rusia sebashku me spanjen gjithashtu luftuan fort. E kunderta ndodhi ne grupin tjeter ku Shqiperia dhe disa vende te tjera argumentuan domodoshmerine e pranimit legjtim te Kosoves. Zvicres do ti kthehet ne bumerang ky lobim. Sidoqofte ky lobim nuk la shije te mire te lojtaret e Zvicres me origjine shqiptare.Koha do tregoje vazhdimin...

COB
05-05-2016, 03:49
Urime tė gjithė Shqiptarėve anėtarėsimi i Kosovės nė UEFA. Ishte entuziazėm kur mė lajmėroi shoku nė facebook live momentin e pranimit tė Kosovės. Por me sa duket ky anėtarėsim na paska ndarė nė mendime tė ndryshme.

Fatkeqėsisht ende nuk u bashkuam dhe kjo na bėn qė nė tė gjitha fushat e jetės Shqipėria tė pranohet ndėrkombėtarisht, ndėrsa Kosova mbetet e izoluar. Edhe unė jam i mendimit se ėshtė padrejtėsi e madhe qė jemi tė ndarė por ja qė nuk na vjen diqka nga dora.

E dyta termi Kosovar pėrdoret nė trojet Shqiptare, edhe Shqiptarėt e Kosovės deklarohen si Kosovar kur takohen me Shqiptarėt e Shqipėrisė, Maqedonisė e Camėrisė, mirėpo kur vjen puna tė deklarohemi jashta trojeve Shqiptare, atėherė gjithmonė prezantohemi si Shqiptar. Nė kėtė aspekt besoj se jemi mė pėrpara se Shqiptarėt e Shqipėrisė prej tė cilėve kemi qė e prezantojnė vetėn si Italian ose Grek. Sė paku Kosovarėt (Shqiptarėt e Kosovės) nuk kanė njė traditė tė tillė.

Shqiptarėt e Kosovės kanė sakrifikuar shumė pėr flamurin kombėtar, pėr bashkim me atė qė ishim tė ndarė por realiteti gjeopolitik ėshtė diqka tjetėr. Nėse Kosova forcohet nė arenėn ndėrkombėtare atėherė lehtėsohet bashkimi i Shqipėrisė dhe Kosovės nė Federatėn e Shqipėrisė (shpresojmė bashkė me Iliridėn e Camėrinė) si dy republikė formuese tė Federatės.

Problemi nuk qėndron nė faktin se do tė ketė dy kombėtare tė futbollit, por qėndron nė atė se Kombėtarja e Shqipėrisė do tė humb fuqinė pasi qė pas kėsaj sipas tė gjitha gjasave Shqiptarėt e Kosovės qė jetojnė nė Evropė do tė luajnė pėr kombėtaren e Kosovės.

Cka nėse pėrballemi? Thjesht.. E sheh krejt bota se si jemi lidhur mes vete. E sheh krejt bota se si Shqiptarėt gėzohen edhe nė golat e Shqipėrisė e edhe tė Kosovės- Emrin Kosovė ama mbiemrin Shqipni e kena.

Ku valvitet flamuri blu i Kosovės dijeni qė ėshtė njė hap mė afėr bashkimit kombėtar.

Propozimi im do ishte bashkimi i Ligės sė Kosovės dhe atij tė Shqipėrisė pėr njė futboll mė cilėsor dhe mė gjithėpėrfshirės. Njė ligė 18 ekipėshe. Kampionati i parė me 9 ekipe nga Shqipėria dhe Kosova, pastaj nė bazė tė performancės formohet liga adekuate me ekipet e forta nga Kosova e Shqipėria.

Skėnderbeu
Trepca
Gjilani
Ferronikeli
KF Tirana
KF Prishtina
Besa
Flamurtari
Partizani
Teuta
KF Liria

etj, etj...

Gon!
05-05-2016, 07:44
mendimi jot gon..nje mendim relativ..mendimi im thot ate qe shqiptaret pa dallim vendi ku u linden bene ate qe duhej dhe qe kishin mundesi per flamur e gjuhe shqipe , per shqiperi (jo londineze ) e prag shtepie..gjithsecili ne nje menyre a ne nje tjeter ka bere ate qe ka mundur..dhe ketu nuk ka as te pare e as te fundit..

po te ishte e vertete ajo qe thua sot nuk do ti ngjisnit nje lecke flamurit tone kombetare..po te ishte e vertete ajo qe thua sot nuk do te thoje se pas 3-4 dekadash pasardhesit tuaj do te vdesin per flamurin sari ..cka po ndodh sot po verteton pretendimin e djeshem..thjeshte pretendim..

O djal, ti thua "pretendim", une them e vertete e pa mohueshme dhe e perjetuar. Ti thua "relative", une them absolute. Ti nuk e sheh dot te verteten ne sy, ndersa une nuk e kam problem te perballem me kete te vertete, sa do e hidhur qe eshte.

E di mire te kaluaren e popullit tim, mirepo po e shoh edhe te ardhmen qe po i pergatitet ketij populli.

Sot rralle e hiē mund te gjesh flamurin kuq e zi neper librat shkollore ne Kosove. dikur beja anketa me qytetare dhe shumica e te rinjeve thoshin qe flamuri i tyre eshte ky flamuri kalter e sari, sepse me kete flamur u rriten. Kjo eshte e verteta e hidhur, mirepo e verteta.

Gon!
05-05-2016, 08:11
Une shpresoj qe perfaqesuesja e e Kosoves te mundohet t'i mare shqiptaret qe luajne per Zvicren, pastaj Adnan Januzajn etj. Nuk dua qe t'ua kerkoj te njejten gje edhe atyre qe luajne ne kombetaren shqiptare. Do t'a konsideroja skandaloze nje gje te tille.

Mediat botėrore: Ja ēdo tė ndodhė tani me kosovarėt e Zvicrės

http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/xhaka-shaqiri-behrami-780x439.jpg

Ndėrsa qytetarėt e Kosovės me tė drejtė gėzohen qė vendi i tyre ka korrur njė sukses tė madh duke u anėtarėsuar nė Federatėn Evropiane tė Futbollit (UEFA), kundėrshtarėt, tė prirė nga Serbia, mund tė mobilizohen.

