PDA

View Full Version : Rrėfehet Artur Lekbello: Vuaj nga njė sėmundje e rrallė


drague
18-05-2017, 07:05
Postuar: 13/05/2017 - 22:58

Artur Lekbello, ish-lojtari i njohur i Kombėtares shqiptare dhe Tiranės nė vitet ’80-’90, ka folur dje pėr mediat greke rreth problemit tė rėndė qė ka me shėndetin.

“Sė pari, dua t’i falėnderoj tė gjithė veteranėt e klubit tė Arisit, qė ndėrmorėn kėtė nismė pėr tė zhvilluar njė ndeshje miqėsore pėr mua dhe tė mė ndihmojnė. Kam njė sėmundje, ku maksimalja qė mund tė jetosh ėshtė 3 vjet, por falė Zotit unė kam arritur nė vitin e pestė. Pasi kuptova pėr sėmundjen qė kisha, fėmijėt e mi e morėn nė dorė kėtė situatė dhe bėnė disa kėrkime jashtė Greqisė. Pėr fat tė mirė, ndodhet njė klinikė e specializuar nė Gjermani dhe njė nė Amerikė, qė janė shumė tė pėrparuara pėr sa i pėrket kėsaj sėmundjeje”, thotė fillimisht Lekbello.

Mirėpo, problemin e tij nuk e dinė shumė njerėz dhe Arturi mundohet ta shpjegojė hollėsisht. “Unė nuk doja qė kjo ēėshtje tė merrte pėrmasa tė tilla, pasi doja tė bėja luftėn time. Prita se mos ndoshta sėmundja do tė ndalonte vetvetiu, pra nėse do tė reagonte organizmi im. Por, kjo gjė nuk ka ndodhur deri mė sot. Sėmundja quhet ‘pamjaftueshmėri muskujsh’. Ajo fillon nga duart ose kėmbėt”, tregon ish-futbollisti i Arsit tė Selanikut.

Jeton prej vitesh nė Selanik tė Greqisė dhe natyrisht ka bėrė shumė miq, jo thjesht pėr periudhėn 1991-1998, kur ka luajtur tek Aris, por edhe pėr natyrėn e tij. Arturi ka qenė njė idhull pėr tifozėt verdhezi, prandaj dhe sensibilizimi pėr tė ėshtė i gjithanshėm. “Qė kur u bė publike sėmundja, shumė shokė mė kanė marrė nė telefon dhe mė qėndrojnė pranė.

Kjo mė jep forcė tė madhe pėr tė vazhduar betejėn. Kėtė gjė e ndiej nėpėrmjet fjalėve tė ngrohta dhe urimeve qė mė japin, pasi janė forca ime pėr tė vazhduar”, ka pėrfunduar Lekbello.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

cool_shqype
18-05-2017, 14:28
I uroj shendet e jete.....


Dikur kishte pamjaftueshmeri alkoli....bente dialog me Kadarene, nepermjet avujve.

drague
18-05-2017, 14:35
I uroj shendet e jete.....


Dikur kishte pamjaftueshmeri alkoli....bente dialog me Kadarene, nepermjet avujve.

nje lomsh i madh me faqet e internetit. nji e nxirte datelindja 1958 tjetra 1966.ēorbe

cool_shqype
18-05-2017, 14:40
nje lomsh i madh me faqet e internetit. nji e nxirte datelindja 1958 tjetra 1966.ēorbe

Un mendoj qe duhet te jete rreth te 50tave.....tani.

SystemA
18-05-2017, 14:42
Ka qene lojtar shume i mire.
Sherim te shpejte.

SystemA
18-05-2017, 14:44
Un mendoj qe duhet te jete rreth te 50tave.....tani.

I 66-s si datelindje.

cool_shqype
18-05-2017, 14:48
I 66-s si datelindje.

gjynah....eshte ne mes te jetes.

