PDA

View Full Version : Grimi nė botėn e punės


PuffetiNa
12-05-2010, 08:20
http://www.botasot.info/img/anash_12.jpg

Ekzistojnė rregulla tė cilat nuk duhet t’i harrojmė. Nuk ėshtė i njėjtė grimi pėr dalje tė zakonshme dhe vikend, sikur grimi pėr shkuarje nė zyrė. Shikoni kėshillat kryesore pėr rregullim para shkuarjes nė punė.

Janė tri rregulla kryesore kur ėshtė nė pyetje grimi nė botėn e punės:

Thjeshtėsia: Njėra nga rregullat pėr grimin nė punė ėshtė ajo qė gjithmonė duhet tė jeni tė thjeshta. Nuk ėshtė poenta nė atė qė ēdo mėngjes tė kaloni nga njė orė para pasqyrės. Kini parasysh se sa mė shumė kohė u nevojitet pėr t’u rregulluar, duhet qė mė herėt tė zgjoheni, qė do tė thotė qė tė merrni pak kohė “tė ēmuar” nga gjumi.

Grimohuni nė mėnyrė tė

thjeshtė dhe mos shkoni nė “pamje sulmuese”, i cili nėnkupton shumė shtresa tė grimit.

Hidratimi: Qė tė shmangni tharjen e lėkurės duhet qė tė mbani llogari pėr hidratimin e mirė. Nė zyrė, pajisja e klimės nė verė, dhe nxemja nė dimėr, e thanė lėkurėn tuaj, aq sa as nuk mund ta imagjinoni. Kėshtu nė mėngjes para grimit gjithsesi vėni edhe krem tė mirė pėr hidratim.

Diskrete: Gjėja mė e rėndėsishme kur ėshtė nė pyetje grimi pėr punė, ėshtė qė ai nuk duhet tė duket sikur mbani maskė pėr fytyrė. Poenta ėshtė nė atė qė tė pėrmirėsoni pamjen dhe tė fshihni tė metat, dhe jo tė grimoheni si pėr revy mode. Pėrqendrohuni nė fshehjen e pjesės “problematike” nėn sy dhe pėr ten tė shėndoshė.