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” shkruan se Federata Europiane e Futbollit ėshtė e pėrēarė nė njė ēėshtje tė ndjeshme politike: 24 prej 54 federatave anėtare votuan tė martėn nė Budapest kundėr pranimit tė republikės ballkanike tė Kosovės. «Me gjasė kundėrshtarėt, tė udhėhequr nga Federate e Futbollit e Serbisė, duan tė anulojnė anėtarėsimin e Kosovės nga Gjykata e Arbitrazhit nė Sport (CAS)». Selia e kėsaj gjykate gjendet nė Lausanne. Ėshtė e njėjta gjykatė qė pati vendosur nė favor tė Shqipėrisė pas ndeshjes kundėr Serbisė nė Beograd.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung”» kritikon udhėheqėsit e UEFA-s, tė cilėt ende i qėndrojnė besnik presidentit Michel Platini, i cili pėr shkak tė shkeljeve etike ėshtė suspenduar si funksionar pėr gjashtė vjet. Thua se nuk ka ndodhur asgjė, Platini nė faqen e internetit tė UEFA-s ende figuron si president dhe si zėvendėspresident i FIFA-s – ndonėse ėshtė pėrzėnė nga Federata Botėrore e Futbollit, shkruan gazeta nga Frankfurti. Deri mė tani UEFA nuk ka nisur hetimet nė lidhje me njė pagesė prej dy milionė franga qė shefi i atėhershėm i FIFA-s Joseph Blatter ia kishte paguar Michel Platinit. “Shpresoj dhe dėshiroj qė Micheli pas pak ditėsh tė jetė nė mesin tonė», tha zėvendėsi i tij nė UEFA Angel Maria Villar. Ky funksionar nga Spanja edhe vetė ėshtė i favorizuar nga sistemi i korruptuar i FIFA-s”, shkruan “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” citon shefin e Federatės sė Futbollit tė Serbisė, i cili u pėrpoq tė pengojė Kosovėn me argumentin se Kosova nuk ėshtė anėtare e OKB-sė, andaj s’mund tė jetė as e UEFA-s. Ky argument nuk qėndron fare, sepse edhe Zvicra nuk ka qenė anėtare e OKB-sė deri nė vitin 2002, por nuk ėshtė penguar as nga FIFA, as nga UEFA tė marrė pjesė nė tė gjithė turnirėt e futbollit. Kėtė fakt mediat zvicerane nuk e pėrmendin fare kur bie fjala pėr Kosovėn.

Sipas “Neue Zürcher Zeitung” sekretari i pėrgjithshėm i Federatės sė Futbollit tė Zvicrės Alex Miescher ka deklaruar se nuk ndihet mirė, sepse pakoja e Kosovės ėshtė tepėr e madhe – «nė pikėpamjen politike dhe sportive». Miescher tha se Kosovės mund t’i urohet mirėseardhje, por pastaj do tė ketė probleme, sepse «sot dimė pak pėr mundėsitė e udhėtimit tė Kombėtares dhe mbi statusin e lojtarėve tė Kombėtares». Ky ishte njė aludim nė ekipin e Zvicrės, pėr tė cilin luajnė disa futbollistė me origjinė nga Kosova. Ditėve tė fundit mediat zvicerane kanė spekuluar gjerėsisht se Shaqiri, Behrami, Xhaka dhe tė tjerėt mund t’ia kthejnė shpinėn Zvicrės dhe tė luajnė pėr Kosovėn. Zyrtarisht Federata e Futbollit e Zvicrės kishte paralajmėruar se e mbėshteste anėtarėsimin e Kosovės nė UEFA.

Se a mund tė luajnė pėr Kosovėn futbollistėt kosovarė, tė cilėt kanė mbrojtur ngjyrat e Zvicrės, ėshtė ēėshtje qė duhet tė sqarohet nga FIFA. “Neue Zürcher Zeitung” citon shefin e ēėshtjeve juridike tė UEFA, Alasdair Bell, i cili ka thėnė se «tani duam njė pėrgjigje tė qartė» nga FIFA. Edhe gazeta zvicerane parashikon se pėr shkak tė kundėrshtimit tė madh tė Kosovės ēėshtja e anėtarėsimit mund tė shkojė nė Gjykatėn e Arbitrazhit nė Sport nė Lausanne. Por nėse Kosova pranohet javėn e ardhshme nė FIFA nė Kongresin qė do tė mbahet nė Meksikė, atėherė futbollistėt kosovarė nuk duhet tė kenė frikė. Dhe festa nė Kosovė mund tė vazhdojė.

Gazeta “Tages Anzeiger” nėnvizon se nuk mund tė pėrjashtohet mundėsia qė ndonjė lojtar i reprezentacionit tė Zvicrės tė vendosė tė luajė pėr Kosovėn, por ka argumente tė mira pėr Zvicrėn. Disa lojtarė nuk kanė shtetėsi kosovare, nė anėn tjetėr perspektiva nė Kombėtaren e Zvicrės ėshtė mė e mirė, po ashtu nė Kosovė gati se mungon infrastruktura sportive. Gazeta citon Valon Behramin, i cili dikur kishte deklaruar: «Ėshtė Zvicra qė ka bėrė punėn pėr neve, qė ka investuar pėr ne. Zvicra, jo Kosova. Por duket se nuk ėshtė me rėndėsi ēfarė ka menduar dikur Behrami, por ēfarė mendon sot.

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung’ shkruan se Michel Platini ishte vazhdimisht kundėr pranimit tė Kosovės – edhe pėr shkak tė lidhjeve tė tij tė ngushta me shefin e Federatės sė Futbollit tė Serbisė Tomislav Karaxhiq. Edhe kur Joseph Blatter mė 2012 i kishte lejuar Kosovės tė zhvillojė ndeshje miqėsore kundėr 208 shteteve anėtare tė FIFA-s, Platini kishte qenė kundėr.

Samiu
05-05-2016, 08:16
Te ishit prezantuar te tille ( si sot) para shume viteve, me mendje kaq te hapur, kaq konfidente te sigurte, se kush jeni ... sa sot ndizni valle, se u bete dikur me flamur blu tuajin, e sot me Kombetare tuajen ( e vini e na beni Ironi para syve tane) , do te kishit kursyer me mijera viktima e perdhunime/abuzime.

Ps... Po me kujtohet nje fjale e te vjeterve tane , te ciles sot po i del bishti sheshit. S'di nese ju ka rene ne vesh- edhe juve , nje fjale e tille - mund ta plotesoni ( se vete po e kursej) .

Qetesohu cupez, qetesohu...ruaj nervat se jane te nevojshme per shendetin...
Je akoma e re te besh vleresime e konstatime te tilla per "viktima e perdhunime", ne kete mynyre kaq provokative e idiote...

Zana
05-05-2016, 09:13
Zana, Shqiperia eshte shtet pa bole, me ner me than, dhe me e keqja, e qeverisur prej minoritareve vllehe, golloberdas/goran e grek. I vetmi shtete ne Ballkan qe punon kundra popullit te vet si mbrenda kufijeve ashtu edhe jashte. Kur jane ne pyetje te drejtat e Shqiptareve ne Ballkan, jane shume korrekt dhe nuk levizin doren per ndonje gje, a kur eshte Servia ne pyetje, thejne edhe embargot nderkombtare. Nuk pritet asgje e mire prej nje shteti "docile" dhe parashut si Shqiperija.

Per flamur te verdh nuk mburret askush por eshte ēeshtja e shtetit ne pyetje qe sfidohet ēdo dite prej fqinjeve, dhe nuk eshte flamuri kombetar.

Me vure ne siklet :P

Mire shteti , Por njerezit /populli ... Se shteti neser mund ti mbushet mendja e te bashkohet edhe me grekun & co .

Shteti pa popullin, eshte Asgje .

TerraN
05-05-2016, 09:18
sa per temen : URIME , mezi po e pres Gjilanin ne ligen e kampionve :)

p.s. kuq e bardh i ka ngjyrat :)


Lere ti Gjilanin.... kur te kualifikohet K.F. Muēibaba ne ligen e pare te Kosoves...e pastaj ne Ligen e Kampioneve... hata a madhe ka me qene .... -qesh-P.S.
Nje URIM edhe nga ana ime.


