PDA

View Full Version : Kėshilla pėr tė evituar pėrzjeret e mėngjesit gjatė shtatėzanisė.


Beaute
20-06-2010, 11:15
Pėrzjeret e mėngjesit gjatė shtatėzanisė mund tju pengojne per te marre gjithe vlerat ushqimore qe ju dhe femija juaj ka nevoje. Hani ato gjera qe mundeni dhe perpiquni qe te merrni lengje te mjaftueshem. Me poshte gjenden disa keshilla per kete problem.

1-Anoni nga ushqimet e ftohta te cilat leshojne me pak aroma.
2-Perpiquni te hani ushime te thata
3-Hani pak edhe shpesh gjate gjithe dites
4-Pini 8 deri ne 10 gota me lengje ne dite per te evituar dehidrimin. Pini nga pak midis te ngreneave dhe jo gjate ngrenies sepse ne kete menyre evitoni mbushjen plot te stomakut.
5-Perpiquni te pini pije te ftohta ose te ngrira
6-Evitoni ushqimet me ereza te shumta

Vizitohuni tek mjeku per tu siguruar qe nuk keni probleme me mbajtjen e ushqimit ne bark.