PDA

View Full Version : Shkencėtarėt zbulojnė pilulė qė ngadalėson plakjen e fytyrės


PuffetiNa
11-05-2010, 09:54
http://www.botasot.info/img/inneov_fermete.jpg

Shkencėtarėt kanė zbuluar njė pilulė me ndihmėn e sė cilės nė masė tė madhe ngadalėsohet plakja e fytyrės, shkuan gazeta “Sunday Times”.

Pilulėn e kuqe tė ėmbėl, tė madhėsisė sė njė bonbone Smartie, e cila gjate testimit ėshtė konstatuar se e ngadalėson paraqitjen e rrudhave nė lėkurė, ėshtė zbuluar nga studiuesit e kompanive tė njohura tė kozmetikės Nestle dhe L’Oreal.

Duke kombinuar njohuritė e ekspertėve tė ushqimit dhe dermatologėve, ata kanė pėrdorur njė substancė e cila gjendet nė domate, pėr tė pėrmirėsuar rigjenerimin e qelizave tė reja dhe pėr t’i mbrojtur ato te vjetrat nga veprimi i dėmshėm i rrethit. Kjo pilule kundėr rrudhave i takon klasės sė prodhimeve nė rritje qė njihen si kozmeceutikale, qė veprojnė nė lėkurė nga brenda.

Prodhuesit shpresojnė se shija e ėmbėl e pilulave do tė ndihmojė qė blerėsit e ardhshėm tė mos e pėrjetojnė atė si ilaē. Pilulat quhen “Inneov Fermete” dhe tashmė janė lėshuar nė shitje nė disa pjesė tė Evropės dhe Amerikės sė Jugut.