PDA

View Full Version : Gjumi, koha ideale? 6-8 orė


PuffetiNa
12-05-2010, 20:49
http://index.fieri.com/thumbnail.php?file=Familja_Jeta_Cift/sleeping_couple_292741404.jpg&size=article_medium

Kush thotė se gjumi i tepėrt i bėn mirė shėndetit, gabon. Nė tė vėrtetė, pėr njė jetė tė shėndetshme, njeriu duhet tė flejė 6-8 orė nė 24 orė dhe kjo ėshtė e mjaftueshme qė tė logjikojė nė mėnyrė tė saktė e tė shpejtė.

Nė kėtė pėrfundim kanė dalė shkėncėtarėt nga universitetet e Napolit dhe Warwick nė Angli. Sipas “Daily Telegraph”, shkencėtarėt kanė dalė nė pėrfundimin se prishja e kuotave 6-8 orė, shkurton jetėn, por shkakton edhe probleme pėr shėndetin.

Ata qė flenė mė pak se 6 orė kanė 12 % mundėsi mė pak tė kalojnė kufirin 65 vjec, ndėrsa ata qė kalojnė kuotėn 8 orė kanė 30 % mundėsi mė pak tė arrijnė kufirin e 35 viteve.

Zana
15-01-2014, 13:38
Kush thotė se gjumi i tepėrt i bėn mirė shėndetit, gabon. Nė tė vėrtetė, pėr njė jetė tė shėndetshme, njeriu duhet tė flejė 6-8 orė nė 24 orė dhe kjo ėshtė e mjaftueshme qė tė logjikojė nė mėnyrė tė saktė e tė shpejtė.


Kjo eshte mese e vertet, nese do ndalohem tek vetja ime...per mua 6-7 ore jane ideale te mjaftueshme.... me shume, ndihem e lodhur dhe nuk mund te perqendrohem/mendoj/ shpejt dhe qarte.

shoku_tanku
15-01-2014, 15:11
nga aq fleme edhe neve..nje dite fleme 6,diten tjeter fleme 8 ore

Meri
15-01-2014, 17:08
...dhe diten stertjeter, te dy bashke.( oret, e kam llafin)

-----------------------

fiks fare.
si ideale qe jam, si cdo gje ideale qe kam edhe gjumin e bej me kohe ideale..
8 ore...
ja kshu pra..

thirsty
15-01-2014, 18:10
nga 0-14 ore ne dite

Rimi.
15-01-2014, 21:37
lum ju..

une kur arrij te fle 5 ore me duket vetja si i pari fshatit..p

Kulpra
15-01-2014, 21:59
Po s'me zgjuan ne mengjes ta harrojne te zgjohem vete. Mund te fle deri ne 1-3 te drekes pa pike problemi.
Zakonisht bej nga 2-10 ore gjume

Viking
15-01-2014, 22:40
Mire e ka kjo por kur duhen bo kto 6-8 ore?

Rex
16-01-2014, 00:47
Alarm set for 5 hours and 55 minutes from now

E shtyva 5 min me shume per inat te studimit.

Naten!

yllbardh
16-01-2014, 02:14
Thuhet se Leonardo Da Vinēi flente vetėm 2 orė nė ditė dhe ato 2 orė jo nė vazhduemsi me njėra tjetrėn por bėnte njė kllapi 20 min. dhe zgjohej dhe pas ēdo zgjimi ndėrronte projektet nė tė cilat ai punonte.

thirsty
16-01-2014, 04:03
Thuhet se Leonardo Da Vinēi flente vetėm 2 orė nė ditė dhe ato 2 orė jo nė vazhduemsi me njėra tjetrėn por bėnte njė kllapi 20 min. dhe zgjohej dhe pas ēdo zgjimi ndėrronte projektet nė tė cilat ai punonte.

Dy ore zgjuar
30 min gjume

mbasi rri 2 ore zgjuar fle 30 minuta

Eshte nje lloj teknike, I harrova emrin

thirsty
16-01-2014, 04:15
Dy ore zgjuar
30 min gjume

mbasi rri 2 ore zgjuar fle 30 minuta

Eshte nje lloj teknike, I harrova emrin

Une jo emrin por edhe numrat I kam ngaterruar

Uberman
20 minuta gjume per cdo kater ore

Morrison
16-01-2014, 05:08
Koha me e mire per te fjetur eshte para ores 11 te darkes. Nga ora 11 deri ne 3 te mengjesit trupi shplodhet sikur ka bere 6 ore gjume. Gjithashtu me teper se 8 ore gjume nuk te bejne mire. Megjithese nese dikush provon te fleri ne oren 11, e shumta ne oren 6 i ka dale gjumi dhe do ndihet shkelqyeshem. Nese kete orar e ktheni ne regjimin tuaj do gezoni sigurisht shendet me te plote nga me pare.

yllbardh
16-01-2014, 08:46
Une jo emrin por edhe numrat I kam ngaterruar

Uberman
20 minuta gjume per cdo kater ore

Exactly dhe nė tanėsi i bjen tė flej vetėm 2 orė.

P.S. Edhe mua mu desh tė korrigjoj veten nė llogaritje, sepse bindja fillestare ishte se ky flinte 15 min....lol...

BATO
16-01-2014, 11:14
Nuk i kam punėt mirė me gjumin, ditėt e javės fle zakonisht 4 orė, ndėrsa nė fundjavė fle mė shumė, nga 8 orė.

Duhen bėrė 6 orė gjumė ēdo ditė.

Sopoti
10-07-2014, 21:44
1.30 min ne dreke,edhe 6 ore naten.

ciarli
04-05-2018, 10:04
gjumi duhet te eleminohet fare nese duam te shpetojme nga vdekja! keshtu vetedija e mesuar pa gjume do lindte menjehere ne trupa te tjere, atehere kur trupi do vdiste, duke u mos humbur kujtimet themelore te qenies! me vone njeriu mund ta kontrollonte levizjen e shpirtit te tij sipas qefit, por gjithnje duke shmangur gjumin apo kotesine!

Buzeqeshje
04-05-2018, 10:11
Me perzeni mua nga kjo faqe. Une 8 ore gjume i bej per 1 jave :(

Rex
04-05-2018, 20:42
Alarm set for 5 hours and 55 minutes from now

E shtyva 5 min me shume per inat te studimit.

Naten!

Ah budalla qe ke qene.

Qy per inat te studimit!

AAO
04-05-2018, 22:01
Dikur e teproja me gjumin deri ne 10-12 ore ,por si duket cdo gje qeka me moshe lol. Tani ska shanse ta kaloj 8 orarshin , vetem raste t'vecanta po m'pati ra nqafe noi shishe vere t'kuqe per krishlindje :D