PDA

View Full Version : Pėr Serbinė, refuzon Shqipėrinė dhe Kosovėn


Llapi
29-10-2018, 20:22
https://insporti.com/wp-content/uploads/2018/10/zekaj.png


Pėr Serbinė, refuzon Shqipėrinė dhe Kosovėn
Futboll 28 Tetor 2018 17:02

Nėse do t’i thoshe njė shqiptari tė Kosovės nė vitin 1999 se pas 19 vitesh njė futbollist shqiptar nuk do tė pranonte Kombėtaren e Shqipėrisė pėr tė luajtur pėr Serbinė (Pėrfaqėsuesja e Kosovės ishte njė ėndėrr e largėt nė ato vite) mbase nuk do tė tė kursente plumbin! Megjithatė, jetojmė nė njė realitet tjetėr dhe nė njė kohė krejt tė ndryshme, paqeje tė detyruar, fatmirėsisht.

E nė kėtė atmosferė tė acaruar nė ajėr, na del njė djalosh, Arton Zekaj, qė refuzon Shqipėrinė dhe Kosovėn pėr tė nderuar fanellėn e Serbisė!

Rast grotesk, por i vėrtetė! Mesfushori 18-vjeēar ka lindur nė Beograd. E ka nisur karrierėn e tij te Partizani i Beogradit dhe duket se ėshtė ushqyer me tė njėjtėn frymė si ēdo banor tjetėr i shtetit fqinj. Mbase ka mėsuar dhe historinė e padrejtėsisė se si Serbisė “iu hoq me forcė njė pjesė e territorit”. Pėrndryshe, nuk do tė kishte asnjė mundėsi tjetėr dhe asnjė motiv qė njė shqiptar i Kosovės tė pėrfaqėsojė Serbinė! Tmerr!

Lojtari i lindur nė vitin 2000, bėri hapin e madh nė karrierė, pasi kaloi nga kampionat serb i futbollit te gjigantėt e Lilles nė Francė. Francezėt paguan 300.000 euro pėr shėrbimet e tij. 260.000 mijė pėr Partizanin e Beogradit si taksė e formimit dhe 40 mijė pėr ekipin e Sopot Beograd, ku luajti nė sezonin para se tė transferohej nė klubin francez.

Zekaj ėshtė grumbulluar rregullisht nga kombėtaret U-15, U-16 dhe U-17 tė Serbisė. Ai ėshtė lojtar i rėndėsishėm, pasi ka mbajtur dhe shiritin e kapitenit me kėtė skuadėr. Sa krenare do tė jetė familja e tij, shumė… E ka ushqyer me vlera dhe me tradita shqiptarėsh! Sidomos tani qė ka refuzuar Shqipėrinė dhe Kosovėn!!!

Gi de Masha
29-10-2018, 20:46
https://insporti.com/wp-content/uploads/2018/10/zekaj.png


Pėr Serbinė, refuzon Shqipėrinė dhe Kosovėn
Futboll 28 Tetor 2018 17:02

Nėse do t’i thoshe njė shqiptari tė Kosovės nė vitin 1999 se pas 19 vitesh njė futbollist shqiptar nuk do tė pranonte Kombėtaren e Shqipėrisė pėr tė luajtur pėr Serbinė (Pėrfaqėsuesja e Kosovės ishte njė ėndėrr e largėt nė ato vite) mbase nuk do tė tė kursente plumbin! Megjithatė, jetojmė nė njė realitet tjetėr dhe nė njė kohė krejt tė ndryshme, paqeje tė detyruar, fatmirėsisht.

E nė kėtė atmosferė tė acaruar nė ajėr, na del njė djalosh, Arton Zekaj, qė refuzon Shqipėrinė dhe Kosovėn pėr tė nderuar fanellėn e Serbisė!

Rast grotesk, por i vėrtetė! Mesfushori 18-vjeēar ka lindur nė Beograd. E ka nisur karrierėn e tij te Partizani i Beogradit dhe duket se ėshtė ushqyer me tė njėjtėn frymė si ēdo banor tjetėr i shtetit fqinj. Mbase ka mėsuar dhe historinė e padrejtėsisė se si Serbisė “iu hoq me forcė njė pjesė e territorit”. Pėrndryshe, nuk do tė kishte asnjė mundėsi tjetėr dhe asnjė motiv qė njė shqiptar i Kosovės tė pėrfaqėsojė Serbinė! Tmerr!

Lojtari i lindur nė vitin 2000, bėri hapin e madh nė karrierė, pasi kaloi nga kampionat serb i futbollit te gjigantėt e Lilles nė Francė. Francezėt paguan 300.000 euro pėr shėrbimet e tij. 260.000 mijė pėr Partizanin e Beogradit si taksė e formimit dhe 40 mijė pėr ekipin e Sopot Beograd, ku luajti nė sezonin para se tė transferohej nė klubin francez.

Zekaj ėshtė grumbulluar rregullisht nga kombėtaret U-15, U-16 dhe U-17 tė Serbisė. Ai ėshtė lojtar i rėndėsishėm, pasi ka mbajtur dhe shiritin e kapitenit me kėtė skuadėr. Sa krenare do tė jetė familja e tij, shumė… E ka ushqyer me vlera dhe me tradita shqiptarėsh! Sidomos tani qė ka refuzuar Shqipėrinė dhe Kosovėn!!!

Ēfarė shtetėsie ka ky Artoni?

Shkrime e paraqitje tė tilla si nė kėtė shkrim dikur i quaja: patriotizėm turbo folklorik; para pak ditėsh nė forum njėri e pėrdori njė shprehje e cila m'u duk e pranueshme, pra i quajti "ilahi patriotike"!!!

Ky tashmė paska kaluar nė Francė dhe ėshtė e natyrshme qė "pėrfitimet" shkojnė nė shtetin ku ka lindur !

Pirati
29-10-2018, 20:46
edhe ky krejte si Hashimi qenka, se edhe Hushimi jeton ne Kosove, por luan ne formacion te Serbise, tandem me Vuqiqin.

AAO
29-10-2018, 20:50
Ky djaloshi do e kuptoje gabimin kur nga tribunat per cdo rast te humbur do degjoje shprehje te tipit jebemti siptari. Por do jete shume vone.

Beaute
29-10-2018, 21:15
Eshte e sigurte qe ne venat e tij ka gjak shqiptar? Se mos jet noj dobiē??
Jam pa fjale .

Akrepi
29-10-2018, 21:29
Po ē'na plasi se pėr kė do luaj ky.

Samiu
29-10-2018, 21:42
Eshte e sigurte qe ne venat e tij ka gjak shqiptar? Se mos jet noj dobiē??
Jam pa fjale .

Akoma habitesh ti Bukuri me ndodhi te ketilla?:P ...nejse...

