PDA

View Full Version : Psikologet i thone jo kompjutereve per femijet nen 9 vjec


SmiLey
20-06-2010, 14:17
http://img2.albimg.com/959_arkiva_Art_Kulture_15_kompjute.jpg
LONDER - Me mire te mos perdoren kompjuteret para moshes 9-vjecare, sepse duhet te kuptohet bota reale perpara asaj virtuale.
Kjo eshte kerkesa e disa psikologeve te Royal Society of Medicine bere ndaj qeverise britanike, te cilet kerkojne rregulla strikte lidhur me kete ceshtje. Nuk lejohet perdorimi i telekomandes ne videolojera, nuk lejohet navigimi ne internet perpara moshes 9-vjecare.

Specialistet kerkojne qe t'i jepet me shume hapesire femijeve per boten reale. Femijet kane nevoje te prekin, te zbulojne, te provojne, t'i shikojne objektet reale per te edukuar infrastrukturat e tyre neurologjike.

Meri
21-06-2010, 17:27
sa me fat, i kam kalu 9 vje -et :p:p

Persona
29-04-2017, 13:22
sikur te informonin edhe shkollat per kete s'do ishte keq, duke qene se femijet marrin klasa informatike qe ne moshe te vogel tashme. problemi me i madh ne fakt eshte ne shtepi, ku prinderit jane te droguar vete dhe rrine tere kohen ne pc, dhe femijet domosdo do i imitojne.

29-04-2017, 13:51
Fillojne qe ne erdhe..... !!!

Persona
29-04-2017, 14:17
Fillojne qe ne erdhe..... !!!

ngaqe thone se keshtu do e kene me te lehte me vone per t'u bere produktive dhe te suksesshem ne shoqeri. ne fund te gjitha keto rezultojne ne prishje ekuilibri qe ne vegjeli, s'ka me keq. :)

29-04-2017, 17:35
Femijet e mi u prezantuan me komp ne kopsht. E kishin ne program. E pamundur t'i mbash larg elektronikes e te duash. Ka dhe prinder shume strikt. Kam njohur njeren. Femijet e saj s'ishin me te mire se ata qe luanin. Biles ishin shume egoiste. Cupa ime e kishte te pamundur te luante me to qe cupa ime s'ka patur kurre probleme me femijet.

Persona
29-04-2017, 22:51
Femijet e mi u prezantuan me komp ne kopsht. E kishin ne program. E pamundur t'i mbash larg elektronikes e te duash. Ka dhe prinder shume strikt. Kam njohur njeren. Femijet e saj s'ishin me te mire se ata qe luanin. Biles ishin shume egoiste. Cupa ime e kishte te pamundur te luante me to qe cupa ime s'ka patur kurre probleme me femijet.

prinderit e atyre femijeve mund te kene qene shume te kujdesshem ndaj perdorimit te kompjuterave, por nuk e dime si kane qene ne pergjithesi me aspektet e tjera te edukimit. por qe varesia ndaj kompjuterave dhe internetit eshte bere nje problem i madh e thone studimet, te cilet analizojne mijera raste jo vetem nje. pastaj mjafton te shikosh njerezit perreth si sillen, njerez me depresione dhe ankthe :)

BABA nga DURRSI
29-04-2017, 23:27
prinderit e atyre femijeve mund te kene qene shume te kujdesshem ndaj perdorimit te kompjuterave, por nuk e dime si kane qene ne pergjithesi me aspektet e tjera te edukimit. por qe varesia ndaj kompjuterave dhe internetit eshte bere nje problem i madh e thone studimet, te cilet analizojne mijera raste jo vetem nje. pastaj mjafton te shikosh njerezit perreth si sillen, njerez me depresione dhe ankthe :)

...Land of anger, infect humanity, die from technology....-paqe-

Persona
29-04-2017, 23:36
...Land of anger, infect humanity, die from technology....-paqe-

shpresojme per me mire... :)

edhe pse nganjehere largohet optimizmi kur shikoj sa shume te rinj 25-40 vjecare marrin ilace kunder ankthit dhe depresionit...sigurisht nuk eshte vetem teknologjia problemi, eshte nje sere faktoresh ku teknologjia luan nje rol kyc.

Tj Tweedle
03-05-2017, 05:44
Psikologet thjesht sajojne pune per veten e tyre.