PDA

View Full Version : Perdja e syrit


PuffetiNa
29-06-2010, 08:40
http://www.botasot.info/img/perdja_29.jpg
Katarakti apo siē e njohim ndryshe perdja e syrit ėshtė njė mjegullim i lentes sė syrit si pasojė e shtimit tė disa proteinave.

Ashtu si mosha e njeriut, kataraktet rriten nė mėnyrė progresive duke u bėrė mė tė errėta, mė dense, duke penguar kėshtu kalimin e dritės nėpėr lente. Kjo ēon nė humbje tė shikimit. Pacientėt me katarakte kanė vėshtirėsi shikimi nė ambientet me ndriēim tė pakėt. Shumė persona pėrjetojnė njė rritje tė ndjeshmėrisė ndaj dritės dhe shkėlqimit, shikim tė dyfishtė, apo imazhe fantazmė dhe zbehje tė ngjyrave. Shumica e katarakteve janė lehtėsisht tė trajtueshme. Operacioni i katarakteve ėshtė njė nga ndėrhyrjet e realizuara mė shpesh nė kirurgjinė e syrit. Gjatė operacionit mjeku heq lenten e mjegulluar dhe nė shumicėn e rasteve, e zėvendėson atė me njė lente artificiale, tė quajtur lente intraokulare (LIO). Njė (LIO) ėshtė njė lente plastike e qartė, e cila nuk kėrkon kujdes tė veēantė dhe bėhet pjesė e pėrhershme e syrit.

Trajtimi

Nėse shikimi juaj mund tė korrigjohet deri nė njė farė mase ndryshimi i syzeve apo lenteve tė kontaktit, ėshtė e kėshillueshme qė tė tentohet nė mėnyrė qė pėr momentin tė mėnjanohet nevoja pėr ndėrhyrje kirurgjikale. Nėse shikimi juaj nuk mund tė korrigjohet me syze tė reja dhe katarakti ndėrhyn nė cilėsinė e jetės se pėrditshme, duke ju shkaktuar shqetėsim, atėherė mund tė jeni kandidat pėr ndėrhyrje kirurgjikale gjatė se cilės do tė hiqet lentja e mjegulluar dhe do tė zėvendėsohet me njė tė kthjellėt artificiale. Statistikat tregojnė se nga 9 nga 10 persona tek tė cilėt ėshtė kryer kjo ndėrhyrje, kanė pasur pėrmirėsim tė shikimit.

Parandalimi

Pyetja e shtruar mė sė shumti ėshtė se a mund tė parandalohen kataraktet. Me qenė se shkaku i saktė i formimit tė katarakteve ėshtė i paqartė nuk ėshtė pėrcaktuar ende mėnyra e parandalimit tė tyre. Duke qenė se kataraktet dhe sėmundje tė tjera tė syve si glaukoma apo pacientėt, qė vuajnė nga sėmundja e diabetit ėshtė e kėshillueshme qė nė mėnyrė tė vazhdueshme tė kryhen kontrolle tek okulisti.

Kėshilla pėr kataraktet

Kataraktet mund tė ndihmohen nga pėrdorimi i kontrastit nė ambiente e pėrditshme, pjata tė bardha mbi njė mbulesė tavoline tė zezė. Rregullimi i perdeve nė mėnyrė qė tė depėrtojnė sa mė pak rrezet e diellit. Ndryshimi i pozicionit tė televizionit, nė mėnyrė qė rrezet e diellit tė mos bien direkt mbi ekran. Pėrdorimi i syzeve dhe kapeles kur dilet jashtė nė ditė me diell;

Llojet e katarakteve

Katarakte qė lidhen me moshėn. Ky tip i katarakteve zhvillohet me kalimin e moshės;

Katarakti kongjenital, kur bebet lindin me katarakte si pasojė e ndonjė infeksioni, dėmtimi, apo zhvillmi tė paktė pėrpara se tė lindin, por ato mund tė zhvillohen edhe gjatė fėmijėrisė. Kataraktet sekondare zhvillohen si pasojė e njė sėmundjeje mjekėsore si diabeti apo nga ekspozimi ndaj substancave toksike, medikamenteve tė caktuara (kortikosteroidėt apo diuretikėt), dritės ultravjollcė apo rrezatimit. Kataraktet nga traumat formohen pas dėmtimit tė syrit. Ndėrkohė qė faktorė tė tjerė qė rrisin rrezikun e njė personi pėr zhvillimin e katarakteve pėrfshijnė pirjen e duhanit, ajri i ndotur dhe konsumi nė sasi tė mėdha i alkoolit.