PDA

View Full Version : Domatja, terapi kundėr infarktit


PuffetiNa
04-05-2010, 20:25
http://www.tarimsal.net/wp-content/uploads/2008/06/domate.jpg

Efekteve pozitive te domates si aleate kundėr tumorit te prostatės, u ėshtė shtuar edhe njė tjetėr. Pėr shkak te pėrbėrėsit antioksidant qe ka, domatja shėrben si terapi edhe kundėr infarktit dhe goditjes ne tru. Domatja bllokon oksidimin e lipoideve, duke reduktuar rrezikun e formimit te pllakave, qe shkaktojnė probleme kardiovaskulare. Mjeket kėshillojnė qe ne dite te konsumohen 1 kg domate, qe transformohen ne 100 grame, duke evituar kėshtu rrezikun e problemeve me zemrėn. Sipas kreut te Shoqatės italiane aritmologjike dhe kardiosimulimit, Michele Guilizia, konsumi i domates si pjese e dietės mesdhetare ul rrezikun e problemeve kardio-vaskulare me 30 pėrēin.