PDA

View Full Version : Kilet e tepėrta i zėnė frymėn bebes


PuffetiNa
02-06-2010, 18:43
http://www.botasot.info/img/kilet_3.jpg

Femrat qė janė mbipeshė gjatė periudhės sė shtatzėnisė, e ekspozojnė fėmijėn e tyre para njė game tė tėrė rreziqesh pėr shėndetin, sikundėr edhe ekspozimi ndaj tymit tė cigareve, edhe nė mėnyrė pasive, mund tė shkaktojė dėme serioze tek fetusi pėr shkak tė njė futje tė reduktuar tė oksigjenit. Njė fakt tė tillė e pohojnė hulumtuesit nga universiteti i Kajros nė Egjipt, sipas tė cilėve njė pakėsim i oksigjenit tė fetusit mund tė nxjerrė nė pah praninė e qelizave tė kuqe tė gjakut “nucleated – NRBC” tek fėmijėt. Shkencėtarėt e udhėhequr nga dr. Abd Elbacy i Qendrės sė Kėrkimeve Kombėtare nė Kajro, kanė analizuar nivelet e NRBC nė gjak kordonin e 29 tė sapolindurve tė nėnave tė shėndosha, 21 tė sapolindurve tė nėnave tė ekspozuara ndaj duhanit tė cigareve dhe 15 tė sapolindurve tė nėnave qė nuk i kanė kėta faktorė rreziku. Nga analizat e kryera, studiuesit gjetėn se foshnjat nga dy grupet e para tė nėnave, nivelet e NRBC nė gjak i kishin dukshėm mė tė larta se nėnat nė grupin qė ishin nė rregull. Shkencėtarėt theksojnė se obesiteti i nėnės gjatė shtatzėnisė pėrbėn njė gamė tė gjerė tė rreziqeve pėr tė dhe fėmijėn e palindur si pre-eklampsia, rregullime jonormale metabolike, probleme pėr rritjen dhe zhvillimin e fetusit si edhe defekte nė tubin nervor dhe anomalitė e tjera zhvillimore.