SystemA
18-05-2017, 14:59
gjynah....eshte ne mes te jetes.

E dine cfar me irriton ndonjehere me shkruesit....Cool Shqype

Sokol Terihati: Ku ėshtė qeveria dhe FSHF pėr Tur Lekbellon?

Megjithėse familja ime Terihati i ka dhėnė sportit shqiptar kontribute nė nivelet mė tė larta kombėtare dhe ndėrkombėtare, qėllimi i kėtij statusi nuk ėshtė aty. Unė, nė fillim tė adoleshencės, fare rastėsisht u gjenda portier i parė i klasave sportive tė ish shkollės “Alqi Kondi”, qė pėrfaqėsonin klubin e Tiranės me trainerėt e mrekullueshėm Thoma Diamanti dhe Bert Oroshi, i cili fatkeqėsisht nuk jeton mė… Ata ishin aq profesionalė sa vetėm nė moshėn tonė nxorrėn disa yje tė futbollit shqiptar si Sulejman Demollarin, Tit Ramadanin dhe Artur Lekbellon (TUSHEN), siē i thėrresim ne qė nga fėmijėria… Pikėrisht pėr TUSHEN shkruaj sot i trishtuar, sepse mora vesh qė po vuan nga njė sėmundje shumė e rėndė dhe e rrallė. Grekėt po bėjnė tė tyren, ju lumtė, Skėnderbeu gjithashtu, bravo e madhe, po FSHF dhe Qeveria shqiptare ku TUR LEKBELLO ka qenė pėr vite shtylla e mbrojtjes sė Kombėtares???Dua tė sensibilizoj me ulėrimė kėto dy institucione qė i kanė mundėsitė financiare dhe detyrimin tė shpėtojnė TUSHEN… mikun e gjithė atyre shqiptarėve qė e kanė adhuruar ndėr vite. Nesėr mund tė jetė vonė dhe nuk ka asnjė justifikim pėr kėtė. Sot tė shpėtojmė TUSHEN…SOT…

Artur Lekbello ka lindur mė 23 shkurt 1966 nė Tiranė.

Qe qeveria(nuk e kam per tifozllik te majte) nuk ka pergjegjesi.agron duka PO.

PS: paska vdek ne profesor BERTI....RIP.I VETMI edukues i fiskultures qe rinte me kemishe, apo triko me menge te shkurtra ne dimer.

cool_shqype
18-05-2017, 15:11
E dine cfar me irriton ndonjehere me shkruesit....Cool Shqype

Sokol Terihati: Ku ėshtė qeveria dhe FSHF pėr Tur Lekbellon?

Megjithėse familja ime Terihati i ka dhėnė sportit shqiptar kontribute nė nivelet mė tė larta kombėtare dhe ndėrkombėtare, qėllimi i kėtij statusi nuk ėshtė aty. Unė, nė fillim tė adoleshencės, fare rastėsisht u gjenda portier i parė i klasave sportive tė ish shkollės “Alqi Kondi”, qė pėrfaqėsonin klubin e Tiranės me trainerėt e mrekullueshėm Thoma Diamanti dhe Bert Oroshi, i cili fatkeqėsisht nuk jeton mė… Ata ishin aq profesionalė sa vetėm nė moshėn tonė nxorrėn disa yje tė futbollit shqiptar si Sulejman Demollarin, Tit Ramadanin dhe Artur Lekbellon (TUSHEN), siē i thėrresim ne qė nga fėmijėria… Pikėrisht pėr TUSHEN shkruaj sot i trishtuar, sepse mora vesh qė po vuan nga njė sėmundje shumė e rėndė dhe e rrallė. Grekėt po bėjnė tė tyren, ju lumtė, Skėnderbeu gjithashtu, bravo e madhe, po FSHF dhe Qeveria shqiptare ku TUR LEKBELLO ka qenė pėr vite shtylla e mbrojtjes sė Kombėtares???Dua tė sensibilizoj me ulėrimė kėto dy institucione qė i kanė mundėsitė financiare dhe detyrimin tė shpėtojnė TUSHEN… mikun e gjithė atyre shqiptarėve qė e kanė adhuruar ndėr vite. Nesėr mund tė jetė vonė dhe nuk ka asnjė justifikim pėr kėtė. Sot tė shpėtojmė TUSHEN…SOT…

Artur Lekbello ka lindur mė 23 shkurt 1966 nė Tiranė.

