PDA

View Full Version : Lidhja me meshkuj mė tė rinj dėmton femrat


PuffetiNa
14-05-2010, 08:50
http://www.botasot.info/img/demi-moore13.jpg

Femrat e apasionuara pas partnerėve mė tė rinj nė moshė duhet tė bėjne kujdes sepse kjo mund t’u kushtojė shtrenjtė.

Sipas njė studimi gjerman, bashkėshorti ose i fejuari, 7 apo mė shumė vjet mė i ri, rrit me 20 % mundėsinė e vdekjes sė parakoshme tek femrat. Sipas studiuesve, idealja pėr femrat ėshtė tė martohen me njė mashkull qė ka moshėn e tyre.

“Sa mė e madhe tė jetė diferenca e moshės tek cifti, aq mė e madhe ėshtė mundėsia e njė jetė tė gjatė pėr femrėn”, shprehet Sven Drefahl nga “Max Planck Institute for Demographic Research” nė Rostock.

Sipas studimit, nė rastin e dytė, jeta bėhet mė stresuese dhe mė pak e lumtur. Nė kėtė pėrfundim ėshtė dalė pasi janė marrė nė analizė tė dhėnat relative tė 2 milionė cifteve nė Danimarkė.

Modėn e lidhjeve me meshkuj mė tė vegjėl e ka nisur aktorja Demi Moore, e ndjekur nga Madonna, por edhe Amanda Lear, Nina Moric e Dita Von Teese. Studimi thekson gjithashtu se pėr meshkujt mė tė vegjėl nė moshė funksionon e kundėrta, pra ata kanė mundėsi tė jetojnė mė gjatė.

Puhiza
29-06-2017, 04:33
Cfar sju kujtohet njerzve!!

ThegreatGatsby
29-06-2017, 07:31
aty ku thote " bashkeshorti ose I fejuari 7 apo mė shumė vjet mė i ri, shton me 20 % mundėsinė e vdekjes sė parakoshme" pak me poshte vijon :

“Sa mė e madhe tė jetė diferenca e moshės tek cifti, aq mė e madhe ėshtė mundėsia e njė jetė tė gjatė pėr femrėn”,

ec e mere vesh ca te bejne dhe femrat e shkreta qe ja u ka qefi me cunat e rinj ne baze te ketij artikulli tani, te laparosen me na nje cun ne vaktit a jo :rolleyes:

Jetmira
29-06-2017, 08:11
Epo sflas kot un qė sdua mashkull mė tė ri se veten :P

ThegreatGatsby
29-06-2017, 08:27
Epo sflas kot un qė sdua mashkull mė tė ri se veten :P

ti rrezik e do te jete plak. ti rrin var goglat fare :p

Oqeani
29-06-2017, 13:25
Vraponi pas mė tė vjeterve pra :D

Akrepi
29-06-2017, 13:34
Studim leshi, tamam sikur e ka shkruar Drague. :D

Edvin83
29-06-2017, 15:21
Qė tė mos lexoni paēavuret qė kanė vėnė nė "shqip", lexoni artikullin nė anglisht. Artikulli thotė qė burrat qė marrin gra mė tė reja, jetojnė mė gjatė :)
https://www.demogr.mpg.de/en/news_press/news/press/marriage_and_life_expectancy_1813.htm

ThegreatGatsby
29-06-2017, 15:37
Qė tė mos lexoni paēavuret qė kanė vėnė nė "shqip", lexoni artikullin nė anglisht. Artikulli thotė qė burrat qė marrin gra mė tė reja, jetojnė mė gjatė :)
https://www.demogr.mpg.de/en/news_press/news/press/marriage_and_life_expectancy_1813.htm

do e kapkam 100cen une me duket :p

derjansi
29-06-2017, 15:40
Studim leshi, tamam sikur e ka shkruar Drague. :D

Lol mdoli kafja per hunesh ahahahahahah

Puhiza
29-06-2017, 15:46
Studim leshi, tamam sikur e ka shkruar Drague. :D

hahahahaahah, a plaēēē, prit kur te vi drague beji hall vetes.

kanina
29-06-2017, 16:11
Vetem meshkujve u shtohet jeta kur lidhen me femra te reja.