Mua, p.sh. nga kurioziteti thjesht, do t`me interesonte nese ka pas kerkesa qe ky te luaj per kombetaret tona, pasi qe ne artikull nuk eshte permendur ky fakt.

P.s. Woow...sa pa lidhje e idiote kjo shprehja "...kombetaret tona..."...Fakt i hidhur!

SystemA
29-10-2018, 21:48
Xhevat Prekazi 18 gusht 1957 nė Mitrovicė dhe i takon elitės sė futbollistėve tė Kosovės. Ka luajtur pėr disa ekipe mė me renome Evropiane si Hajduk (Split), Partizan (Beograd) dhe Galatasaraj (Stamboll).

Xhevat Prekazi ėshtė njė ndėr legjendat e futbollit kosovar dhe evropian. Xhevati ka luajtur pėr ekipin e Galatasaraj-it nė vitet qė Kosova ishte nė krizėn e madhe. Xhevat Prekazi vjen nga familja Prekazi, ka lindur nė qytetin e Mitrovicės dhe ėshtė rritur nė familje me 6 fėmijė.

Nėna Lejlaja dhe babai Rifati i rritėn fėmijėt me shumė mundim, pa punėsi, me varfėri por plot dashuri. Luani, Fatosi, Xhevati, djemėt u rriten filluan te luajn futboll. Te trete ishin te suksesshem.


Fudbalska legenda Dževad Prekazi, aktuelni trener omladinskog pogona beogradskog Partizana, kazao je juče novinarima nakon utakmice sa Radničkim da ga za Pirot vežu samo lepe uspomene, da ga raduje što je Radnički ponovo posle dugo godina u prvoj ligi, gde mu je i mesto. Prekazi je juče obišao i grob tvorca pirotskog Prvog maja Dragana Nikolića, čoveka koji ima izuzetne zasluge za razvoj pirotske industrije, ali i fudbala. Iz tog perioda seže i prijateljstvo dve legende Dževada Prekazija i Dragana Nikolića.

Komenti 1....GJEVAT FAQJA E ZEZ BIMA E FLLIQT E KOSOVES nga pelazg ilirian.

Komenti i dyte...ja honkshi kaken prekit nga bujar sahiti.

Trica eshte KJO....kujt ti napim apo kush ka drejta???

Kur ta gjeni lajmeroni Benin ke....PINXHOT.

Laku noq.

lonely_lion
29-10-2018, 21:57
Ky djaloshi do e kuptoje gabimin kur nga tribunat per cdo rast te humbur do degjoje shprehje te tipit jebemti siptari. Por do jete shume vone.

Po mbase i pelqen ta jebin. C'problem do kete se do e jebin kolektivce?

Pirati
29-10-2018, 22:08
mos shani ēunin :D ja shembull une doja te luaja per Shqiperine :D thane nuk ka vend.

Shkrimi eshte i porositur dhe skajshmerisht tendencioz. Tani shtrohet pyetja, kur ka pyetur Kusova, Shqiperia ne ekziston ky shqiptare diku. Dhe „faji“ i tij, qe ka lindur ne Beograd, sikur qe ēdo femije shqiptare i lindur diku ne nje xy shtetin e Juropes o diku ne bote dhe qe si rasti i tij ka edhe te tjere qe luajne per ekipe te huaja dhe kombetare te shteteve ku ata jetojne.

Samiu
29-10-2018, 22:21
Xhevat Prekazi 18 gusht 1957 nė Mitrovicė dhe i takon elitės sė futbollistėve tė Kosovės. Ka luajtur pėr disa ekipe mė me renome Evropiane si Hajduk (Split), Partizan (Beograd) dhe Galatasaraj (Stamboll).

Xhevat Prekazi ėshtė njė ndėr legjendat e futbollit kosovar dhe evropian. Xhevati ka luajtur pėr ekipin e Galatasaraj-it nė vitet qė Kosova ishte nė krizėn e madhe. Xhevat Prekazi vjen nga familja Prekazi, ka lindur nė qytetin e Mitrovicės dhe ėshtė rritur nė familje me 6 fėmijė.

Nėna Lejlaja dhe babai Rifati i rritėn fėmijėt me shumė mundim, pa punėsi, me varfėri por plot dashuri. Luani, Fatosi, Xhevati, djemėt u rriten filluan te luajn futboll. Te trete ishin te suksesshem.


Fudbalska legenda Dževad Prekazi, aktuelni trener omladinskog pogona beogradskog Partizana, kazao je juče novinarima nakon utakmice sa Radničkim da ga za Pirot vežu samo lepe uspomene, da ga raduje što je Radnički ponovo posle dugo godina u prvoj ligi, gde mu je i mesto. Prekazi je juče obišao i grob tvorca pirotskog Prvog maja Dragana Nikolića, čoveka koji ima izuzetne zasluge za razvoj pirotske industrije, ali i fudbala. Iz tog perioda seže i prijateljstvo dve legende Dževada Prekazija i Dragana Nikolića.

Komenti 1....GJEVAT FAQJA E ZEZ BIMA E FLLIQT E KOSOVES nga pelazg ilirian.

Komenti i dyte...ja honkshi kaken prekit nga bujar sahiti.

Trica eshte KJO....kujt ti napim apo kush ka drejta???

Kur ta gjeni lajmeroni Benin ke....PINXHOT.

Laku noq.

Per Fadil Vokrrin, kur luante per Partizanin e Beogradit ia kishte vle qe krenoheshim dikur, si te rinje shqiptare e futboldashes qe ishim, ndersa per kete Prekazin jo besa...po nejse...P.s. kjo "c"-ja te fjala "noc" ka nje bisht permbi si "c"-ja jone qe ka poshte, por une nuk di asnjeres t`ia vej...

busavata
29-10-2018, 22:30
Nuk osht shqiptari i pare qe luan per partizanin e beogradit ..

Rex
29-10-2018, 22:47
P.s. kjo "c"-ja te fjala "noc" ka nje bisht permbi si "c"-ja jone qe ka poshte, por une nuk di asnjeres t`ia vej...

Mbaje gishtin pak me gjate mbi shkronjen c dhe dalin tjerat...ēćč.

P.s. Nuk pranoj falenderime. Vetem birra.

Beu_Shpata
29-10-2018, 22:52
Fundja fundit ėshtė vetėm njė futbollist. Ē'ti bėjmė politikanėve tė shitur tė cilėt i kemi patur dhe vazhdojmė t'i kemi me dyzina. Ata bėjnė dėmin mė tė madh.

Samiu
29-10-2018, 22:55
Mbaje gishtin pak me gjate mbi shkronjen c dhe dalin tjerat...ēćč.

P.s. Nuk pranoj falenderime. Vetem birra.

Ne laptop jam...me telefon e di.