*

zirconium
05-05-2016, 13:15
Aman kur bejme edhe ne shqiptaret nga Shqiperia patriota te medhenj.
Po ne kemi 25 vjet Janullatosin qe na meshon greqishten per pashke. E normale se skemi shtet ne. Pastaj Lulin qe i fal greqis vijen detare.
Ne shenje te harmonis fetare lejme Irinej te na vij ne Shkoder e te bekoj mbreterit serb e para kesaj te thote si pa te keqe ne Tirane se Kosova eshte Serbi.
Apo se si "minoritaret" e Himares jane me katolik se Papa.
Une personalisht sdi ndonje patriot shqiptar te kete shkuar, te kete luftuar e te jete vrare perkrah forcave te UCK. (kush di le te me korrigjoj) Di "patriot" qe kane shitur arme per tu pasuruar me ne krye Klosin e kompani. Di qe edhe i kemi vrare per arsye pushteti pas lufte.

Ah po ne shqiptaret e Shqiperis jemi patriota kur vjen puna te kendojme nje xhamadani vija vija apo te hidhemi si majmuna per ndeshje futbolli.

Sa per problemin midis nje ndeshje Shqiperi e Kosove fare mire mund ti kerkohet UEFA-s mos te kryhet nqs te dyja palet bien dakort mqs jane nje komb.

Kombi nuk karakterizohet nga futbolli po gjuha, tradita e kultura (kjo per idotet qe srrine pa u zene e u bere ban neper forumet shqiptare)

Ne vend te gezohemi qe pak nga pak Kosova po fiton te drejten te njifet neper instutucione nderkombetare fillojme me pseudopatriotizmin.

Edhe pse me dhimbset qe perdorin flamur tjeter e kjo i imponohet e jo nga deshira e popullit.

Urimet me te sinqeta e nderofshin atdhen ne arenen nderkombetare si Majlinda!

Zana
05-05-2016, 13:38
Pseudopatriotizmi, nuk eshte gje e Keqe ... Do te thote ndershmeri/loyal ndaj vendit tend , flamurit tend ( Meqe vete tema ka k'te thelb ).

Po pse te vinka keq per flamurin blu ? Te njenten gje ka bźre edhe Serbi duke I imponuar, Por populli prape nuk pranoi .

C'fare ndodhi , po ndodh sot .. Qe nuk protestojne? Kane zene rehat , Apo nga interesi ?.

Kot nuk e ka emrin ... Komb (etare) . Mjafton te shqiptosh k'te fjale , qe ta kuptosh nese eshte politike Apo Jo - futbolli sot .

Keq dhe ofendim I madh , per ato qe Kane sakrifikuar e derdhur gjak per flamurin kuq e zi - I cili perfaqeson edhe kombetaren e vertete.

Le ta gezojne k'te kombetaren - pa sens, patriotik ... Sepse c'do loje qe kombetarja do te perfaqesoje - ka patriotizem e histori ne te - eshte e kote te pretendosh te kunderten .

_MALSORI_
05-05-2016, 13:40
Per mua nuk ka kuptim, ajo pjesa ne te zeze ... 2 kombetare, do te thote secila per vete , gje qe rrezikon edhe identitetin.

Nuk ka dyfish , ne k;te rast edhe sikur te jete e kunderta e asaj qe thuan ti , ne lidhje me fondet dhe ndarjen e tyre.

do te me kushtonte nje shkrim shume i gjate te te shpjegoja se vertete nese punohet sipas interesit kombetare anetaresimi i kosoves ne uefa dhe ne fifa sjell vetem te mira..mirepo shumica ketu nuk i kuptojne argumentat por merren me hidh e prit kush eshte me patriot e kush eshte me tradhetare , kush edhe shqiptar e kush eshte kosovar , kush je ti e kush jam une..sja vlen te shkruash me gjate..

po te punojme ne shqiptaret per te miren e kombit anetaresimi do sjell shume te mira per kombin..e keqja eshte se ne jemi te destinuar te punojme kunder interesave te kombit..

_MALSORI_
05-05-2016, 13:47
E di mire te kaluaren e popullit tim, mirepo po e shoh edhe te ardhmen qe po i pergatitet ketij populli..

per fat te mire e di edhe une..jam linde e rrite ngjitur me kosoven dhe edhe pse nuk kam jetuar ne kosove e di mjaft mire historine e saj..dhe sidomos historine e fundit kur u desh qe te ngrihej postbllok ushtarak tek ura e kukesit per te ndaluar forcerisht '' patriotet '' qe iknin turra-vrap prej shkijeve ..le pash zotin gon mos na lodh me patriota e atdhetare..patriota leshi qe mbeshtjellin veten me lecka sari..

patriotet e vertete sot jane ne toke e '' patriotet '' e rognerit apo kodrave te rashbullit jane ne presidence apo ne parlament..

zirconium
05-05-2016, 13:54
Pseudopatriotizmi, nuk eshte gje e Keqe ... Do te thote ndershmeri/loyal ndaj vendit tend , flamurit tend ( Meqe vete tema ka k'te thelb ).

Pseudo-patriotism is the abuse of the concept of patriotism, typically as an unassailable justification either for one's own actions or for actions one wishes others to take.

Per te tjerat skam nerva te merrem me ty.
Je teper e zgjuar per mua.

Shnet,

Bad_Teacher
05-05-2016, 14:01
Urime. Mendoj se e meritojne. Shqipet e Kosoves Jane me talents se ne shqipet e Shqypnise per Pune futbolli. P.s. O Zirco, vete fjala pseudo flet shume. Lol. Mos m'u lodh me Bleonen aka Zana.

Zana
05-05-2016, 14:31
Pseudo-patriotism is the abuse of the concept of patriotism, typically as an unassailable justification either for one's own actions or for actions one wishes others to take.

Per te tjerat skam nerva te merrem me ty.
Je teper e zgjuar per mua.

Shnet,

Si fillim mireseuriktheve me k'te emer ... Se me Beu, nuk pate shume sukses ;)

Tani qe te kthehemi ne teme .. Ti erdhe dhe fole me konceptin qe po perdorim (pseudo) patriotizmin ne k'te rast dhe Qenka gabim .. Une te thashe qe vete tema ne thelb e permban dicka te tille .. Kshuqe duam Sduam do ti kemi present qe te Dyja pseudo patriotizmin qe thuan koncepton ti , e ( pseudo ) patriotizmin qe konceptoj une .

http://s32.postimg.org/iuy836c1x/image.jpg

Persa I perket zgjuarsise time , po e provon nen shume emra - nga deshperimi I tepert ... Suksese ne te ardhmen me ndonje emer tjeter .Lool

Ēaushi
05-05-2016, 14:39
Aman kur bejme edhe ne shqiptaret nga Shqiperia patriota te medhenj.
Po ne kemi 25 vjet Janullatosin qe na meshon greqishten per pashke. E normale se skemi shtet ne. Pastaj Lulin qe i fal greqis vijen detare.
Ne shenje te harmonis fetare lejme Irinej te na vij ne Shkoder e te bekoj mbreterit serb e para kesaj te thote si pa te keqe ne Tirane se Kosova eshte Serbi.
Apo se si "minoritaret" e Himares jane me katolik se Papa.
Une personalisht sdi ndonje patriot shqiptar te kete shkuar, te kete luftuar e te jete vrare perkrah forcave te UCK. (kush di le te me korrigjoj) Di "patriot" qe kane shitur arme per tu pasuruar me ne krye Klosin e kompani. Di qe edhe i kemi vrare per arsye pushteti pas lufte.

