PDA

View Full Version : Perse femrat jetojne me gjate se meshkujt?


Beaute
05-05-2010, 11:30
Perse femrat jetojne me gjate se meshkujt?


Ne vendet e industrializuara femrat jetojne mesatarisht 5-10 me gjate se meshkujt ndersa te 85% e personave mbi 100 vjec jane femra? Si shpjegohet nje gje e tille? Ja disa pergjigje te kesaj pyetje sipas Tom Pearls i Universitetit te Bostonit.

Ne rradhe te pare eshte vonesa e problemeve kardio-vaskulare tek femrat. Femrat perballen me probleme te tilla 10 vjet me vone se meshkujt, ne moshen 70-80 vjecare ndersa meshkujt ne moshen 50-60. Fillimisht eshte besuar se nje faktor ka qene niveli i estrogjenit tek femrat, por nje studim i koheve te fundit ka treguar se femrat e pas menopauzes kane patur me shume komplikacione ne rasted kur u eshte dhene estrogjen, pra ky supozim eshte provuar te jete pa baze.

NJe arsye per vonesen e problemeve kardiovaskulare mund te jete mungesa e hekurit ne organizmin e femres, sidomos atyre ne moshe te re, nga humbja e gjakur gjate periodave. Hekuri luan nje rol te rendesishem ne reaksionet e qelizave te cilat prodhojne radikalet e lira (free radicals) qe mendohet te shkaktojne plakjen e qelizave. Ne dieten tone burimi kryesor i hekurit eshte mishi i kuq, gje qe tregon se perse te hash nje diete vegjetariane eshte me shendetshme per ne. Nje studim ne Hollande tregoi qe zonat qe hanin mish te kuq kishin 2 here me shume semundje te zemres ne krahasim me zonat qe hanin nje diete vegjetariane.

Nje mundesi tjeter pak me e komplikuar eshte Kromozoni X, tek femrat gjenden dy kromozone X, X ndersa tek mashkulli gjenden X, Y. gjate plakjes dhe vdekjes se qelizave tek mashkulli ka me shume mundesi per demtim sesa tek femrat ku disa qeliza mbijetojne si rezultat i variacionit te Kromozonit te dyte X ndersa meshkujt nuk e kane kete shanc.

Si shpjegohet qe disa meshkuj te cilet kane abuzuar me fizikun e tyre me droga te ndryshme, duhan dhe alkon, jetojne me shume se 100 vjet ? Mendohet se ata mund te kene “genet qe mundesojne jetegjatesine” – te cilet po kerkohen me cdo kusht per tu gjetur nga shkencetaret. Nderkohe shume meshkuj perpiqen dhe kujdesen per shendetin e tyre dhe perseri me zor arrijne deri tek te 80-tat. Keta te dytet mund te kene “genet e semundjes”, kombinimi i te cileve mund te jete i demshem per shendetin e meshkujve. Jane keto gene te cilet i japin avantazh femres sepse ne qofte se a demtim te njerit kromozon X, femra ka nje kromozon X te dyte i cili mund te kompensoje per demtimin e te parit.

Arsye te tjera pse meshkujt kane jete me te shkurter jane; “stuhite e testosteronit” te cilet perjetohen nga meshkujt ne adoleshence dhe te 20-tat e tyre, variacioni dhe sasite e medhaja te ketij hormoni shkaktojne ndryshime te medhaja ne sjelljen e tyre. P.sh. pijne shume alkol nuk vendosin rripin kur jane ne makine dhe jane me agresive me armet etj., sjellje qe shkaktojne vdekje ne moshe te re. Nje femenomen i verejtur tek te depresionuarit eshte se meshkujt jane me te sukseshem nqs tentojne te vrasin vehten.

70% i ndryshimit ne moshe midis meshkujve dhe femrave shkaktohet nga faktore te mjedisit dhe vetem 30% nga genet. Ky lajm eshte shume i mire sepse faktoret e mjedisit ne mund ti manipulojme. Pra te gjithe kemi mundesine per te jetuar me teper se 80 vjet.

Si rregull jane 3 gjera qe meshkujt kane ne disavantazh nga femrat. Pijne shume here me shume duhan se to, dhe ata hane ushqime me nivele te larta kolesteroli.

Nje arsye tjeter ndoshta eshte reagimi ndaj stresit. Meshkujt ndryshe nga femrat tentojne ta mbajne brenda, ta fshehin, kurse femrat e kane me kollaj ta shprehin te lehtesohen. Stresi luan nje rol shume te rendesishem tek semundiet kardio-vaskulare.

