PDA

View Full Version : Basketbolli Kosovar - ylli i Barcelones pranon te perfaqesoje Kosoven


Semiku
19-06-2016, 02:41
Ylli i Barcelones,Justin Doellman (1985) ka pranuar ftesen e Federates se Basketbollit te Kosoves qe te jete pjese e saj.Kjo u konfirmua pas takimit qe pati kryetari i FBK,Erolld Belegu,me lojtarin ne Barcelone.
Belegu dhe Bilalli ishin mysafirė tė kryetarit tė FC Barcelona-s Josep Maria Bartomeu nė ndeshjen e dytė tė finales sė play-off-it tė Ligės ACB ndėrmjet Barcelona-s dhe Real Madrid-it. Nė takim me Doellman-in, Belegu dhe Bilalli i shpjeguan nė detaje lojtarit pėr planet e Kombėtares sė Kosovės, rėndėsinė e paraqitjes sė parė tė Kosovės nė gara tė FIBA-s dhe ambiciet pėr tė ardhmen.

"Emrin e lojtarit ose lojtarėve qė do ti natyralizojmė i kemi mbajtur sekret, pikėrisht pėr shkak se ka mė shumė se njė muaj qė po negociojmė me lojtarė evropianė tė nivelit mė tė lartė dhe tė ligės mė tė fortė nė Evropė. Besoj qė kėtij lajmi dhe atyre qė do tė pasojnė, e qė lidhen me Kombėtaren, adhuruesit e basketbollit do tė dijnė ti gėzohen”, ka deklaruar Belegu.

Nga na e tij, Doellman ,i cili edhe zytarisht e nėshkroi kontraten me FBK-nė dhe kėrkesėn pėr nėnshtetesi, kryetarit tė FBK-sė i shprehi entuziazmin e tij pėr pėrvojen e re dhe u zotua tė mbroj ngjyrat e shtetit tė ri me nder dhe pėrkushtim.

Klubi i basketbollit Barcelona e pėrkrah plotėsisht angazhimin e tij nė Kombėtaren e Kosovės.

Doellman pėr vite me radhė ėshtė njė prej lojtarėve mė tė mirė nė Evropė nė pozitėn e tij. Qė kur e ka pėrfunduar kolegjin Xavier nė NCAA 1, Doellman ka luajtur nė Ligėn e Francės dhe atė tė Spanjės, kurse para Barcelona-s i ka mbrojtur ngjyrat e Valencia-s dhe si pjesė e kėtij ekipi ka qenė MVP i Ligės sė Spanjės ACB, MVP i EuroCup, fitues i EuroCup dhe dy herė anėtar i pesėshes sė parė tė kėsaj gare.

Procesi i natyralizimit tė Doellman-it pritet tė pėrfundojė brenda javės sė ardhshme. FBK tashmė e ka dorėzuar kėrkesėn pėr natyralizim tek Presidenca e Kosovės dhe ėshtė nė pritje tė pėrgjigjes.

Kombėtarja e Kosovės nė kualifikime pėr Eurobasket 2017 do tė ballafaqohet me Slloveninė, Ukrainėn dhe Bullgarinė.

Justin Doellman,1985
2.08 m

Rina
19-06-2016, 11:51
http://koha.net/?id=6&l=119283
Kur Doellman deklasoi CSKA-n e Moskės nė sekondat e fundit

https://www.youtube.com/watch?v=Rgv-ONZGXhA

P.S. Mire se vjen Xhastin Doellman Krasniqi

Prishtinasi
19-06-2016, 12:13
http://koha.net/?id=6&l=119283
Kur Doellman deklasoi CSKA-n e Moskės nė sekondat e fundit

https://www.youtube.com/watch?v=Rgv-ONZGXhA

P.S. Mire se vjen Xhastin Doellman Krasniqi

Rine, qysh Krasniqi ? Apo ishte hajgare ?

Rina
19-06-2016, 12:31
Jo hajgare ke. Po tashti si qytetar i Kosoves pse mos ta kete edhe nje emer shqiptar, ani cka qe joformalisht.

derjansi
19-06-2016, 12:59
Jan bo ekipet komtare si klubet sot. Skan asni lloj kuptimi

Si mund perfaqsoje kosoven dikush qe ska as origjin e as nuk ka jetu naj her ne jete te vet ne kosov? Qesharake

SystemA
19-06-2016, 17:38
Jan bo ekipet komtare si klubet sot. Skan asni lloj kuptimi

Si mund perfaqsoje kosoven dikush qe ska as origjin e as nuk ka jetu naj her ne jete te vet ne kosov? Qesharake

Qeka basketbollist i mire....pergezime ne troje!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/Doellman_rep_l%27MVP_ACB_2014.ogv?uselang=de
Sa shqiptare kane ndrruar mbiemrat.....no probllem!

_MALSORI_
19-06-2016, 17:42
sinqerisht une kujtova se ishte shqiptar..tani po kuptoj qe qenka krejt pa lidhje..a thua se kosova dhe trojet shqiptare nuk kan basketbolliste fare..

siq po shihen bathet priteni kur te behen shqiptare edhe zezaket..dhe te na perfaqesojne si komb rracat e zeza..

Semiku
19-06-2016, 18:39
sinqerisht une kujtova se ishte shqiptar..tani po kuptoj qe qenka krejt pa lidhje..a thua se kosova dhe trojet shqiptare nuk kan basketbolliste fare..

siq po shihen bathet priteni kur te behen shqiptare edhe zezaket..dhe te na perfaqesojne si komb rracat e zeza..
Eshte basketbollist mbimesatar,do ti ndihmoje shume Kosoves.
Pse jo ?
Kerkohet sukses me cdo kusht.

Perndryshe Doellman eshte me i bardhe se NE,sykalter .:D