PDA

View Full Version : Romela Begaj historike, dy medalje nė Amerikė


Mandi
03-12-2017, 07:48
http://sportekspres.com/wp-content/uploads/2017/12/223232323-1.jpg

Romela Begaj nderon Shqipėrinė nė Kampionatin Botėror tė Peshėngritjes, qė po zhvillohet Anaheim, nė Shtetet e Bashkuara nė Amerikės.

Njė mrekulli pėr sportisten 31-vjeēare, por edhe pėr Shqipėrinė, qė fiton njė medalje ari pas 45 vitesh, sepse Begaj fitoi tė artėn nė shkėputje, ndėrsa nė dygarėsh u rendit e dyta, pas kolumbianes Leidi Jesenia Solid Arboleda.

Nė shkėputje Begaj kreu 3 prova perfekte dhe ngriti 107 kg (rekord personal), ndėrsa nė shtytje ngriti 125 dhe 128 kg (rekord personal), por kur provoi 131 kilogramėt, nuk ia doli dhe pėsoi njė dėmtim serioz nė shpinė, duke mbetur e shtrirė nė tokė dhe duke u larguar me ndihmėn e stafit tė saj. Njė sakrificė e madhe pėr Begajn, qė kishte dhimbje qė mė herėt, por tentoi tė pamundurėn, pasi nė provėn e fundit kėrkoi tė siguronte vendin e parė, qė ia mori Solis Arboleda, e jashtėzakonshme nė shtytje, me 135 kg.

Gjithsesi, medalje e argjendtė nė dygarėsh, njė arritje madhėshtore pėr Begajn, qė shkruan emrin e vet me germa tė arta nė historinė e peshėngritjes sonė. Me 235 kg nė dygarėsh, Begaj theu ēdo rekord tė vetin dhe kap kulmin e karrierės sė vet.

AAO
03-12-2017, 09:03
E pashe mbreme , biles m’kapi ora 2 mgjesit deri sa mbaroi. Ne proven e pare ne shtytje pati nje problem me mesin dhe nuk ishte 100% fit per proven e dyte dhe te trete ,por serish arriti te ngrinte 128kg ke prova e dyte, ndersa ke e treta deshtoi biles ra me gjithe shtange dhe pati nje demtim. Megjithate ishte nje paraqitje shume e mire.

Ndersa Bravo do ti them kur te dalin testet antidoping , se kena dale bllof disa here :d

Mandi
03-03-2018, 19:01
Romela Begaj pozitive dhe nė testin B: Betohet mbi Kuran: Nuk e kam prekur atė substancė tė qelbur, shteti duhet tė mė mbronte !

https://www.facebook.com/ArberoretEMaqedonise/videos/1562383150542200/

Akrepi
03-03-2018, 22:05
Mjeku i Kombėtares Shqiptare, Lluka Heqimi: Sportistėt tanė janė viktima


http://www.gazetadita.al/wp-content/uploads/2018/03/lluka-heqimi-905x395.jpgAnėtari i Organizatės Botėrore kundėr Antidopingut, si dhe mjeku ikonė i Kombėtares shqiptare, Lluka Heqimi ka folur pėr rastet e fundit, ku krahas peshėngritėses Romela Begaj, edhe futbollisti i Skėnderbeut, Bajram Jashanica doli pozitiv nė testin antidoping.

Heqimi i kontaktuar dje nga “Panorama Sport” ka thėnė se ekspozimi i sportistėve si konsumues tė dopingut vjen si rrjedhojė e pėrjashtimit nga testet pėr kontrollin antidoping.

“Nė pėrgjithėsi futbolli shqiptar nuk kontrollohet pėr antidoping. Jemi tė pėrjashtuar nga testet, duke mos ndjekur shembullin e botės. Nė kampionatin kombėtar nuk ka fare kontrolle dhe kjo ka disa arsye, pėr mė tepėr qė janė edhe tė kushtueshme. E kundėrta ndodh nė kampionatet e tjera europiane, ku kontrolli ėshtė i lartė,” ka thėnė ai.

