PDA

View Full Version : Armand Duka sėrish president i Federatės Shqiptare tė Futbollit


drague
08-02-2018, 00:44
Armand Duka rikonfirmohet pėr herė tė 5-tė nė krye tė Federatės Shqiptare tė Futbollit.

Me raundin e parė qė asnjėri nga 3 kandidatėt nuk mori votat e mjaftueshme pėr tė marrė postin e presidentit tė FSHF-s, nė raundin e dytė Armand Duka mori 38 vota, kundrejt 24 votave qė mori Bashkim Fino.

Procesi u mbajt ne ambjentet e hotel "Adriatik" nė Durrės. Ne gare per kreun e FSHF-se mori pjese dhe ish-gjyqtari Shpetim Hala.

Pas mesimit te rezultatit, Armand Duka deklaroi: "E kam thėnė dhe nė pėrfundim tė votimin, qė jam i lumtur se shumica e anėtarėve mė besuan. Kanė vlerėsuar kontributin dhe kjo me tė vėrtėtė mė bėn tė lumtur. Pasi ka dal rezultati kam menduar se ēfarė duhet tė bėj gjatė kėtij mandati, duke marrė dhe nga projekti i Fino dhe Halės. Do tė doja tė ritheksoja pėr mėnyrėn se si u organizua kjo asamble dhe kėtė ne i demostruan jo vetėm atyre qė ishin nė dhomė, por edhe jashtė saj. Jo, emocionet e Europianit nuk mund t;i krahasoj me asgjė. Nuk e konsideroj si tė njėjtė por ishte njė emocion ndryshe, qė nuk mund ta shpreh. Nuk jam trup gjykues por jam president. Duhet tė mendoj se si tė kthej ato 24 vota kundra pėr t'i ofruar afėr familjes sė FSHF-sė."

Minute pas minute


Ora 13:15 Mbyllet procesi i numerimit

Ora 13:08 Nis numerimi i raundit te dyte.

Per kete duhen 33 vota.

Ora 12: 27 Zgjedhjet pėr kreun e FSHF-se, raundi i pare:

Nuk ka fitues nė raundin e parė pėr zgjedhjen e kreut tė ri tė Federatės Shqiptare tė Futbollit.

Presidenti aktual Armand Duka mori 39 vota ndėrsa rivali i tij mė i afėrt Bashkim Fino u votua nga 22 anėtarė . Kandidati i tretė, Shpėtim Hala nuk mori asnjė votė. Rreth 4 vota dolėn tė pavlefshme. Duhen 44 vota per te fituar.

Ora 12:10 Perfundon procesi i votimit. Ne salle marrin pjese 65 anetare, pas mungeses se perfaqesuesit te Bilishtit.

Ora 11:45 Nis procesi i votimit. Votimi po kryhet sipas klasifikimit aktual tė skuadrave qė ata pėrfaqėsojnė.

Ora 11:35 Shpetim Hala : Realisht unė vij nė kėtė garė, pėr njeri i sportit pėr sportin. Unė do tė kisha shumė dėshirė qė nė kėtė sallė sot, duhet tė kishin ardhur president dhe jo kryetar bashkie. Unė kam njė kontribut modest nė sport, dhe pėr kėtė kontribut tė vogėl mendova tė jap mė shumė nė krye tė tij. Unė dhashė dorėheqjen pasi ofenduar kombi im. Dhe pėr kėtė dhashė dorėheqjen. Ēuditėrisht u fol pak nė Shqipėri. E them me plot bindje qė pavarėsisht rezultatit, unė jam fituesi moral nė kėtė garė. Votoni pėr njė njeri qė i qėndron afėr futbollit. Mendoj se ēdo ekip duhet tė ketė akademi dhe infrastrukturė tė pėrshtatshme. Votoni pėr tė ardhmen e futbollit. .