-qesh-....mezi qe e postova postimin pa t`falenderu....:d

P.s. s`po di as foto t`birres me vendos...-qesh-
... ik pash besen dhe ti, m`bone me turp tani``chairhide``

https://vignette.wikia.nocookie.net/bier/images/3/35/Stuttgarter_Hofbr%C3%A4u_Kellerbier_Werbung.jpg/revision/latest?cb=20170308223858&path-prefix=de

Rex
29-10-2018, 23:02
Ne laptop jam...me telefon e di.

-qesh-....mezi qe e postova postimin pa ta falenderu....:d

Aha ok, ne laptop eshte pak me ndryshe.

Duhesh me mbajt te shtypur shkronjen c me gisht te komes.

P.s. sa u shpreha per nje birre para gjumit :P

Samiu
29-10-2018, 23:08
Aha ok, ne laptop eshte pak me ndryshe.

Duhesh me mbajt te shtypur shkronjen c me gisht te komes.

P.s. sa u shpreha per nje birre para gjumit :P

Haha, nejse nuk e paske thon me gishtin e ciles kom...po nejse...ik futja gjume...:D

Adea
29-10-2018, 23:32
Fundja fundit ėshtė vetėm njė futbollist. Ē'ti bėjmė politikanėve tė shitur tė cilėt i kemi patur dhe vazhdojmė t'i kemi me dyzina. Ata bėjnė dėmin mė tė madh.

Te gjithe politikanet dhe kokat e medhaja te shteteve, te te gjitha shteteve pa perjashtim, nqs kane bere deme, keto deme, po e theksoj, ia kane bere kokes se tyre.

Akti me flagrant i vetvrasjes. Ata koka kane qene aty sepse aty duhet te ishin. Per cdo akt te kryer kriminal ekziston edhe nje denim qe i pergjigjet aktit te kryer.

Nqs keto koka shteti kane dhene urdher te pergjojne njerez mberritja e te cileve ketu ishte e paralajmeruar me Testament dhe Kuran dhe te cilet nuk u priten nga delegacione shteterore por nga te njohur te te njohurve te te njohurve, atehere keta koka shteti kane kryer vetevrasje.

Obama i Barakajve eshte rasti me flagrant.

Megjithate akti me i madh kriminel nuk eshte ai i vetvrasjes (vetem per mua vetvrasja eshte e ndaluar) por i vrasjes.

Vrasja eshte kryer nga keta "te zgjuar" apo te "dritezuar" apo "te rilindur" apo "rebele" apo "revolucionare", jeta e te cileve nuk vlen as as nje qime koke e nje koke shteti.


Per kete arsye une propozoj perndjekjen e ketyre te fundit dhe asgjesimin e plote te tyre.

Paraja e tyre e vene si pasoje e shantazhit te kryer ndaj ketyre kokave vjen era gjak. Koka e nje vendi eshte me te vertete koka e nje vendi shpirteror. Kush do qofte.


Dea

SystemA
30-10-2018, 04:16
Per Fadil Vokrrin, kur luante per Partizanin e Beogradit ia kishte vle qe krenoheshim dikur, si te rinje shqiptare e futboldashes qe ishim, ndersa per kete Prekazin jo besa...po nejse...P.s. kjo "c"-ja te fjala "noc" ka nje bisht permbi si "c"-ja jone qe ka poshte, por une nuk di asnjeres t`ia vej...

Kosova dhe Serbia arrijnė marrėveshje pėr personat e pagjetur

Delegacionet e Kosovės dhe tė Serbisė miratuan procedurat pėr pranim-dorėzimin e mbetjeve mortore, qė mund tė ndihmojnė nė kėrkimin e personave tė zhdukur gjatė luftės nė Kosovė.

Marrėveshja u arrit nga Grupi Punues pėr Persona tė Zhdukur dhe u bė e ditur pas takimit tė delegacioneve tė Serbisė, Kosovės dhe Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq nė Beograd.

Delegacionet pjesėmarrėse, tė udhėhequra nga Velko Odalloviq, Ibrahim Makolli dhe Fabienne Bourdieu, thanė se presin qė procedurat e miratuara tė ndihmojė procesin e gjetjes sė tė zhdukurve.

"Sot, 20 vjet pas luftės, 6,057 njerėz janė tė raportuar nė Komitetin Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq si tė zhdukur nga konflikti nė Kosovė", tha Bourdieu.

"Familjet e tyre jetojnė nė pasiguri, pa e ditur se ēfarė ka ndodhur me tė dashurit e tyre", shtoi ai.

Sipas tė dhėnave tė organizatės joqeveritare "Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare", nga lufta nė Kosovė, mė 1998-99, mbeten tė zhdukur 1,658 persoma. Prej tyre, mbi 1,000 janė shqiptarė, ndėrsa mbi 500 janė serbė dhe tė tjerė.


Fazit: c me bish ose pa bisht e zevendesoj me q-ne.Ky quni ka lindur ne Beograd dhe jo ne Prishtine,Vuqidol,Tirane pa zbritur ne Epir tek Boqaret.Quni nep vetem golla ndersa do te tjere kane vrare shqiptare apo gjakun e tyre,ka shkruajtur dikush ne forum.Eshte SUME KOPUK i TRASHE ky hapesi i temave qe do te mbuloje GOVNE-n me pishare.

Dite te mbare Sami.

Adea
30-10-2018, 06:24
mos shani ēunin :D ja shembull une doja te luaja per Shqiperine :D thane nuk ka vend.

Shkrimi eshte i porositur dhe skajshmerisht tendencioz. Tani shtrohet pyetja, kur ka pyetur Kusova, Shqiperia ne ekziston ky shqiptare diku. Dhe „faji“ i tij, qe ka lindur ne Beograd, sikur qe ēdo femije shqiptare i lindur diku ne nje xy shtetin e Juropes o diku ne bote dhe qe si rasti i tij ka edhe te tjere qe luajne per ekipe te huaja dhe kombetare te shteteve ku ata jetojne.


