PDA

View Full Version : 17-vjeēarja nga Kosova ngjitet nė majėn mė tė lartė tė botės


Fshatari
27-05-2019, 15:07
http://www.adrienkrasniqi.fr/dok/mrika.jpg

Mrika Nikqi sė bashku me babanė e saj Arianitin, janė ngjitur nė pikėn mė tė lartė tė botės.
Gjatė mėngjesit tė sotėm, me orėn lokale tė Nepalit (6:00) 17-vjeēarja ka arritur nė Mt. Everest (8848 metra).
E njohur si Mrikė Malėsorja, ajo bėhet alpinistja mė e re nga tė gjithė pjesėmarrėsit botėrorė nė Ekspeditėn Everest 2019, dhe si shqiptarja mė e re qė ka realizuar me sukses ngjitjen nė majėn mė tė lartė nė botė.
___________________________________
https://zeri.info/sport/263128/17-vjecarja-nga-kosova-ngjitet-ne-majen-me-te-larte-te-botes/

SystemA
27-05-2019, 15:59
Tashmė ėshtė tronditėse ajo qė pėrjetohet nė malin Everest, me vdekjen vazhdimisht nė mendje apo krye. Pėr ēfarė? Vetėm pėr tė qenė nė gjendje tė tregoni qe keni bere njė selfie pėr tu mburrur, se keni qenė atje lart?

Alpinistėt mburren se e duan natyrėn mbi tė gjitha dhe pėr kėtė arsye bėjnė pėrpjekje VETEM pėr veten e tyre.

Was auch schockiert ist der ganze Abfall der am Mount Everest liegt. Jede Besteigung benötigt Tonnen an Material, was zu den Basislagern hochgetragen wird.

Nach Gebrauch bleiben die Zelte, Schlafsäcke, Lebensmittel, Gas- und Sauerstoffflaschen, Kleidung und der menschliche Kot usw. als Müll einfach liegen.


Shumica e tyre janė vetėm hipokritė dhe egoistė qė nuk kujdesen pėr ndyrėsirat qė lėnė pas.

PS...duke marre parasysh dy rrjeshtat me siper: autoritetet Nepalese kanė vendosur rregullin.... ēdo alpinist duhet tė sjellė sė paku 8 kilogram mbeturina gjate zbritjes ne baze.

Shumė me e keqe ėshtė jashteqitja dhe urina njerėzore, sepse peizazhi shėrben si njė tualet. Pėrveē kėsaj, nė kėtė lartėsi sendet nuk treten dhe lere me te zhduken apo hupin.


FAZIT....shkrimi ne fjale ka titullin: Stau am Everest zeigt Perversion der Gesellschaft.

Dhe PERFUNDON: Was am Mount Everest passiert, spiegelt die ganze Perversion unserer Gesellschaft wieder, voller ICH, ICH und ICH!

Nga Beni: po deshiruat ju jap dhe listen e te vdekurve per KETE vit.I fundit quhet...Robin Fisher (44) nga sterlodhja dhe 150 m poshte majes,te shtunen me 19.05.2019.

PRA....keto juve nuk ja u tregojne.

KAQ.

SystemA
01-06-2019, 08:38
https://balkanweb.com/fotovideo-njihuni-me-ferrin-e-udherrefyesve-te-alpinisteve/

Ajo qe nuk e thone ne video eshte....KJO.

Qe do te thote kur ta keni KQYR....ne ate LARTESI,helikopteret NUK kane shance qe tju vijne ne ndihme,lere me kerrat.Pastaj kur te keni pare videon,apo ata qe ngjiten <dore per dore>,kur njeri vdes e HEDHIN ne te MAJTE ose te DJATHTE,se perndryshe=efekt DOMINO.

TUNGI....dhe i jati i CUCES eshte COPE MISHI(mund apet ta fshini).