Ora 11:23 Bashkim Fino: Kam dėshirėn dhe potencialin e madh pėr ta dėrguar akoma mė lart futbollin shqiptar. Platforma ime ėshtė e qartė, pasi do kėrkoj dhe ndryshimin e mandateve, nė maksimumi 2 mandate. Unė do tė angazhohem pėr tė ndėrtuar 5 stadiume tė reja.

Do tė krijojmė njė kampionat pėr moshėn e thyer. Ne do tė krijojmė kushte pėr masivizimin e sportit. Puna me ekipin kombėtar do tė jetė shumė e madhe. Do tė sigurojmė prurje tė mėdha. Pra dhe kjo reformė do tė jetė nėse unė do tė vij nė krye tė FSHF-sė.

Do tė aplikojmė tolerancė zero, ndaj dhunės dhe fenomenit shumė problematik tė shitjes sė ndeshjeve. Secili prej nesh ka njė mendim tė ndryshėm pėr punėn qė FSHF ka bėrė nė kėto vite. Fondet e FSHF-se nuk do tė jenė pronė e presidentit apo e administratės. Unė kėrkoj votėn tuaj qė sė bashku tė hedhim hapa drejt futbollit, siē kam dhe moton "Futboll kudo, dhe pėr kėdo!Duka kėrkon votėn e vazhdimėsisė 16 vjeēare, duke premtuar tė pėrmirėsojė ato qė ka bėrė keq. Me keqardhje konstatoj se kampionati shqiptar ėshtė njė nga ata me besueshmėri mė tė ulėt nė Evopė, i pastrukturuar dhe nė shumė raste lodėr nė duart e pak personave tė pasur. Ēdo ti bėnte fondit administrata e FSHF-sė do i investonte nė bursė, me ēfarė kriteresh janė pėrzgjedhur pėr projektet, a ka pasur preferenca, cili ėshtė raporti mes investimeve pėr paga e luksi tė papėrgjegjshme tė FSHF, e justifikimi nuk ėshtė se janė miratuar. Ju Duka e keni keqpėrdorur asamblenė.

Ora 11:09- Armando Duka prezanton platformen.

Gjendem kėtu dhe njėherė pėr votėbesim tuaj pėr kreun e ri tė FSHF-sė. Jam krenar pėr atė qė kemi arritur. Kemi pėrmirėsuar ndjeshėm infrastrukturėn. Pretendojmė tė shtojmė numrin e tė rinjve. Nuk mund tė lė pa pėrmendur investimet nė dy stadiumet, atė tė Elbasanit dhe tė Shkodrės. Jemi pėrfaqėsuar me nivel ndėrkombėtar me skuadrat tona, duke siguruar dhe klubet. Njė sistem tė mirėfilltė pėr trajnerėt. Mė lejoni tė pėrmend kėtu, pranimin e federatės kosovare nė FIFA dhe UEFA. Jo pa qėllim e lashė pėr nė fund. Pjesėmarrja nė Euro 2016 ishte maja e ajsbergut. Nė tėrė kėto vite, sfidat mė janė kthyer nė njė normė punė. Presidenti duhet tė loboj, dhe unė kėtė kam bėrė. Tė jemi tė sinqertė nuk kanė mjaftuar 1, 2 apo 4 vjet. Nė njė vend tė vogėl, nuk dua tė heq dorė, pasi planifikim ngelin nė mes.

Ndaj un kėrkoj voten tuaj. Unė njė ish-president pasi po ia heq petkun, pasi po kandidon kundėr njė deputeti, qė nuk pranoj tė hiqte dorė nga politika. Sot nuk po votoni pėr Armand Dukėn po votoni pėr futbollin shqiptar. Ju qė do tė votoni keni pėrgjegjėsi tė madhe. Do tė ishte papėgjegjshmėri tia lini nė dorė njė eksperimenti, njė politikani, tifoz futbolli apo njė klani tė kufizuar politik.


Ora 10:42- 15 minuta pushim para se tė votohet. Duka propozon qė ti jepet fjala Finos dhe Halės para fillimit tė votimit.

