PDA

View Full Version : Blick: UEFA e FIFA pyeten se a mund tė luajnė Shaqiri e Xhaka pėr Kosovėn


legjenda
05-05-2016, 20:05
Tė martėn UEFA pritet ta pranojė Kosovėn, gjė qė do t’i hapė rrugė FIFA-s qė ta bėjė tė njėjtėn gjė mė 13 maj. Nė kėtė mėnyrė, Kosova pritet tė garojė nė eliminatoret e Botėrorit “Rusia 2018” nė grup me Kroacinė, Islandėn, Turqinė, Ukrainėn dhe Finlandėn.
Por, gazeta mė e madhe zvicerane, “Blick”, pyet se a mund tė ndodh qė dy yjet e Zvicrės, Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka ta lėnė ekipin helvetik pėr tė luajtur pėr Kosovėn.

UEFA i ka thėnė gazetės zvicerane qė kėtė pyetje t’ia drejtojė FIFA-s. Kjo e fundit i ka thėnė gazetės zvicerane se pasi ta merr ndonjė vendim UEFA pėr Kosovėn, atėherė organet e FIFA-s do ndėrmarrin hapat tjerė. Por, pėr ēėshtje tjera, si pėr Shaqirin e Xhakėn, FIFA nuk ka mundur tė komentojė. “Ne nuk mund tė flasim pėr ēėshtje hipotetike”, ka thėnė FIFA.

Por, mė moti kėsaj gazete njė zyrtar i FIFA-s i pati thėnė se gjasat janė tė mėdha qė Shaqiri e Xhaka tė luajnė pėr Kosovėn, nėse ata duan ta bėjnė kėtė.

Por, gazeta helvetike shkruan se Shaqiri e Xhaka asnjėherė nuk e kanė pėrjashtuar mundėsinė pėr tė luajtur pėr Kosovėn, duke kujtuar deklaratat e tyre: “Nėse Kosova bėnė ekipin kombėtar, unė do ta shqyrtojė situatėn”, transmeton Zėri. “Blick” kujton se Shaqiri e Xhaka gjithnjė me krenari tregojnė se janė shqiptarė nga Kosova. Kurse, pėr Vlon Behramin thekson se disa herė ka deklaruar se nuk do ta ndėrrojė Zvicrėn. Mirėpo, babai i Valonit, disa herė ka potencuar se djali i tij asnjėherė nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė pėr tė luajtur pėr Kosovėn, pavarėsisht raportimeve tė ndryshme tė mediave.

I kontaktuar nga “Blick”, gazetari nga Kosova, Kushtrim Krasniqi ua ka bėrė me dije zviceranėve atė qė e ka thėnė selektori kosovar – se do t’i ftojė tė gjithė futbollistėt me rrėnjė nga Kosova, ndėrsa u mbetet atyre pėr tė vendosur./Zėrihttps://www.voal.ch/wp-content/uploads/2016/05/blickup.jpg

SystemA
06-05-2016, 05:29
Hitzfeld überzeugt
Shaqiri & Xhaka bleiben bei der Nati.

Das Schwierige an der Diskussion ist der Druck von allen Seiten. «Ich kann mir vorstellen, dass sie von allen Seiten gefragt werden, was sie jetzt machen», sagt Hitzfeld. «Vom Kosovo werden Anfragen kommen. In der Familie diskutiert man, was das Bessere ist für das eigene Kind. Dort zu spielen, wo man die Wurzeln hat, oder im Land, wo man aufgewachsen ist. Wo man dem Schweizer Fussball viel zu verdanken hat. Es ist eine Gewissensentscheidung für die beiden. Und sicher nicht einfach.»
Allerdings sei die Entscheidung «sportlich nicht so schwer. Wenn die Spieler auf ihre Karriere achten, hat man mit der Schweizer Nati die grösseren Chancen, erfolgreich zu sein. Wenn sie sich für den Kosovo entscheiden, dann ist es mehr eine emotionale Sache».

