PDA

View Full Version : Trajtimi i stresit pastraumatik


PuffetiNa
05-07-2010, 19:40
http://www.botasot.info/img/stres%20foto_6.jpg
Sipas Administratės sė Veteranėve, rreth 20 pėr qind e ushtarėve tė kthyer nga luftėrat nė Irak dhe Afganistan vuajnė nga stresi pastraumatik. Njė grup shkencėtarėsh pranė qendrės mjekėsore ushtarake Walter Reed mori nė shqyrtim dy ushtarė me stres pastraumatik; njė qė kishte shėrbyer nė Falluxha dhe tjetri nė Luftėn e parė tė Gjirit Persik. Tė dy ishin trajtuar me barna pėr mė shumė se njė vit. Por pa sukses. Barnat kishin shkaktuar tek ata efekteve anėsore. Secilit pacient i ėshtė dhėnė njė injeksion nė qafė pranė njė grupi fijesh nervore tė quajtur SGB. Kjo procedurė zgjat 10 minuta dhe mjekėt pėrdorin anestezi lokale. Blloqe tė tilla fijesh nervore janė pėrdorur prej vitesh pėr tė trajtuar dhimbjet kronike dhe sėmundjet e tjera. Shkencėtarėt nė spitalin ushtarak Walter Reed vunė re se trajtimi SGB ishte i suksesshėm. Tė dy pacientėt provuan lehtėsim tė menjėhershėm dhe tė qėndrueshėm. Edhe pse fusha e studimit ishte e kufizuar, kėto rezultate tregojnė mundėsinė e pėrdorimit tė blloqeve nervore pėr tė trajtuar stresin pastraumatik. Ndėrkohė, shkencėtarėt thonė se prova tė mėtejshme klinike janė tė nevojshme.