PDA

View Full Version : Gjilpėrė pa age pėr dhimbjen e kokės


PuffetiNa
07-06-2010, 14:53
http://www.botasot.info/img/shkencetare.jpg
Pėr dhimbjen e kokėn mbėrrin gjilpėra virtuale, me age qė ėshtė njė fluks i kompresuar azoti, njė gaz qė nė njė tė dhjetėn e sekondės kalon ilacin pėrmes lėkurės, ndėrsa pacienti nuk ndjen asgjė.

Gjetja e fundit ėshtė prezantuar nga Alan Rapoport, i UCLA University nė Los Angeles, nė "Kongresin e IV, ANIRCEF Cefalee, dije aktuale dhe e ardhmja e prespektivės.

Por e mira e kėsaj gjilpėre ėshtė se mund tė pėrdoret nga 98 pėrqind e pacientėve nėse kėta tė fundit ndjekin me kujdes kėshillėn e mjekut.

"Kemi zgjidhjen pėr pacientėt qė shpesh ankohen pėr dhimbjen e gjilpėrave dhe kėrkojnė terapi tė reja dhe mė tė shpejta", thotė Rapoport.