Qe qeveria(nuk e kam per tifozllik te majte) nuk ka pergjegjesi.agron duka PO.

PS: paska vdek ne profesor BERTI....RIP.I VETMI edukues i fiskultures qe rinte me kemishe, apo triko me menge te shkurtra ne dimer.

Pergjegjsi kemi te gjithe...eshte ne rralle te pere njerezore e pastaj edhe shoqerore...

te gjtihe ne, jo vetem per Turin ose ndonje sportist/artist ose njeri te njohur por edhe per ata te panjohur ne zonat me te thella rrurale, mundemi ti ndihmojme kur vertet behemi te gjithe bashke me ate qe mundemi......shume miresi te vogla per nje qellim te bukur....vetem athere do te kete nje paqe ne shpirtin e cdo Shqiptari qe do te mundet te beje nje veprim te mire per ate ne nevoje...

jeta eshte e cuditshme me cikle e rrotullie qe te habisin.

Mano
19-05-2017, 00:05
Pergjegjsi kemi te gjithe...eshte ne rralle te pere njerezore e pastaj edhe shoqerore...

te gjtihe ne, jo vetem per Turin ose ndonje sportist/artist ose njeri te njohur por edhe per ata te panjohur ne zonat me te thella rrurale, mundemi ti ndihmojme kur vertet behemi te gjithe bashke me ate qe mundemi......shume miresi te vogla per nje qellim te bukur....vetem athere do te kete nje paqe ne shpirtin e cdo Shqiptari qe do te mundet te beje nje veprim te mire per ate ne nevoje...

jeta eshte e cuditshme me cikle e rrotullie qe te habisin.

Miku im ky shkrim ėshtė arsyeja e vetme qė unė thyeva premtimin qė i kam bėr vehtes, edhe mė parė disa herė, por kėsaj rradhe ėshtė pėrfundimtar, nuk do tė jem mė pjesė e kėtij ambjent helmues.

Shkrimi jot mė preku. Mirėsia ėshtė ngjitėse dhe sa mė tepėr tė pėrhapet aq mė shumė fiton njerėzimi. Sa kollaj ėshtė ta hedhėsh fjalėn e keqe aq e vėshtirė ėshtė tė thuash diēka tė mirė pėr kėtė botė tė mbushur me qėnie patetike tė pushtuara nga egoizmi dhe fodullėku i skajshėm. E Mira ėshtė gjithmonė bukur nė cilėn do formė qė shprehet. Por kur dėgjon tė flitet pėr akte tė tilla bamirėse nė ngjuhėn e nėnės pėr njerėz qė flasin tė njėjtėn gjuhė dhe qė ndajnė tė njėjtėn histori i shton asaj pėrkrah bukurisė edhe anėn humane tė njeriut duke e kthyer nė vepėr tė dobishme. Tė jep pėrshtypjen se ajo e ka zanafillėn aty nga ku ke ardhur edhe ti vetė. Tė duket sikur ėshtė karakteristikė puro shqiptare. Dhe nė fakt ka qenė e tillė nė njė kohė tė largėt. Por kohėt ndryshojnė. 'Fukarallėk maskarallėk' thonė. Tani po e humb rrjedhėn e mendimeve. Besoj se mė kupton. Lexohemi nesėr, edhe njė herė.

