PDA

View Full Version : Gjaku i trashė shkakton sėmundjet nė zemėr


Heily
09-05-2010, 14:29
http://www.top-channel.tv/foto/lajme/gjaku.jpg

Njė lloj gjaku i trashė dhe i ndryshėm nga kolesteroli mund tė luajė njė rol kyc nė sėmundjet e zemrės.
Kėshtu thotė njė studim i kryer nga disa shkencėtarė tė Universitetit tė Kembrixhit. Kėrkuesit kanė vėzhguar rolin e triglicerideve, qė prodhohen nė mėlci dhe qė vijnė nga ushqime si mishi dhe bulmetet.

Analiza, e bėrė tek 350 mijė persona, nxori se ata me nivel tė lartė tė gjakut tė trashė janė mė tė prekshėm nga sėmundjet e zemrės.

Por ekspertėt deklaruan gjithashtu se duhen bėrė mė shumė kėrkime pėr tė konfirmuar plotėsisht hipotezėn.

Analizat janė pėrqendruar tek njė gen specifik, i cili njihet pėr influencėn qė ka tek niveli i triglicerideve.