Ah po ne shqiptaret e Shqiperis jemi patriota kur vjen puna te kendojme nje xhamadani vija vija apo te hidhemi si majmuna per ndeshje futbolli.

Sa per problemin midis nje ndeshje Shqiperi e Kosove fare mire mund ti kerkohet UEFA-s mos te kryhet nqs te dyja palet bien dakort mqs jane nje komb.

Kombi nuk karakterizohet nga futbolli po gjuha, tradita e kultura (kjo per idotet qe srrine pa u zene e u bere ban neper forumet shqiptare)

Ne vend te gezohemi qe pak nga pak Kosova po fiton te drejten te njifet neper instutucione nderkombetare fillojme me pseudopatriotizmin.

Edhe pse me dhimbset qe perdorin flamur tjeter e kjo i imponohet e jo nga deshira e popullit.

Urimet me te sinqeta e nderofshin atdhen ne arenen nderkombetare si Majlinda!

Zirco...!!!
Te citova thjesht se ke dhene nje mendim aq adekuat sa ska ku vete me mire...pak dhe kjart, koha sme premton te shkruaj me shume, por Ty te pergzoj per shkrimin real te kohes qe po jetojm. Nese te kuptova ne pytjen se ; a ka pas ndonje shqiptar nga Shqiperia qe ka luftuar ne radhet e UĒK-se ? (Keshtu e kuptova nese nuk gaboj).
Ka pas shume djem vasha dhe patriot nga Gjithe Shqiperia qe kane dhane jeten per lirin e Kosoves me emblemen e UĒK-se, si psh. Indrit Cara, nga Kavaja etj etj....

Nuk e kam te qart per disa pseudopatriot ketu se si nuk i shofin raportet e forcave ushtarake ne Ballkan dhe raportet mes superfuqive dhe rreshtimit te Kombit tone pro perendimit, sepse skemi fuqi tjeter per veq zhberjes sone si komb nese nuk jemi pro perendimit dhe integrimit tone ne europe, aty jemi te bashkuar perkrah njeri tjetrit.
Ajo ndarja mes kombit tone, nuk egziston me, une per qef vij ne Tirane sa her qe dua, dhe anasjelltas Tiranasi ne Prishtine. Kultura edukimi eshte nen nje planprogram dhe nen nje Abetare. Deshira per bashkim kombetar eshte e cdo shiptari qe damari i rreh shqip, por forca jone eshte aq e vogel sa mezi arritem ta hjekim nga qafa per me shume se nje shekull sllavin dhe pa ndihmen e superfuqise botrore, kurr sdo ja dilnim edhe qe dham aq shume gjake.

Noe
05-05-2016, 14:52
Pse disa njerezit merziten per kete ? Kosova si shtet e pavarur ka te drejte te kete vendin ku te perfaqesoje veten e vet!

Zana
05-05-2016, 14:59
do te me kushtonte nje shkrim shume i gjate te te shpjegoja se vertete nese punohet sipas interesit kombetare anetaresimi i kosoves ne uefa dhe ne fifa sjell vetem te mira..mirepo shumica ketu nuk i kuptojne argumentat por merren me hidh e prit kush eshte me patriot e kush eshte me tradhetare , kush edhe shqiptar e kush eshte kosovar , kush je ti e kush jam une..sja vlen te shkruash me gjate..

po te punojme ne shqiptaret per te miren e kombit anetaresimi do sjell shume te mira per kombin..e keqja eshte se ne jemi te destinuar te punojme kunder interesave te kombit..

Ok Malsori , I know what u mean anyway ... Por k'to gjera do te shikohen me qarte nese ( kur ) k'to dy skuadra do te vihen ne loje kundra njera -tjetres .

Ps .. Enjoy the sun :)

zirconium
05-05-2016, 15:17
Si fillim mireseuriktheve me k'te emer ... Se me Beu, nuk pate shume sukses ;)

Tani qe te kthehemi ne teme .. Ti erdhe dhe fole me konceptin qe po perdorim (pseudo) patriotizmin ne k'te rast dhe Qenka gabim .. Une te thashe qe vete tema ne thelb e permban dicka te tille .. Kshuqe duam Sduam do ti kemi present qe te Dyja pseudo patriotizmin qe thuan koncepton ti , e ( pseudo ) patriotizmin qe konceptoj une .

http://s32.postimg.org/iuy836c1x/image.jpg

Persa I perket zgjuarsise time , po e provon nen shume emra - nga deshperimi I tepert ... Suksese ne te ardhmen me ndonje emer tjeter .Lool

Bleona sinqerisht sdua te merrem me ty.
Ti me ke sjell nje perkthim nga Urbandictonary (https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Pseudo+Patriot)
E une te kam sjell nje perkufizim nga Issuepedia (http://issuepedia.org/Pseudo-patriotism)

Deshperim une nga ty? Vertet?? -qesh-
Sdi kush eshte Beu e me ngaterron me te tjere per llogarit, admin apo supermod mund ta vertetojne fare thjeshte nepermjet IP qe sjemi dy te njejte. -party-
Kam disa muaj qe skam shkruar ketu.

Kalofsh mire ne vazhdim se skam ndermend te nxjerr nga liqeni guret qe hedh ti. -paqe-

zirconium
05-05-2016, 15:22
Zirco...!!!
Te citova thjesht se ke dhene nje mendim aq adekuat sa ska ku vete me mire...pak dhe kjart, koha sme premton te shkruaj me shume, por Ty te pergzoj per shkrimin real te kohes qe po jetojm. Nese te kuptova ne pytjen se ; a ka pas ndonje shqiptar nga Shqiperia qe ka luftuar ne radhet e UĒK-se ? (Keshtu e kuptova nese nuk gaboj).
Ka pas shume djem vasha dhe patriot nga Gjithe Shqiperia qe kane dhane jeten per lirin e Kosoves me emblemen e UĒK-se, si psh. Indrit Cara, nga Kavaja etj etj....

Nuk e kam te qart per disa pseudopatriot ketu se si nuk i shofin raportet e forcave ushtarake ne Ballkan dhe raportet mes superfuqive dhe rreshtimit te Kombit tone pro perendimit, sepse skemi fuqi tjeter per veq zhberjes sone si komb nese nuk jemi pro perendimit dhe integrimit tone ne europe, aty jemi te bashkuar perkrah njeri tjetrit.
Ajo ndarja mes kombit tone, nuk egziston me, une per qef vij ne Tirane sa her qe dua, dhe anasjelltas Tiranasi ne Prishtine. Kultura edukimi eshte nen nje planprogram dhe nen nje Abetare. Deshira per bashkim kombetar eshte e cdo shiptari qe damari i rreh shqip, por forca jone eshte aq e vogel sa mezi arritem ta hjekim nga qafa per me shume se nje shekull sllavin dhe pa ndihmen e superfuqise botrore, kurr sdo ja dilnim edhe qe dham aq shume gjake.

