PDA

View Full Version : 10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100


Forum-Al
05-06-2010, 09:10
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/oKmsSBsKq6OUk-248-gVk3Q8J3o/0/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/oKmsSBsKq6OUk-248-gVk3Q8J3o/0/da)
http://feedads.g.doubleclick.net/~a/oKmsSBsKq6OUk-248-gVk3Q8J3o/1/di (http://feedads.g.doubleclick.net/~a/oKmsSBsKq6OUk-248-gVk3Q8J3o/1/da)

http://sherohu.com/wp-content/uploads/2009/12/gjumi.jpg (http://sherohu.com/10-ore-gjume-ne-dite-mund-te-ndihmojne-te-jetosh-100)

A do te dėshiroje tė arrije moshėn 100 vjeēare? Kush nuk do tė dėshironte. Epo, shko bėj 10 orė gjumė sepse kėshtu sugjeron njė studim i ri.

Gjumi, siē e dimė tė gjithė, ėshtė njė faktor kryesorė nė rigjallėrimin e trupit dhe aktivizimin e sistemit imunitar.
Nė kėtė studim shkencėtarėt kanė zbuluar se njerėzit qė kanė arritur tė 100tat ka gjasa qė sė paku tė bejne 10 orė gjumė nate.
Studimi ka pėrfshi analizat e tė dhėnave tė njė ankete Kineze tė vitit 2005.* Ky studim pėrbėnte 15,638 tė rritur tė moshės 65 e mė tė vjetėr dhe ka pėrfshirė 3,927 tjerė tė moshės 90 deri 99 dhe 2,794 tė cilėt ishin mė tė vjetėr se 100 vjet, raporton The Daily Express.

Dr. Danan Gu, i Univerzitetit Shtetėrorė Portland nė Oregon, thotė: “Rreth 65 pėrqind e tyre nė pėrgjithėsi kanė raportuar se kualiteti i gjumit tė tyre ishte i mirė apo shumė i mirė, dhe se koha mesatare e gjumit qė ata bėnin gjatė ditės ishe shtatė orė e gjysmė duke pėrfshirė kėtu edhe gjumin e shkurtė gjatė ditės.”

Pėr ēudi, ata tė moshės 100 e tutje ishin pėr 70 pėrqind me mė shumė gjasa tė raportonin kualitet tė mirė tė gjumit se sa pjesėmarrėsit mė tė ri tė moshės 65 deri 79 vjeē”

Pjesėmarrėsit e moshės 100 vjeēare e tutje ishin me 70 pėrqind me mė pak gjasa qė tė flinin pėr 5 orė apo mė pakė nė ditė po me mė shumė gjasa qė tė flinin pėr 10 orė apo mė shumė nė ditė.”

“Meshkujt, kundrejt grave, pėr 23 pėrqind mė shumė raportonin tė bėnin gjumė tė mirė.”

Kur njerėzit bien nė gjumė qelizat e tyre rigjenerohen dhe ata gjithashtu largojnė materiet toksike nga trupi i tyre dhe aktivizojnė qelizat e sistemit imunitar.

Kėshtu pra nėse dėshironi tė jetoni mė gjatė atėherė mundohuni tė bėni gjumė tė qetė dhe nėse keni mundėsi dhe ua premton koha atėherė pse jo edhe tė flini pėr 10 orė nė ditė.

Ky hulumtim ėshtė publikuar nė Maj nė gazetėn periodike Sleep.

Kliko Per te shkarkuar Librin 27 KESHILLAT SHENDETSORE QE DUHET TI DINI! (http://bit.ly/c7vbfk)

10 Ore Gjume Ne Dite Mund Te Ndihmojne Te Jetosh 100 (http://sherohu.com/10-ore-gjume-ne-dite-mund-te-ndihmojne-te-jetosh-100)

Poste te ngjashem:
Gjashte Veset Te Mira Shendetsore Qe Mund Ti Filloni SOT (http://sherohu.com/gjashte-veset-te-mira-shendetsore-qe-mund-ti-filloni-sot) Tė gjithė dėshirojmė tė jemi tė shėndetshėm, apo? Edhe pse...
A Zvogelojne Ushtrimet Rrezikun Ndaj Kancerit? (http://sherohu.com/a-zvogelojne-ushtrimet-rrezikun-ndaj-kancerit) Hulumtuesit Finlandez se fundi kane ardh ne perfundim se nese...
Mungesa e Gjumit Me Shume Godet Femrat (http://sherohu.com/mungesa-e-gjumit-me-shume-godet-femrat) Hulumtimet e mehershme kane sugjeruar se njerezit qe flejne me...
Dieta me Molla – Dieta Me 3 Molla Ne Dite (http://sherohu.com/dieta-me-molla-dieta-me-3-molla-ne-dite) Dieta me molla ose ndryshe si e quajnė dieta me...


http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=yIl2AUoC8zA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:yIl2AUoC8zA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=qj6IDK7rITs (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:qj6IDK7rITs) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:gIN9vFwOqvQ (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:gIN9vFwOqvQ) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?d=7Q72WNTAKBA (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:7Q72WNTAKBA) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:F7zBnMyn0Lo (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:F7zBnMyn0Lo) http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?i=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:V_sGLiPBpWU (http://feeds.feedburner.com/~ff/Sherohu?a=38qLe6AfCkY:odFiO6zncPE:V_sGLiPBpWU)
http://feeds.feedburner.com/~r/Sherohu/~4/38qLe6AfCkY

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarėt mblidhen!