PDA

View Full Version : Karbohidratet, tė dėmshme pėr zemrėn e femrave


PuffetiNa
06-05-2010, 07:48
http://lajme.parajsa.com/images/073.jpg

Femrat duhet tė jenė tė kujdeshme me karbohidratet sepse ato deformojnė jo vetėm linjat por shkaktojnė probleme edhe nė zemėr.

Nė kėtė pėrfundim kanė dalė kėrkuesit e Institutit Kombėtar tė Tumoreve nė Milano, sipas tė cilėve, karbohidratet kanė pėrbėrje tė lartė glicemine, cka do tė thotė se rritet rreziku pėr sėmundjet e zemrės.

Kjo nuk ndodh tek meshkujt. Nė studim kanė marrė pjesė 48 mijė vetė, 32 mijė prej tė cilėve ishin femra. Sipas rezultateve, femrat qė konsumonin mė shumė karbohidrate kishin mė shumė mundėsi tė sėmureshin se ato qė konsumonin mė shumė makarona.

Duke vėzhguar me kujdes tė dhėnat, kėrkuesit vunė re se jo tė gjitha karbohidratet janė njėsoj sepse tek disa prej tyre, pėrqindja e gliceminės ėshtė shumė e lartė. Pėrqindja matet gjatė konsumit tė bukės sė zezė dhe asaj tė bardhė nga dy femra tė ndryshme.

Kėshtu, ėshtė mirė qė femrat tė evitojnė ėmbėlsirat, biskotat, pizza-n, bukėn e bardhė, patatet, etj dhe tė pėrdorin sa mė shumė makarona apo fruta.