PDA

View Full Version : Si t’i aplikojmė maskat e fytyrės?


PuffetiNa
11-06-2010, 14:22
http://www.botasot.info/img/Si%20te_12.jpg

Maskat natyrale janė produktet mė efikase nė mbrojtjen dhe pėrmirėsimin e fytyrės. Ato bėjnė tė mundur qė lėkura tė hidratohet, pastrohet si dhe tė bėhet mė e lėmuar. Megjithatė qė maskat tuaja tė jenė mė rezultative njihuni me disa rregulla bazė pėr njė aplikim tė shėndetshėm. Konservuesit, emulgatorėt, vajrat minerale dhe derivatet e tjera tė naftės nė preparatet kozmetike janė tė dėmshme pėr lėkurėn. Kėshtu kanė treguar tė paktėn studimet e reja. Pėr fytyrė mė tė pėrshtatshme janė preparatet natyrore tė freskėta. Maskat natyrore ngadalėsojnė procesin e plakjes sė lėkurės, sepse formojnė njė shtresė tė veēantė qė e mbron lėkurėn nga ndikimet e dėmshme tė ambientit tė jashtėm dhe e nxisin mikro-qarkullimin, duke e ruajtur lagėshtinė e lėkurės. Pėrpos qė e pastrojnė lėkurėn nė thellėsi, maskat pėr fytyrė e pėrmirėsojnė edhe tonusin e saj dhe e rregullojnė yndyrshmėrinė. Njė ndėr avantazhet e tjera ėshtė edhe ēmimi i lirė. Ja se cilat janė disa rregulla pėr aplikimin e tyre.

Para vėnies sė maskės, pak kamomil

Para vėnies sė maskės nė fytyrė, pėrgatiteni lėkurėn duke e avulluar me ēaj kamomili. Kjo i hapė poret duke e pėrmirėsuar thithjen e pėrbėrėsve tė maskės. Ēaji i kamomilit po ashtu mund tė pėrdoret edhe si tonik. Zhytni copat e pambukut nė ēaj dhe pastrojeni fytyrėn. Derisa kėnaqeni me maskat aromatike, nė sy mund t’i vini qeskat e ēajit.