Caush faleminderit.
Per fat te keq de juro nuk behet dot bashkimi (per shkaqet qe ke permendur me siper) prandaj do Zoti qe e ka ruajtur deri tani kete komb, te behet de facto te pakten.

Nuk dija personalisht shqiptar qe ishin vrare ne 99, e flm qe me korrigjove. :)

BATO
05-05-2016, 15:23
Aman kur bejme edhe ne shqiptaret nga Shqiperia patriota te medhenj.
Po ne kemi 25 vjet Janullatosin qe na meshon greqishten per pashke. E normale se skemi shtet ne. Pastaj Lulin qe i fal greqis vijen detare.
Ne shenje te harmonis fetare lejme Irinej te na vij ne Shkoder e te bekoj mbreterit serb e para kesaj te thote si pa te keqe ne Tirane se Kosova eshte Serbi.
Apo se si "minoritaret" e Himares jane me katolik se Papa.
Une personalisht sdi ndonje patriot shqiptar te kete shkuar, te kete luftuar e te jete vrare perkrah forcave te UCK. (kush di le te me korrigjoj) Di "patriot" qe kane shitur arme per tu pasuruar me ne krye Klosin e kompani. Di qe edhe i kemi vrare per arsye pushteti pas lufte.

Ah po ne shqiptaret e Shqiperis jemi patriota kur vjen puna te kendojme nje xhamadani vija vija apo te hidhemi si majmuna per ndeshje futbolli.

Sa per problemin midis nje ndeshje Shqiperi e Kosove fare mire mund ti kerkohet UEFA-s mos te kryhet nqs te dyja palet bien dakort mqs jane nje komb.

Kombi nuk karakterizohet nga futbolli po gjuha, tradita e kultura (kjo per idotet qe srrine pa u zene e u bere ban neper forumet shqiptare)

Ne vend te gezohemi qe pak nga pak Kosova po fiton te drejten te njifet neper instutucione nderkombetare fillojme me pseudopatriotizmin.

Edhe pse me dhimbset qe perdorin flamur tjeter e kjo i imponohet e jo nga deshira e popullit.

Urimet me te sinqeta e nderofshin atdhen ne arenen nderkombetare si Majlinda!
Nuk e kuptoj kėtė logjikė... meqė paska janullaq e irinej ne Shqiperi, duhet te gezojme per flamurin blu dhe krijimin e dy kombetareve. Qeveria shqiptare nuk eshte me e mire se ajo e Kosoves, e kėtu nuk po bėjmė krahasime mes qeverive.

Qysh u bėka kjo, qė tė mos ndeshen mes tyre dy kombėtaret, duke ia kerkuar UEFAs, meqe jane nje komb?! Apo fantazi e jotja?

Thua gjera qe jane ne kundershtim me njera tjetren... nga njera ane qe te vjen keq qe po perfaqesohen me flamurin blu, e nga ana tjeter qe gezohesh. DUhet te vendosesh, te vjen keq apo te gezohesh.

Ti u thua te tjereve peudopatriote, por nė tė vėrtete pseudopatrioti je ti, qe ke marre nje pasaporte te amerikes dhe nuk te pelcet fare se c'behet me Shqiperine dhe Kosoven. Ti nuk e ke hallin tek shqiptaret, por rendesi ka mos te te kritikojne ameriken.

zirconium
05-05-2016, 15:32
Ti nuk e ke hallin tek shqiptaret, por rendesi ka mos te te kritikojne ameriken.

Armiku i shqiperis, Zirco, me ne fund u zbulua si poliagjent amerikan nga Sigurimi i shtetit Shqiptar. Partia eshte vigjilente gjithmon.

ps: Po me uren cpaten?? :O

pss: para Shqiperis nuk ve Ameriken. -party-

thirsty
05-05-2016, 15:33
Bleona sinqerisht sdua te merrem me ty.
Ti me ke sjell nje perkthim nga Urbandictonary (https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Pseudo+Patriot)
E une te kam sjell nje perkufizim nga Issuepedia (http://issuepedia.org/Pseudo-patriotism)


Hi :p

Zirko ska ndryshim mes asaj qe ke sjell ti dhe zana

E njejta gje, vetem se shpjegimi zanes sjell nje shembull.

cool_shqype
05-05-2016, 15:34
aman kur bejme edhe ne shqiptaret nga shqiperia patriota te medhenj.
Po ne kemi 25 vjet janullatosin qe na meshon greqishten per pashke. E normale se skemi shtet ne. Pastaj lulin qe i fal greqis vijen detare.
Ne shenje te harmonis fetare lejme irinej te na vij ne shkoder e te bekoj mbreterit serb e para kesaj te thote si pa te keqe ne tirane se kosova eshte serbi.
Apo se si "minoritaret" e himares jane me katolik se papa.
Une personalisht sdi ndonje patriot shqiptar te kete shkuar, te kete luftuar e te jete vrare perkrah forcave te uck. (kush di le te me korrigjoj) di "patriot" qe kane shitur arme per tu pasuruar me ne krye klosin e kompani. Di qe edhe i kemi vrare per arsye pushteti pas lufte.

Ah po ne shqiptaret e shqiperis jemi patriota kur vjen puna te kendojme nje xhamadani vija vija apo te hidhemi si majmuna per ndeshje futbolli.

Sa per problemin midis nje ndeshje shqiperi e kosove fare mire mund ti kerkohet uefa-s mos te kryhet nqs te dyja palet bien dakort mqs jane nje komb.

Kombi nuk karakterizohet nga futbolli po gjuha, tradita e kultura (kjo per idotet qe srrine pa u zene e u bere ban neper forumet shqiptare)

ne vend te gezohemi qe pak nga pak kosova po fiton te drejten te njifet neper instutucione nderkombetare fillojme me pseudopatriotizmin.

Edhe pse me dhimbset qe perdorin flamur tjeter e kjo i imponohet e jo nga deshira e popullit.

Urimet me te sinqeta e nderofshin atdhen ne arenen nderkombetare si majlinda!

mire se te rilezoj .....mik i vjeter.....mire se erdhe

zirconium
05-05-2016, 15:36
Hi :p

Zirko ska ndryshim mes asaj qe ke sjell ti dhe zana

E njejta gje, vetem se shpjegimi zanes sjell nje shembull.

Ti je me mua a me te? :p (shaka)
Si ke qene ti plako? :)

zirconium
05-05-2016, 15:37
mire se te rilezoj .....mik i vjeter.....mire se erdhe

nuk kisha ndermend, thjeshte kur lexoj budalleqe me ngriten nervat :/
E pastaj me thojne qe dua mos te shahet Amerika -qesh-
Flm per respektin.

cool_shqype
05-05-2016, 15:43
nuk kisha ndermend, thjeshte kur lexoj budalleqe me ngriten nervat :/
E pastaj me thojne qe dua mos te shahet Amerika -qesh-
Flm per respektin.

Miku im....nuk mund te kemi te gjith te njejtin mendim e pradaj edhe i shkembejme ato sepse jane te ndryshme......
Ardhja juaj eshte me se e mirepritur dhe e respektuar prej meje e besoj shumices...e perse jo... e te tereve....nuk na ndan asgje midis nesh.....