Ai ėshtė pyetur si pėr rastin e Romela Begajt ashtu dhe atė tė Jashenicės, dhe ai tha se ” kjo ėshtė njė situatė qė vjen prej mungesės sė seriozitetit. Sa herė qė ndodhin, sportistėt mbrohen me tė gjitha format dhe kujtojnė se janė tė pastėr pas atyre gjėrave qė bėjnė.”

I pyetur konkretisht pėr rastin e mbrojtėsit tė Skėnderbeut, Bajram Jashanica, i cili ka pėrdorur substancėn prednisolut, ai shprehet kėshtu:

“U njoha me rastin dhe mė vjen keq, pasi bėhet fjalė pėr njė mbrojtės shumė tė mirė, qė ka marrė njė preparat pėr t’u mjekuar. Nuk e besoj qė ky rast ta bėjė fajtor futbollistin, mė shumė ai ėshtė njė viktimė. Substanca qė ka marrė, nuk ėshtė pėr tė ndryshuar gjendjen e tij sportive, por njė mjekim qė nė kėtė histori i ka munguar dokumenti pėr ta sqaruar nėse ėshtė i ndaluar ose jo. Nėse do tė deklarohej para kryerjes sė testit, atėherė lojtari do tė ishte i pafajshėm.”

Nė intervistė ai thekson faktin se futbollistėt nuk njihen mjaftueshėm me medikamentet qė duhet tė pėrdorin ose jo, dhe kultura e njohjes mund tė kultivohet vetėm nėpėrmjet grantit qė shteti duhet tė japė pėr sportin, dhe veēanėrisht njė pjesė pėr kontrollin antidoping.

s.a/dita

Rex
04-03-2018, 10:15
E kam nje bindje se nuk perdorin substanca te ndaluara qelimisht kur dihet se cfare kontrolle te rrepta anti-doping behen sot.
Nuk dua te besoj se jane aq te cmendur qe ta rrezikojne karrieren ne kete menyre. Besoj se i marrin pa vetedije permes ilaqeve, kozmetikes e ndoshta edhe ushqimeve te ndryshme.

xhori
04-03-2018, 16:10
E kam nje bindje se nuk perdorin substanca te ndaluara qelimisht kur dihet se cfare kontrolle te rrepta anti-doping behen sot.
Nuk dua te besoj se jane aq te cmendur qe ta rrezikojne karrieren ne kete menyre. Besoj se i marrin pa vetedije permes ilaqeve, kozmetikes e ndoshta edhe ushqimeve te ndryshme.
i marrin me vetdije se pa nje fare ndihme nuk mund te arrien disa nivele pothuajse ne te gjitha sportet vetem se kesaj shoqes dicka nuk i eci ne marrjen e ndihmes nga nxitimi ka harruar te merrte ndonje mas per te qen ne parametra

Rex
04-03-2018, 17:42
i marrin me vetdije se pa nje fare ndihme nuk mund te arrien disa nivele pothuajse ne te gjitha sportet vetem se kesaj shoqes dicka nuk i eci ne marrjen e ndihmes nga nxitimi ka harruar te merrte ndonje mas per te qen ne parametra

Po sa ia vlene te rrezikohet kur dihet qe sot gjasat per te shpetuar nga analizat antidoping jane thuajse minimale. Sidomos sportistet kulmor si Romela Begaj testohen ne vazhdimesi!

Per Jashanicen e paska dhene sqarimin ky mjeku qe thote se ka qene viktime e nje preparati si dhe neglizhences per tu informuar me shume mbi ate substance.

Akrepi
04-03-2018, 17:45
Nuk pėrdorin vet jo (se s'ka kuptim, e garantuar qė e nxjerrin analizat)
E marrin pa ditur gjė nga ushqimet pa kontroll, nga ilaēet e rekomanduara nga mjekė injorant etj.

