PDA

View Full Version : Ēfarė kurojnė disa fruta dhe perime


PuffetiNa
09-05-2010, 10:17
http://www.botasot.info/img/Qershiat_9.jpg

Pjepri- Largon pagjumėsinė, bėn mirė pėr kancerin e zorrėve dhe tė lėkurės. Duhet konsumuar i ftohtė.

Qershia- Bėn tė mundur uljen e nivelit tė kolesterolit nė trup dhe ndihmon nė heqjen e kileve tė tepėrta.

Dardha- Ky frutė bėn mirė pėr forcimin e zemrės dhe damarėve si dhe pėr presionin e ulėt tė gjakut.

Speci -Ėshtė nga perimet bazė pėr organizmin e njeriut, rigjeneron lėkurėn, bėn shumė mirė pėr flokėt dhe thonjtė.

Brokoli - Pakėson rrezikun e kancerit tė stomakut dhe tė tubit tė ushqimit. Gjithashtu bėn tė mundur evitimin e sėmundjeve tė kockave.

Karota- Jep energji dhe stabilizon nivelin e kolesterolit. Duhen konsumuar tė paktėn dy karota nė ditė.

Kastraveci - Rinon muskujt dhe i jep elasticitet qelizave tė lėkurės, mban tė freskėt memorien.

Hudhra- Ul tensionin, ndalon mpiksjen e gjakut.

Fiku - Studimet tė shumta mjekėsore tregojnė se ky frutė vė nė punė aparatin tretės dhe i jep nxehtėsi trupit, duke balancuar nė kėtė mėnyrė temperaturėn.

Molla - Pastron veshkat, shėron ērregullimet nė aparatin tretės. Duhet konsumuar njė mollė para se tė flemė gjumė, pastron nė thellėsi dhėmbėt dhe dhėmballėt.

Banania - Bėn pjesė nė njė nga ato fruta qė kurojnė zemrėn, forcon muskujt dhe ēlodh trupin. Duhet pėrdorur tė paktėn dy herė nė javė.

Portokalli - Ky lloj agrumi shumė i dashur nė tė gjithė botėn, tė mbron nga ftohja, gripi, sėmundjet e zemrės dhe paraliza.

Rrushi- Pastron veshkat, mėlēinė e zezė dhe bėn tė mundur stabilizimin e rrahjeve tė zemrės.

Hello Kitty
06-05-2012, 17:40
Hurma eshte e pasur ne jodio se ben mire per tiroidet dhe te shton hormonet sexuale.

Qitrot (te zjera) bejne mire per pastrimin e melcise.

Qepa sheron laringitin, qarteson shikimin dhe sherben si antibiotike kur ke nje plage.

Banane eshte mire per swing moods (nuk e di si i thone ne shqip) ose kur ke hangover ne mengjez nga pija alkoholike (prandaj monkeys jumping all the time).

Panxhar sheqeri dhe cdo gje e kuqe sherben ne rigjenerimin e gjakut.

Skydive
07-05-2012, 08:17
Sallata e jeshile, e cila rritet si perime gjethore, ėshtė njė nga bimėt mė shumė delikate e sallatave nė kėtė botė. Konsiderohet si mbretėreshė e bimėve sallata.
Kjo perime zakonisht konsumohet si e ftohtė dhe e pagatuar, nė sallata, hamburgerė dhe nė njė numėr tė gjellėve tjera. Nė parim ka gjashtė lloje tė ndryshme tė sallatės sė gjelbėr dhe tė gjitha pėrdoren pėr tė krijuar sallata.

Duke qenė se ka vlera tė larta ushqyese, sallata e gjelbėr ju ofron pėrdoruesve shumė pėrfitime shėndetėsore dhe ushqyese.

Ėshtė e pasur me kripėra minerale, me elemente alkaline qė dominojnė nė masė tė madhe. Kėshtu qė ndihmon pėr ta mbajtur gjakun tė pastėr, mendjen vigjilente dhe trupin nė shėndet tė mirė.

Sallata e jeshile ėshtė shumė e mirė pėr ata qė janė nė dietė, sepse ka shumė pak kalori, mesatarisht vetėm 10-50 pėr ēdo shujtė. Sallata e gjelbėr ėshtė po ashtu e pasur me ujė, duke i mundėsuar trupit ta hidratojė mė mirė veten.

Sallata jeshile ėshtė njė luftėtare e mirė e kapsllėkut. Ėshtė pėrplot me fibra dietike qė i ndihmojnė zorrėt tė lėvizin mė lirshėm. Po ashtu ndihmon tretjen.
Trajton rėnien e flokėve: Njė pėrzierje e lėngut tė sallatės dhe spinaqit thuhet tė jetė e mirė pėr ata qė kanė probleme me rėnien e flokėve.

Gjithashtu sallata jeshile thuhet se e parandalon kancerin: Sipas American Cancer Institute dhe American Cancer Society, ushqimet e pasura me vitamina A dhe C mund tė ndihmojnė nė parandalimin e kancerit.


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/527933_439331472744946_141388129205950_1809131_229 643701_n.jpg

Skydive
07-05-2012, 08:22
Patatet e skuqura, rrezik pėr kancer


Nė njė studim hulumtuesit kanė vėrtetuar se lidhshmėria mė e rėndėsishme ndėrmjet sėmundjeve tė zemrės qėndron me ushqimin i cili pėrmban acide trans-yndyrore, tė cilat zvogėlojnė kolesterolin e mirė dhe e shtojnė tė keqin, ndėrsa janė tė pranishme sidomos te patatet e skuqura.

Sipas kėrkuesve tė Universitetit tė Kalifornisė, kur patatet e para tė skuqura arrijnė nė stomak, yndyrat bėjnė qė tė prodhohen endokanabinoide, substanca qė “ndezin” sinjalin e urisė.

Kjo gjė vlen pėr tė gjitha ushqimet qė pėrmbajnė yndyrė, por qė ēuditėrisht kėtė efekt nuk e kanė sheqernat dhe ushqimet me proteina.
Konsumi i shumtė i ushqimeve me pėrmbajtje nishesteje siē ėshtė patatja e skuqur shton rrezikun e kancerit tė gjirit tek femrat e reja.


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/528747_439350099409750_141388129205950_1809193_800 884408_n.jpg

Skydive
07-05-2012, 17:43
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/541314_439418529402907_141388129205950_1809282_184 3585069_n.jpg