PDA

View Full Version : Cilėsitė e akullores ?


PuffetiNa
11-06-2010, 14:23
http://www.botasot.info/img/Cilesite.jpg

Nė Zelandė tė Re ka filluar studimi klinik i akullores, i cili pritet tė ndihmojė nė evitimin e efekteve tė pakėndshme anėsore tė kimioterapisė tek pacientėt e sėmurė nga kanceri.

E zhvilluar nė bashkėpunim tė kompanisė sė qumėshtit ‘Fonterra’ dhe universitetit tė Oklendit, akullorja do tė testohet nė mėnyrė klinike, pėr t’u parė veprimi i saj nė luftėn kundėr anemisė dhe diarresė tė shkaktuara nga kimioterapia. Akullorja e quajtur ‘ReCharge’ gjithashtu pritet tė ndihmojė nė pengimin e humbjes sė peshės dhe dobėsimit tė sistemit imun tek kėta pacientė. Mjekėt nga Zelanda e Re kėrkojmė 200 vullnetarė tė cilėt nė ditė do tė hanė 100 gramė tė kėsaj akulloreje me shije dredhėze. ‘ReCharge’ ka shėnuar rezultate tė mira nė testimet laboratorike dhe ėshtė vėrejtur se me pėrbėrjet e saj aktive, nė masė tė madhe janė zvogėluar veprimet e kimioterapisė nė humbjen e peshės dhe dėmtimin e mukozės sė lukthit dhe zorrėve. Rezultatet e studimeve klinike nė pacientė pritet tė zbardhen brenda njė viti.