PDA

View Full Version : KF Elbasani


Angel69
10-10-2018, 20:07
http://imgur.com/qD15wPE.png


Plot 105 vite mė parė u krijua ekipi i futbollit tė Elbasanit. Klub i themeluar nė vitin 1913 si rrjedhė e bashkimit tė dy skuadrave nga Elbasani: Pėrparimi dhe Afėrdita.

Skuadra elbasanase hyri nė ligėn e parė tė FSHF-sė nė vitin 1930, ndėrsa nė 1932-shin ndryshon emrin nė KS Skampa, tė cilin e barti deri nė vitin 1939.

Nga ky vit ėshtė njohur si KS Bashkimi. Nė vitin 1949, pas Luftės sė Dytė Botėrore, skuadra ėshtė njohur me emrin Elbasani deri nė vitin 1950, ku sistemi i atėhershėm i vė emrin Puna Elbasan, pastaj nė vitin 1958, KS Labinoti Elbasan.

Nė vitin 1991 i rikthehet emri i vjetėr KS Elbasani, ndėrsa nga viti 1997 Klubi i Futbollit pavarėsohet nga Klubi i Sportit dhe thirret KF Elbasani.

KF Elbasani ėshtė dy herė kampion i ligės sė parė shqiptare dhe deri mė tani ka fituar dy trofe tė Kupės kombėtare dhe nje here Superkupen e Shqiperise.

Nė arenėn e futbollit europian ka marrė pjesė nė Ligėn e Kampionėve, nė Kupėn UEFA, si dhe nė Kupėn Ballkanike.

Angel69
17-10-2018, 20:56
Pavarėsisht situatės jo tė mirė nė tė cilėn ndodhet Elbasani nė kampionat, ku ende nuk e ka provuar shijen e pikės, skuadra ėshtė duke vijuar normalisht pėrgatitjet nė kuadėr tė ndeshjes sė radhės me Besėn nė Kavajė. Njė transfertė e vėshtirė kjo pėr elbasanasit, por asgjė nuk shihet si e pamundur.

Objektiv do tė jetė marrja e tri pikėve, ndonėse nė situatėn ku janė edhe njė pikė mund t’u shėrbente pėr moralin. Pikėrisht pėr nisjen e dobėt tė kampionatit dhe sfidėn e radhės me Besėn nė transfertė, pėr Tv “Skampa” flasin dy lojtarėt e skuadrės sė Elbasanit, Brixhild Brahimaj dhe Nertil Hoxhaj, tė cilėt pavarėsisht tė gjithave janė optimistė pėr tė bėrė kthesėn pikėrisht nė Kavajė.

Java e gjashtė e Kategorisė sė Parė do tė luhet kėtė fundjavė, pas pushimit njėjavor pėr shkak tė ndeshjesve tė Kombėtares. Sfidat e tjera nė Grupin B do tė jenė ato midis Tomorit dhe Turbinės, Pogradecit dhe Apolonisė, Lushnjes dhe Bylisit si edhe Orikumit me Egnatian.

Angel69
30-10-2018, 08:13
Kur KF Elbasani dilte kampion ne 2006
http://imgur.com/mjC41je.jpeg
http://imgur.com/mmTgZ1i.jpeg
http://imgur.com/abHASBS.jpeg
http://imgur.com/d12oiGk.jpeg

Angel69
30-10-2018, 08:22
Vashdojme...


http://imgur.com/FU8TF4D.jpeg
http://imgur.com/VzzjPki.jpeg
http://imgur.com/ZLoZG5d.jpeg
http://imgur.com/UvpReIp.jpeg

Angel69
30-10-2018, 08:25
Heronjte e atyre viteve:

Kapiten Nevil Dede, Arusha verdhe blu Skerdi Bejzade etj...http://imgur.com/9FXMfIT.jpeg
http://imgur.com/Cos5B2f.jpeg

Angel69
30-10-2018, 09:42
Si mbushej stadiumi ne ato vite...


http://imgur.com/xu2Zh6C.jpeg

Angel69
30-10-2018, 09:44
Kto jane kontribuesit me te medhenj per shpalljen kampion te KF Elbasanit ne 2006


http://imgur.com/eYaN8CO.jpeg
http://imgur.com/F8SxZMJ.jpeg

Angel69
25-12-2018, 15:31
Kur Elbasani i gėzohej futbollit dhe Merxha shėnonte si… Lionel Mesi

Sezoni 2004-2005. Elbasani bėri goxha merkato dhe nė fund verdheblutė u shpallėn nėnkampionė tė Shqipėrisė. Tirana ngrinte titullin dhe njė vit mė pas skuadra e financuar nga Arben Laze ēoi gjithė Elbasanin peshė. Titulli ishte i shumėpritur.

Atėherė stadiumi “Ruzhdi Bizhuta” mbushej plot dhe i gjithė qyteti vishej me ngjyrat verdheblu. Me njė Elbasan tė tillė shumėkush mund tė bėhej tifoz. Mė poshtė ju sjellim njė nga golat mė tė bukur.

Erjol Merxha bėnte Mesin nė njė ndeshje kundėr Teutės, qė nė fund tė atij viti fitoi Kupėn e Shqipėrisė. Marrje e topit, lėvizje e bukur dhe finte. Nė fund topi i gjuajtur prej tij u ndal nė rrjetė.

shoku_tanku
25-12-2018, 15:33
Ekziston akoma si ekip Elbasani?

Angel69
12-11-2019, 19:50
Pesė skuadra mes Kategorisė sė Parė, duke filluar qė nga Besa, Kastrioti, Vora, Dinamo e Elbasani, aty ku nė dy vitet e fundit ėshtė njė nga lojtarėt e spikatur. Nė verė ai gjeti akordin me skuadrėn e Llapit nė Superligėn e Kosovės, por duket se vendosi qė tė rikthehet e tė luajė nė Kategorinė e Parė me verdheblutė…

Klodian Nuri, kėtė sezon ka shėnuar tre gola pėr fanellėn verdheblu, ndėrsa pas ndeshjes sė fituar me Ilirinė, ai ka pohuar: “Ndihemi shumė mirė pas fitores me Ilirinė dhe duhet qė tė lėmė fundin sa mė shpejt. Janė shumė ndeshje dhe kam besim se do t’ia dalim”.

“Nuk kanė rėndėsi golat e mi, por mė shumė dua qė t’i shėrbej skuadrės qė tė fitoj dhe tė grumbullojė pikė qė tė mbijetojė pa probleme nė kampionatin e Kategorisė sė Parė, ndryshe nga vjet. Pėrpara kemi njė transfertė delikate me Shėnkollin dhe ne duhet qė tė vijojmė tė bėjmė ecuri pozitive, pse jo tė marrim njė tjetėr fitore”, – tha Klodian Nuri nė mbyllje tė prononcimit.