Hello Kitty
01-11-2012, 07:02
Qe te gjitha keto qe jane shkruar jane brockulla, me hamendje te shkruara dhe pa baze.

I vetmi fakt qe mund te merret ne konsiderate eshte ky paragraf (and nothing more):

Nje arsye per vonesen e problemeve kardiovaskulare mund te jete mungesa e hekurit ne organizmin e femres, sidomos atyre ne moshe te re, nga humbja e gjakur gjate periodave. Hekuri luan nje rol te rendesishem ne reaksionet e qelizave te cilat prodhojne radikalet e lira (free radicals) qe mendohet te shkaktojne plakjen e qelizave.

Loreal
16-04-2013, 12:53
Kjo eshte e vertet.

Nje arsye tjeter ndoshta eshte reagimi ndaj stresit. Meshkujt ndryshe nga femrat tentojne ta mbajne brenda, ta fshehin, kurse femrat e kane me kollaj ta shprehin te lehtesohen. Stresi luan nje rol shume te rendesishem tek semundiet kardio-vaskulare.

shoku_tanku
16-04-2013, 13:52
se hane thelat me te mira dhe burrave u lene vetem fundin e tenxheres

SERAFIM DILO
16-04-2013, 13:55
Po tja ndezesh tjetrit fshesen me korent afer veshit ne pes te mengjesit,nuk diskutohet qe rron me shum.

Loreal
16-04-2013, 13:59
Po tja ndezesh tjetrit fshesen me korent afer veshit ne pes te mengjesit,nuk diskutohet qe rron me shum.

Kete e pranojme -qesh--qesh-

shoku_tanku
16-04-2013, 14:00
na moren shpirtin

SERAFIM DILO
16-04-2013, 14:01
Me infrakt po na bojn.

Loreal
16-04-2013, 14:04
Ok ne ato kohe ju duhet te beni dush ,qa ishit ken edhe ju-qesh-

Elushe
16-04-2013, 14:07
na moren shpirtin

Me infrakt po na bojn.

Rendesi ka cilesia jo sasia :P

SERAFIM DILO
16-04-2013, 14:07
Kete e pranojme -qesh--qesh-

Natyrisht qe duhet ta pranoni,se po flejm me trinitrin e tapa veshi posht jastikut.
Te zgjo alarmi ne pes te mengjesit sa qe hutohesh,ve tapat posht gjuhes e trinitrinen ne vesh.

SERAFIM DILO
16-04-2013, 14:11
Rendesi ka cilesia jo sasia :P

Me cilesi jan,i ke surpiz.

Mistrece
16-04-2013, 14:12
Se kemi dy shpirterera, tonin dhe te mashkullit. Prandaj.

Loreal
16-04-2013, 14:15
Kujtova se vetem burri im nuk e duron fshesen e korentit.:O-qesh-

shoku_tanku
16-04-2013, 14:18
keto sikur i krijoi perendia kastile per te na shkurtuar jeten neve :((

SERAFIM DILO
16-04-2013, 14:27
Nuk eshte faji i perendis,eshte qe martohen per eksperiment,per kuriozitet.....Sa mund te rroj tjetri kur e streson.

shoku_tanku
16-04-2013, 14:32
Nuk eshte faji i perendis,eshte qe martohen per eksperiment,per kuriozitet.....Sa mund te rroj tjetri kur e streson.

kujt i sjellin fitim keto lloj eksperimentesh...dikush duhet ti paguaje me siguri se nuk ka si te ndjejne kenaqesi me te tilla lojera te semura!

SERAFIM DILO
16-04-2013, 14:41
Jo me nuk e bejn per fitim,e bejn thjesht per kenaqesi.E kan si kukull.

shoku_tanku
16-04-2013, 14:44
pik e zez cna ka ndezur belaja ne te shkreteve !

Mistrece
16-04-2013, 14:48
Sa keq me vjen per seksin e brishte, qe jeton me pak se ne! :((

shoku_tanku
16-04-2013, 14:50
gjene mir qe behen pishman te pakten :((

the admiral
16-04-2013, 14:54
po femra eshte ajo qe ia shkurton jeten mashkullit. normal qe per vehte do jetoje me gjate.

shoku_tanku
16-04-2013, 14:58
po si nuk i vret nje cike ndergjegjia xhanem !

Meri
16-04-2013, 15:48
Ndergjegja ka pun`, eshte e zene duke ngrene.... meshkujt.

shoku_tanku
16-04-2013, 16:00
u paca ndergjegjen !

shoku_tanku
16-04-2013, 16:05
tepricen ?

shoku_tanku
16-04-2013, 16:14
me shastise fare :((