Gjithsesi skualifikimi ėshtė i drejtė, le pordhėt e Romelės qė thotė se na gjejnė tė vegjėl. :p

drague
04-03-2018, 17:50
Po sa ia vlene te rrezikohet kur dihet qe sot gjasat per te shpetuar nga analizat antidoping jane thuajse minimale. Sidomos sportistet kulmor si Romela Begaj testohen ne vazhdimesi!

Per Jashanicen e paska dhene sqarimin ky mjeku qe thote se ka qene viktime e nje preparati si dhe neglizhences per tu informuar me shume mbi ate substance.

ja fusin trajnerat pisa

Rex
04-03-2018, 17:57
ja fusin trajnerat pisa

Po trajnerat cfare interesi munden me pas?

drague
04-03-2018, 17:58
Po trajnerat cfare interesi munden me pas?

e hongri se hongri morim nai pare me shume

Beaute
04-03-2018, 17:59
Rėx suksesin kan interes lol

Urime e Ishalla pa zhgenjime se jemi mesu ne me Na ngel e qeshmja nbuze .:p

Bad_Teacher
04-03-2018, 18:04
Ca kernaqesie eshte me ngrit pesha aman. Varja si positive si negative who cares. Lol.

Rex
04-03-2018, 18:05
Po cfare suksesi Beaute kur po perfundojne duke bere be ne kuran e bibel.

Jo vetem qe po i humbin medaljet por edhe po e permbyllin karrieren me turp. Me shume ka mundesi kjo qe thote drague (ja qe ia qellon edhe ky ndonjehre :P ).. dmth qe iu fut trajneri.

Beaute
04-03-2018, 18:08
Ate e Thash dhe un qe Na ngel e qeshmja nbuze.:p

Sukses pra se arrin résultat i fale punes se te dyve .

Ja éci kombetarja jon ca Kohe ne fout ?
Ganiu i binte gjoKsit , thote fale meje Albania hyri ne histori . Lol

drague
04-03-2018, 18:10
Po cfare suksesi Beaute kur po perfundojne duke bere be ne kuran e bibel.

Jo vetem qe po i humbin medaljet por edhe po e permbyllin karrieren me turp. Me shume ka mundesi kjo qe thote drague (ja qe ia qellon edhe ky ndonjehre :P ).. dmth qe iu fut trajneri.

e nigjova dhe une intervisten.kot fare.

Pinko mu do me pelqete nji gru peshngritese.

nji te ngrejtme ajo nji une``Bej_dy_pompa``

Akrepi
04-03-2018, 18:37
e nigjova dhe une intervisten.kot fare.

Pinko mu do me pelqete nji gru peshngritese.

nji te ngrejtme ajo nji une``Bej_dy_pompa``

Merr pėr grua Ilir Mutėn :D

drague
04-03-2018, 18:41
Merr pėr grua Ilir Mutėn :D

kur ishte i vogel na blete cigare

Akrepi
04-03-2018, 18:48
kur ishte i vogel na blete cigare

Ik kujtoja tani po ta mbajti. :d

drague
04-03-2018, 19:00
Ik kujtoja tani po ta mbajti. :d

nuk kom lek-qesh-

Oqeani
04-03-2018, 19:00
Athua vertete ishte manipulim testi!!??

Akrepi
04-03-2018, 19:09
nuk kom lek-qesh-
Ja njė mundėsi pėr ti shtuar. :D


http://www.gazetatema.net/wp-content/uploads/2018/03/28468683_10155723973988371_8799325753915474898_n.j pg

AAO
05-03-2018, 15:18
Kto konferencat me kuran dhe te berit be shume pa lidhje me duken ,akoma me shume pike i kane ul ksaj vajze. Federata boterore e peshengritjes i dergon nje liste cdo pjesmarresi per subtancat e ndaluara qe nuk duhen te merren , ndersa kto tonit akoma me i brime i bijne fyellit , e mora se mora ,e lagu se lagu. Bota e pare kundra botes trete e bla bla bla ,justifikime boshe. Denohet Rusia e Kina qe jane superfuqi ne peshngritje ,ndersa kjo rri e permend komplote si puna enverit.