PDA

View Full Version : 8 Arsye per te ngrene mengjes!


ChocolatE_DiamonD
09-10-2009, 19:45
http://www.bishopslaw.co.uk/cms/photo/misc/Breakfast.jpg


Organizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume. Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.


1-Te lejon te furnizohesh me energji. Organizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume.
Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.

2-Ndihmon te shperndaje sa me mire energjine per te gjithe pjesen tjeter te dites. Nese nuk hani mengjes do te ndieni te nevojshme te konsumoni porcione te tjera gjate dites, ose do te perqendroheni tek dreka. Nje konfirmim indirekt vjen nga statistikat ne pune dhe ne shkolle: jane me te shpeshte ne oret e paradites kur glukozi peson ulje.

3-Permireson perqendrimin. Disa studime ne shkolla thone se: kur hani mengjes permiresone nivelin e perqendrimit, kapacitetin e memories dhe gjithashtu rezistencen ne aktivitete fizike.


4-Sherben mire ne te gjithe organizmin. Kerkime te shumta tregojne se kush konsumon rregullisht mengjesin eshte me pak i prekshem nga obeziteti dhe nga rreziqe te tjera.


5-Eshte e keshillueshme edhe per ato qe jane ne diete. Pikerishte kush kerkon te pakesoje raportin energjitik duhet te kontrolloje ndjenjen e urise. Ne pergjithesi eshte e rendesishme cilesia e ushqimeve qe konsumohen ne mengjes. Me pas mund te zgjidhni mix me te lehte.


6-Eshte momenti ideal per te konsumuar qumeshtin. Qumeshti eshte i rendesishem ne raportin me kalciumin, i domosdoshem per kockat, mbi te gjitha gjate zhvillimit trupor.


7-Futni frutat ne menun e mengjesit. Nje ushqim i mire parashikon te pakten 2-3 fruta ne dite. Eshte mire qe te filloni qe ne mengjes pasi per shume persona eshte veshtire te hane fruta gjate dites. Eshte e preferueshme ta konsumoni te gjithe frutin. Nuk ju keshillojme te pini nje lenge frutash pasi te jep ndjenjen sikur ske ngrene asgje.


8-Eleminon kalorite. Konsumi i mengjesit gjithashtu eleminon kalorite e teperta, por kjo varet nga mosha, seksi, metabolizmi, aktivitetet e ndryshme gjate dites.Organizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume. Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.

Just myself
11-10-2009, 15:41
E di qe eshte e domosdoshme te hahet mengjes por cedo qe une asnjehere nuk kam deshire dhe kohe per te ngrene :(!

Firewall
30-10-2009, 10:45
gjithmon mjesin se kam len pas dore :) ushqim dhe atletik..

Meri
30-10-2009, 22:53
S'po gjej 8 arsye te justifikuara per te mos ngrene ....! :(

Kafe me qumesht vetem !

Alb_LoVeR
11-11-2009, 07:43
Une e kam fiksim mengjesin smundem pa ngrene , pak por dicka do e ha , shkolle pune kudo qe jam mengjesin do ha dicka sbej dot ndryshe ...

Jolene
09-01-2011, 00:53
Kurr nuk ha breakfast, vetem nje kafe ose caj.

Linda
26-01-2011, 18:55
Mjes nuk haj asnjihere,vetem nja 2-3 tasa kafe me qumesht,dhe me mjafton per mengjesin.

Angel`BoY
26-01-2011, 19:14
Kurse une deri para 3 Muajsh e kam pas praktike qe pa mengjes nuk dilja nga shpia.

Tani kushtet bejne te tyren .......

Linda
26-01-2011, 19:45
Kurse une deri para 3 Muajsh e kam pas praktike qe pa mengjes nuk dilja nga shpia.

Tani kushtet bejne te tyren .......

Ke hall se je shendoshur shume ti me duket? :D:P

Regina
26-01-2011, 21:02
eh menjgjez nuk ha kurr un ma mir nja kafe :P

ChocolatE_DiamonD
04-02-2011, 05:43
kshu temen e kam hap e paskam qare po per mengjes aha pertoj...me mire fle cerek ore gjume me shume :P