PDA

View Full Version : Gjaku i trashė rol kryesor i sėmundjeve tė zemrės


PuffetiNa
09-05-2010, 16:45
http://www.botasot.info/img/gjaku_10.jpg

Njė lloj gjaku i trashė dhe i ndryshėm nga kolesteroli mund tė luajė njė rol kyē nė sėmundjet e zemrės. Kėshtu thotė njė studim i kryer nga disa shkencėtarė tė Universitetit tė Kembrixhit. Kėrkuesit kanė vėzhguar rolin e triglicerideve, qė prodhohen nė mėlēi dhe qė vijnė nga ushqime si mishi dhe bulmetet. Analiza, e bėrė tek 350 mijė persona, nxori se ata me nivel tė lartė tė gjakut tė trashė janė mė tė prekshėm nga sėmundjet e zemrės. Por ekspertėt deklaruan gjithashtu se duhen bėrė mė shumė kėrkime pėr tė konfirmuar plotėsisht hipotezėn. Analizat janė pėrqendruar tek njė gen specifik, i cili njihet pėr influencėn qė ka tek niveli i triglicerideve.