PDA

View Full Version : Akil Gjakova fiton medaljen e artė nė Grand Prix, mposht kampionin olimpik


Ragnar
31-07-2018, 11:55
https://telegrafi.com/wp-content/uploads/2018/07/AkilGjakova-780x439.jpg

Akil Gjakova e ka nisur nė mėnyrėn mė tė mirė misionin pėr tė fituar normėn Olimpike Tokyo 2020.

Xhudisti ynė fitoi medaljen e artė nė Grand Prixin e xhudos, qė po mbahet nė Zagreb tė Kroacisė.


Gjakova arriti tė triumfojė ndaj medalistėve Olimpikė, pėr t’u ngjitur nė podium me tė artėn nė qafė, kategoria -73 kilogramė.

https://telegrafi.com/wp-content/uploads/2018/07/Gajkovabasile.jpg

Akili nė finale mposhti kampionin Olimpik nga Lojėrat Olimpike RIO 2016, kategoria -66 kg, italianin Fabio Basile.

Nė gjysmėfinale, garuesi ynė u pėrballė me medalistin e argjendtė nga RIO 2016, Rustam Orujov i Azerbajxhanin, tė cilin e mposhti me njė Ippon mjeshtėror.

https://telegrafi.com/wp-content/uploads/2018/07/37945564_2158015887603772_926208310107963392_n.jpg
Flamuri i Kosovės duke valuar gjatė marrjes sė medaljes sė artė nga Akil Gjakova nė Grand Prix Foto: Kosovo National Olympic Committee

Nė pėrgjithėsi, Akili fitoi pesė luftėra. Ai doli i pari nė njė konkurrencė prej 56 garuesve.

Kujtojmė qė kjo garė vlente pėr tė fituar pikė pėr normėn Olimpike Tokyo 2020.

Tė premten, motra e Akilit, Nora Gjakova doli e pesta nė kategorinė -57 kg, kurse Distria Krasniqi, garoi nė kategorinė -48 kg dhe u ndalė nė raundin e dytė nga fituesja e medaljes sė artė, Daria Bilodid.

KOK pėrgėzon suksesin e xhudistėve tanė dhe trajnerit kampion Olimpik, Driton Kuka. /KOK/

Fshatari
31-07-2018, 12:00
Ari i Republikes se Kosoves po tmerron serbine dhe disa vende t'evropes perendimore.
Shteti i Kosoves ka shume yje qe po ndriēojne evropen e mplakur.
Ky shtet i fuqishem evropian po shkakton shume xhelozi ne serbi dhe te miqt e saj…!