PDA

View Full Version : Si te shmangim eren e gojeS?


Heily
02-07-2010, 10:41
http://i10.servimg.com/u/f10/14/20/02/04/puthje10.jpg

Kėshillat e bakteriologėve pėr tė larguar aromėn e keqe tė gojės

Dhjetė bimė qė ndihmojnė pėr njė frymėmarrje tė freskėt
Nga vaji i mentės e deri te ēimēakizi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin, njė studiuse bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit pėr uljen e aromės sė pakėndshme tė frymėmarrjes.
Majdanozi i freskėt
Nėse ju pėrtypni kėtė barishte nė sasi tė vogla, nuk do tė lejoni qė njerėzit tė kthejnė kokėn nga ana tjetėr kur ju filloni pėr tė flisni, pėr shkak tė aromės jo tė kėndshme tė frymėmarrjes, sidomos kur sapo ēoheni nga gjumi. Majdanozi pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė tė cilat largojnė mikrobet e dėmshme qė gjenden nė gojė.
Rrėshira
Rrėshira natyrale disa pėrbėrės antiseptikė tė cilėt ulin nivelin e aciditetit nė gojė. Tė pėrtypėsh kėtė pėrbėrės ndihmon nė reduktimin e baktereve qė shkaktojnė aromėn e keqe.
Shpėlarės antibakterial
Njė gargarė ēdo mėngjes me njė pėrbėrės antibakterial do tė ndihmonte pėr largimin e shijes sė pakėndshme tė gojės, po ashtu edhe tė frymėmarrjes mė aromė tė keqe. Kėto shpėlarės janė tė dobishėm edhe pėr dhėmbėt tuaj.
Jogurti i freskėt
Studimet kanė treguar se jogurti i freskėt ul nivelin e hidrogjen sulfiteve, tė cilat prodhohen nga bakteret nė gojė dhe shkaktojnė njė aroma tė pakėndshme. Bakteret Lactobacillus bulgaricus dhe Streptocoēus thermophilus qė gjenden te jogurti asgjėsojnė bakteret e “kėqija nė gojė”.
Shpėlarja mė soda
T’i lash dhėmbėt me soda apo soda bikarbonat, ndihmon nė uljen e aciditetit nė gojė i cili shkakton shijė tė thartė dhe aromė tė pakėndshme tė frymėmarrjes. Studimet e publikuara nė vitin 1996 dhe nė 1998 kanė treguar se pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė 20 pėr qind soda reduktojnė aromėn e keqe tė gojės pėr rreth tre orė.
Vaji i mentes
Disa praktikues tė shėndetit natyral besojnė se tabletat me vaj mente e mbajnė gojėn tuaj tė freskėt. Po kėtė konkluzion treguan edhe studimet e mėtejshme tė shkencėtarėve.
Farat e koprės
Pėrtypja apo mbajtja nė gojė pėr pak kohė e farave tė koprės pas ngrėnies sė mėngjesit ka qenė njė mėnyrė tradicionale pėr tė mbajtur aromėn e gojės tė freskėt. Studimet kanė treguar se kopra pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė.
Majdanozi
Pėrbėrės antibakterialė gjenden tė vaji i majdanozit dhe vaji i lulediellit. Shkencėtarėt dhe studimet kanė rezultuar nė publikime thuajse kontradiktore lidhur me kėto produkte nėse sjellin aromė tė mirė apo tė keqe tė gojės. Megjithatė studimet treguan se majdanozi pėrmban pėrbėrės antibakterialė.
Ēimēakizi me manjolia
Lėvorja e kėsaj bime pėrmban disa elementė tė cilėt ndihmojnė nė trajtimin e tė vjellave, tretjen dhe rregullimin e ciklit menstrual. Studime tė tjera kanė treguar se ajo ndihmon pėr njė frymėmarrje tė freskėt.
Pastruesit e gjuhės
Bakteret qė shkaktojnė aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes qėndrojnė nė gjuhėn tuaj, prandaj ėshtė e nevojshme qė ajo tė pastrohet vazhdimisht.

Crystal
17-11-2012, 19:28
Cdo nate dhe cdo mengjez gargare me caj kanelle dhe mjalte.

thirsty
17-11-2012, 19:39
Une se pastroj fare
Neser do filloj ta pastroj keshtu sic thote tema

SERAFIM DILO
17-11-2012, 21:59
Edhe me hudhra e qep,mund te pastrohet.

thirsty
17-11-2012, 22:21
Edhe me hudhra e qep,mund te pastrohet.

para se te futesha tek kjo tema kjo me erdhi ne mendje

prodhon gjalp? :D

SERAFIM DILO
17-11-2012, 22:50
para se te futesha tek kjo tema kjo me erdhi ne mendje

prodhon gjalp? :D

haha.Nuk e di,po shmang eren e gojes.

busavata
17-11-2012, 23:28
http://partysan.net/files/2010/09/Airwaves_Partysan.jpg

J-W
17-11-2012, 23:28
Cdo nate dhe cdo mengjez gargare me caj kanelle dhe mjalte.

bah 30.000 lek kg i mjaltit... je ne vete ?

busavata
17-11-2012, 23:31
http://greatfinds.icrossing.com/wp-content/uploads/JimBeam.jpg

Crystal
17-11-2012, 23:56
bah 30.000 lek kg i mjaltit... je ne vete ?

Atehere me caj rigoni, por te djeg shume fytin. Ky lloj caji nuk eshte vetem per gargare por edhe per ta pire. Eshte nje antiseptik i mire per stomakun.

SERAFIM DILO
18-11-2012, 00:02
http://greatfinds.icrossing.com/wp-content/uploads/JimBeam.jpg

Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.

Crystal
18-11-2012, 00:18
Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.

...dhe dhimbjes se shpirtit.

busavata
18-11-2012, 00:22
Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.

nuk e di .. duhet secilen shkronj me analizue .. une po e provoj , nese jam gabinm mos u ankoni ...

SERAFIM DILO
18-11-2012, 00:28
nuk e di .. duhet secilen shkronj me analizue .. une po e provoj , nese jam gabinm mos u ankoni ...

Ti provoe pa frik,se nuk bo dom.Por mos e ekzagjero,pije nga pak,jo me gota teke e as me gota dopio,pije direkt nga shishja qe te jesh i sigurt per masen.

busavata
18-11-2012, 00:34
Ti provoe pa frik,se nuk bo dom.Por mos e ekzagjero,pije nga pak,jo me gota teke e as me gota dopio,pije direkt nga shishja qe te jesh i sigurt per masen.

po ta djega fytin .. edhe nuk po e ndi dhimbjen e dhembit.. EUREKA , kjo qenka medicinė -hihi-

bindi
18-11-2012, 12:08
Te rregulloni dhembet ,nese i keni te prushur,dhe ti pastroni ata rregullisht,bile te pakten nje here ne dite....

atrevido
18-11-2012, 22:33
Uh sa eksperte, e paskat kete siklet me duket. `lol`