PDA

View Full Version : Mjekėt i kthejnė shikimin njė tė verbėri duke pėrdorur qeliza embrionale


PuffetiNa
30-06-2010, 09:12
http://www.botasot.info/img/SYRI.jpg
Mjekėt kanė rikthyer shikimin tė verbėri duke pėrdorur qeliza embrionale nga syri i pacientit pėr tė krijuar njė korne tė re. Pėr njė tė verbėr, ky ėshtė zbulim i njė botė tė re, ndėrsa krijohen shpresa se njė ditė mjekėt mund tė jenė nė gjendje tė krijojnė pjesė tė tjera tė trupit pėr pacientėt nė nevojė pėr transplantim organesh.

Vetėm njė person i verbuar pėr 50 vjet, tė cilit sapo i kthehet shikimi mund tė thotė sesa e bukur duket kjo botė, sepse njerėzit qė shohin ēdo ditė shpesh e harrojnė kėtė. Kjo tani ėshtė e mundur duke pėrdorur qeliza qė merren nga syri i vetė pacientėt tė verbuar si pasojė e ndonjė aksidedenti. Mjekėt pėrdorin kornean e krijuar nė laborator nga qeliza embrionale tė njeriut. Nė kėtė rast, qelizat embrionale u morren nga njė pjesė e padėmtuar e syrit dhe u vendosėn nė inkubator pėr t'u rritur. Pastaj qelizat e dėmtuara u zevendėsuan me qelizat e reja tė rritura. Nė kėtė mėnyrė, njė personi tė verbuar pėr 50 vjet, si pasojė e njė akisidenti mund t'i kthehet shikimi i plotė brenda njė muaji. Doktor Ivan Schwab nė universitetin e Kalifornisė nė Davis, thotė se sipas kėsaj teknike bioinxhinjerike, njė ditė mjekėt mund tė krijojnė edhe organe tė tjera si mėlēia.

Metoda tė reja pėr diagnostikimin e kancerit tė gjirit

Njė teknikė eksperimentale mund tė bėjė njė njė ditė tė ulet numri i femrave me kancer nė gji qė i nėnshtrohen biopsisė sė gjirit pėr diagnostikimin e kancerit. Biopsitė kryhen kur mammogramet dhe ultratingujt nuk arrijnė tė pėrcaktojnė nėse njė gungė nė gji ėshtė apo jo tumor kanceroz.

Shumica e kėtyre biopsive nuk arrijnė ta gjejnė kancerin, dhe si rrjedhim femrat kalojnė nėpėr njė proces qė sjell stres dhe shpenzime tė panevojėshme.

Shkencėtarėt nė Universitetin i Konektikatit morrėn nė shqyrtim 178 gratė qė iu nėnshtruan skanimit duke pėrdorur njė kombinim tė ultratingujvet dhe dritės infra tė kuqe.

Rrezet infra tė kuqe u pėrdorėn pėr tė dalluar indet e shėndetėshme nga ato kanceroze, sepse qelizat kanceroze janė mė tė ndhejshme ndaj kėsaj lloj drite. Autorėt e studimit thonė se kjo teknikė eksperimentale jo kirurgjike mund tė ndihmojė radiologėt pėr tė vlerėsuar tumoret me pėrmasa tė vogla ose mesatare, qė zbulohen me vėshtirėsi me mėnyra tradicionale diagnostikimi. Prova tė tjera klinike nevojiten para se kjo teknikė e re tė pėrdoret gjerėsisht nė diagnostikimin e kancerit tė gjirit.

Teknologji e re pėr trajtimin e problemeve nė zemėr

Mjekėt nė spitalet amerikane tani janė duke pėrdorur njė teknologji tė re pėr trajtimin e problemeve nė zemėr. Gjatė kėsaj procedure, njė kamerė mjaft e vogėl, me rezolucion tė lartė, futet nė arteret e zemrės duke pėrftuar imazhe mė tė qarta se kurrė mė parė.

Kjo pajisje e re mund tė ndihmojė pacientėt me sėmundje nė zemėr, siē ėshtė ky 60 vjeēar, Mak Bailey, i cili para disa javėsh pėsoi njė goditje nė zemėr.

Krejt pa pritur, ai ndjeu nė gjoks njė shtrėngim tė fortė dhe pas 2 minutash u mbulua nga djersėt. Ai menjėherė u dėrgua nė qėndrėn spitalore tė universitetit tė Klevelandit, ku mjekėt i vendosėn njė tub pasi i ēbllokuan njė prej artereve tė zemrės. Pėr vendosjen e njė tubi tė hollė, mjekėt mbėshteten nė imazhet e pėrftuara me procedurėn me ulrtratinguj, pėr tė pėrcaktuar venėn e bllokuar.

Por pajisja e re tani ofron njė pamje krjetėsisht ndryshe qė quhet Optical Coherence Tomography ose OCT. Pajisja e miratuar nga agjencia e barnave, sapo ka filluar tė pėrdoret nė spitalet amerikane. Me anė tė saj pėrftohen imazhe duke reflektuar dritė brenda artereve tė gjakut. Kjo i mundėson mjekėt tė shohin 10 herė mė me hollėsi gjendjen e brendėshme tė artereve dhe tė pėrcaktojnė me saktėsi se cili arter ishte bėrė shkak pėr goditje nė zemėr. Pastaj mjekėt vendosin nė tė tubin e nevojshėm pėr ēbllokimin dhe lehtėsimin e qarkullimit tė gjakut nė zemėr. Pėrcaktimi i saktė i arterit tė bllokuar ka shumė rėndėsi, sepse nė rast tė kundėrt tubi mund tė vendoset nė njė tjetėr arter, dhe pacienti ka gjasa tė pėsojė njė goditje tė dytė nė zemėr. Ekspertėt thonė se megjithėse pamjet e ofruara nga kjo pajisje e re mund tė jenė shumė tė qarta, kjo lloj tomografie nuk ėshtė provuar si mė e mirė sesa ajo me ultratinguj. Por pėr pacientė si Mak Baylei, kjo teknologji e re mund tė pėrmirėsojė trajtimin e tij nė tė ardhmen.

utopia
30-06-2010, 09:56
wow ...