SystemA
08-02-2018, 00:47
E ka mor me tapi,ne le ta gzoj.
Sa tkesh kurt-a,apo buce aty do njelesh.
Ne FUND.

BABA nga DURRSI
08-02-2018, 00:55
Drague- kete nuk ka p*th some qe e leviz mo nga FSHF-ja, mu ka bo me keq se SEPP BLATTER n'vaktit.
Njeri pa cipe dhe dallaverexhi, hajdut fondesh dhe i pa moralshem.
Duhet te ishte larguar nga ai post me kohe dhe me vakt per ti hapur rrugen te mires dhe risive, njerezve me koncept dhe botekuptim evropian.
Hajde duroje edhe nja 4/5 vjet tjera tashti.:((

murik
08-02-2018, 00:56
Jo se kam ndonje simpati per Duken,por ai Fino qe bertiste si grua e keqe nuk durohet fare. Nje xhuxh barkderr qe pretendon postin e kryetarit tani qe federata futbollit funksionon pavaresisht problemeve te shumta. Ku ishte Fino kur zyrat e federates nuk kishin as tualet e vinte era shurre?
Fino harroi se ka 3 dekada ne politike dhe ka bere nje vrime ne uje per kete vend.Fino kujtoi se kishte te bente me kryebashkiaket socialiste pronto lepe peqe.Arroganca e tij e beri Duken te dukej i viktimizuar.Tani Fino do ta ndihmoje futbollin duke e cuar ceshtjen ne gjyq.Nderkohe qe UEFA qeveria e futbollit i njohu zgjedhjet si te rregullta.Nese politika insiston e fut shkopinj nen rrota,Shqiperia mund te perjashtohet nga aktivitetet nderkombetare.
Pati nje moment gjate debatit kur Fino e krahasoi periudhen 16 vjecare te Dukes ne krye te federates si nje femije qe lind dhe normal qe deri sa behet 16 vjec meson e krijon eksperience.
Ndersa Duka iu drejtua me keto fjale: Ky femija 16 vjecar eshte shume me i bukur se ai 20 e ca vjecari i politikes. Ne fakt futbolli eshte e vetmja gje qe ka arritur ne Europe.Me te tjerat jemi akoma ne nivel me Rripin e Gazes.

drague
08-02-2018, 01:01
se mos doli ndonje konkurent i hajrit.

me duket se Igli Tare kishte refuzuar te kandidonte

murik
08-02-2018, 01:08
se mos doli ndonje konkurent i hajrit.

me duket se Igli Tare kishte refuzuar te kandidonte

Kur politika te jape shembullin e duhur,atehere gjerat mund te futen ne rrugen e duhur.Klasa politike sot eshte e diskredituar totalisht dhe shihet si fajtore e te gjitha te zezave qe i jane bere ketij vendi. Ardhja e Finos nga politika ishte dicka qe nuk e ndihmoi Finon te fitonte.Ai arriti te mare votat e kryebashkiakeve socialiste,por vetem kaq. Nuk u mor me shpjegimin e programit te tije,por u mor me sulme ndaj Dukes duke tundur prangat e shkopinjte e gomes. Me mire nje djall qe njeh sesa nje te panjohur. Alergji ndaj ketyre karrieristeve te perjetshem si puna e Finos qe nuk kishin kepuce kur filluan,e tani kapardisen me puro sikur te ishin mafioze.Jo se Duka nuk ka mekate,por ne nje fare menyre ka ndertuar dicka dhe ndoshta ky ballafaqim me Finon mund ta shkundi e ti kujtoje se edhe ai nuk e ka me tapi karrigen. Kam besim se ne nje te ardhme te afert te kete prurje njerezish me integritet dhe qe vijne direkt nga futbolli,si Igli Tare,Besnik Hasi,Lorik Cana e te tjere.

par
08-02-2018, 07:21
se mos doli ndonje konkurent i hajrit.