Perkthimi: Me e veshtira ne kete diskusion apo qeshtje eshte presioni nga te gjitha anet.E marre ma mend qe do pyeten nga te gjitha anet ose palet se cfare do bejne-thote Hitzfeld.Nga Kosova do bejne pyetje.Ne FAMILIE do diskutohet se qfar eshte me e MIRA per femijen e vet.Do te luajne andej nga kane rrenjet apo prejardhjen apo aty ku jane rritur.Aty ku futbollit zvicerian i detyrohesh shume apo falenderuar.Eshte nje vendim(pyetje me drejt)ndergjegjeje per te dy.Dhe sigurisht aspak e thjeshte ose e veshtire.Mbi te gjitha cepkqyrimin(kendveshtrimin) sportiv shume e lehte.N.q-se lojtaret(ne fjale)duan te kene parasysh karrieren(e TYRE) me perfaqesuesen zviceriane kane shance te medhaja qe te jene te suksekshem.N.q-se vendosin per Kosoven eshte me teper qeshtje emocionale.

PS: per mua te qendrojne me Zvicren,se qfar do thone te tjeret as mos ti marrin parasysh fare si per shembull...tradhetare,te shitur dhe IDIOTESIRA te tipave me flamuej.
Nga Arbeni.

Noe
06-05-2016, 09:01
Shpresojm Shaqiri dhe Xhaka te bashkohen Kosoves . Uroj dhe per tjere te bashkohen me Kosoven!

drague
06-05-2016, 09:22
Shpresojm Shaqiri dhe Xhaka te bashkohen Kosoves . Uroj dhe per tjere te bashkohen me Kosoven!

ashtu mendoj dhe une por Arbeni mendon gjermanisht-qesh-

SystemA
06-05-2016, 09:35
ashtu mendoj dhe une por Arbeni mendon gjermanisht-qesh-

Ku te jete me e mira e tyre apo si ta ndjejne!Ne arenen nderkombetare ata jane te etabluar....

drague
06-05-2016, 09:38
Ku te jete me e mira e tyre apo si ta ndjejne!Ne arenen nderkombetare ata jane te etabluar....

ato nuk shkun me kombtaren qe ishte e kompletume si skuader ,do shkojn per Kosoven.eshte si me e fillu nga A-ja

SystemA
06-05-2016, 09:39
ato nuk shkun me kombtaren qe ishte e kompletume si skuader ,do shkojn per Kosoven.eshte si me e fillu nga A-ja
Ata e dine por te presim 13 Majin se si!

Oqeani
06-05-2016, 10:55
Januzaj do te luaj pa dyshym.

Prishtinasi
06-05-2016, 17:56
Tash me ra ndermend qe Cana pas Europianit do me lane kombetaren!
Ketij nuk i merret per te keq,ky ka kontribue per kombetare.
Njeri nji jete e ka, don me e perjetue njihere fanellen e reprezentacionit te Kosoves.
Shqiptareve tjere te Kosoves qe jane ne kombetare,nuk u falet nese ia kthejne shpinen Shqipnise!!Sidomos jo atyne qe jane ma te rinj.
Kur te jane ne perfundim te karrieres,le ta provojne edhe ata fanellen e Kosoves.

murik
11-05-2016, 03:56
Tash me ra ndermend qe Cana pas Europianit do me lane kombetaren!
Ketij nuk i merret per te keq,ky ka kontribue per kombetare.
Njeri nji jete e ka, don me e perjetue njihere fanellen e reprezentacionit te Kosoves.
Shqiptareve tjere te Kosoves qe jane ne kombetare,nuk u falet nese ia kthejne shpinen Shqipnise!!Sidomos jo atyne qe jane ma te rinj.
Kur te jane ne perfundim te karrieres,le ta provojne edhe ata fanellen e Kosoves.

Fjale me vend..