Hahaha, cudi me vjen nga fakti se me kete lloj fytyre dhe trupi te bukur e kam imagjinuar gjithnje shpatin nga nje forum i vjeter dhe Beu_Shpaten nga ky forum.Dea

busavata
30-10-2018, 15:53
Ky dosti kur ka dasht me lujt per kombetaret e tona , ja kan lyp 100 000 euro nese don me lujt per Kosove ose Shqiperi .. A e dini rastin e Shaqirit edhe Canes ?

ricky_ch
30-10-2018, 16:54
Thojnė dardha bie ndėr dardhė. Ky paska lindur nė vitin 2000,
dmth prindėrit e tij derisa populli shqipėtar nė Kosovė pėrjetonte
njė gjenocid tė paparė mu nė mes tė Europės, kėsaj familje
si dhe shumė tė tjerėve nuk u ka bėrė pėrshtypje dhe s'ka qenė
kurrfarė pengese tė jetojnė midis Beogradit! E tani ne pyesmi
veten pse zgjodhi ky Sėrbinė?! - Po ne , ē'presim nga njerėz tė tillė?
E mbi tė gjitha, pse befasohemi? - Prindėrit e tij tė kishin pasur
kokrrėn e ndjenjės pėr popullin tonė nuk do tė kishte qėndruar nė
Sėrbi. Tė gjithė ata qė qėlluan nė Sėrbi e patėn pakėz ndjenja
pėr popullin e vet lėshuan Sėrbinė. Aty qėndruan vetėm fundrrinat
dhe tė degjeneruarit pėr tė cilėt "shqiptaria" se ka kokrrėn
e vleres.
Por, nė fund tė fundit, nėse s'luan pėr ndonjė shtet nuk bėhet
kiameti, e sidomos nėse tė ka mbetur karriera qė tė luash pėr shtetin
e armikut, tė ka hangėr dreqi.

Pirati
31-10-2018, 20:09
Thojnė dardha bie ndėr dardhė. Ky paska lindur nė vitin 2000,
dmth prindėrit e tij derisa populli shqipėtar nė Kosovė pėrjetonte
njė gjenocid tė paparė mu nė mes tė Europės, kėsaj familje
si dhe shumė tė tjerėve nuk u ka bėrė pėrshtypje dhe s'ka qenė
kurrfarė pengese tė jetojnė midis Beogradit! E tani ne pyesmi
veten pse zgjodhi ky Sėrbinė?! - Po ne , ē'presim nga njerėz tė tillė?
E mbi tė gjitha, pse befasohemi? - Prindėrit e tij tė kishin pasur
kokrrėn e ndjenjės pėr popullin tonė nuk do tė kishte qėndruar nė
Sėrbi. Tė gjithė ata qė qėlluan nė Sėrbi e patėn pakėz ndjenja
pėr popullin e vet lėshuan Sėrbinė. Aty qėndruan vetėm fundrrinat
dhe tė degjeneruarit pėr tė cilėt "shqiptaria" se ka kokrrėn
e vleres.
Por, nė fund tė fundit, nėse s'luan pėr ndonjė shtet nuk bėhet
kiameti, e sidomos nėse tė ka mbetur karriera qė tė luash pėr shtetin
e armikut, tė ka hangėr dreqi.

Qe nuk ja qedhove hiq, ama hiq rezultatit ne totale.

Ne Beograd thonin te jetojne rreth 100.000 shqiptare (shifer e ekzagjeruwr) pa shqiptaret ne tu Lugines, por perseri dhe shikuar me holle shifra prej 100.000 ne territorin e serbise, pa llogaritur shqiptaret e Lugines eshte e mundshme dhe reale. Ata njerez nuk jane nga dje aty, por ndoshta decenie dhe kane bizneset e tyre. Nuk ka qytet ne serbi qe nuk ka nje furre buke me pronare shqiptare dhe tjeret te perfshire ne biznese tjera.

Keshtu qe analog vie edhe pyetja, po te kishte ndjenjen e shqiptarit, popdhi i Kusoves edhe rrenje bimesh do te hante dhe nuk do lejonte pas gjithe asaj qe i ka ndodhur ta qeras serbine me gjysem miliarde eurosh ne vit, duke i blere prej plazma keksi e deri ne narezak te govedjes :D shto ketu gjithe ate destruktivitet politik dhe institucional qe i bene jetes se qytetarit te Kosoves pa prezencen e saj ne Kosove.

Dhe tani vendosi vijen ne kolonen totale te rezultatit dhe shif nga cila ane te del degjenerata !

Pirati
31-10-2018, 21:13
Hahaha, cudi me vjen nga fakti se me kete lloj fytyre dhe trupi te bukur e kam imagjinuar gjithnje shpatin nga nje forum i vjeter dhe Beu_Shpaten nga ky forum.Dea

Po njejte duken sikur Shpat Kasapi :D

murik
31-10-2018, 21:30
Po vari lesht le te shkoje ku te doje,a thu se eshte Messi ky. Lojtare si ky ka me qindra verdalle

SystemA
31-10-2018, 23:26
Ata kuracat me flamur kur lindin ne Gjermani quhen...patriote apo jo????

Adea
01-11-2018, 00:12
Thojnė dardha bie ndėr dardhė. Ky paska lindur nė vitin 2000,
dmth prindėrit e tij derisa populli shqipėtar nė Kosovė pėrjetonte
njė gjenocid tė paparė mu nė mes tė Europės, kėsaj familje
si dhe shumė tė tjerėve nuk u ka bėrė pėrshtypje dhe s'ka qenė
kurrfarė pengese tė jetojnė midis Beogradit! E tani ne pyesmi
veten pse zgjodhi ky Sėrbinė?! - Po ne , ē'presim nga njerėz tė tillė?
E mbi tė gjitha, pse befasohemi? - Prindėrit e tij tė kishin pasur
kokrrėn e ndjenjės pėr popullin tonė nuk do tė kishte qėndruar nė
Sėrbi. Tė gjithė ata qė qėlluan nė Sėrbi e patėn pakėz ndjenja
pėr popullin e vet lėshuan Sėrbinė. Aty qėndruan vetėm fundrrinat
dhe tė degjeneruarit pėr tė cilėt "shqiptaria" se ka kokrrėn
e vleres.
Por, nė fund tė fundit, nėse s'luan pėr ndonjė shtet nuk bėhet
kiameti, e sidomos nėse tė ka mbetur karriera qė tė luash pėr shtetin
e armikut, tė ka hangėr dreqi.Dardha vertete bie nen dardhe Riki por edhe trendafili nuk del nga trendafilat por nga gjembat. Kjo thjeshte per te treguar vertetesine e dy ekstremeve te cilat edhe pse kategorikisht te kunderta jane edhe te verteta.

Ne kohen e turbullirave ne Shqiperi une isha shtatezane me vajzen te cilen kisha shume deshire t'a lindja ne Shqiperi duke u nisur nga fakti qe mamaja ime ishte ndihmes gjineokologe dhe njekohesisht anesteziste e operacioneve rezervuar per lindjet me komplikacione. Bashkeshorti duke patur frike per koken e tij (koha e vjedhjeve te te huajve per para dhe pashaporta) dhe sidomos per te te bijen dhe per mua, vendosi te bente nje kerkese ne ambasaden greke per nje vize udhetimi per mua. Kaluam jashte rradhe dhe u pritem me respekt shume te madh nga Ambasada Greke. Sigurisht behej fjale per nje qytetar te Botes se Lire dhe njekohesisht per arsye te mbiemrit tim. Kur lexuan mbiemrin me pyeten se cfare kerkonte nje greke ne Shqiperi. U thashe qe mamane e kisha mi-nori-tare greke dhe babane shqiptar. Ata moren per baze emrin e babait dhe me thane se emri dhe mbiemri i tij ishin me grek se ai i mamase.

