PDA

View Full Version : Ymer Pampuri


YOKO
30-01-2017, 07:08
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/57/Ymer_Pampuri.jpg/220px-Ymer_Pampuri.jpg
Ndahet nga jeta kampioni i peshėngritjes, Ymer Pampuri

E mėrkurė, 18 Janar 2017 12:39 Ndahet nga jeta legjenda e peshėngritjes shqiptare, Ymer Pampuri.
Pampuri ka ndėruar jetė nė moshėn 73 -vjeēare, si pasojė e njė ataku nė zemėr.

Ish-sportisti u shpall kampion olimpik nė Olimpiadėn e Mynihut, nė vitin 1972.

Nė moshėn 27-vjeēare, peshėngritėsi i “17 Nėntorit” tė Tiranės theu nė Gjermani rekordin olimpik tė Yoshinobu Miyake tė Japonisė nė stilin e forcės. Gara u zhvillua mė 29 gusht 1972 dhe Ymer Pampuri arriti tė ngrinte 127,5 kilogramė.

Veē medaljeve e titujve, i ėshtė akorduar edhe titulli “Mjeshtėr i Madh i Punės”, si dhe urdhri “Naim Frashėri” i klasit tė parė. Nė vitin 1981 heq dorė pėrfundimisht nga sporti.

Akrepi
30-01-2017, 14:39
Ngushėllime familjarėve.

SystemA
31-01-2017, 08:20
E kom vrejt disa her tek parku Xha Tomit.
Rip dhe ngushellime familjareve.