Ragnar
29-06-2017, 16:20
Ore a nuk e shihni qe ky studim cenka bere ne vitin 2010, sigurishte qe ka ndryshu deri me tani :)

Fshatari
29-06-2017, 16:26
Ore a nuk e shihni qe ky studim cenka bere ne vitin 2010, sigurishte qe ka ndryshu deri me tani :)

Ne 2017 jo vetem qe nuk i demton por iu ben shume mire: Presdienti francez Macron eshte 24 vjet me i ri se gruaja e tij. Grueja e tij nuk duket aspak e demtuar! Perkundrazi!

Ragnar
29-06-2017, 16:41
E po makronin e ka bere president :)

Grueja haahah ke shkru si llapian hahahahhah :)

Bad_Teacher
29-06-2017, 16:43
Asnjehere sme kane attract meshjujt me te vegjel se vetja. Gjithmone older. Paskam bere mire lol.

SystemA
29-06-2017, 16:48
Cfare mishi ju pelqen tju gatuajne????Derri apogici,dhie apo keci apo qingji te vockel!!!
Harrova... jeni vegan ka trojet ....rraca ``shqipe``

29-06-2017, 16:59
S'ka me mire se moshatar! Me i madh s'do te thote qe eshte me i pjekur apo me tolerues. Varet nga tipi i njeriut dhe kaq.
Gjithsesi dhe me te vogel s'me pelqen.

Zana
29-06-2017, 17:18
Kjo varet Sipas shijes e pershtatjes individuale...e jo studimeve.

busavata
29-06-2017, 17:29
Burrat e moshuar ja shtojn jeten grave te reja ...

29-06-2017, 17:36
Burrat e moshuar ja shtojn jeten grave te reja ...

Ne c'menyre? Nga ana monetare mbase lol

Akrepi
29-06-2017, 17:57
Ne c'menyre? Nga ana monetare mbase lol
Sipas studimit po thot ai :p

busavata
29-06-2017, 17:59
Ne c'menyre? Nga ana monetare mbase lol

une fola sipas studimit :D

29-06-2017, 18:32
Oh OK. Studim koti. :D
Njoh njeren ketu qe u nda nga burri qe kishte prej vitesh. Nuk e di tamam sa vite ndejten bashke. Ajo ishte shume me e re se ai. Arsye pse u nda se di, por di qe tani eshte martuar me njerin goxha me te vogel se vetja. Duhet ta kete lene me trauma martesa me nje burre me te madh sa kaloi nga ekstremi ne ekstrem. . :D

Fehmikaciu
29-06-2017, 20:47
Studim leshi, tamam sikur e ka shkruar Drague. :D

ska shansa me qen drague...un e di qe drague ka qef me lexue por jo edhe me shkrue...draguen mundesh me pyet per ndonje gatim ,naj pite apo naj bakllav,per tema sexsi apo politikes jan te tjeret ketu ne forum..-qesh-

drague
29-06-2017, 20:58
lopa nuk eshte budallice qe han barin e njome.

Prof mos i harxho germat me trafikante``Bej_dy_pompa``

busavata
29-06-2017, 21:08
Oh OK. Studim koti. :D
Njoh njeren ketu qe u nda nga burri qe kishte prej vitesh. Nuk e di tamam sa vite ndejten bashke. Ajo ishte shume me e re se ai. Arsye pse u nda se di, por di qe tani eshte martuar me njerin goxha me te vogel se vetja. Duhet ta kete lene me trauma martesa me nje burre me te madh sa kaloi nga ekstremi ne ekstrem. . :D

nuk ka met as mjekve me ju besu :D

Rexhina
29-06-2017, 21:36
Vetem meshkujve u shtohet jeta kur lidhen me femra te reja.

si ka mundesi kjo? :p

Fehmikaciu
30-06-2017, 07:03
lopa nuk eshte budallice qe han barin e njome.

Prof mos i harxho germat me trafikante``Bej_dy_pompa``
-jo-...Drague e ke perkrajen e fuqishme nga une ,Akrepi eshte pacifist dhe mendon qe lidhja e meshkujve te vjetr nuk i demton femrat e reja..
Meq eshte tema e duhur deshta me ba nje pyetje per ty dhe akrepin: " Qka ka thon ajo plaka nga eksperienca ??"...-fershellen-

atrevido
03-07-2017, 23:45
Ky pyesin ato, dun vorr! :D