Kjo histori ishte thjeshte per te demonstruar se kur vjen puna per rendesine e kokes se familjes tende edhe sikur ne nje vend armik te strehohesh nuk do te ishte tradheti ndaj vendit tend. Kush eshte arsyeja e vertete qe e ben nje vend te dashur? Eshte familja jote apo jo? Dhe siguracioni i jetes se saj.

Nqs dikush do te thote se eshte gati te sakrifikoje nje njeri te dashur per te shpetuar sikur edhe gjithe boten UNE ate njeri do t'a shumezoja me zero. Eshte budallalliku me i madh qe kam degjuar ndonjehere. Sepse per DIKE nje njeri i VETEM eshte e vetmja gje qe e mban te lidhur me boten.


Nje rast tjeter. Pirro Dhima beri disa here kerkese per te marre te drejten e studimit ne Institutin e Larte te Kultures Fizike. Ai u refuzua. Perse duhet te habitemi ne qe nje shqiptar apo dikush i lindur ne Shqiperi duhet te perfaqesoje ate komb ne nje kohe kur ai komb nuk e ka njohur dhe respektuar.

A quhet tradheti strehimi i mbretereshes hollandeze ne nje toke te huaj (Kanada) gjate luftes se dyte boterore?

Cfare mendimi keni per kete?


Per sa i perket trendafilit qe del nga gjembi une shembull mund te marr ish bashkshortin i cili nga nje larmishmeri vendesh te huaja te cilat pati nderin te vizitoje dhe ne te cilat ai pati kontrata pune, gjithnje, me sinqeritetin me te madh po e them, ai e donte Shqiperine te dyten, pas vendit te vet, per arsye jo vetem se atje linda une por edhe per arsye se qejfin me te madh qe ka bere ne jeten e tij ka qene pikerisht atje.Dea

ricky_ch
01-11-2018, 16:52
Dardha vertete bie nen dardhe Riki por edhe trendafili nuk del nga trendafilat por nga gjembat. Kjo thjeshte per te treguar vertetesine e dy ekstremeve te cilat edhe pse kategorikisht te kunderta jane edhe te verteta.

Ne kohen e turbullirave ne Shqiperi une isha shtatezane me vajzen te cilen kisha shume deshire t'a lindja ne Shqiperi duke u nisur nga fakti qe mamaja ime ishte ndihmes gjineokologe dhe njekohesisht anesteziste e operacioneve rezervuar per lindjet me komplikacione. Bashkeshorti duke patur frike per koken e tij (koha e vjedhjeve te te huajve per para dhe pashaporta) dhe sidomos per te te bijen dhe per mua, vendosi te bente nje kerkese ne ambasaden greke per nje vize udhetimi per mua. Kaluam jashte rradhe dhe u pritem me respekt shume te madh nga Ambasada Greke. Sigurisht behej fjale per nje qytetar te Botes se Lire dhe njekohesisht per arsye te mbiemrit tim. Kur lexuan mbiemrin me pyeten se cfare kerkonte nje greke ne Shqiperi. U thashe qe mamane e kisha mi-nori-tare greke dhe babane shqiptar. Ata moren per baze emrin e babait dhe me thane se emri dhe mbiemri i tij ishin me grek se ai i mamase.

Kjo histori ishte thjeshte per te demonstruar se kur vjen puna per rendesine e kokes se familjes tende edhe sikur ne nje vend armik te strehohesh nuk do te ishte tradheti ndaj vendit tend. Kush eshte arsyeja e vertete qe e ben nje vend te dashur? Eshte familja jote apo jo? Dhe siguracioni i jetes se saj.

Nqs dikush do te thote se eshte gati te sakrifikoje nje njeri te dashur per te shpetuar sikur edhe gjithe boten UNE ate njeri do t'a shumezoja me zero. Eshte budallalliku me i madh qe kam degjuar ndonjehere. Sepse per DIKE nje njeri i VETEM eshte e vetmja gje qe e mban te lidhur me boten.


Nje rast tjeter. Pirro Dhima beri disa here kerkese per te marre te drejten e studimit ne Institutin e Larte te Kultures Fizike. Ai u refuzua. Perse duhet te habitemi ne qe nje shqiptar apo dikush i lindur ne Shqiperi duhet te perfaqesoje ate komb ne nje kohe kur ai komb nuk e ka njohur dhe respektuar.

A quhet tradheti strehimi i mbretereshes hollandeze ne nje toke te huaj (Kanada) gjate luftes se dyte boterore?

Cfare mendimi keni per kete?


Per sa i perket trendafilit qe del nga gjembi une shembull mund te marr ish bashkshortin i cili nga nje larmishmeri vendesh te huaja te cilat pati nderin te vizitoje dhe ne te cilat ai pati kontrata pune, gjithnje, me sinqeritetin me te madh po e them, ai e donte Shqiperine te dyten, pas vendit te vet, per arsye jo vetem se atje linda une por edhe per arsye se qejfin me te madh qe ka bere ne jeten e tij ka qene pikerisht atje.Dea

S'ikur tė ekzistonte njė libėr i udhėzimeve pėr zgjidhjen e rasteve
precedente, njėrėzit kurr nuk do tė gabonin, nė fakt gjithmonė
do tė vepronin sakt. Nejse ky rasti yt nuk ėshtė i njėjtė me rastin
qė pėrmendet nė temė.

Sė pari, tė strehoheshe nė Sėrbi, ishte njėsoj s'ikur t'i hyje
drejt ujkut nė gojė. Kurse familja e kėtij qė pėrrmendet mė lartė
ka shkuar mė herėt, kur gjendja ishte e tensionuar, por akoma
mund tė merrej frymė. Dhe tani ku qėndron problemi?
- Tek solidariteti me bashkatdhetarėt tanė. Derisa Serbia nė Kosovė
gjithėēka ēka lėvizte dhe nuk lėvizte digjte dhe e shkatėrronte,
ky dhe shumė shipėtarė tė ndershėm (poshteni albanci)
kanė qėndruarė dhe pėrjetuarė gjėrat qė bėnin sėrbet nė TV.

Qė ta bėjė mė shkurt, ēdo shqipėtarė qė ka pasur pakėz ndjenja
pėr atė ēka po ndodh nė Kosovė, ėshtė dashur ta lėshojė
Sėrbinė dhe tė shkojė gjetiu, dhe besoj se kado qė tė kish
shkuar do ta kishte pasur shumė mė sigurtė se nė Sėrbi
duke pasur parasysh se edhe ėshtė bombarduar nga forcat e NATO-s.

