PDA

View Full Version : Steriliteti tek meshkujt


PuffetiNa
14-05-2010, 08:52
http://www.botasot.info/img/steriliteti_14.jpg

Steriliteti tashmė nuk ėshtė vetėm problem i femrave. Njė nė pesė meshkuj mund tė ketė probleme me pjellorinė, kurse shkencėtarėt paralajmėrojnė se kjo gjendje mund tė pėrkeqėsohet edhe mė shumė. Shkencėtarėt nga Universiteti i Kopenhagės nė mėnyrė ilustruese thonė se ky problem ka ngjashmėri me ngrohjen globale. Daily Mail citon ekspertėt tė kenė thėnė se nėse ky trend vazhdon nė mėnyrė graduale edhe nė tė ardhmen, atėherė pas disa gjeneratave ekziston rreziku qė meshkujt tė mbeten tėrėsisht sterilė.

Sipas tė dhėnave, njė nga pesė meshkuj tė shėndoshė, tė moshave ndėrmjet 18 dhe 25 vjeē, prodhon numėr jonormal tė spermatozoideve (qeliza seksuale mashkullore). Vetėm 5 deri nė 15 pėr qind e spermės sė tyre mund tė konsiderohet normale sipas standardeve tė OBSH-sė. Problemi i papjellorisė mashkullore fillon qė nė mitėr. Disa nga faktorėt qė mund tė ndikojnė nė kėtė janė ushqimi qė pėrdor nėna gjatė shtatzėnisė, siē janė sasitė e mėdha tė ushqimeve me prejardhje nga kafshėt, pastaj mbipesha gjatė shtatzėnisė, ekspozimi ndaj duhanit, pesticideve dhe gazrave tė ndryshėm.

SystemA
15-05-2010, 16:21
Neve jemi imun ne kete aspekt.
Ketu qendron dhe forca e jone,te tjeret na kane inat!!!