PDA

View Full Version : Dieta e vėrtetė, ēelėsi ADN-ja


PuffetiNa
11-05-2010, 09:53
http://www.botasot.info/img/adn10.jpg

Njė nga problemet mė tė mėdha tė botės perėndimore ėshtė padyshim obeziteti dhe mbipesha por deri tani askush nuk ka arritur tė gjejė njė formulė tė saktė si tė humbasim kilogramėt e tepėrt.

Por pas njė kėrkimi tė fundit qė kanė bėrė shkencėtarėt italianė, ata kanė dalė nė pėrfundimin se receta pėr dobėsimin e gjithėsecilit ėshtė e ndryshme, e bazuar nė “nutrigjenetikė”. Kjo do tė thotė se vetėm ADN-ja jonė mund tė na tregojė recetėn e vėrtetė pėr tė hequr kilet e tepėrta.

Studimi ėshtė bėrė nė Firenze, ku shkencėtarėt thonė se dieta duhet tė jetė nė pėrpjestim tė drejtė me strukturėn gjenetike dhe atė qė na imponon ajo. Prandaj, pėr cdo njeri me probleme mbipeshe mund tė aplikohen dieta tė vecanta nė bazė tė ADN-sė sė tyre.