PDA

View Full Version : Boksieri nga Shqipėria, Kajoshi, triumfon nė turneun “Pavarėsia”


Fshatari
18-02-2017, 16:06
Boksieri nga Shqipėria, Arjon Kajoshi e ka fituar turneun ndėrkombėtar “Pavarėsia” qė u mbajt tė shtunėn nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė.

Ky turne i nėnti mė radhė, ėshtė organizuar nga Federata e Boksit tė Kosovės (FBoxK), turne qė kėnaqi njė numėr tė vogėl shikuesish.

Ndonėse ishin paraparė tė zhvillohen nėntė duele, megjithatė, shikuesit e kėtij sporti panė vetėm gjashtė meēe, pasi qė dy boksierė nga Mali i Zi farė nuk kishin udhėtuar pėr nė kryeqytetin e Kosovės.

Ky turne nisi me duelin mes Liridon Tahirit (Kosovė) dhe Vuksan Gurit (Shqipėri). Ky meē dha boks tė kėnaqshėm, edhe pse ky duel u mbyll pa fitues. Interesant ishte edhe duel mes Krenar Zenelit (Shqipėri) dhe Besfort Merlakut (Kosovė), duel tė cilin e fitojė boksieri i Kosovės, transmeton KP.

Dueli mė joshėse ishte meēi nė kategorinė 75 kg, mes Armend Neziraj (Kosovė) dhe Arjon Kajoshi (Shqipėri). Boksieri nga Shqipėria u tregua mė i mirė nė ring, pėrvoja ishte nė anėn e tij, dhe nė fund boksieri kuqezi iu gėzua fitores.

Juria nė pėrberjė: Fatmir Makolli (Kosovė), Zef Gjoni (Shqipėri), Blerim Sahiti (Maqedoni), Gani Kosumi (Radio Kosova) dhe Fatmir Bytyēi (KosovaPress), zgjodhėn mė tė mirėt e kėtij turneu.

Epiteti i boksierit mė tė mirė i takoi Arjon Kajoshi (Shqipėri), tekniku mė i mirė u shpall Besart Kurhasku, ēifti mė luftarak Jasin Lama (Maqedoni)-Edmond Zefi (Kosovė), kurse, ēmimin pėr fer-play e mori Besfort Merlaku.

Fituesi i turneut tė nėntė ndėrkombėtar ‘Pavarėsia’, Arjon Kajoshi i tha KosovaPress-it se ėshtė i kėnaqur qė fitojė Kupėn e kėtij turneu. Ai thotė se ka ardhur i pėrgatitur mirė pėr kėtė turne.

“Kam ardhur i pėrgatitur nė kėtė turne, pasi qė jemi nė pėrgatitje tė vazhdueshme pėr turneun Evropian qė e kemi nė Rumani dhe kemi pasur fazė pėrgatitore tė mirė dhe besoja se do tė arrija fitoren. Meēi ishte shumė i vėshtirė dhe kundėrshtari ishte i denjė pėr kėtė meē”, tha Kajoshi.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Federatės sė Boksit tė Kosovės (FBoxK), Latif Demolli tha se boksierėt e ngjitur nė ring treguan boks kualitative, edhe pse sipas tij, u zhvilluan vetėm gjashtė meēe. Ai tha se pėr shkak tė mungesės sė mjeteve financiare nuk kanė mundur tė ftojnė mė shumė shtete pjesėmarrės nė kėtė turne.

“Besoj se boksi ishte nė nivel tė duhur, edhe pse kemi paraparė nėntė duele tė zhvillohen, por u zhvilluan vetėm gjashtė duele pėr arsye se dy malazez nuk kanė ardhur dhe arsyen nuk e dimė, por besoj se kėto gjashtė meēe treguan boks kualitative dhe me meritė u shpall boksieri mė i mirė. Siē e dimė se muaji shkurt ka peripecitė e veta pėr shkak tė mjeteve financiare dhe nuk kemi mundur tė ftojmė mė shumė shtete si nė vitet e mėparshme, sepse jemi nė gjendje tė mjerė financiare pasi qė gjashtė muaj ne nuk kemi marrė asnjė ndihme nga Ministria dhe nga askush, por besoj sė publiku ėshtė ndarė mė kėtė boks cilėsorė”, ka theksuar Demolli.

Ai ka shtuar se ky turne ėshtė tradicionale, dhe sipas tij, nė vitet e ardhshme ky turne do tė jetė mė masive.
_____________________________________________
http://www.koha.net/sport/870/boksieri-nga-shqiperia-kajoshi-triumfon-ne-turneun-pavaresia/

thirsty
18-02-2017, 16:08
Ky ka mbriemrin Kajoshi.

