PDA

View Full Version : Kujdesi ndaj mėlēisė


PuffetiNa
08-06-2010, 12:35
http://www.botasot.info/img/Kujdesi_9.jpg

Mėlēia, nėse ėshtė e shėndetshme, shėrben kryesisht si filtrues dhe ėshtė fabrikė procesimi pėr trupin tuaj. Detoksifikon substancat vdekjeprurėse dhe zbėrthen eritrocitet e harxhuara. Pėrveē kėtyre punė, ky organ gjithashtu sekreton lėngun biliar pėr fshikėzėn e tėmthit. Kjo ndihmon nė tretjen e yndyrave nė zorrėn e hollė. Pėrveē detoksifikimit, mėlēia gjithashtu metabolizon proteinat dhe karbohidratet, Vitaminėn A dhe substancat qė janė instrumentale nė mpiksjen e gjakut. Nė industrinė e mirėqenies ka shumė pohime se mėlēia duhet detoksifikuar (ē’helmuar). Ata pohojnė se mėlēia juaj ėshtė bėrė toksike dhe duke pėrdorė dietėn e tyre tė veēantė ju do ndihmoni qė tė pastroni mėlēinė tuaj. Fakti i kėsaj pune ėshtė se mėlēia nuk ka nevojė tė detoksifikohet sepse nė vetvete ėshtė makinė detoksifikimi. Nėse mėlēia nuk bėhet toksike atėherė ēka bėhet? Epo, nėse mėlēia mbi-ngarkohet dhe nuk mund tė largoj tė gjithė materiet toksike, trupi juaj do tė absorbon tė gjithė kėto kemikale tė padėshiruara. Nė fund, trupi juaj ėshtė ai qė bėhet toksik. Pirja e tepėrt nuk i bėnė mirė mėlēisė tuaj. Kur ky shokė i heshtur i trupit tuaj lėndohet apo sėmuret nuk ka se si tė ankohet gjersa tė bėhet vonė pėr ty. Kjo ėshtė pėr shkak se nuk ka nerv tė veēantė pėr tė krijuar alarm. Me fjalė tjera ska se si tė tė tregoj se ėshtė lėnduar apo sėmurė nga moskujdesi juaj! Duke marrė njė qasje tė kuptueshme pėr tu kujdesur pėr mėlēinė dhe duke bėrė disa ndryshime sjelljesh nė mėnyrėn e tė jetuarit tuaj, ju mund tė zgjasni shėndetin e mėlēisė tuaj dhe tė shmangni dėmtimin dhe sėmundjen e mėlēisė.