PDA

View Full Version : Simptomat e sėmundjes sė veshkave


PuffetiNa
08-06-2010, 12:34
http://www.botasot.info/img/Simptomat_9.jpg
Tumoret , janė shumė tė pėrhapura tek njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e veshkave. Pėrveē gurėve, edhe tumoret duhet tė trajtohen sipas specialistėve me bimė mjekėsore tė cilat duhet tė pėrdoren nė formėn e lėngjeve. Pėr tė evituar problemet me veshkat ėshtė e rėndėsishme qė ēdo njeri, pavarėsisht faktit nėse ėshtė I sėmurė apo jo duhet tė konsumojė tė pakėn 2 litra ujė nė ditė. Shenjat dhe simptomat: hiperkalemi, acidozė metabolike, oliguri.Diagnoza ėshtė eozinofiluria dhe tregon nefrit alergjik (tubulointersticial) ose embolizėm atherosklerotik. Prania e segmenteve eritrocitike tregon glomerulonefrit. Trajtimet qė mund tė parandalojnė formimin e gurėve nė veshka janė tė mundshme nė ēdo rast.

Shenjat dhe simptomat:

1. Sistemi tretės: anoreksi, pėshtjellim, tė vjella.

2. Gjaku: hemoragji si pasojė e keqfunksionimit tė trombociteve.

3. Ērregullime tė volumit intravaskular qė janė pasojė e humbjes tė aftėsisė tė veshkave pėr tė rregulluar pėrqėndrimin e urinės.

4- Anemia ėshtė pasojė e mosprodhimit tė eritropoetinės.

5-Djersitje e vazhdueshme

6-Fryrje e trupit

7-Ethe

8-Dobėsi

9-Urinė e turbullt me erė tė keqe

10-Temperaturė

Bimėt mjekėsore

1-Trėndafil I egėr

2-Kamomil,

3-Lėng kumbullash

Roli i veshkave pėr organizmin

Veshkat tuaja luajnė njė sėrė funksionesh tė rėndėsishme: rregullojnė ujin nė trup dhe pėrbėrės tė tjerė kimikė nė gjak si: sodiumin, potasin, fosforin dhe kalciumin; largojnė mjekimet dhe helmimet nga trupi juaj; ēlirojnė hormonet nė gjak pėr tė ndihmuar trupin; rregullojnė presionin e gjakut; krijojnė qelizat e kuqe; nxisin kockat e forta. Pjesa mė e madhe e gurėve nė veshka mund tė trajtohet duke rritur sasinė e marrė tė lėngjeve, ndryshime nė dietė dhe mjekime. Rreth 90% e gurėve, kalojnė vetė brenda 3 deri 6 javėve. Disa tipa gurash mund tė shpėrbėhen me anė tė mjekimeve; megjithatė, gurėt me pėrbėrje kalciumi (tipi mė i zakonshėm), nuk mund tė shpėrbėhet. Gurėt gjithmonė duhet tė hiqen kur ka infeksione, bllokime dhe dėmtime nė veshka. Kur heqja e tyre bėhet e domosdoshme, ekzistojnė disa metoda tė ndryshme pėr ta bėrė kėtė.

Metodat pėr heqjen e gurėve

Metoda mė e mirė varet nga masa, vendndodhja dhe tipi i gurit. Disa gurė hiqen duke kaluar njė instrument teleskopik tek fshikėza apo tek veshka, pėr ta nxjerrė gurin ose pėr ta copėtuar nė fragmente tė vogla me rreze lazeri apo valė tronditėse. Instrumenti teleskopik mund tė futet drejtpėrdrejtė nė veshkė pėrmes njė ēarje tė vogėl nė anėn e pacientit pėr ta nxjerrė gurin tė tėrė ose atėherė kur duhet thyer nė fragmente tė vogla. Metoda mė e re pėr ta hequr quhet "litotripsia e valėve tė goditjes jashtė trupit (ESĖL).

Meshkujt mė shumė veshka me gurė

Gurėt nė veshka janė mė tė zakonshme tek burrat, dhe mė saktėsisht, katėr nė pesė raste, kanė gurė nė veshka. Normalisht, urina pėrmban substanca qė parandalojnė formimin e kristaleve. Megjithatė, kjo nuk funksionon pėr tė gjithė. Disa nga faktorėt qė kontribuojnė nė formimin e gurėve tek njerėzit e prekshėm janė: marrja e pakėt e lėngjeve, infeksione kronike nė rrugėt urinare. Rreth 80% e kacereve te veshkės janė karcinoma qelizore renale, ky tip kanceri mendohet te kete lidhje me moshen, pasi haset tepėr rralle nen 40 vjeēare. Tumoret beninje te veshkave mund te rrinė ne trup si te pandashėm.

Rrezet X, e identifikojnė kristalet dhe gurėt

Prezencėn e gurėve nė veshka e identifikojnė rrezet X. Teknikat e specializuara tė rrezeve X (ndonjėherė edhe me injeksione me ngjyrė) apo me ultratinguj, mund tė pėrdoren pėr tė identifikuar mė me saktėsi masėn dhe vendndodhjen e gurėve dhe pėr tė identifikuar funksionimin e veshkėve. Testet e gjakut dhe urinės mund ta ndihmojnė njė doktor pėr tė gjetur se ēfarė po e shkakton gurin dhe tė planifikojė trajtimin mė tė mire Pjesa mė e madhe e personave qė kanė probleme me veshkat dhe kresyshit me gurėt nė veshka, vijnė nga prindėr qė kurrė nuk i kanė ndjerė shqetėsimit, madje pavarėsisht moshės nė tė ciolėn ndodhen veshkėn e kanė organin mė tė shėndetshėm.