Thuash mos kishin shkruajtur gabim fjalen "kafshoi" :D


Cfare kuptimi ka ky mbiemer?

Fshatari
18-02-2017, 16:27
Ky ka mbriemrin Kajoshi.

Thuash mos kishin shkruajtur gabim fjalen "kafshoi" :D


Cfare kuptimi ka ky mbiemer?

Duket te jete boksier solid ky Kajoshi.
Sa per mbiemer nuk di ēfare domethenie ka.

Fleur Blanche
18-02-2017, 17:40
Me behet shumė qejfi per Arjonin. Eshte nga Shkodra (just saying :D), ēun flori dhe mjaft I disiplinuar...
Bravo Kosoves qe e vleresuan, sepse ne Shqiperi jo pak herė ia kanė bere me hile...

drague
18-02-2017, 19:37
Luiza Gega e artė dhe rekord nė Stamboll
Viti 2017 ka nisur nė mėnyrė tė jashtėzakonshme pėr Luiza Gegėn. Atletja shqiptare vazhdon tė koleksionojė medalje nė mitngjet e ndryshme europiane, ndėrsa kėtė tė premte triumfoi nė Mitingun Ndėrkombėtar tė Sallave tė Mbyllura nė Stamboll tė Turqisė.

28-vjeēarja fitoi garėn e 1,500 metrave, duke marrė edhe medaljen e artė. Nė suksesin e arritur, atletja dibrane regjistroi kohėn 4:06:65, qė ėshtė edhe njė rekord i ri kombėtar nė kėtė disiplinė. Gega pėrmirėsoi me 24 tė qindtat rekordin e mėparshėm kombėtar tė 1,500 metrave, tė cilin e mbante po ajo vetė.

Turneu nė Stamboll ishte i treti pėr atleten kuqezi nė kėtė fillim viti me medaljet qė nuk kanė munguar nė asnjė rast. Fillimisht kampionia shqiptare fitoi medaljen e argjendit nė garėn e 1,500 metrave nė Mitingun Ndėrkombėtar tė Ostravės, nė Republikėn Ēeke.

Vetėm njė javė mė parė, Luiza Gega kishte marrė njė tjetėr medalje, kėtė herė tė bronztė nė Paris, ku me kohėn e regjistruar nė kryeqytetin francez theu rekordin kombėtar tė garės sė 3,000 metrave pėr salla tė mbyllura, qė rezistonte prej 21 vjetėsh.

Fshatari
18-02-2017, 19:50
Luiza Gega e artė dhe rekord nė Stamboll
Viti 2017 ka nisur nė mėnyrė tė jashtėzakonshme pėr Luiza Gegėn. Atletja shqiptare vazhdon tė koleksionojė medalje nė mitngjet e ndryshme europiane, ndėrsa kėtė tė premte triumfoi nė Mitingun Ndėrkombėtar tė Sallave tė Mbyllura nė Stamboll tė Turqisė.

28-vjeēarja fitoi garėn e 1,500 metrave, duke marrė edhe medaljen e artė. Nė suksesin e arritur, atletja dibrane regjistroi kohėn 4:06:65, qė ėshtė edhe njė rekord i ri kombėtar nė kėtė disiplinė. Gega pėrmirėsoi me 24 tė qindtat rekordin e mėparshėm kombėtar tė 1,500 metrave, tė cilin e mbante po ajo vetė.

Turneu nė Stamboll ishte i treti pėr atleten kuqezi nė kėtė fillim viti me medaljet qė nuk kanė munguar nė asnjė rast. Fillimisht kampionia shqiptare fitoi medaljen e argjendit nė garėn e 1,500 metrave nė Mitingun Ndėrkombėtar tė Ostravės, nė Republikėn Ēeke.

Vetėm njė javė mė parė, Luiza Gega kishte marrė njė tjetėr medalje, kėtė herė tė bronztė nė Paris, ku me kohėn e regjistruar nė kryeqytetin francez theu rekordin kombėtar tė garės sė 3,000 metrave pėr salla tė mbyllura, qė rezistonte prej 21 vjetėsh.

Keta Geget, drague, vetem medalje te arta! Ngjyrat tjera nuk i duan!

I lumte kampiones shqiptare !

drague
18-02-2017, 19:51
Keta Geget, drague, vetem medalje te arta! Ngjyrat tjera nuk i duan!

I lumte kampiones shqiptare !

e habitshme se nuk kemi kampione ne atletike prej vitesh