Po kthehem prap tek rasti yt, i cili ma kujtoj njė rast gjatė fllimit
tė luftės nė Ish Jugosllavi. Ishte edhe nė TV, njė grua kroate duke
qarė:kishte qenė mė herėt e martuar me njė sėrb dhe kishte njė
djalė. Nė ndėrkohė, ndahet nga ai dhe martohet me njė kroat me
tė cilin kishte poashtu njė djalė. Dhe deshti fati i keq qė tė kris lufta
mu nė mes tė kroatėve dhe sėrbėve, dhe sipas kėsaj tash djemt
e saj duhej tė luftonin njėri ndaj tjetrit! - Ēfarė fati ironik!

Nė teori, njeriu mundet grurin edhe misrin me i lėnė bashk
pa kurrfarė problemi, por gabiminn e sheh tek nė praktikė,
kur don tė gatuajė bukėn, sa mund bėn deri sa t'i ndaje.

Sa i pėrket arratisjes sė Mbretėrereshės, rasti ėshtė i kjartė.
Nuk shkohet me mur nė kokė. Mirėpo, prap po them varet
si e rregullon Kushtetuta e vendit largimin e funksioneres mė
tė lartė tė vendit nė situata tė ndryshme. Njėsoj mund tė
diskutohet edhe pėr Mbretin Zog, apo jo?

Adea
02-11-2018, 01:12
Jam dakort me ty Riki, ne parim.

Nuk kam njohur ndonje serb ne jeten time dhe fakti qe Serbia beri masaker ne Kosove duke shkaktuar nder te tjera edhe dyndjen e madhe te kosovareve ne Shqiperi e cila ishte ne pike te hallit per vete eshte per mua e mjaftueshme te mos ndjej simpati per kete komb.

Per njerez qe nuk kane durim te shikojne pertej nje statistike te tille, termi sabotazh eshte me i pershtatshmi. Per hir te asaj qe ndodhi une hedh nje komb te tere ne kazanin e plehrave.

Por realiteti eshte me i komplikuar. Ka serbe te mire ashtu si ka edhe shqiptare te keq.

Pyetja me me vend do te ishte nese ti e kishe ne dore te beje nje nder ose nje favor a do t'ja beje ti kete nder nje serbi te mire apo nje shqiptari te keq?

Duke veshur syzet e tij ndoshta do t'a kishe me kollaj te kuptoje arsyen e tij per mungese patriotizmi.

Per grurin dhe misrin nuk kam cfare te shtoje tjeter vec se "Birds of a feather flock together".

Pa dashur te gjykoje mbretereshen e Hollandes e cila u strehua ne Kanada ne kohen e luftes, une, nese do te isha ne vendin e saj nuk do te braktisja popullin tim. Ne te njejten menyre sikur edhe nuk do te doja te vishja fustanin me luksoz ne bote nese nje pjese e popullit tim do te vuante per buken e gojes.


Dea

SystemA
02-11-2018, 21:06
Pyet shqiptaret ne Amerike per ke do luajne,apo qe kan le AQE???
Diogardi mo................

Adea
02-11-2018, 21:22
Pyet shqiptaret ne Amerike per ke do luajne,apo qe kan le AQE???
Diogardi mo................"Luajtja" vjen me territorin. Ne ate territor ku ndodhesh apo ne ato territore ku ke shetitur ke lene shenjen tende te "lojes". Kjo eshte per ata qe jane ne gjendje te kuptojne.Dea

SystemA
02-11-2018, 21:25
Qeni leh atje ku ha.

Shqipe e vjeter.

Ose nuja kur shkon ne Manhattan behet Noel.

Pirati
02-11-2018, 21:40
Qeni leh atje ku ha.

Shqipe e vjeter.

Ose nuja kur shkon ne Manhattan behet Noel.

Aqe kendohet kenge big money in big butty Country :D

Normall kush qete para me shume :D kete ēunin e serbise kane menduar me 5000 ojra ta blejne ne albanistan dhe kur ka ikur ne Zhermen du Paris joue la ballet :D keta ja shife tradhetarin :D ama nuk e cekin qe gjysem milion ojrat dhe 5000 ojrat vetem dy zero i ndajne, ama make big diferenca :D

SystemA
02-11-2018, 21:43
Aqe kendohet kenge big money in big butty Country :D

Normall kush qete para me shume :D kete ēunin e serbise kane menduar me 5000 ojra ta blejne ne albanistan dhe kur ka ikur ne Zhermen du Paris joue la ballet :D keta ja shife tradhetarin :D ama nuk e cekin qe gjysem milion ojrat dhe 5000 ojrat vetem dy zero i ndajne, ama make big diferenca :D

Kshu eshte KJO...me keto patriotizmat ...BIG MAN.

Adea
02-11-2018, 22:21
S'ikur tė ekzistonte njė libėr i udhėzimeve pėr zgjidhjen e rasteve
precedente, njėrėzit kurr nuk do tė gabonin, nė fakt gjithmonė
do tė vepronin sakt. Nejse ky rasti yt nuk ėshtė i njėjtė me rastin
qė pėrmendet nė temė.

Sė pari, tė strehoheshe nė Sėrbi, ishte njėsoj s'ikur t'i hyje
drejt ujkut nė gojė. Kurse familja e kėtij qė pėrrmendet mė lartė
ka shkuar mė herėt, kur gjendja ishte e tensionuar, por akoma
mund tė merrej frymė. Dhe tani ku qėndron problemi?
- Tek solidariteti me bashkatdhetarėt tanė. Derisa Serbia nė Kosovė
gjithėēka ēka lėvizte dhe nuk lėvizte digjte dhe e shkatėrronte,
ky dhe shumė shipėtarė tė ndershėm (poshteni albanci)
kanė qėndruarė dhe pėrjetuarė gjėrat qė bėnin sėrbet nė TV.

Qė ta bėjė mė shkurt, ēdo shqipėtarė qė ka pasur pakėz ndjenja
pėr atė ēka po ndodh nė Kosovė, ėshtė dashur ta lėshojė
Sėrbinė dhe tė shkojė gjetiu, dhe besoj se kado qė tė kish
shkuar do ta kishte pasur shumė mė sigurtė se nė Sėrbi
duke pasur parasysh se edhe ėshtė bombarduar nga forcat e NATO-s.

Po kthehem prap tek rasti yt, i cili ma kujtoj njė rast gjatė fllimit
tė luftės nė Ish Jugosllavi. Ishte edhe nė TV, njė grua kroate duke
qarė:kishte qenė mė herėt e martuar me njė sėrb dhe kishte njė
djalė. Nė ndėrkohė, ndahet nga ai dhe martohet me njė kroat me
tė cilin kishte poashtu njė djalė. Dhe deshti fati i keq qė tė kris lufta
mu nė mes tė kroatėve dhe sėrbėve, dhe sipas kėsaj tash djemt
e saj duhej tė luftonin njėri ndaj tjetrit! - Ēfarė fati ironik!