_MALSORI_
05-05-2016, 15:43
Enjoy the sun :)

flm por kafen nuk ma dhe..ma ke borgj akoma..apo ke harru..

Mandi
05-05-2016, 15:44
Shikoje disa komente ketu dhe me vjen te qesh. Njerez, Kosova edhte Republik me vete, e pakta qe mundet te bejm eshte ti urojm pranimin ne UEFA dhe liberalizimin e vizave. Jane popull qe kane vuajtur shume dhe ka ardhur koha qe te shikojn dhe ta dite te bardha. Ne si shtet shqiptar dhe si popull asnjehere skemi insistuar per te nderhyre ne kohen kur regjimi i eger i Milloshevicit bente masakra ne ate vend. Tani pse ne duhet te ndihemi keq per pranimin e Kosoves ne UEFA ? Pranoni realitetin. Dhe uroje nje bashkim sa me te shpejt si Shqiperia dhe Kosova ne Bashkimin Europian.

Ēaushi
05-05-2016, 15:47
Caush faleminderit.
Per fat te keq de juro nuk behet dot bashkimi (per shkaqet qe ke permendur me siper) prandaj do Zoti qe e ka ruajtur deri tani kete komb, te behet de facto te pakten.

Nuk dija personalisht shqiptar qe ishin vrare ne 99, e flm qe me korrigjove. :)

Te pershendes me kete kenge Zirconium, degjoje dhe me thuaj si u ndjeve pastaj...

http://youtu.be/mf8UcNslUEE

Rrofte kombi Shqiptar!

``shqipe````shqipe````shqipe``

e panjohura
05-05-2016, 15:50
Shikoje disa komente ketu dhe me vjen te qesh. Njerez, Kosova edhte Republik me vete, e pakta qe mundet te bejm eshte ti urojm pranimin ne UEFA dhe liberalizimin e vizave. Jane popull qe kane vuajtur shume dhe ka ardhur koha qe te shikojn dhe ta dite te bardha. Ne si shtet shqiptar dhe si popull asnjehere skemi insistuar per te nderhyre ne kohen kur regjimi i eger i Milloshevicit bente masakra ne ate vend. Tani pse ne duhet te ndihemi keq per pranimin e Kosoves ne UEFA ? Pranoni realitetin. Dhe uroje nje bashkim sa me te shpejt si Shqiperia dhe Kosova ne Bashkimin Europian.
Lutem te kemi sukses s'i Shqiperia ashtu edhe Kosova,edhe une do doja te luanim nen hijen e nje flamuri por ja qe kjo mundesi na u dha dhe duhet ta ,,perqfojme''edhe qe jo me aq gezim.....
Keshtu e thash qe ne postimet e para por u ,,bombardova''...
Shyqyr qe jeni Admin se nuk do kurseheshit as Ju :)

zirconium
05-05-2016, 15:55
Te pershendes me kete kenge Zirconium, degjoje dhe me thuaj si u ndjeve pastaj...

http://youtu.be/mf8UcNslUEE

Rrofte kombi Shqiptar!

``shqipe````shqipe````shqipe``

Smundem tani, kam harruar kufjet sot :((
Me vone do mundohem.

Rrofte e qofsh kombi yne. :)

zirconium
05-05-2016, 15:57
Miku im....nuk mund te kemi te gjith te njejtin mendim e pradaj edhe i shkembejme ato sepse jane te ndryshme......
Ardhja juaj eshte me se e mirepritur dhe e respektuar prej meje e besoj shumices...e perse jo... e te tereve....nuk na ndan asgje midis nesh.....

Ke me se te drejte. :)
Cikez gjaknxehte si mesdhetar qe jemi. :p

thirsty
05-05-2016, 16:02
Urime kombit Kosovar.

thirsty
05-05-2016, 16:03
Ti je me mua a me te? :p (shaka)
Si ke qene ti plako? :)

mire faleminderit, po ti?

zirconium
05-05-2016, 16:07
mire faleminderit, po ti?

Rutina. Pune shpi pune si te gjithe. ``Ec``

BATO
05-05-2016, 16:07
Rrofte kombi Shqiptar!

``shqipe````shqipe````shqipe``


..... me flamurin blu te minoriteteve!

... te cilin ata qe e kane ne dore per ta bashkuar, nuk e bejne qellimisht...

Pas flamurit blu te minoriteteve... kombi do "te bashkohet" me vone nen flamurin blu te BE-se, bashke me sllavet, grekėt, serbėt, turqit dhe gjithe azine e afriken qe po vjen ne evrope..

Nuk rrojne dot kombet ne kete menyre.. e nese vazhdohet keshtu... nuk do te flitet me as shqip.. Globalistet do ta bejne evropen nje kontinent me nje gjuhe...

Esther
05-05-2016, 16:27
Miku im....nuk mund te kemi te gjith te njejtin mendim e pradaj edhe i shkembejme ato sepse jane te ndryshme......
Ardhja juaj eshte me se e mirepritur dhe e respektuar prej meje e besoj shumices...e perse jo... e te tereve....nuk na ndan asgje midis nesh.....

"Fol" per vete. -fershellen-

zirconium
05-05-2016, 16:31
"Fol" per vete. -fershellen-

Koli eshte nostaligjik e flet nga gezimi.
Qe kur iken tre derkucat (peshku, loni edhe biraderi tjeter) ndihet vetem. :p

Zana
05-05-2016, 16:55
Bleona sinqerisht sdua te merrem me ty.
Ti me ke sjell nje perkthim nga Urbandictonary (https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Pseudo+Patriot)
E une te kam sjell nje perkufizim nga Issuepedia (http://issuepedia.org/Pseudo-patriotism)

Deshperim une nga ty? Vertet?? -qesh-
Sdi kush eshte Beu e me ngaterron me te tjere per llogarit, admin apo supermod mund ta vertetojne fare thjeshte nepermjet IP qe sjemi dy te njejte. -party-
Kam disa muaj qe skam shkruar ketu.

Kalofsh mire ne vazhdim se skam ndermend te nxjerr nga liqeni guret qe hedh ti. -paqe-

O my gosh ... Sinani . -qesh-

2much modesty it kills . Merri komentet me rradhe dhe analizoji, mos merr vrull si puna e jevgut.. Duke personalizuar edhe temen ;)

Ps... Thirsty , per interesat e tija zirco aka Beu .. Ben Rolin e qorrit e te budallait - mah .

Sear
05-05-2016, 18:38
Paskeni dal jasht teme fare ;)
Urime kosova :)

e panjohura
05-05-2016, 19:22
Mendimi i nje qytetari te Prishtines..

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13124970_10150699443109959_1406902976403802704_n.j pg?oh=d46bb102b4a68acf8ec775619d81f590&oe=57E146E3

zirconium
06-05-2016, 06:06
Te pershendes me kete kenge Zirconium, degjoje dhe me thuaj si u ndjeve pastaj...

http://youtu.be/mf8UcNslUEE

Me pelqeu si kenge. Pastaj fillova e pashe ne youtube dokumentare rreth Indritit.

