PDA

View Full Version : Vaji i ullirit si qumėshti i nėnės


PuffetiNa
12-05-2010, 08:20
A e keni ditur se ekziston ngjashmėri ndėrmjet qumėshtit tė nėnės dhe vajit tė ullirit? Kėshtu qė sapo tė filloni me ushqyerjen, shtoni edhe pak vaj tė ullirit.

Yndyrat nė qumėshtin e nėnės janė tė pėrfaqėsuara me pėrafėrsisht 50 pėr qind tė pjesės sė energjisė sė nevojshme, ndėrsa lloji i yndyrės qė mbizotėron ėshtė acidi yndyror, oleinski.

Pikėrisht, ky acid yndyror gjendet nė vaj tė ullirit! Acidet esenciale yndyrore janė tė nevojshme pėr rritje adekuate, ruajtjen e lėkurės sė shėndoshė, shikimit, trurit dhe shumė funksione tė tjera. Marrja e llojeve adekuate tė yndyrave gjatė fėmijėrisė sė hershme ėshtė i rėndėsishėm

pėr krijimin e kushteve tė mira pėr shėndet nė pjesėn mė tė vonshme tė jetės.

Foshnjės sė shėndetshme, e cila ushqehet me qumėsht tė nėnės, nuk i ėshtė e nevojshme ushqimi tjetėr deri nė muajin e gjashtė. Ushqimet e tjera futen nė meny nė periudhėn pas disa ditėve. Pas ushqimeve me qumėsht dhe pemė, nė rend vijnė ushqimet me perime me shtesė tė yndyrave bimore dhe qumėshtit, dhe mė vonė mishi, peshku etj..

Nė ushqim tė foshnjės nuk vihet kripė, mėlmesa apo sheqer, por shtimi i yndyrave rekomandohet, sidomos kur tė filloni me ushqime tė perimeve dhe mishit. Njė lugė me vaj tė ullirit duhet ta shtoni nė ushqimin e peshkut, apo nė atė tė perimeve.