Nė teori, njeriu mundet grurin edhe misrin me i lėnė bashk
pa kurrfarė problemi, por gabiminn e sheh tek nė praktikė,
kur don tė gatuajė bukėn, sa mund bėn deri sa t'i ndaje.

Sa i pėrket arratisjes sė Mbretėrereshės, rasti ėshtė i kjartė.
Nuk shkohet me mur nė kokė. Mirėpo, prap po them varet
si e rregullon Kushtetuta e vendit largimin e funksioneres mė
tė lartė tė vendit nė situata tė ndryshme. Njėsoj mund tė
diskutohet edhe pėr Mbretin Zog, apo jo?Kjo histori e dhimbshme me kujton nje liber qe kam lexuar kur isha e vogel. Mallkuar qofte ajo dite eshte titulli i librit. Autori me doli nga mendja (jam pak keq me mbajtjen mend te emrave).

Nje zezake qe quhet Meri martohet me nje te bardhe. Lindin dy djem. Njeri eshte i zi dhe tjetri eshte i bardhe. Flitet per kohen e aparteidit apo te diskriminimit racial. Femija i bardhe merr te drejte studimi dhe behet nje avokat i famshem. Ai punon per nje firme ku pronari i madh ka nje vajze qe bie ne dashuri me te.

Fati qellon qe vellai i tij zezak te akuzohet per nje krim qe ai nuk ka kryer. Avokati qellon te jete i vellai i bardhe i cili i ka nderprere cdo lidhje me familjen e tij per hir te karrieres.

Nqs ai deshmon se i vellai eshte i pafajshem ai duhet te tregoje edhe alibine POR kjo do t'a detyroje qe ai te tregoje se e ema eshte zezake. Ai do te humbase edhe punen edhe fejesen me kete pasanike.

Ne fund nuk triumfoi egoja dhe interesi personal POR dashuria per te vellain dhe lidhja gjakesore.

Dy vellezer nuk mund te futen ne lufte me njeri tjetrin.

Edhe pse me ngjyra te ndryshme (qe hedh poshte edhe shprehjen zogjte e se njejtes ngjyre fluturojne se bashku) ata jane vellezer gjaku. Dhe gjaku nuk behet uje.


Dea

Pirati
02-11-2018, 22:35
po, qashtu edhe une sikur Adea pata filluar ta lexoj nje liber edhe tek kapitulli i fundit :D vdiq autori dhe ngeli pa lexuar libri :D taksirat ti vazhdoja kapitullin me nje fjali: erdhen Black birdsat nga maje e Thanes dhe i glasuan librin autorit :D

Ne pasthenje pastaj ja vazhdova: krahasimi i rasteve te luftes dhe rastit qe po dhafosmi eshte asgjekundi dhe mund te sjelle jo dhjetera, por qindera argumentejsha :D

Adea
02-11-2018, 23:13
po, qashtu edhe une sikur Adea pata filluar ta lexoj nje liber edhe tek kapitulli i fundit :D vdiq autori dhe ngeli pa lexuar libri :D taksirat ti vazhdoja kapitullin me nje fjali: erdhen Black birdsat nga maje e Thanes dhe i glasuan librin autorit :D

Ne pasthenje pastaj ja vazhdova: krahasimi i rasteve te luftes dhe rastit qe po dhafosmi eshte asgjekundi dhe mund te sjelle jo dhjetera, por qindera argumentejsha :D


Eshte e vertete aspak nuk mund te krahasohen.

Rasti qe solla une eshte me i dhembshem sepse ka te beje me vuajtje shpirterore dhe mendore. Ka te beje me ndryshimin e jetes se dikujt ashtu si e njeh ai.

Kurse per luften, nuk ka absolutisht asnje gje me te lehte se sa te hash nje plumb ne ball apo ne prapanice dhe te ikesh ne boten tjeter pa e ditur cfare te ndodhi.

Ka vuajtje pa fund qe jane te tmerreshme por ka edhe funde qe sado te tmerrshme duken marrin fund.

Rasti i permendur nga Riki eshte jorealist.

Kroacia me cfare di une nuk pati ndonje lufte te madhe me Serbine. Serbise nuk i interesonte asnje vend me teper se sa i interesonte Kosova.


Dea

ricky_ch
03-11-2018, 06:15
Eshte e vertete aspak nuk mund te krahasohen.

Rasti qe solla une eshte me i dhembshem sepse ka te beje me vuajtje shpirterore dhe mendore. Ka te beje me ndryshimin e jetes se dikujt ashtu si e njeh ai.

Kurse per luften, nuk ka absolutisht asnje gje me te lehte se sa te hash nje plumb ne ball apo ne prapanice dhe te ikesh ne boten tjeter pa e ditur cfare te ndodhi.

Ka vuajtje pa fund qe jane te tmerreshme por ka edhe funde qe sado te tmerrshme duken marrin fund.

Rasti i permendur nga Riki eshte jorealist.

Kroacia me cfare di une nuk pati ndonje lufte te madhe me Serbine. Serbise nuk i interesonte asnje vend me teper se sa i interesonte Kosova.


Dea

Diēka mund tė jetė jetė jorealiste por e vėrtetė.
Kur pėrmende mė herėt se ka edhe sėrbė tė mirė,
e din se edhe sėrb tė mirė kanė marrė pjesė nė
masakrat e bėra nė Kosovė? - Pse? - Sepse kur tė
gjindesh nė mesin e tyre, s'ka mė prapa, ose e bėn
ose e ha plumb nė ballė.
Ndėrsa, rasti qė pėrmenda, unė nuk dij mė hollėsi
tė tjera se ēfarė kanė ndodhur mė tutje. Zonja nė
TV tregoi brengėn e saj se ēfarė mund tė ndodhte
sipas asaj ēfarė ndodhte nė terren. Dashte Zoti
qė u ka punuar koka dhe i ka ndihmuar fati qė
kanė dalur nga situata pa pasoja.


Sa i pėrket luftės nė mes tė kroatėve dhe sėrbėve,
qė thua nuk ka pasur luftė tė madhe mes tyre...,
e madhe e vogėl ėshtė diēka relative. Kur gjindesh
nė ferr tė tillė edhe njė sekondė ėshtė e madhe.
Sa i pėrket hasmėrisė qė kanė kroatėt dhe serbėt,
e pabesueshme por e vėrtetė: ajo u bart edhe nė
konfliktin mes Ukrainės dhe Rusisė.