me duket se Igli Tare kishte refuzuar te kandidonte

E ka gjetur rehat Duka duke perdorur njehere njeren krah politik, njehere tjetren.
Le ta gezojme diktatorin e sportit-urra--shok-

lonely_lion
08-02-2018, 07:54
E ka gjetur rehat Duka duke perdorur njehere njeren krah politik, njehere tjetren.
Le ta gezojme diktatorin e sportit-urra--shok-

Jo. Eshte shume e kollajte. Ne nuk duam t'i rregullojme gjerat.Mjafton ne statut/asambleja/ te shtohet pika qe nuk mund te jesh diktator sporti me shume se 8 vjet,apo 6 ( 2 *3 vjet ) me rrotacion 3 vjecar dhe mbaron filmi. Ne fillim vihen rregullat dhe pastaj luhet loja. Se kjo qe bejme ne me Federaten nuk eshte zgjedhje, por eshte mbreteri,apo diktature,ku Duka apo kushdo tjeter, qendron ne post deri sa vdes.

Morali i fabules ? Ne qahemi kot... se pse nuk duam t'i rregullojme gjerat. Presim te nderroje Zoti me inshallah rregulloren dhe pastaj ne t'i hyjme detit me luge, se eshte bere kos.

Rex
09-02-2018, 09:00
Duka e ka federaten me tapi deri ne vdekje. Votat jane sa per sy e faqe.

A ka djale ky?
Dmth trashegimtar te postit?

Oqeani
09-02-2018, 09:27
Mbret !!! Fatkeqesi!

Prishtinasi
09-02-2018, 19:45
Dredhaxhi i madh.

xhori
09-02-2018, 19:56
topi eshte i imi dhe penalltin do e gjuaj vet

Damastion
09-02-2018, 20:28
S'di pse por ky Fino'kio ma shpif kur e shoh!

SystemA
10-02-2018, 16:00
Jo. Eshte shume e kollajte. Ne nuk duam t'i rregullojme gjerat.Mjafton ne statut/asambleja/ te shtohet pika qe nuk mund te jesh diktator sporti me shume se 8 vjet,apo 6 ( 2 *3 vjet ) me rrotacion 3 vjecar dhe mbaron filmi. Ne fillim vihen rregullat dhe pastaj luhet loja. Se kjo qe bejme ne me Federaten nuk eshte zgjedhje, por eshte mbreteri,apo diktature,ku Duka apo kushdo tjeter, qendron ne post deri sa vdes.

Morali i fabules ? Ne qahemi kot... se pse nuk duam t'i rregullojme gjerat. Presim te nderroje Zoti me inshallah rregulloren dhe pastaj ne t'i hyjme detit me luge, se eshte bere kos.

Duhet zbatuar kushtetuta nga USA....dhe maro filmi.

SystemA
10-02-2018, 16:02
Duka e ka federaten me tapi deri ne vdekje. Votat jane sa per sy e faqe.

A ka djale ky?
Dmth trashegimtar te postit?

ka...do vije nje HALE tjeter.

SystemA
07-02-2019, 14:00
Armand ​Duka zgjidhet anėtar i Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-s.

Presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka ėshtė zgjedhur anėtar i Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-s pėr njė mandat katėr vjeēar.

Sot, nė Romė, u mbajt Kongresi i 43-tė i UEFA-s dhe ndėr tė nominuarit pėr njė vend nė Komitetin Ekzekutiv tė UEFA-s ishte edhe Duka, shkruan Gazeta Express.

Duka arriti tė bėhet shqiptari i parė qė merr njė pozitė kaq tė lartė nė kuadėr tė kėtij organi qeverisės tė futbollit evropian. Ai e fitoi kėtė pozitė, pasi i mori plot 36 vota nga 55 tė mundshme.

