PDA

View Full Version : Pėr njė fytyrė pa puērra


PuffetiNa
02-06-2010, 18:45
http://www.botasot.info/img/per%20nje%20fytyr_3.jpg

Gjatė prekjes sė fytyrės, bakteret nga sipėrfaqja e lėkurės depėrtojnė nė shtresa mė tė thella. Mė thellė, mė pas ndikojnė qė infeksionet tė pėrkeqėsohen dhe qė aknet tė zgjerohen.
Nėse nuk i shtoni kujdes fytyrės, paratė qė i keni shpenzuar mund tė jenė para tė hedhura, ngase do tė jetė shumė e vėshtirė tė shmangni puērrat. Akneve u duhet kohė pėr t’u shfaqur, nė tė kundėrtėn do tė shkaktojnė shenja, tė cilat mė pas ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’i larguar.

Pėr tė parandaluar “operimin” nėpėr fytyrėn tuaj, zieni disa komprese sterile nė ujė tė ngrohtė dhe i vendosni nė fytyrė pėr tė hapur rrudhat. Mė pas shtoni pėrbėrėsit pėr tharje, tė cilat do tė eliminojnė bakteret dhe i leni tė qėndrojnė ashtu gjatė gjithė natės.

Lotėt artificialė zbusin tė skuqurat e syve, por edhe tė fytyrės, prandaj nė kėtė mėnyrė do tė mbulojnė aknet. Para se tė pėrdorni diēka nga kėta pėrbėrės, detyrimisht duhet tė konsultoheni me dermatologun. Pasi qė lėkura ta thajė pėrbėrėsin, aplikoni korrektor me ndikim antibakterial. Kėtė duhet ta bėni nė mėnyrėn mė tė sigurt tė mundshme.

Nė vend tė pilingut tė vrazhdė – sheqer

Shprehitė e kėqija: Shumė shpesh ndodh qė nga dėshira qė lėkura tė duket mė e shkėlqyer dhe mė e butė, pėrdorim piling i cili ėshtė mjaft i vrazhdė.

Pilingu me qeliza tė ashpra dhe tė mėdha mund tė largojė sipėrfaqen e lėkurės e cila e bėn atė tė shkėlqejė.

Zgjedhja mė e mirė: Pėr njė lėkurė tė butė, mė tė mira janė kremrat e natės me retinol, e nė vend tė pilingut tė vrazhdė pėrdorni njė pėrzierje tė sheqerit me vajin e jojobės.

Pudra nuk ėshtė e mirė pėr mbrojtje nga dielli.

Shprehitė e kėqija: Nuk duhet tė mbėshteteni nė pudėr, kur ėshtė fjala pėr mbrojtjen nga rrezet e diellit.

Rreziku pėr lėkurėn: Kremi ėshtė i vetmi i cili na e mbron lėkurėn, ngadalėson plakjen e saj, parandalon shfaqjen e rrudhave dhe zvogėlon rrezikun e shfaqjes sė kancerit tė lėkurės.

Zgjedhja: Nėn bazėn e pudrės vendosni njė shtresė tė kremit tė hidratuar pėr fytyrė me faktorė mjaft tė lartė mbrojtės.