PDA

View Full Version : Kujdesuni pėr gjunjėt


PuffetiNa
12-06-2010, 18:08
http://www.botasot.info/img/kujdesuni_13.jpg


Gjate gjithė viteve te jetės tuaj , gjunjėt kane duruar aktivitetin e ecjes, vrapit, kėrcimit, ngjitjes se shkalleve dhe shume te tjera. A ka ndonjė problem nga kėto gjera pėr gjunjėt tuaj? Gjate viteve kėrci i gjunjėve ėshtė holluar dhe zbutur pėr te bere te mundur njė lėvizje sa me te rehatshme. njė studim i Johns Hopkins School of Medicine thotė se ēereku i grave mbi moshėn 60 vjet kane dhimbje gjunjėsh. Por ju mund te mbroni gjunjėt tuaj dhe te ndihmoni ne parandalimin e problemeve te tyre duke krijuar muskuj te forte , duke stabilizuar ato dhe duke praktikuar njė sere ushtrimesh. Njė program ushtrimesh 10 minutesh ėshtė zhvilluar nga Mike Roberson, trainer personal dhe profesor i mekanikes se gjunjėve. Mund ti bėni kėto ushtrime ne fund te ushtrimeve e tjera ose vetėm. Synoni ti bėni dy here ne jave pėr 12 jave dhe do te keni me shume elasticitet ne ecje si dhe s’do te pėrtoni ne vraponi apo te kėrceni!
Ēfarė ju duhet? pesha 1-2kg, llastike rezistence, stol (mund te pėrdorni edhe shkallet ns nuk keni stol)
Si do ushtroheni? Bėni 1-3 grupe te ēdo ushtrimi (i gjithi zgjat 10-20 minuta ne vartėsi te grupeve qe bėni) Ne qofte se keni nevoje pėr nxehje, marshoni ne vend pėr 2-5 minuta
Ushtrimi 1
Forcon muskujt e vidheve/belit. Duke mbajtur nje peshe ne dore si ne foto, uleni dhe ngrini gjurin sipėr sa me lart qe te mundeni. Rreth 15 here para se te ndėrroni pozicionin pėr kėmbėn tjetėr.
Ushtrimi 2
Pėr te stabilizuar muskujt qe lėvizin gjurin. Ngri kėmbėn qe ke ne toke ne maje te gishtave pėr 5 sekonda dhe ule prape. beje rreth 12 here para se te ndėrrosh kėmbė.
Ushtrimi 3
3 kėshilla
1. pėrdorni ushtrime kardio pėr te luftuar dhimbjet. Njė studim i 127 grave pa probleme te mėparshme te gjunjėve tregoi se ato te cilat kishin bere ushtrime kardio pėr rreth 20 minuta ne dite kishin me shume kerc tek gjunjėt se ato qe nuk ushtroheshin.
2. merrni suplemente. njė studim i grave te cilat merrnin Glukozamine 1500mg ne dite pėr 3 vjet nuk pate asnjė konsumim apo dėmtim te gjunjėve.
3. hani perimet. ata qe hane perimet e pasura me vitamine K , (bizelet brokoli) kane me pak dhimbje kycesh.