Kur po e degjoja kenge, isha ne vend te punes po ishte orar i vone e skishte perreth shume njerez. Kur filluan krismat te kenga thashe po ul zerin se kush e di ca mendon ai/ajo qe i degjon. -qesh-

Gjithe te mirat.

ps: kerkoj ndjese qe dola nga tema, si zakonisht sdq. :D

drague
06-05-2016, 07:45
Kosova, UEFA, federatat dhe patriotizmi fals...

URIME KOSOVES PĖR ANĖTARSIMIN NĖ UEFA! FALEMINDERIT TĖ GJITHĖ KONTRIBUTORĖVE! E kush nuk u gėzua, aq mė shumė unė qė kam qenė pėrherė luftėtar i mbėshtetjes sė kėsaj nisme dhe duke folur e shkruar pro, pro e jemi tė vonua.
Pas triumfit Duka-De Biasi-Kombėtarja me kualifikimin e shqipeve nė Finalet e Evropianit, njė nga ngjarjet mė historike tė kombit tonė jo vetėm nė aspektin sportiv por dhe mė shumė se kaq, vendimi i 3 majit 2016 ishte qershia mbi tortė.

Ka zėra nga tė vonuarit, qė janė pjesė e njė konflikti tė paparė interesash, qė humbasin shumė nga ky sukses mbarėshqiptarė dhe shumė funksionalėsh, dhe harrojnė se si njė fitore mbi radikalizmin dhe verbėrinė mesjetare tė shkjavė apo serbėve apo sarpentėve ka qenė vepėr e shumė institucioneve, individėve, lobistėve, shoqatave, fansave dhe gazetarėve seriozė dhe jo servilė, pra ka zėra qė tani kėrkojnė tė marrin lavdinė kur e dinė mirė se kush ka vonuar kėtė anėtarėsim. Por leri nė marrinė e tyre.

Dhe ... Dua tė them se kjo fitore sportive, politike, patriotike, mėmėdhetarė, njerėzore, sipas tė drejtės ndėrkombėtare e sportive, fitore imazhi mbarėshqiptar kėrkon pėrgjegjshmėri vizionare dhe sensibilizim qė tė jemi potentė, tė ndershėm, Fair Play, tė rrisim infrastrukturėn dhe cilėsinė e futbollit, tė jemi evropianė nė institucione, nė formė e pėrmbajtje.

Mė mirė se sa tė merremi me ėndėrra dhe moralizime ka njė arsyetim logjik dhe profesional, pavarėsisht se delli patriotik ndonjėherė prevalon mbi arsyen pragmatisten tė jemi dakord pėr ēfarė duam dhe mbi tė gjitha duhet qė dy federatat ta marrin seriozisht kėtė punė e ndėrmarrje serioze.

E kam dėgjuar shpesh idenė tė krijimit tė njė ligė mbarė kombėtare. Por, pėrpara se tė krijojmė ligėn mbarėkombėtare dua ta di a jemi dy shtete me tė gjitha institucionet e tyre tė pavarura apo jemi njė? Pra, rrjedhimisht a do jemi dy federata apo njė?
Pyetja e dytė: Na duhet njė ligė mbarėkombėtare apo me urgjente ėshtė krijimi i Ligės Profesioniste, pėr tė ndarė Federatat nga Ligat? Pėr mendimin tim parė nė kėndvėshtrimin infrastrukturor, institucional, financiar, demografik, do tė sillja nė kujtesė se a kuptoni ēdo tė thotė qė ekipe tė Superligės qė janė pa brekė ne B.... (pa financa) tė shkojnė tė luajnė nga Jugu i Shqipėrisė nė veri tė Kosovės dhe anasjelltas? A kanė kėllqe dhe filozofi tė njėjtė bosat andej e kėtej pėr futbollin e pronėsinė etj,etj? Sa shpejtė harruat kur Vllaznia nuk kishte leke pėr autobus,pėr paēe, pilaf e hotel nė Korēė dhe ua pagoi Lutfi Nuri??? A e dini se sa skuadra janė me bilanc negativ??? Sa klube janė pa paguar futbollistėt? Tėrbuni ka rreth njė vit?????
Idealizmi, patriotizmi nuk ka lidhje fare me futbollin e dy shteteve tė ndryshme, tė pavarura me Himn e Simbole tė ndryshme dhe parė nė njė kėndvėshtrim europian a nuk do tė ishte precedentė me pasoja negative pėr problematike irredentiste apo me probleme kufitare,shkėputjesh, etj.
Aq mė shumė kėto ēėshtje bėhen mė tė prekshme kur realisht midis republikės sė Shqipėrisė dhe asaj tė Kosovės nuk kemi asnjė institucion tė pėrbashkėt, qoftė festival kombėtar, dogana tė pėrbashkėta, tė futemi pa kontrolle fare nė dy shtetet, deri pėrpara disa ditėsh Kosova nuk njihte asnjė diplome shqiptare tė arsimit tė lartė apo nuk kemi akademi tė pėrbashkėt, deri nė institucione rajonale nė nivele tė ulėta etj, etj. Po klubet shqiptare te Malit te Zi, te Luginės sė Preshevės, tė Strugės, Tetovės etj a duhet tė jenė pjesė e kėsaj lige mbarėkombėtare??? A do quhet ligė mbarė kombėtare apo midis dy shteteve? Natyrisht qė nuk dua tė fus dhe problematika se si do ndihen dhe shqiptarėt nėpėr kėto vende qė janė afėr e larg nesh.
Pėrse nuk mendoni pėr njė ēast futbollistėt kosovar nėpėr botė qė kanė dyshtetėsi kosovare dhe zvicerane, suedeze, gjermane, belge etj a u lejohet tre shtetėsi? Pra a u kufizohet e drejta pėr tė kėrkuar atė shqiptare? Si janė procedurat dhe aspekti juridik e ligjor ne UEFA pėr dy dhe tre shtetėsinė? Prandaj them mė qetėsi dhe me vizion, pa patriotizėm e entuziazėm fansi..

Kjo ide patriotike gjykoj ėshtė e parakohshme dhe e gabuar, sepse nuk ka dyshim qė e duam tė gjithė Shqipėrinė e Madhe dhe Etnike, e meritojmė tė jemi bashkė njė komb, njė kombėtare, por a janė gati dy federatat pėr kėtė bashkim? A janė klubet andej e kėndej me tė njėjtat struktura e statute? A ndihmohet futbolli kombėtar apo duhen nisma ligjore e statuore, pėrvoja dhe bashkėpunim institucional.
Po tifozėt shqiptar a duhet tė gėzojnė e sjellin dhe mė shumė tė ardhura nė skuadrat e tyre tė zemrės? A do ulet niveli i pėrfaqėsimit nė tė dy vendet i ligave dhe sa ndihmohet fansi e futbolli? tė shpresojmė qė duhet kohė.
Dhe mė tej: PERSE NJĖ LIGĖ KOMBĖTARE, KUR ME DY DO TE THOTE JO KATĖR, POR TETĖ SKUADRA NĖ KOMPETCIONET EUROPIANE? PRA SHUME PARA TĖ ARDHURA NĖ BUXHETET MJERANE TĖ FUTBOLLIT MBARĖKOMBĖTAR, SHUMĖ PĖRVOJĖ, SHUMĖ NDESHJE.
Dhe pėrse duhet ta humbasim pėr disa vite kėtė mundėsi, kur ja kemi nevojėn aq shumė? Po dy vota na bėjnė mirė apo keq nė UEFA dhe FIFA??? Po fondet qė do vinė pėr dy federatat nga institucionet e futbollit pėrse ti pėrgjysmojmė?

