PDA

View Full Version : Sekreti qė tė jetojmė mė gjatė


PuffetiNa
06-05-2010, 07:45
http://www.botasot.info/img/sekreti_6.jpg


Gjėja kryesore pėr njė jetė tė gjatė? Ndoshta njė gjumė i mirė, sipas njė studimi tė fundit tė realizuar nga Universiteti i Portlandit, koordinuar nga dr.Gu Danan. I bazuar nė cilėsinė dhe sasinė e gjumit pėr rreth 2.800 njerėz ai ka zbuluar se njerėzit qė jetojnė gjatė kanė treguar se flinin mė mirė dhe mė shumė se tė tjerėt. Studimi ka pėrfshirė 15.638 tė rritur tė moshės 65 vjeē e lart, duke pėrfshirė edhe 3927 persona tė moshės 99-100 vjeē dhe nė bazė tė hulumtimeve ėshtė vėnė re se ai qė fle keq kishte prirje qė kur tė qė i moshuar, tė vuante nga sėmundje kronike. Nė fakt, studiuesit arritėn nė pėrfundimin se ekziston njė lidhje e dyanshme mes gjumit dhe jetės sė gjatė, pasi ai qė e ka dhuratė njė jetė tė gjatė, ka edhe dhuntinė pėr tė patur njė gjumė tė mirė dhe anasjelltas.