Po ti sjell ca video mė poshtė dhe e vlerėson vetė
nė bazė tė pamjeve qė sheh. Si dhe video tė 2 serbėve
"tė mirė", qė tregojnė mbi ndodhitė nė Kosovė.

https://www.youtube.com/watch?v=WVJneH_qk4Y

https://www.youtube.com/watch?v=ewW9Wbs_p-o

Videot mė poshtė janė pėr ngjarjet nė Kosovė:

https://www.youtube.com/watch?v=xP1uR2RdqC0

https://www.youtube.com/watch?v=wTk90FSPR14

Adea
03-11-2018, 06:33
Riki,

Une vuaj nga mungesa e vemendjes. Nuk kam durim ose e kam te pamundur te ndjek dicka per me teper se dy minuta. Kjo ndoshta ka te beje me mungesen e interesit tim, dhe njekohesisht shpejtesine e levizjes se trurit tim.

Sa me pak te dij aq me mire eshte. Ndaj, po te kerkoj te me falesh ne se nuk i hap videot qe me ke derguar.

Nuk mbaj mend emrat dhe nuk duroj dot nje bisede per arsye sepse e di brendine e saj qe ne sekondat e para te bashkebisedimit.

Per nje gje dua te te siguroje: Asnje nuk e di se cfare eshte e MIRE dhe cfare eshte e KEQE.

Nese une e di qe ti je i predispozuar te vdesesh (larg qofte) nga nje aksident rrugor, atehere une per te te shpetuar do te te fus nje kopace ne koke qe te mos e marresh veten per dy dite dhe qe te rrish mbyllur ne shtepi.

Kjo mund te te cakerdise pak por besome ti i gjalle dhe i cakerdisur je me mire se sa ti i vdekur.


Dea

Pirati
03-11-2018, 10:18
ja shembudhi :D qe dhakumi eshte pluhur guzice si fytyre e hushimit me cdo faka kaka njuz qe gjene sikur pleherat arave e para stallave.

https://indeksonline.net/arton-zekaj-futbollisti-shqiptar-i-lille-qe-demanton-dashakqinjte-lidhur-me-kombetaret/

Arton Zekaj, futbollisti shqiptar i Lille qė demanton dashakqinjtė lidhur me Kombėtaret
Viber Icon
INDEKSONLINEE Hėnė, 29 Tetor 2018 13:12
Ai ėshtė Arton Zekaj, 18 vjeēari shqiptar qė po luan mė shumė sukses nė skuadrėn franceze Lille.

Opinioni kosovar pėr futbollistin shqiptar, Arton Zekaj, dėgjoi pėr sė pari herė para mė shumė se njė viti. Ai u bė lajm gjithandej rajonit pasi u tha se do ta veshė fanellėn e Kosovės, edhe pse mė herėt kishte qenė kapiten i tė rinjve tė Serbisė U-16.


Pas kėtij lajmi, opinioni u vėrshua me lajme dhe spekulime tė lloj-llojshme pėr Artonin. Pati edhe media tė tilla, sikur disa nė Shqipėri qė shkuan shumė larg, duke tentuar tė njollosin atė se pse nuk po luan pėr Shqipėrinė ose pėr Kosovėn.Ai si mesfushorė i Partizanit tė Beogradit nėnshkroi para tre muajve kontratė me skuadrėn franceze.

Zekaj pėr kėtė transferim pati folur edhe pėr mediat e Kosovės, ku pati thėnė se ėshtė shumė i lumtur pėr kėtė sukses dhe se ėshtė pritur shumė mirė nė skuadrėn franceze.

Arton Zekaj aktualisht ėshtė i pėrqendruar tė skuadra e tij e re, Lille i Francės, pasi qė kalimi i tij tė skuadra e njohur franceze bėri bujė tė madhe.Ai po ashtu pati thėnė se dėshiron tė ketė paraqitje tė mira qė tė arrij mė shumė nė karrierė dhe t’i bėj krenar tė gjithė shqiptarėt.

Lidhur me idenė qė ai t’i bashkohet Kosovės ose Shqipėrisė sė shpejti, familjar tė tij i kanė thėnė se futbollisti do tė vendos me kohė pėr kėtė.

“Artoni aktualisht ėshtė i pėrqendruar te skuadra e tij e re dhe se po bėn pėrpjekje maksimale t’i tregoj vlerat e tij. Sa i pėrket pėrfshirjes sė tij nė skuadrat kombėtare tė Kosovės ose tė Shqipėrisė, kėtė do ta bėjė tė ditur me kohė. Ai momentalisht ka nevojė pėr mbeshtetje aty ku ėshtė”, kanė thėnė familjarėt e futbollistit.

Pirati
03-11-2018, 10:21
Arton Zekaj mohon se do ta lė Serbinė pėr Kosovėn

https://telegrafi.com/arton-zekaj-mohon-se-ta-le-serbine-per-kosoven/

26.04.2018 • 08:56109

Arton Zekaj mohon se do ta lė Serbinė pėr Kosovėn
Askush nuk mė ftoi tė luaja pėr ekipin e futbollit tė Kosovės dhe nuk kam folur pėr mediat nė lidhje me kėtė temė.

Me kėtė fjali e fillon dhe mbaron ēdo histori qė futbollisti shqiptar, Arton Zekaj, tė paraqitet pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės para asaj tė Serbisė.
“Kam pasur vetėm njė ftesė nga ana e medieve dhe me atė rast kam folur pėr luftėn e Sopotit pėr mbijetesė. Askund nuk ėshtė pėrmendur asgjė qė lidhet me atė temė, e pastaj shkoj nė stėrvitje dhe lexoj disa gjėra qė nuk kanė asnjė lidhje me tė vėrtetėn – sqaron ku djalosh i cili ka kaluar shkollėn komplete tė Partizanit (tė Beogradit) dhe qė u ka prirė “orliqve” (nofka pėr pėrfaqėsuesen e Serbisė nė futboll) nė kategorinė e tė rinjve me shiritin e kapitenit nė dorė”, shkruan “Novosti”.

Zekaj ka pohuar se nuk ka folur pėr asnjė moment me presidentin e Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrrin.

“Nuk kam marrė asnjė thirrje, as nuk kam menduar kurrė pėr kėtė nė atė drejtim. Mė besoni, koka ime ėshtė e plotė, telefoni nuk ndalet duke kumbuar. Nuk e di mė se pėr ēfarė duhet tė flas kur nuk ka bazė pėr asnjė polemikė apo shpjegim”.

“Ėshtė pėrmendur se do tė luaja pėr Kosovėn nė rast se nuk ftohem prej Serbisė. Ėshtė krejtėsisht e pasaktė, askush nuk duhet tė kushtėzoj askėnd”, pėrfundoi Zekaj me njė zė modesti.

Theksojmė se Zekaj ėshtė kapiten i grupmoshave tė reja tė kombėtares serbe dhe deri mė tani nuk ėshtė ftuar prej skuadrės sė parė. /Telegrafi/