PDA

View Full Version : Preferohet vitamina D nė shtatzėni


PuffetiNa
09-05-2010, 16:46
http://www.botasot.info/img/shtatzania_10.jpg

Me vite tė tėra mjekėt kanė menduar se sasia e tepėrt e vitaminės D gjatė shtatzėnisė mund tė shkaktojė anomali tė lindjes te fėmijėt. Ndėrsa njė studim i ri vė nė dyshim kufijtė e vendosur se “kalimi i 2.000 IU nė ditė tė kėsaj vitamine ėshtė i dėmshėm edhe pėr shtatzėnat edhe pėr popullatėn tjetėr”. Nė studim kanė marrė pjesė 500 shtatzėna, nė muajin e dytė dhe tė tretė, tė ndara nė tri grupe. Grupi i parė ka marrė 400 IU, i dyti 2.000, ndėrsa i treti 4.000 IU nė ditė. Rezultatet kanė treguar se shtatzėnat tė cilat kishin marrė 4.000 IU vitaminė D, ishin mė pak tė rrezikuara pėr lindje tė parakohshme. Shkencėtarėt nuk kanė vėrejtur asnjė efekt tė dėmshėm te shtatzėnat qė kishin marrė kėtė dozė tė vitaminės D. Megjithatė, shkencėtarėt thonė se nevojiten studime shtesė pėr tė siguruar tė dhėna qė do tė vėrtetojnė dozėn e saktė tė rekomandueshme tė vitaminės D pėr shtatzėnat. Ndėrsa, sipas tyre, ky studim tregon se dozat aktuale tė rekomanduara janė tė ulėta.