I uroj shėrim tė shpejt dhe tė plotė Artur Lekbellos.

cool_shqype
19-05-2017, 14:00
Miku im ky shkrim ėshtė arsyeja e vetme qė unė thyeva premtimin qė i kam bėr vehtes, edhe mė parė disa herė, por kėsaj rradhe ėshtė pėrfundimtar, nuk do tė jem mė pjesė e kėtij ambjent helmues.

Shkrimi jot mė preku. Mirėsia ėshtė ngjitėse dhe sa mė tepėr tė pėrhapet aq mė shumė fiton njerėzimi. Sa kollaj ėshtė ta hedhėsh fjalėn e keqe aq e vėshtirė ėshtė tė thuash diēka tė mirė pėr kėtė botė tė mbushur me qėnie patetike tė pushtuara nga egoizmi dhe fodullėku i skajshėm. E Mira ėshtė gjithmonė bukur nė cilėn do formė qė shprehet. Por kur dėgjon tė flitet pėr akte tė tilla bamirėse nė ngjuhėn e nėnės pėr njerėz qė flasin tė njėjtėn gjuhė dhe qė ndajnė tė njėjtėn histori i shton asaj pėrkrah bukurisė edhe anėn humane tė njeriut duke e kthyer nė vepėr tė dobishme. Tė jep pėrshtypjen se ajo e ka zanafillėn aty nga ku ke ardhur edhe ti vetė. Tė duket sikur ėshtė karakteristikė puro shqiptare. Dhe nė fakt ka qenė e tillė nė njė kohė tė largėt. Por kohėt ndryshojnė. 'Fukarallėk maskarallėk' thonė. Tani po e humb rrjedhėn e mendimeve. Besoj se mė kupton. Lexohemi nesėr, edhe njė herė.

I uroj shėrim tė shpejt dhe tė plotė Artur Lekbellos.

Pershendetje Mano vellai (do te me lejoni qe t'ju them keshtu dhe e shpreh me gjithe kuptimin e vertete te fjales) te faleminderit per fjalet e mira si dhe qe ke kuptuar thelbin e mendimit tim.

Ne rralle te pare nuk dua te ndikoj ne pershtypjet dhe mendimin tend por ne me lejon qe edhe nje here si vella, te te keshilloj qe vendimarrje te tilla mes vedit per tu terhequr ose mos marre pjese ne nje bashkesi ose kuvend, mendoj qe do te jete pak i ardhur ne nje moment te rrembyer ...POR KURRE MOS U ZMBRAPS E MOS HIQ DORE TE MBROSH MENDIMIN TEND, HISTORINE TENDEN DHE TE FAMILJES QE KUSHDOQOFTE PERPIQET TE TA CENOJE E TE TE MERZISE.
Jemi ketu per te folur e shprehur ato qe mendojme e dime e ne rest se ka disa kokrra qe per x arsye te merzisin te keshilloj ti injorosh....ata jene askushi e avullohen me po te njejten menyre sikur edhe arsyeja per te mos i lene te ndikojne ne mendimet dhe shpirtin tend.

Te berit mire ka qne dhe eshte nje zgjedhje e personit qe nje ide ose qellim vetiak e kthen ne nje instrumet shoqeror te pergjithshem...ndihmesa (kur dhe me sa mundemi) eshte balsami qe ne si komb duhet tia rivaksinojme vehtes per te ecur perpara...jo ndasi politke e llofollogji besimesh fetare boshe...por vepra te perditshme qe na bejme te ndihemi e te ndihen mire njeriu qe kemi ne krah.

Uroj te kem privilegjin te lexoj e degjoj nga ti sa me shpesh.

BABA nga DURRSI
19-05-2017, 14:07
po ky noi lek ne Greqi nuk e paska bo, me gjithe keto kohe qe ka luajtur dhe jetuar atje?
Nuk ma ha mendja qe ka lujt per 1800 oiro ne muj, mgjth nuk i behen hesapet tjetrit, keshtu qe i uroj sherim te shpejte edhe pse e paska pisk punen.