PDA

View Full Version : Sėmundjet e veshit


SmiLey
22-05-2010, 11:36
http://www.albimg.com/images/529_Pse_na_dhemb_veshi_300x199.jpg
Veshi (lat. auris) ėshtė njėra prej shqisave, i cili i regjistron sinjalet akustike, tingujt, zėrat, zhurmatAnatomia e veshit ndahet nė veshin e jashtėm, tė mesėm e tė brendshėm.

Veshi i jashtėm pėrbėhet nga llapa e veshit, kanali i dėgjimit dhe daullja e veshit.

Veshi i mesėm pėrbėhet nga tre kockėzat e veshit ēekani, zengjini, kudhra (stapes, incus dhe malleus), dy fije muskujsh (tė M. stapedius e tė M. tensor tympanii), dy fije nervore (chorda tympani e pjesa horizontale e N. facialis) sidhe tubėn e Eustachi-t, qė lidh gryken me veshin e kur hapet, p.sh. me anė tė manovres se Valsalva-s (duke fryer hunden e mbyllur me gojė tė mbyllur), barazon presionin ndėrmjet tyre (ndihet kur veshi “kėrcen”).

Veshi i brendshėm pėrbėhet nga Cochlea (kėrmilli), qė shėrben pėr transmetimin e lėkundjeve mekanike nė impulse nervore, dhe labirinti, ose i quajtur organi vestibular, qė nuk i shėrben dėgjimit por ekuilibrit.

Sėmundjet e veshit:

Semundjet me te shpeshta te veshit jene:

Otitisi i jashtem (externa) – Grumbullimi i sekrecioneve tė dyllit nė kanalin e jashtėm tė veshit mund tė japė njė dhimbje tė lehtė, ndjenjė kruajtjeje, nė disa raste marrje mendsh dhe ulje tė dėgjimt ose shurdhim i menjėhershėm, si rezultat i mbylljes sė kanalit.

Kjo diagnozė mjekohet vetėm duke bėrė larje tė kanalit tė veshit, duke bėrė pėrdorur lavazh me ujė tė vakėt nė temperaturėn 37 gradė. Gjate kruarjes se veshit mund te vie deri te gervishja dhe kje bene infekcionin e veshit. Me levizjen e lapres se veshit mund te kete dhimbje. Antibiotiki mund tejipen ne forme te pikave si.psh. gentamicina 0.3% pika cdo 6 ore.

Furunkulosis –ose absceset nė kanalin e jashtėm tė veshit japin gjithmonė dhimbje tė forta dhe tė padurueshme. Shkak ėshtė infektimi prej mikrobeve (zakonisht stafilokoku), qė mė shpesh ndodh prej infekcionit te rrojes se qimes.

Furunkula, shfaqet me skuqje tė veshit dhe kanalit, tė kruajtura, dhimbje, enjtje qė mbyll kanalin e sekrecioneve, mund tė zmadhohen gjendrat limfatike tė nofullės ose prapa veshit.Abcesi ne pjesen e trete te kanalit te veshit paraqtdhimbje teashpera si dhe ashpersohen me levizjen e nofulles.

Trajtohet me te ngrohtesi, analgjetik, mund te jipet edhe amoksicilin apo flucloxacilin.

Otitis i mesem – dhimbja percilliet me tajohet langu nga ēarja e daulles sė veshit. Ēarja e daulles sė veshit mund tė bėhet kur tentohet pėr heqjen e trupave tė huaj, kur kruhet veshi me sende tė mprehta ose prej shtimit tė papritur tė presionit tė ajrit nė kanalin e veshit, nga goditjet me shuplaka nė vesh, gjatė zbritjeve tė shpejta tė aeroplanit.Tajimi pushon pas sa diteve.

Trajtohet me amoksicilin . Nese tajimi i veshit eshte vazhdueshem mundte inkon se eshte masteoiditisi.

Pezmatimi i Veshit tek Femijet:

Pezmatimi i menjėhershėm i veshit ėshtė pas ftohjes sėmundja mė e zakonshme infektive tek fėmijėt. Ndėrsa ndėr tė rritur, kjo sėmundje ėshtė e pazakonshme.

Ftohja(virusi), shkaktari mė i zakonshėm i pezmatimit tė veshitQė fėmijėt kanė dhimbje nė vesh mund tė ketė pėr shkak edhe diēka tjetėr, si pėr shembull virusin e ftohjes, pezmatimin e kanalit tė veshit dhe ndonjė shqetėsim me nyjėn e nofullės.

Pezmatimet e veshit mund tė ndahen nė nėngrupe tė shumta, ku mė tė zakonshmet janė pezmatimi i menjėhershėm me qelb i veshit dhe rrufa e veshit. Me pezmatim tė menjėhershėm tė veshit kihet ndėrmend njė malcim i qelbėzuar nė veshin e mesėm i cili nis papritur, zgjat pak kohė dhe qė mund tė vėrtetohet gjatė njė vizite tė thjeshtė tė mjekut.

