PDA

View Full Version : Mė thuaj nė ē’stinė ke lindur, tė tė them ē’sėmundje do kesh


SmiLey
18-05-2010, 12:43
http://www.albimg.com/images/701_cafre_stine_ke_lindur_300x200.jpg
Stina e lindjes pėrcakton edhe sėmundjet nga tė cilat je mė i predispozuar tė prekesh gjatė jetės.

Njė fakt i tillė pohohet nė njė studim tė fundit tė Institutit tė Imunologjisė nė Boston, sipas tė cilit, ekziston njė rrezik mė i madh pėrshembull qė tė vuajnė nga alergjitė ushqimore mė shumė bebet e lindura nė dimėr dhe nė vjeshtė, krahasuar me ata tė lindur nė verė apo pranverė.
Por kjo vlen tė thuhet nė tėrėsi pėr sėmundjet imunologjike dhe astmėn, tė cilat prekin shumė njerėz gjatė jetės sė tyre.

Sipas ekspertėve, roli i muajit tė lindjes lidhur me alergjitė gjatė jetės shpjegohet me shkėlqimin e vetė sezonit. Kėshtu, nė dimėr dhe nė vjeshtė, duke qenė mė pak tė ndritshme, fėmijėt janė tė lidhur me ekspozimit mė pak tė UV-B dhe pėr kėtė arsye mė pak vitamine D, e prodhuar nga ekspozimi ndaj diellit.

Kėshtu, fėmijėt e lindur nė muajt e dimrit tė errėt kanė shumė tė ngjarė qė gjatė jetės tė ndeshen me sėmundje qė shkaktohen nga mungesa e vitaminės D si alergjitė, dermatiti, astma alergjike etj.

PuffetiNa
13-02-2011, 21:27
....sa e pakapshme qeka ..:O :O ``8````12``:eek: