PDA

View Full Version : Ja disa nga Mrekullite qe mund te bej mjalti


SmiLey
10-07-2010, 14:41
http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Shendeti/mjalti_10_518218491.jpg&size=article_medium
Mjalti eshte leng i trashe dhe i embel me ngjyre qelibari, qe e bejne bletet me nektarin e disa luleve dhe qe perdoret si ushqim.

Nektarin eshte burimi kryesor i karbohidrateve te cilin bletet e shnderrojne ne sheqer, glukoze dhe fruktoze. Mjalti permban mbi 15% uje, bletet ne zgjua e mbulojne me dyll i cili e mbron nga lageshtia dhe prishja. Mjalti gjithashtu permban minerale, aminoacide, acide organike si p.sh acidi i thnegles, acidi i molles, acidi i limonit dhe pigmente pastaj derivate t klorofilit dhe komplekse te vitamines B.

Mjalti i malit qe ka ngjyre te erret permban 13 here me shume minerale se mjalti i luleve ai sidomos eshte i pasur me hekur. Mjalti ka aftesi kuruese per vete vitaminen B qe permban. Mjalti permban veti dizinfektuese per plage dhe gervishtje te lekures. Sipas nje studimi mjalti triumfon mbi 7 lloje te ndryshme bakteresh. Keshtu qe jane identifikuar edhe aftesite e tij kunder gripit.

Pervec sherimit te jashtem mjalti ka dhe veti kuruese te brendshme, si ne qetesimin e stomakut. Keshtu do ishte e rekomandueshme 2 luge caji mjalte ne dite. Nje rol te rendesishem mjalti luan kunder diarrese, sidomos per femijet e vegjel, pasi eshte nje metode, mjaft e mire kuruese brenda nje ushqimi. Mjalti ne kete rast, lufton bakteret dyfish me shpejt, se sa nje tretje sheqeri.

Mjalti zbut kollen naten
Nje luge mjalte mund te zbus kollitjen e nates dhe t’u ndihmoje femijeve dhe prinderve te tyre qe te flene me mire, ka deshmuar nje studim ne te cilin jane perfshire 105 femije, te cilet kolliteshin per shkak te ftohjes. Femijet jane ndare ne tri grupe nga te cilat njeri ka marre shurup kunder kollitjes, i dyti mjalte, ndersa i treti asgje, dhe eshte deshmuar qe mjalti eshte zgjidhja me e mire.

Rezultatet kane qene aq te fuqishme sa mundemi te themi qartazi se mjalti eshte me i mire, sesa te mos jepet asnje lloj ilaci, derisa permbajtja e shurupit dextromethorphan nuk eshte i mire”, ka thene doktori Ian M. Paul nga universiteti Hershey ne Pennsylvania. Mjalti reagon edhe kunder mikrobeve. Mjalti nuk u rekomandohet femijeve me te vegjel se nje vjec, per rrezikun e rralle, por serioz qe mund te shkaktoje helmimin me ushqim te njohur si botulizam.

Per femijet me te rritur eshte ne pergjithesi i sigurt, por doza duhet rritur varesisht nga mosha e femijes. Gjysme luge eshte e mjaftueshme per femijet prej dy deri ne pese vjet, derisa luga e plote me mjalte duhet t’iu jepet femijeve me te vjeter se 11 vjet. Derisa dy luge mjalte duhet t’i hane personat prej 12 vjet e me te vjeter.

Elina
15-07-2013, 11:47
Mjalti triumfon mbi bakteret

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1003448_666993663312058_1376038597_n.jpg

Mjalti ka aftėsi kuruese dhe dezinfektuese pėr plagė dhe gėrvishtje tė lėkurės. Sipas njė studimi, mjalti triumfon mbi 7 lloje tė ndryshme bakteresh, dhe ndihmon kundėr gripit, kundėr diarresė dhe qetėsimit tė stomakutEksperimentet e bėra nė mjaltė kanė treguar se vetia e tij embytjes sė baktereve (efekti bakteriocid) ėshtė dy herė mė e madhe nėse mjalti zbutet me ujė.

Ėshtė vėrtetuar se 1 kg mjaltė ka 3150 kalori, kurse gjatė ditės njeriut i nevojiten mesatarisht 2800-3000 kalori.

Ngrėnia e rregullt e mjaltit ndihmon nė pėrforcimin e tė mbajturit mend, mjalti largon dhembjet nė sy, duke e fėrkuar me gisht tė pastėr syrin, nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ftohtė ndihmon kundėr kapsllėkut, nėse mjalti tretet nė qumėsht tė ngrohtė zhduken skrajat e zorrėve, mjalti ndėrpret dhimbjet e stomakut dhe pėr anemikėt, mjalti ėshtė bombė gjaku.

Petro
15-07-2013, 13:31
Marrdhenjet e mija me mjaltin janė shumė miqėsore dhe tė lashta. Takohem me tė pėr ēdo ditė nė mėngjes. Jua kėshilloj, vetėm nė mėngjes! Sasia qė konsumoj ėshtė pėrpos se njė lugė pas ushqimit, tė pėrzierė me pak pluhur kanelle. Pėrfitimi prej tyre ėshtė se mė sigurojnė njė mikroflorė tė kėndshme tė gojės dhe, sipas mjeksisė, ndikon pėr njė ritėm normal tė zemrės.