Duka e fillon mandatin e tij katėrvjeēar menjėherė pas pėrfundimit tė Kongresit. Kėto janė disa nga pėrgjegjėsitė qė Duka do t’i ketė nė rolin e tij tė ri:

Kontrollimi i pėrgjithshėm i UEFA-s dhe lėshimi i udhėzimeve tė nevojshme;
Pėrcaktimi i strukturės organizative;
Mbikėqyrja e transaksioneve financiare;
Emėrimi i pesė anėtarėve nė Komitetin pėr Qeverisje dhe Pajtim nė UEFA, si dhe lėshimi i udhėzimeve pėr punėn e tyre;
Emėrimi i sekretarit tė pėrgjithshėm dhe zėvendėssekretarit , sipas propozimit tė presidentit tė UEFA-s;
Shkarkimi i i sekretarit tė pėrgjithshėm dhe zėvendėssekretarit , sipas propozimit tė presidentit tė UEFA-s ose sipas vendimit tė marrė nga tė paktėn 2/3 e anėtarėve tė Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-s;
Mbikėqyrja e pėrgjithshme e administratės tė UEFA-s, pėrfshirė kėtu punėn e sekretarit tė pėrgjithshėm dhe zėvendėssekretarit tė pėrgjithshėm, veēanėrisht sa i pėrket monitorimit tė ligjeve, statuteve, rregullave dhe urdhėrave tė lėshuar nga UEFA;
Pėrmbledhja e njė raporti tė shkruar pėr ta prezantuar nė Kongresin e Zakonshėm tė UEFA-s;
Ekzaminimi i raportit tė aministratės nė Kongresin e Zakonshėm tė UEFA-s
Komiteti Ekzekutiv ėshtė organi suprem ekzekutiv i UEFA-s. Ai pėrbėhet nga presidenti i UEFA-s, 16 anėtarė tė zgjedhur nga Kongresi, dy anėtarė tė zgjedhur nga Shoqata e Klubeve Evropiane dhe njė anėtar nga Ligat Evropiane.

Zakonisht, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s takohet njė herė ēdo dy muaj dhe takimi udhėhiqet nga presidenti i UEFA-s. Vendimet e marra nga ky Komitet hyjnė menjėherė nė fuqi, pėrveē nėse vetė anėtarėt vendosin qė tė mos ndodhė kjo gjė.

Duka nuk do tė ketė tė drejtė tė marrė pjesė nė asnjė proces vendimmarrės qė e pėrfshin Federatėn Shqiptare tė Futbollit, klubet e Shqipėrisė apo ligat e futbollit shqiptar pasi qė kjo gjė paraqet konflikt interesi.

Roma ishte nikoqire pėr Kongresin e kėtij viti tė UEFA-s dhe pėrveē qė u zgjedhėn anėtaret e Komitetit Ekzekutiv, aty u vendosėn edhe disa gjėra tė tjera. Nė agjendė ishin:

Raporti vjetor i UEFA-s, 2017/2018
Raportet e kryesuesve tė komiteteve
Zgjedhja e presidentit tė UEFA-s me mandat katėr katėrvjeēar
Zgjedhja e Kėshillit tė FIFA-s (dy zėvendėspresidentė tė FIFA-s me mandat katėrvjeēar, njė anėtar i zakonshėm me manat katėrvjeēar dhe anėtarė tė zakonshėm me mandat dyvjeēar)
Ratifikimi i njė pėrfaqėsuesi tė ri tė Shoqatės sė Klubeve Evropiane dhe tė Komitetin Ekzekutiv tė UEFA-s
Ratifikimi i anėtarėve tė rinj nė Organet e UEFA-s pėr Administrimin e Drejtėsisė

Gazeta Express

Shenimi IM....juve me flamur shkoni ne kominat ne hulumtoni per bucet e viteve 80-te.Numri i nevojshėm i 27 votave iu dha presidentit tė diskutueshėm tė federates ukrainase, Andrei Pawelko, i cili ėshtė kėshtu i ri nė lesh uefa.Ish portieri i ekipit bullgar Borislaw Mihajlov u tėrhoq,pasi mori vetėm 25 vota.Ceferin u rizgjodh apet,pavaresisht se e kishin akuzuar si njeriu i....................Moskes.

Kshu juve tifozat e komtares.