Shenjat dhe simptomat dhimbje: temperature, ndjenja e shtypjes ne vesh dhe dobesim te te ndegjuarit. Mbrenda veshit daullja duket e skuqurdhe e enjet. Daullja mund te cahet dhe somptomet pushojne. Trajtohet me penecilin tek adultet kurse me amoksicilin tek femijet.

Kėshilla pėr tė shmangur pezmatimin e veshit:

Mbrojtja plotėsisht e fėmijės ndaj pezmatimit tė veshit ėshtė e vėshtirė, por ekzistojnė disa mėnyra pėr tė ulur rrezikun.
Njė fėmijė qė kapet shpesh nga pezmatimi i veshit mund tė ndihet mė mirė duke mos qenė nė njė grup tė madh nė kopsht.
Ėshtė mirė nėse fėmijėt nė kopsht rrinė shpesh jashtė, pasi pėrhapja e infeksionit rritet nė grupe tė mėdha fėmijėsh qė rrinė nė mjedise tė mbyllura.

Rekomandime :
Pėr parandalimin e sėmundjes sė veshit duhet mbajtur njė higjienė sistematike e tij.
Tė shmangen qėndrimet nė ambientet ku ka shumė zhurma, pasi ato ēojnė nė dėmtimin e daulles sė veshit.
Duhet pasur kujdes tė mos kruhet veshi me mjete tė mprehta, qė e dėmtojnė.
Pėrsa kohė qė veshi ėshtė i sėmurė, duhet tė shmanget kontakti me ujin.
Kur i sėmuri ndien dhembje tė forta dhe tė padurueshme, duhet tė konsultohet menjėherė me mjekun.

BABA nga DURRSI
25-11-2018, 09:15
po kur te thone- ik more vesh derr, ose ik more veshllapush, ka gjo lidhje me noi smundje apo eshte kshu kot...-qesh--qesh--qesh-

Angelisa
25-11-2018, 09:18
po kur te thone- ik more vesh derr, ose ik more veshllapush, ka gjo lidhje me noi smundje apo eshte kshu kot...-qesh--qesh--qesh-

Babe Mua gjith fisi me kane thene veshllapushe:d
Po kshu mire jam, me jane zvogluar me kalimin e viteve :d

Akrepi
25-11-2018, 11:44
po kur te thone- ik more vesh derr, ose ik more veshllapush, ka gjo lidhje me noi smundje apo eshte kshu kot...-qesh--qesh--qesh-
Po ti pėr pak vesh derr e hape temėn mbas 8 vjetėsh? :D

shoku_tanku
25-11-2018, 16:34
Po kur te vershellejne vazhdimisht veshet eshte ndonje semundje qe ka lidhje me veshin apo dicka tjeter?

Elian70
26-11-2018, 09:37
Pse veshet jane kaq te mira si xhelatine per te sheruar kockat?


p.s. kur te vershellejne veshet kujdes na plumbat :D

Samiu
26-11-2018, 10:12
Po kur te vershellejne vazhdimisht veshet eshte ndonje semundje qe ka lidhje me veshin apo dicka tjeter?

Jo. Nuk eshte semundje. Me teper mund te jet nje simptom e ndonje semundje, p.sh te humbjes se ndegjimit, por edhe te ngushtimit te damarve te gjakut...Por shume rralle mund te konstatohen keto diagnoza...
Kurimi me i mire, eshte thjesht duhet te mesohesh me fershllimen dhe ta injorosh. Perndryshe te jesh sa me i qet, i disponuar, pra t`mos ngritet gjaku, sa me pak emocione, apo edhe hiq,... e tjera gjera qe kan te bejne apo qe ndikojne ne gjendjen tende shpirtrore ...

Nga pervoja po them...

Adea
26-11-2018, 12:37
Syte e skuqur te te shoqit e ben te mendonte se ai ishte ne qejf per te bere dashuri. Ngriti doren larte dhe i tha se ajo ishte me menstruacione. Veshtrimit pyetes dhe plote shprese te tij ajo iu pergjigj se kishte edhe homorroide si dhe nje dhimbje te madhe gryke.

- Oh shit, i kthehet ai, mos me thuaj se ke edhe otit.

Otiti eshte infeksion veshi.

Ne Shqiperi halla ime mbante ne vazo nje lloj bime qe ka te njejten perberje si bima e aloe-veres por qe ka formen e veshit. Sa here qe motra ime (e vetmja qe ka vuajtur nga otiti ne rracen tone) semurej, qe ndodhte pas nje gripi, ne perdornim kete bime dhe ishte shume efikas kunder dhimbjeve.

Megjithate, otiti, kerkon edhe perdorimin e antibiotikeve per te vrare virusin qe shkakton infeksionin.

Vershellimi ne vesh per mua eshte shenje qe po marr lartesi. Qe, per ju, mund te jete i ngjashem me ngritjen e avionit ne ajer.Dea