Jam shqiptar, u gėzova pa masė, por tani tė jemi gjithė sėbashku pranė De Biasit dhe djemve tanė, pranė Dukės dhe Vokrrit pėr tė realizuar atė sukses e pėrgjegjshmėri pėr kampionatin Europian. Jemi nė majė tė Everestit me sukses dhe imazh, me talente e futboll dinjitoz, tė jemi tė bashkuar pėr tė pėrfunduar ėndrrėn tonė franceze..
Pas korrikut kemi kohė ti bėjmė tė gjitha, dhe pėrse jam i bindur, ashtu si ka shumė vite qė shkruaj se FSHF duhet tė mendoj seriozisht pėr njė organizim ndryshe tė kombėtares tonė.

Xhevdet Zekaj

Alkoma
06-05-2016, 10:21
https://www.facebook.com/PortaliInfokusi/videos/1286378294708689/

COB
13-05-2016, 01:24
Nėse Kosova pranohet nė FIFA, do tė ket shancėn tė luaj nė kualifikimet e botėrorit 2018 nė grupin I bashkė me Kroacinė, Izlandėn, Turqinė, Finlandėn dhe Ukrainėn.

Si dhe loja e parė do jetė me Finlandėn nė Helsinki, ku edhe unė do tė jem pjesė e historisė...

Prishtinasi
13-05-2016, 21:25
Sot ne Mexico-City Kosova u pranue anetare ne FIFA.
141 anetare votuen PER , 23 kunder.
Tash Kosova ka te drejte me marre pjese ne kualifikime per kampionatin botnor 2018.


https://www.bluewin.ch/de/sport/fussball/2016/5/13/auch-die-fifa-nimmt-den-kosovo-auf.html

e panjohura
13-05-2016, 21:33
Kėtė moment gėzimi dhe arritjen e kėsaj fitoreje historike pėr futbollin e Kosovės me rastin e anėtarėsimit nė FIFA dua t'ia kushtoj Riza Lushtės, njėrit ndėr futbollistėve tė parė kosovarė, kėtij ylli qė pasionin e tij pėr futboll e nisi nė Mitrovicė me lecka tė thurrura nė vend tė topit dhe e pėrfundoi si legjendė e futbollit italian.

Ėndrra e tij, e pakapshme pėr gjenerata tė tėra, prej sot ėshtė e arritshme.

Urime Kosovė!

Atifete Jahjaga
Ps.Nuk jame Atifetja por u bera i cik lokaliste :D

Prishtinasi
13-05-2016, 21:37
Kėtė moment gėzimi dhe arritjen e kėsaj fitoreje historike pėr futbollin e Kosovės me rastin e anėtarėsimit nė FIFA dua t'ia kushtoj Riza Lushtės, njėrit ndėr futbollistėve tė parė kosovarė, kėtij ylli qė pasionin e tij pėr futboll e nisi nė Mitrovicė me lecka tė thurrura nė vend tė topit dhe e pėrfundoi si legjendė e futbollit italian.

Ėndrra e tij, e pakapshme pėr gjenerata tė tėra, prej sot ėshtė e arritshme.

Urime Kosovė!

Atifete Jahjaga
Ps.Nuk jame Atifetja por u bera i cik lokaliste :D

Cka domethane i cik ?

drague
02-06-2016, 09:00
Anėtarėsimi nė UEFA u hap dritėn jeshile ekipeve kosovare qė tė pėrfaqėsohen nė arenėn ndėrkombėtare duke marrė pjesė nė Ligėn e Kampioneve dhe nė atė tė Europės

Por duket se ky anėtarėsim ka zėnė tė papėrgatitur skuadrat. UEFA u mohoi pjesėmarrjen nė sezonin 2016-2017 duke vėnė si arsyetim pėr kėtė vendim, mungesėn e kushteve nėpėr impantet sportive tė Kosovės pėr organizimin e kėtyre takimeve.

Kėshtu, dy skuadrat qė iu gėzuan mė shumė anėtarėsimit, Ferronikeli dhe FC Prishtina nuk do tė mund tė marrin pjesė nė kupat e Europės sezonin qė nis me fazėn kualifikuese pas Europianin pėr kombėtare nė Francė.

Qė tė shmangin pėrjashtimin edhe pėr sezonin e ardhshėm, rregullorja e UEFA-s parashikon disa kushte minimale pėr impiantet sportive qė ata tė njihen nga qeveria europiane e futbollit, kushte pėr plotėsimin e tė cilave klubet kosovare duhet tė nisin punėn menjėherė.

/ Top Channel

drague
25-01-2017, 06:04
KAS pro Kosovės, gjykata e Lozanės rrėzon kėrkesėn e Serbisė pėr anėtarėsimin

Gjykata e arbitrazhit sportiv ka rrėzuar kėrkesėn e Serbisė pėr tė anuluar anėtarėsimin e Kosovės nė UEFA. KAS-i nuk e ka marrė pėr bazė ankimimin e federatės serbe e cila pretendonte se vendimi pėr tė anėtarėsuar njė shtet qė nuk ėshtė pjesė e OKB-sė ėshtė i padrejtė.
Rrėzohet edhe shpresa e fundit e Serbisė pėr tė ndėrhyrė nė futbollin e Kosovės. Gjykata e arbitrazhit sportiv ka hedhur poshtė ankimimin e Serbisė nė KAS pėr anėtarėsimin e Kosovės nė UEFA. Federata e Serbisė kėrkonte anulimin e vendimit tė qeverisė europiane tė futbollit me pretendimin se Kosova nuk ėshtė pjesė e OKB-sė.
Pėrgjigjia e gjykatės sė Lozanės ka qėnė e qartė: UEFA ėshtė bazuar tek rregullorja e brėndshme e saj dhe mė konkretisht nė nenin 5, pika 1.
Ky nen nuk i mohon anėtarėsimin me tė drejta tė plota asnjė shteti qė edhe pse nuk ėshtė nė OKB ndodhet brėnda kufijve tė Europės dhe njihet nga shumica e vendeve anėtarė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara
Lajmin e ka bėrė tė njohur nė faqen e saj zyrtare federata e futbollit nė Kosovė ku shkruhet se ka qėnė vetė presidenti i UEFA Aleksander Ceferin ai qė ka informuar drejtpėrdrejt kreun e organit drejtues tė kėtij sporti nė Kosovė, Fadil Vokrrin pėr vendimin e KAS-it.
Me kėtė edhe njėherė u mposhtė shteti serb, i cili kishte paguar ekspertė pėr ta zhbėrė vendimin e UEFA-s, si dhe iu mbyllė goja skeptikėve se gjoja mund tė rikthehet vendimi i marrė nga UEFA”-ky ishte njė ekstrakt i fjalėve tė shkruara nga Vokrri nė faqen zyrtare tė federates.
Kosova u pranua nė UEFA mė datė 3 maj tė 2016-ės gjatė kongresit tė zhvilluar nė Budapest tė Hungarisė, ndėrsa mė 13 Maj erdhi anėtarėsimi nė FIFA.